cestování s karavanem

Chystáte sa na dovolenku s karavanom? Nezabudnite ho poistiť!

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Cestovanie s karavanom nie je low cost dovolenkou. Práve naopak. Ak si kúpite karavan, je to investícia skoro rovnako veľká, akoby ste si kúpili menší doma, ale tento dom bude pojazdný. No a oplatí sa pre ľudí, ktorí milujú cestovanie a hlavne slobodu, pretože to vám milovníci karavanovej turistiky povedia ako prvé. Žiadny karavan nie je ako päťhviezdičkový hotel, ale tá pohoda, sloboda a pokoj sú nenahraditeľné.

Kam sa len vydáte

Karavany majú obrovskú výhodu v tom, že prakticky nikde nemusíte platiť za hotel, ani čítať recenzie, ako sa v hoteloch býva. Vy ten svoj máte stále so sebou. Karavany navyše poskytujú vynikajúcu možnosť, že s nimi môžete zastaviť na parkovisku, alebo aj na tých najkrajších miestach na svete, kde sa dá parkovať a pár dní môžete bývať zo zásob vody aj elektriny. Tak isto môžete však s karavanom prísť do kempu, kde sa pripojíte na zdroj energie a využívate sprchy v kempe. Je to o variabilite. Nepotrebujete si nič rezervovať, ani zariaďovať. Môžete cestovať kam len chcete, všade tam, kam vedie cesta. A potom stačí na noc obyčajné odpočívadlo a môžete si pospať.

Karavan je životný štýl

Kto raz skúsi dovolenku s karavanom, tak si nevie viac vynachváliť. Je to životný štýl a rozhodne nepatrí len do kategórie hippies. Práve naopak. Moderné karavany pripomínajú pohodlím zariadené hotelové izby a ponúkajú dokonalý komfort bývania na cestách. Dokonca často pohodlnejší ako priemerné hotely. Pritom vždy máte všetko svoje. Karavan je preto skvelá investícia pre cestovateľov, ktorí napríklad spoja dovolenku s poznávaním okolitých krajín, rybačkami, pobytmi v prírode, alebo cestou na miesta, kde sa nedá ubytovať inak ako v karavane. Karavanom môžete ísť priamo na tie najkrajšie prírodné miesta, ale rovnako aj k moru. Súčasťou karavanov je aj sprcha, takže už aj počas cesty si môžete dopriať osvieženie, čo napríklad pri presunoch v klasickom aute nehrozí.

Pozor, aj karavan potrebuje poistenie

Karavan predstavuje obytný automobil a tak sa na neho ako na všetky vozidlá, ktoré brázdia cesty, vzťahuje povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, teda PZP. Pritom nejde o to, či je obytná časť v samostatnej časti automobilu, alebo je integrovanou súčasťou. Poistenie obytného automobilu formou PZP je jednoducho zákonná povinnosť. K nemu odstanete aj bielu kartu, ktorú používate na Slovensku, no viac ako pri iných vozidlách, je pri karavanoch dôležité aj zelená karta, ktorou sa preukazujete v zahraničí. Ak ste ju stratili, poisťovňa vám vie často zelenú kartu zaslať aj online, ale bez nej určite hranice Slovenska neprekračujte. Pretože ak vám bude chýbať, môže sa to brať tak, že PZP nemáte zaplatené. Práve zelená karta je totiž medzinárodným dokladom, ktorý sa uplatňuje, ak náhodou dôjde k škode na vozidle v zahraničí.

Havarijné poistenie karavanu

Okrem povinného PZP karavanu je vhodné myslieť aj na havarijné poistenie karavanu. Pretože karavanové automobily sú podstatne drahšie ako bežné automobily a tak sa aj škoda, ktorú si spôsobíte sami, prípadne sa na nej bude podieľať živel alebo vplyv prírody, vyžiada vysoké finančné náklady.

Keďže si však málokto kupuje karavan na to, aby s ním chodil po meste alebo len na výlety po Slovensku, odporúča sa uzatvoriť havarijné poistenie s pôsobnosťou Európa, alebo svet. Pretože ak uzatvoríte havarijné poistenie na karavan len na území Slovenska, tak už prekročením hraníc Českej Republiky alebo Rakúska platiť nebude. Preto vždy myslite na krytie v krajine, kde sa nachádzate. Správne nastavené havarijné poistenie na karavan tak kryje aj veci, ktoré sú v karavane.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.