cestování s karavanem

Chystáte sa na dovolenku s karavanom? Nezabudnite ho poistiť!

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Cestovanie s karavanom nie je low cost dovolenkou. Práve naopak. Ak si kúpite karavan, je to investícia skoro rovnako veľká, akoby ste si kúpili menší doma, ale tento dom bude pojazdný. No a oplatí sa pre ľudí, ktorí milujú cestovanie a hlavne slobodu, pretože to vám milovníci karavanovej turistiky povedia ako prvé. Žiadny karavan nie je ako päťhviezdičkový hotel, ale tá pohoda, sloboda a pokoj sú nenahraditeľné.

Kam sa len vydáte

Karavany majú obrovskú výhodu v tom, že prakticky nikde nemusíte platiť za hotel, ani čítať recenzie, ako sa v hoteloch býva. Vy ten svoj máte stále so sebou. Karavany navyše poskytujú vynikajúcu možnosť, že s nimi môžete zastaviť na parkovisku, alebo aj na tých najkrajších miestach na svete, kde sa dá parkovať a pár dní môžete bývať zo zásob vody aj elektriny. Tak isto môžete však s karavanom prísť do kempu, kde sa pripojíte na zdroj energie a využívate sprchy v kempe. Je to o variabilite. Nepotrebujete si nič rezervovať, ani zariaďovať. Môžete cestovať kam len chcete, všade tam, kam vedie cesta. A potom stačí na noc obyčajné odpočívadlo a môžete si pospať.

Karavan je životný štýl

Kto raz skúsi dovolenku s karavanom, tak si nevie viac vynachváliť. Je to životný štýl a rozhodne nepatrí len do kategórie hippies. Práve naopak. Moderné karavany pripomínajú pohodlím zariadené hotelové izby a ponúkajú dokonalý komfort bývania na cestách. Dokonca často pohodlnejší ako priemerné hotely. Pritom vždy máte všetko svoje. Karavan je preto skvelá investícia pre cestovateľov, ktorí napríklad spoja dovolenku s poznávaním okolitých krajín, rybačkami, pobytmi v prírode, alebo cestou na miesta, kde sa nedá ubytovať inak ako v karavane. Karavanom môžete ísť priamo na tie najkrajšie prírodné miesta, ale rovnako aj k moru. Súčasťou karavanov je aj sprcha, takže už aj počas cesty si môžete dopriať osvieženie, čo napríklad pri presunoch v klasickom aute nehrozí.

Pozor, aj karavan potrebuje poistenie

Karavan predstavuje obytný automobil a tak sa na neho ako na všetky vozidlá, ktoré brázdia cesty, vzťahuje povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, teda PZP. Pritom nejde o to, či je obytná časť v samostatnej časti automobilu, alebo je integrovanou súčasťou. Poistenie obytného automobilu formou PZP je jednoducho zákonná povinnosť. K nemu odstanete aj bielu kartu, ktorú používate na Slovensku, no viac ako pri iných vozidlách, je pri karavanoch dôležité aj zelená karta, ktorou sa preukazujete v zahraničí. Ak ste ju stratili, poisťovňa vám vie často zelenú kartu zaslať aj online, ale bez nej určite hranice Slovenska neprekračujte. Pretože ak vám bude chýbať, môže sa to brať tak, že PZP nemáte zaplatené. Práve zelená karta je totiž medzinárodným dokladom, ktorý sa uplatňuje, ak náhodou dôjde k škode na vozidle v zahraničí.

Havarijné poistenie karavanu

Okrem povinného PZP karavanu je vhodné myslieť aj na havarijné poistenie karavanu. Pretože karavanové automobily sú podstatne drahšie ako bežné automobily a tak sa aj škoda, ktorú si spôsobíte sami, prípadne sa na nej bude podieľať živel alebo vplyv prírody, vyžiada vysoké finančné náklady.

Keďže si však málokto kupuje karavan na to, aby s ním chodil po meste alebo len na výlety po Slovensku, odporúča sa uzatvoriť havarijné poistenie s pôsobnosťou Európa, alebo svet. Pretože ak uzatvoríte havarijné poistenie na karavan len na území Slovenska, tak už prekročením hraníc Českej Republiky alebo Rakúska platiť nebude. Preto vždy myslite na krytie v krajine, kde sa nachádzate. Správne nastavené havarijné poistenie na karavan tak kryje aj veci, ktoré sú v karavane.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.