Chystáte sa na dovolenku s karavanom? Nezabudnite ho poistiť!

Cestovanie s karavanom nie je low cost dovolenkou. Práve naopak. Ak si kúpite karavan, je to investícia skoro rovnako veľká, akoby ste si kúpili menší doma, ale tento dom bude pojazdný. No a oplatí sa pre ľudí, ktorí milujú cestovanie a hlavne slobodu, pretože to vám milovníci karavanovej turistiky povedia ako prvé. Žiadny karavan nie je ako päťhviezdičkový hotel, ale tá pohoda, sloboda a pokoj sú nenahraditeľné.

Spočítať ceny

Kam sa len vydáte

Karavany majú obrovskú výhodu v tom, že prakticky nikde nemusíte platiť za hotel, ani čítať recenzie, ako sa v hoteloch býva. Vy ten svoj máte stále so sebou. Karavany navyše poskytujú vynikajúcu možnosť, že s nimi môžete zastaviť na parkovisku, alebo aj na tých najkrajších miestach na svete, kde sa dá parkovať a pár dní môžete bývať zo zásob vody aj elektriny. Tak isto môžete však s karavanom prísť do kempu, kde sa pripojíte na zdroj energie a využívate sprchy v kempe. Je to o variabilite. Nepotrebujete si nič rezervovať, ani zariaďovať. Môžete cestovať kam len chcete, všade tam, kam vedie cesta. A potom stačí na noc obyčajné odpočívadlo a môžete si pospať.

Karavan je životný štýl

Kto raz skúsi dovolenku s karavanom, tak si nevie viac vynachváliť. Je to životný štýl a rozhodne nepatrí len do kategórie hippies. Práve naopak. Moderné karavany pripomínajú pohodlím zariadené hotelové izby a ponúkajú dokonalý komfort bývania na cestách. Dokonca často pohodlnejší ako priemerné hotely. Pritom vždy máte všetko svoje. Karavan je preto skvelá investícia pre cestovateľov, ktorí napríklad spoja dovolenku s poznávaním okolitých krajín, rybačkami, pobytmi v prírode, alebo cestou na miesta, kde sa nedá ubytovať inak ako v karavane. Karavanom môžete ísť priamo na tie najkrajšie prírodné miesta, ale rovnako aj k moru. Súčasťou karavanov je aj sprcha, takže už aj počas cesty si môžete dopriať osvieženie, čo napríklad pri presunoch v klasickom aute nehrozí.

Pozor, aj karavan potrebuje poistenie

Karavan predstavuje obytný automobil a tak sa na neho ako na všetky vozidlá, ktoré brázdia cesty, vzťahuje povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, teda PZP. Pritom nejde o to, či je obytná časť v samostatnej časti automobilu, alebo je integrovanou súčasťou. Poistenie obytného automobilu formou PZP je jednoducho zákonná povinnosť. K nemu odstanete aj bielu kartu, ktorú používate na Slovensku, no viac ako pri iných vozidlách, je pri karavanoch dôležité aj zelená karta, ktorou sa preukazujete v zahraničí. Ak ste ju stratili, poisťovňa vám vie často zelenú kartu zaslať aj online, ale bez nej určite hranice Slovenska neprekračujte. Pretože ak vám bude chýbať, môže sa to brať tak, že PZP nemáte zaplatené. Práve zelená karta je totiž medzinárodným dokladom, ktorý sa uplatňuje, ak náhodou dôjde k škode na vozidle v zahraničí.

Havarijné poistenie karavanu

Okrem povinného PZP karavanu je vhodné myslieť aj na havarijné poistenie karavanu. Pretože karavanové automobily sú podstatne drahšie ako bežné automobily a tak sa aj škoda, ktorú si spôsobíte sami, prípadne sa na nej bude podieľať živel alebo vplyv prírody, vyžiada vysoké finančné náklady.

Keďže si však málokto kupuje karavan na to, aby s ním chodil po meste alebo len na výlety po Slovensku, odporúča sa uzatvoriť havarijné poistenie s pôsobnosťou Európa, alebo svet. Pretože ak uzatvoríte havarijné poistenie na karavan len na území Slovenska, tak už prekročením hraníc Českej Republiky alebo Rakúska platiť nebude. Preto vždy myslite na krytie v krajine, kde sa nachádzate. Správne nastavené havarijné poistenie na karavan tak kryje aj veci, ktoré sú v karavane.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3