Děti na pláži

Cestovné poistenie pre deti. Kedy ho (ne)potrebujete?

5. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pri cestách do zahraničia je cestovné poistenie pre deti priam nevyhnutnosťou. Okrem toho však existujú aj situácie, pri ktorých deti cestovné poistenie nepotrebujú. Viete, ktoré to sú?

Cesta do zahraničia: Cestovné poistenie potrebujú aj deti

Keď sa chystáte na dovolenku alebo inú cestu do zahraničia, myslite aj na  cestovné poistenie. A to nielen pre seba, ale aj pre vaše deti. Aj keď totiž pre celú svoju rodinu vybavíte európsky zdravotný preukaz, nemusí to stačiť. 

Iste, po predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás ošetria v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande. Ošetria vás však len vo verejných zdravotných zariadeniach. Nevyhnete sa doplatkom za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktoré sa môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Aby ste sa vyhli vysokým nákladom pri chorobe alebo úraze, uzavrite pre seba a svoje deti komerčné cestovné poistenie. Výdavky za vás potom zaplatí poisťovňa, a to do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. A to aj pri ošetrení v súkromných zdravotníckych zariadeniach. 

Mnohé poisťovne ponúkajú zvýhodnené sadzby cestovného poistenia pre deti alebo pre rodiny s deťmi. Pri cestách do zahraničia tak môžete mať poistené malé dieťa úplne zdarma, prípadne väčšie dieťa za polovicu. 

Cestovné poistenie si môžete uzavrieť jednorazovo, ale aj ako celoročné. To v praxi znamená, že členovia rodiny môžu byť krytí napríklad aj v prípade, že nejdú všetci na rovnakú dovolenku. Takéto poistenie sa oplatí, ak cestujete viackrát do roka, na letnú dovolenku k moru, na zimu na lyže a na výlety do zahraničia. Je to cenovo výhodná voľba. A samozrejme, jednoducho vybavíte poistenie pre deti online.

Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Kedy cestovné poistenie deti nepotrebujú?

Poistenie na lyžiarsky kurz

Ak premýšľate o tom, či vaše dieťa poistiť, keď ide na lyžiarsky kurz, v tomto prípade dieťa pripoisťovať nemusíte. Kurz totiž spravidla organizuje škola, ktorá za dieťa počas konania kurzu zodpovedá. Takéto situácie sa riešia hromadným poistením, ktoré zabezpečuje priamo škola. Navyše, ak sa výcvik uskutočňuje v lyžiarskom stredisku a dieťa má skipas, jeho poistná ochrana je zabezpečená priamo na svahu aj týmto spôsobom. 

Poistenie do hôr

Na rozdiel od dospelých deti nepotrebujú ani poistenie do hôr.  Keďže pre deti sú zásahy horskej služby od poplatkov oslobodené, na Slovensku nie je potrebné pre deti uzatvárať poistenie na hory.

Vždy je však užitočné myslieť na zadné dvierka. Aj keď v niektorých prípadoch cestovné poistenie pre dieťa nepotrebujete, hodiť sa môže krytie poskytované  životným alebo úrazovým poistením. Kedykoľvek, nielen pri cestovaní, predsa môže prísť k úrazu, ktorý môže mať v horšom prípade dlhú dobu liečenia. Ak musí jeden z rodičov ostať s dieťaťom doma, môže to ohroziť aj rodinné financie. 

Preto je vhodné kryť dieťa aj počas výletov alebo pri hre životným poistením  s pripoistením úrazu a krytím finančnej kompenzácie pre rodiča. Myslite na to, že deti majú v poistení zvláštne postavenie. Hoci sú vysoko rizikovými klientmi, poisťovne pre nich ponúkajú cenovo zvýhodnené poistenie. Poistenie pre deti  sa preto rozhodne oplatí uzavrieť. 

Rodinné poistenie aj pre deti

Zaujímavou a cenovo výhodnou možnosťou je uzatvorenie cestovného poistenia rodinného, ktorý kryje aj deti. Takéto poistenie celej rodiny môže byť na jednotlivú cestu, ale aj celoročné. To v praxi znamená, že môžete byť ako rodina krytí napríklad aj bez toho, aby ste išli všetci na rovnakú dovolenku. Takéto poistenie sa oplatí, ak cestujete viackrát do roka - na letnú dovolenku k moru, na zimu na lyže a na výlety do zahraničia. Je to cenovo výhodná voľba.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.