žena s kufrom na letisku

Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

27. 12. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

Prečo potrebujete poistenie na dovolenku?

Choroby a úrazy sa nám, žiaľ, nevyhýbajú ani počas dovolenky. Práve naopak. S tým rozdielom, že zdravotná starostlivosť v zahraničí môže byť často oveľa nákladnejšia ako na Slovensku. Ak k tomu pridáte ďalšie možné riziká, ako je napríklad neúmyselné zavinenie poškodenia zdravia cudzej osoby, finančná katastrofa je na svete. Avšak len v prípade, že nemáte uzatvorené kvalitné cestovné poistenie.

Pýtate sa, ako si z ponúk poisťovní vybrať? Odpoveď je jednoduchá. Porovnávajte. Pozrite sa na to, čo vám jednotlivé poisťovne dokážu ponúknuť.

V nasledujúcich riadkoch sme to spravili za vás. Pozrime sa spolu na produkty cestovného poistenia vybraných slovenských poisťovní na modelovom príklade.


Cestovné poistenie online: Porovnanie poisťovní

Príklad: Predstavte si, že sa so svojou polovičkou chystáte na týždňovú vianočnú lyžovačku do Rakúskych Álp. Vaše cestovné poistenie má pokryť úraz, liečebné náklady, zodpovednosť za škodu a tiež poistenie batožiny. Budete jazdiť len na vyznačených trasách, chcete si však pripoistiť zásah horskej služby. Koľko za takéto poistné zaplatíte v jednotlivých poisťovniach?

#1 Cestovné poistenie Allianz

Poisťovňa Allianz ponúka cestovné poistenie vo dvoch variantoch:


 • balík Extra zahŕňa poistenie liečebných nákladov bez obmedzenia, základné asistenčné služby, poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a doplnkové asistenčné služby,

 • balík Max pokrýva navyše aj záchranné akcie a umožňuje pripoistiť aj rizikové športy a pripoistenie nadštandardnej batožiny.


Potrebám nášho modelového príkladu zodpovedá balík Max v cene 34,90 eur. Zimné športy vykonávané na vyznačených lyžiarskych zjazdovkách a tratiach sú zahrnuté v základnom poistení, pripoistenie rizikových športov by ste potrebovali napríklad pri zjazde na lyžiach alebo doske na inom umelom alebo prírodnom povrchu ako je sneh, technický sneh alebo tráva (volcano boarding, lyžovanie na pieskových dunách a podobne).

#2 Cestovné poistenie Axa

Poisťovňa Axa má v ponuke tri druhy cestovného poistenia, ktoré sa navzájom odlišujú krytím jednotlivých rizík a tiež poistných limitov. Vybrať si môžete z balíkov:


 • Reference – základný balík poistenia určený na krátke výlety do zahraničia, s limitom 100 000 eur na liečebné náklady,

 • Komfort – pre pokojnú a nenáročnú dovolenku, s poistením liečebných nákladov do 200 000 eur a poistením zodpovednosti,

 • Excelent – najvyšší limit 20 000 000 eur na liečebné náklady vrátane repatriácie a zásahu horskej služby, poistenie zodpovednosti, batožiny, domácich miláčikov či poistenie cesty lietadlom.


Pri ceste za lyžovačkou do Rakúskych Álp je vhodný balík Excelent, ktorý zahŕňa aj poistenie rekreačne vykonávaných športov. Za rizikové sa považuje len freeride lyžovanie alebo snowboarding a tiež skialpinizmus. Cena balíka so zľavou 30 % pri poistení online je 37,04 eur.

#3 Cestovné poistenie Generali

Či už idete do zahraničia za oddychom, prácou alebo štúdiom, poisťovňa Generali má cestovné poistenie špeciálne prispôsobené vašim potrebám. Vybrať si môžete jednorazové alebo ročné poistenie. Poistenie ponúka vo dvoch balíkoch:


 • balík L – zahŕňa poistenie liečebných nákladov do 300 000 eur, zodpovednosť za škodu, pátranie a záchrana na Slovensku i v zahraničí a základné asistenčné služby,

 • balík XL – rozširuje krytie aj o úrazové poistenie, poistenie batožiny a asistenčné služby Plus.

Balík XL so zľavou 10 % pri uzavretí online získate aktuálne za cenu 19,79 eura, čo je najnižšia suma spomedzi porovnávaných ponúk. Poistenie na dovolenku pokrýva aj voľnočasový šport a rekreačnú turistiku. Na lyžovanie, snowboarding a skialpinizmus mimo vyznačených a na to určených tratí už potrebujete pripoistenie.


Viete, že...

... základné cestovné poistenie sa dá uzatvoriť aj za menej ako 1,50 eura na deň?


#4 Cestovné poistenie Kooperativa

Poisťovňa Kooperativa poskytuje cestovné poistenie Marco Polo v troch balíkoch poistenia – Prima, Optimum a Excellent. Navzájom sa odlišujú nielen krytými poistnými rizikami, ale aj výškou krytia. Ku každému balíku si môžete zvoliť aj rôzne pripoistenia. Zaujímavosťou je, že cestovné poistenie zahŕňa v základnom balíku aj storno ubytovania na Booking.com.

Poistenie dovolenky v Rakúsku vás v poisťovni Kooperativa s balíkom Excellent vyjde na sumu 39,20 eur. Na alpské lyžovanie, lyžovanie mimo vyznačených zjazdoviek alebo freestyle lyžovanie potrebujete aj pripoistenie rizikových športov v sume ďalších 39,20 eur.


#5 Cestovné poistenie Uniqa

V ponuke poisťovne Uniqa nájdete cestovné poistenie pod názvom Cestovanie & Sloboda, ktoré je k dispozícii vo forme krátkodobého alebo celoročného poistenia v balíkoch Basic, Plus a Komfort. Poisťovňa ponúka zaujímavé rodinné zľavy vo výške 20 % ceny balíkov.

Pre lyžovačku v Rakúsku je vhodný balík Plus, v rámci ktorého vyjde týždňové poistenie na 25,20 eur. Bežné zimné športy sú kryté automaticky už v najnižšom poistnom balíku, v prípade lyžovania a skialpinizmu až do výšky 5 000 m.n.m.

#6 Cestovné poistenie Union

Ak hľadáte cestovné poistenie, ktoré si môžete vyskladať presne podľa vašich potrieb, poisťovňa Union má pre vás riešenie. Tradične si môžete vybrať medzi krátkodobým alebo celoročným poistením.

V rámci krátkodobého poistenia získate neobmedzené krytie liečebných nákladov, ktoré môžete skombinovať s mnohými užitočnými pripoisteniami – poistenie úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu, nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii, rizikových športov, ale aj poistenie auta na dovolenku, cestovných dokladov, opustenej domácnosti počas dovolenky a mnohé ďalšie. Vďaka tomu je cestovné poistenie od Union všestranným produktom pre rodiny s deťmi aj jednotlivcov.

Poistenie z nášho modelového príkladu vás v tejto poisťovni vyjde na 37,80 eur. Zimné športy prevádzkované na vyznačených trasách sú poistené v základnom poistení a nepovažujú sa za rizikové.


Vedeli ste, že...

…ak ste poistencom zdravotnej poisťovne Union, môžete si s preukazom poistenca uplatniť zľavu 30 % na krátkodobé poistenie v sesterskej Union poisťovni? Zľava sa vzťahuje na krytie liečebných nákladov a asistenčných služieb v zahraničí, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu a poistenie úrazu. Na poistenie nákladov na technickú pomoc pri záchrannej akcii si môžete uplatniť zľavu až vo výške 50 %.

#7 Cestovné poistenie Wüstenrot

Tri balíky pre krátkodobé poistenie, štyri pre celoročné, doplnkové pripoistenia a výhodné podmienky pre rodiny s deťmi. Ani v poisťovni Wüstenrot nebudete mať problém s výberom cestovného poistenia podľa vašich požiadaviek. V rámci krátkodobého poistenia s názvom W dobrom došli máte na výber balíky S, M a L.

Pre dovolenku v Rakúsku sa hodí balík M v cene 23,80 €. Poistenie zásahu horskej služby v zahraničí však nie je možné. Poistenie pokrýva bežné zimné športy ako lyžovanie, sánkovanie a snowboarding, možné je aj pripoistenie rizikových športov.

Zhrnutie

Uzavrieť poistenie na dovolenku do zahraničia sa rozhodne oplatí. A porovnávať ponuky cestovného poistenia tiež. Hoci vo väčšine poisťovní je suma, ktorú zaplatíte, dosť podobná, nájdete medzi nimi aj výrazne lacnejšie a výrazne drahšie ponuky.

Nesnažte sa však šetriť za každú cenu. Pri porovnávaní poistných produktov si nevšímajte len cenu poistného, ale najmä kryté riziká a poistné sumy, ktoré jednotlivé poisťovne ponúkajú. Správne nastavené cestovné poistenie dokáže totiž rozhodnúť o tom, či sa z dovolenky vrátite s úsmevom na tvári alebo problémami, ktoré musíte riešiť.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.