žena čakajúca na svoje zmeškané lietadlo

Na čo máte nárok pri oneskorenom lete?

23. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Meškajúci alebo zrušený let je postrachom všetkých cestujúcich. Čakanie na oneskorený let je nielen unavujúce a zdĺhavé, ale navyše vám dokáže cestovanie poriadne skomplikovať, o zrušení letu ani nehovoriac. Vedeli ste však, že v súvislosti s uvedenými nepríjemnosťami môžete leteckú spoločnosť požiadať o odškodné? Prečítajte si, na čo a za akých podmienok máte pri oneskorenom alebo zrušenom lete nárok.

Európske nariadenie   práva cestujúcich v leteckej doprave 

Vďaka Nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES)  č. 261/2004, ktoré platí už od roku 2004, máte nárok na náhradu a poskytnutie pomoci leteckou spoločnosťou. A to v prípade meškania, zrušenia letu alebo odmietnutia nástupu na palubu. Samozrejme, po splnení niekoľkých podmienok. Spoločné pravidlá  sa vzťahujú na:


 • lety v rámci Európskej únie,

 • lety z letísk Európskej únie do tretích krajín,

 • lety z tretích krajín do Európskej únie, ak cestujúcich prepravoval letecký dopravca, ktorý má sídlo v EÚ.

Medzi letiská Európskej únie patria aj letiská v Nórsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a na Islande.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Meškanie letu

V prípade meškania odletu máte nárok na pomoc, náhradu výdavkov a spiatočný let. Všetko závisí od dĺžky meškania a letovej vzdialenosti. Ak vám mešká let z európskeho priestoru alebo ide o európsku leteckú spoločnosť, máte nárok na odškodnenie za oneskorený let až do výšky 600 €. 

Náhrada za oneskorený let pripadá do úvahy, ak váš let meškal viac ako 3 hodiny, a dôvodom meškania nie je žiadna výnimočná situácia (ako napr. zlé počasie, prírodná katastrofa, vojnový konflikt, teroristický útok a p.). Cestujúci majú v týchto prípadoch nárok na odškodnenie meškania lietadla  vo výške:

Meškanie letu - kompenzácia: 

 • 250 eur - pre lety na vzdialenosť do 1 500 km;

 • 400 eur - pre lety v rámci spoločenstva nad 1 500 km a všetkých ostatných letov od 1 500 km do 3 500 km;

 • 600 eur - pre všetky lety, ktoré nespadajú pod písmená a) alebo b). 


TIP

Ak vám takúto starostlivosť dopravca neposkytol, vyžiadajte si doklad o neposkytnutí starostlivosti. Uschovajte si doklady súvisiace s vašimi výdavkami na občerstvenie, ubytovanie alebo transfer a následne požiadajte leteckú spoločnosť o ich refundáciu.


Ak čakáte na let do 1 500 km dlhšie ako 2 hodiny, letecká spoločnosť je povinná vám poskytnúť občerstvenie, prístup k telefónnym hovorom a e-mailom, prípadne aj zabezpečiť ubytovanie s transferom medzi letiskom a hotelom, ak si meškanie vyžaduje ubytovanie na 1 alebo viac nocí. 

muži čakajúci na letisku

Ak let mešká viac ako 5 hodín alebo bol let zrušený, ste oprávnený požadovať vrátenie ceny letenky.

Čo sú mimoriadne okolnosti?

Na to, aby vám letecká spoločnosť mohla vyplatiť finančnú náhradu za oneskorený let, nesmie ísť o mimoriadnu okolnosť. Pod mimoriadne situácie spadá: 

 • Zlé počasie 

 • Prírodná katastrofa 

 • Štrajk 

 • Bezpečnostné situácie 

 • Obmedzenie letovej prevádzky 


V týchto prípadoch je letecká spoločnosť zbavená povinnosti náhradu platiť. Vo všetkých ostatných prípadoch však máte nárok na získanie finančnej náhrady za oneskorenie letu. 

TIP

Meškanie letu sa bohužiaľ predvídať nedá. Odporúčame vám mať pri cestách dostatočnú časovú rezervu. Odleťte o deň alebo dva skôr. Ak dôjde k meškaniu, nebudete sa musieť zbytočne stresovať, že niečo zameškáte.

Zrušenie letu 

Ďalšie kompenzácie sa týkajú zrušenia letu. Ak vás letecká spoločnosť o zrušení letu informovala v predstihu viac ako 14 dní pred termínom odletu a k zrušeniu nedošlo z dôvodu mimoriadnych okolností, môže vám ponúknuť dve riešenia. 

Zrušenie letu - kompenzácia: 

 • vrátenie peňazí za zrušený let - spoločnosť vám vráti cenu letenky do 7 dní od zrušenia letu alebo
 • zmenu rezervácie na iný let za porovnateľných podmienok.

Ak ide o zrušenie prípojného letu, môžete požiadať o vrátenie ceny letenky za neuskutočnenú časť cesty a o bezplatné zabezpečenie spiatočného letu do prvého miesta odletu pri najbližšej príležitosti alebo počkať na náhradný let, ktorý vás dopraví na konečné cieľové miesto pri najbližšej príležitosti alebo v neskoršom dátume.

Ako môžete požiadať o náhradu?

V prípade, že letecká spoločnosť nedodrží svoje povinnosti, podajte sťažnosť. Väčšinu ľudí odrádza od podania sťažnosti najmä fakt, že nevedia, na koho sa majú obrátiť. V prvom rade podajte sťažnosť samotnému leteckému dopravcovi - buď prostredníctvom formulára, ktorý vám poskytne letecká spoločnosť alebo online na stránke dopravcu. Využiť môžete i formulár EÚ týkajúci sa práv cestujúcich v leteckej doprave. Priamo na leteckú spoločnosť sa obráťte aj v prípade, že ste letenku kupovali cez sprostredkovateľa (napr. Pelikan.sk, Letenky.sk a podobne).  

Ak vám letecká spoločnosť do 8 týždňov neodpovie, obráťte sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá tiež rieši podobné prípady. Podnet na vykonanie kontroly môžete podať poštou alebo online

Hoci vymáhanie náhrady za oneskorený či zmeškaný let môže byť' zdĺhavý a namáhavý proces, na kompenzáciu však máte nárok, a preto by ste sa jej nemali vzdať. O finančnú kompenzáciu môžete pritom žiadať až do 2 rokov od danej situácie. Odporúčame vám však so sťažnosťou nečakať a podať ju hneď, ako to bude možné. 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Aby ste sa vyhli možným nepríjemnostiam, pred cestou si vybavte aj  cestovné poistenie, prípadne si preverte, čo všetko zahŕňa cestovné poistenie k vašej platobnej karte. Produkty cestovného poistenia totiž často zahŕňajú poistenie týkajúce sa leteckej dopravy, ako napríklad poistenie batožiny, poistenie storna letenky a za určitých podmienok aj poistenie meškania letu. Ak bol váš let zrušený, kontaktujte asistenčnú službu, ktorá vám poradí s ďalším postupom a pomôže vám dostať sa domov.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.