žena čakajúca na svoje zmeškané lietadlo

Na čo máte nárok pri oneskorenom lete?

23. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Meškajúci alebo zrušený let je postrachom všetkých cestujúcich. Čakanie na oneskorený let je nielen unavujúce a zdĺhavé, ale navyše vám dokáže cestovanie poriadne skomplikovať, o zrušení letu ani nehovoriac. Vedeli ste však, že v súvislosti s uvedenými nepríjemnosťami môžete leteckú spoločnosť požiadať o odškodné? Prečítajte si, na čo a za akých podmienok máte pri oneskorenom alebo zrušenom lete nárok.

Európske nariadenie   práva cestujúcich v leteckej doprave 

Vďaka Nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES)  č. 261/2004, ktoré platí už od roku 2004, máte nárok na náhradu a poskytnutie pomoci leteckou spoločnosťou. A to v prípade meškania, zrušenia letu alebo odmietnutia nástupu na palubu. Samozrejme, po splnení niekoľkých podmienok. Spoločné pravidlá  sa vzťahujú na:


 • lety v rámci Európskej únie,

 • lety z letísk Európskej únie do tretích krajín,

 • lety z tretích krajín do Európskej únie, ak cestujúcich prepravoval letecký dopravca, ktorý má sídlo v EÚ.

Medzi letiská Európskej únie patria aj letiská v Nórsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a na Islande.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Meškanie letu

V prípade meškania odletu máte nárok na pomoc, náhradu výdavkov a spiatočný let. Všetko závisí od dĺžky meškania a letovej vzdialenosti. Ak vám mešká let z európskeho priestoru alebo ide o európsku leteckú spoločnosť, máte nárok na odškodnenie za oneskorený let až do výšky 600 €. 

Náhrada za oneskorený let pripadá do úvahy, ak váš let meškal viac ako 3 hodiny, a dôvodom meškania nie je žiadna výnimočná situácia (ako napr. zlé počasie, prírodná katastrofa, vojnový konflikt, teroristický útok a p.). Cestujúci majú v týchto prípadoch nárok na odškodnenie meškania lietadla  vo výške:

Meškanie letu - kompenzácia: 

 • 250 eur - pre lety na vzdialenosť do 1 500 km;

 • 400 eur - pre lety v rámci spoločenstva nad 1 500 km a všetkých ostatných letov od 1 500 km do 3 500 km;

 • 600 eur - pre všetky lety, ktoré nespadajú pod písmená a) alebo b). 


TIP

Ak vám takúto starostlivosť dopravca neposkytol, vyžiadajte si doklad o neposkytnutí starostlivosti. Uschovajte si doklady súvisiace s vašimi výdavkami na občerstvenie, ubytovanie alebo transfer a následne požiadajte leteckú spoločnosť o ich refundáciu.


Ak čakáte na let do 1 500 km dlhšie ako 2 hodiny, letecká spoločnosť je povinná vám poskytnúť občerstvenie, prístup k telefónnym hovorom a e-mailom, prípadne aj zabezpečiť ubytovanie s transferom medzi letiskom a hotelom, ak si meškanie vyžaduje ubytovanie na 1 alebo viac nocí. 

muži čakajúci na letisku

Ak let mešká viac ako 5 hodín alebo bol let zrušený, ste oprávnený požadovať vrátenie ceny letenky.

Čo sú mimoriadne okolnosti?

Na to, aby vám letecká spoločnosť mohla vyplatiť finančnú náhradu za oneskorený let, nesmie ísť o mimoriadnu okolnosť. Pod mimoriadne situácie spadá: 

 • Zlé počasie 

 • Prírodná katastrofa 

 • Štrajk 

 • Bezpečnostné situácie 

 • Obmedzenie letovej prevádzky 


V týchto prípadoch je letecká spoločnosť zbavená povinnosti náhradu platiť. Vo všetkých ostatných prípadoch však máte nárok na získanie finančnej náhrady za oneskorenie letu. 

TIP

Meškanie letu sa bohužiaľ predvídať nedá. Odporúčame vám mať pri cestách dostatočnú časovú rezervu. Odleťte o deň alebo dva skôr. Ak dôjde k meškaniu, nebudete sa musieť zbytočne stresovať, že niečo zameškáte.

Zrušenie letu 

Ďalšie kompenzácie sa týkajú zrušenia letu. Ak vás letecká spoločnosť o zrušení letu informovala v predstihu viac ako 14 dní pred termínom odletu a k zrušeniu nedošlo z dôvodu mimoriadnych okolností, môže vám ponúknuť dve riešenia. 

Zrušenie letu - kompenzácia: 

 • vrátenie peňazí za zrušený let - spoločnosť vám vráti cenu letenky do 7 dní od zrušenia letu alebo
 • zmenu rezervácie na iný let za porovnateľných podmienok.

Ak ide o zrušenie prípojného letu, môžete požiadať o vrátenie ceny letenky za neuskutočnenú časť cesty a o bezplatné zabezpečenie spiatočného letu do prvého miesta odletu pri najbližšej príležitosti alebo počkať na náhradný let, ktorý vás dopraví na konečné cieľové miesto pri najbližšej príležitosti alebo v neskoršom dátume.

Ako môžete požiadať o náhradu?

V prípade, že letecká spoločnosť nedodrží svoje povinnosti, podajte sťažnosť. Väčšinu ľudí odrádza od podania sťažnosti najmä fakt, že nevedia, na koho sa majú obrátiť. V prvom rade podajte sťažnosť samotnému leteckému dopravcovi - buď prostredníctvom formulára, ktorý vám poskytne letecká spoločnosť alebo online na stránke dopravcu. Využiť môžete i formulár EÚ týkajúci sa práv cestujúcich v leteckej doprave. Priamo na leteckú spoločnosť sa obráťte aj v prípade, že ste letenku kupovali cez sprostredkovateľa (napr. Pelikan.sk, Letenky.sk a podobne).  

Ak vám letecká spoločnosť do 8 týždňov neodpovie, obráťte sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá tiež rieši podobné prípady. Podnet na vykonanie kontroly môžete podať poštou alebo online

Hoci vymáhanie náhrady za oneskorený či zmeškaný let môže byť' zdĺhavý a namáhavý proces, na kompenzáciu však máte nárok, a preto by ste sa jej nemali vzdať. O finančnú kompenzáciu môžete pritom žiadať až do 2 rokov od danej situácie. Odporúčame vám však so sťažnosťou nečakať a podať ju hneď, ako to bude možné. 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Aby ste sa vyhli možným nepríjemnostiam, pred cestou si vybavte aj  cestovné poistenie, prípadne si preverte, čo všetko zahŕňa cestovné poistenie k vašej platobnej karte. Produkty cestovného poistenia totiž často zahŕňajú poistenie týkajúce sa leteckej dopravy, ako napríklad poistenie batožiny, poistenie storna letenky a za určitých podmienok aj poistenie meškania letu. Ak bol váš let zrušený, kontaktujte asistenčnú službu, ktorá vám poradí s ďalším postupom a pomôže vám dostať sa domov.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?