Jadranské more v Chorvátsku

Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

24. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

Dovolenka v Chorvátsku – na čo nezabudnúť pred vycestovaním?

Ešte predtým, než si zbalíte všetky veci a nastúpite do auta, naplánujte si celú cestu. Zistite, cez ktoré krajiny budete prechádzať, aké poplatky budete platiť a koľko času vám celá cesta zaberie. Ak je len jeden vodič, nezabudnite pravidelne robiť prestávky, počas ktorých si dobre oddýchnete.

Potom si skontrolujte všetky doklady. Na cestu do Chorvátska nepotrebujete cestovný pas. Stačí vám občiansky preukaz. Okrem toho budete musieť mať pri sebe ďalšie dokumenty, a to:


 • vodičský preukaz,
 • technický preukaz,
 • diaľničné známky,
 • nálepky emisnej kontroly a STK,
 • medzinárodný doklad o povinnom zmluvnom poistení,
 • overené prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine, ak máte vozidlo požičané.


Poistite si svoje auto na cestu do Chorvátska

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Najkratšia cesta autom do Chorvátska

Najkratšia cesta do Chorvátska vedie priamo na juh cez západnú časť Maďarska. Táto trasa nie je len najkratšia, ale aj najúspornejšia, pretože spotrebujete menej pohonných hmôt. Z Bratislavy sa dostanete po diaľnici M1 a M15 smerom na Mosonmagyaróvár. Pred Gyõrom odbočíte na diaľnicu M85 a následne na M86. Potom už len podľa cieľovej destinácie pokračujete priamo smerom k chorvátskym plážam. Vzdialenosť medzi Bratislavou a Záhrebom touto trasou je približne 400 kilometrov a cesta vám zaberie približne 4 hodiny a 30 minút.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Druhá alternatíva – Rakúsko

Do krajiny sa dá ísť aj cez Rakúsko a Slovinsko. Ak vyrážate z Bratislavy, najprv prejdete cez hraničný priechod Jarovce. Na tomto mieste si môžete kúpiť diaľničnú známku. Následne prídete do Viedne, kde čakajte kolóny, ktorým sa nevyhnete. Pri ceste do Chorvátska ide o bežnú prax.

Ďalej budete pokračovať po rakúskej diaľnici označenej ako A2 smerom na Klagenfurt/Villach. Zopár kilometrov od Grazu odbočíte na diaľnicu A9, ktorá vedie na slovinskú hranicu. Rakúska diaľnica A9 nie je dlhá a rýchlo ju prejdete.

Ak sa v Slovinsku nechcete zbytočne zastavovať, do Chorvátska prejdete rýchlo po diaľnici A1. Problém je však v tom, že na veľmi krátky úsek, ktorý má približne 6 kilometrov, potrebujete diaľničnú známku v hodnote 30 eur.

Po krátkom úseku by ste museli prejsť ďalších 6 km po ceste 1. triedy. Dôvod je ten, že slovinská diaľnica nie je napojená na chorvátsku.

Okrem toho dokončenie diaľnice A4 znamená, že obľúbená skratka po ceste E59 už nefunguje s, a to ani v prípade, že by boli otvorené všetky hraničné priechody.

Keď prídete do Ptuje, môžete sa tešiť. Autom do Chorvátska je to z tejto oblasti už len kúsok. Na výber máte niekoľko alternatív, ako sa dostať do krajiny. Najlepšou a najistejšou voľbou je cesta E59. Menším problémom môžu byť zápchy, pretože ide o vyťaženú cestu, ktorú využívajú osobné autá aj kamióny.

Keď však prejdete hraničným priestorom, môžete si zablahoželať, že ste sa dostali do Chorvátska.

Cestujte do Chorvátska s poistením

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Diaľničné poplatky v Chorvátsku

Pri využívaní diaľnic v Chorvátsku počítajte s určitými poplatkami, ktoré však fungujú trochu inak ako na Slovensku. Namiesto známok platíte mýto. Ceny sa odvíjajú od toho, do akej kategórie patrí vaše vozidlo, väčšina dovolenkárov patrí do kategórie I, prípadne II.

 • Kategória IA – motocykle

 • Kategória I – osobné vozidlá, dodávky a iné vozidlá do 3,5 t a do výšky 1,9 m

 • Kategória II – automobily s vozíkmi a karavany do 3,5 t s výškou nad 1,9 m

 • Kategória III – autobusy a dodávky nad 3,5 t s výškou nad 1,9 m

 • Kategória IV – nákladné vozidlá a TIR

Spoplatnené úseky diaľnic v Chorvátsku

V Chorvátsku existuje viacero úsekov diaľnic, za ktoré sa vyberá poplatok. Medzi ne patria: 

Diaľnica

Úsek

A1

Zagreb – Split – Dubrovnik

A2

Zagreb – Macelj

A3

Bregana – Zagreb – Lipovac

A4

Zagreb – Goričan

A5

Beli Manastir – Osijek – hranice Bosna a Hercegovina

A6

Rijeka – Zagreb

A7

Rupa – Križišće

A8/A9

Istarski ipsilon

A10

hranice Bosna a Hercegovina

A11

Zagreb – Sisak

Ceny diaľničných poplatkov v roku 2023

Pre lepšiu predstavu sme pre vás pripravili prehľadnú tabuľku cien na rok 2023 pre kategóriu A1, ktorá zahŕňa cesty vedúce od Záhrebu až po Dubrovník.

VýjazdAutomobily do 3,5 tony kategórie I.Automobily do 3,5 tony kategórie II. Motocykle

Karlovac

2,50 eur

4,50 eur

1,50 eur

Bosiljevo

3,90 eur

7,30 eur

2,30 eur

Ogulin

5,40 eur

9,50 eur

3,30 eur

Brinje

7,30 eur

12,30 eur

4,30 eur

Žuta Lokva

7,90 eur

13,20 eur

4,70 eur

Otočac

8,70 eur

14,40 eur

5,30 eur

Maslenica

15,40 eur

24,50 eur

9,40 eur

Posedarje

15,70 eur

25,20 eur

9,60 eur

Zadar 1

16 eur

25,60 eur

9,80 eur

Zadar 2

16,50 eur

26,50 eur

26,50 eur

Benkovac

17,60 eur

28,10 eur

10,70 eur

Pirovac

18,90 eur

30,20 eur

11,50 eur

Skradin

19,60 eur

31,10 eur

11,90 eur

Šibenik

20,10 eur

32,10 eur

12,20 eur

Vrpolje

21,10 eur

33,40 eur

12,70 eur

Prgomet

22,10 eur

35 eur

13,40 eur

Dugopolje (Split)

24 eur

37,60 eur

14,40 eur

Blato na Cetini

26 eur

40,40 eur

15,60 eur

Šestanovac (Makarská)

26,40 eur

41,10 eur

15,90 eur

Zagvozd

27 eur

42,20 eur

16,30 eur

Ravča

28,90 eur

44,90 eur

17,30 eur

Vrgorac

29,60 eur

46 eur

17,70 eur

Karamatići

30,60 eur

47,60 eur

18,40 eur

Čarapine

30,70 eur

47,70 eur

18,40 eur


Pri ceste do Chorvátska počas leta počítajte s tým, že ceny za diaľnice sú približne o 10 % vyššie. Ak však neplánujete jazdiť po cestách niekoľkokrát do mesiaca, nemalo by vám to prekážať.

Ako platiť diaľničné poplatky?

Chorvátsko má dva typy platby mýta, ktoré môžete využiť:

 • Otvorený spôsob platenia – využíva sa na cestných objektoch, ako sú napríklad mosty alebo tunely. Často sa s ním stretávate aj na kratších úsekoch diaľnice. V praxi to znamená, že mýto sa platí ihneď podľa typu vozidla.


 • Uzavretý spôsob platenia – využíva sa na diaľniciach s väčším počtom nájazdov a výjazdov. Vodič platí poplatok až po opustení diaľnice.


Po novom sa v Chorvátsku platí eurom

Od 1. januára 2023 Chorvátsko definitívne prijalo euro ako svoju domácu menu, takže si nemusíte robiť starosti so zmenou peňazí.

Pozor na letné búrky

Je rozumné dávať si pravidelné prestávky aj za cenu, že sa tým cesta predĺži. Sezónnym nebezpečenstvom sú tiež lokálne prietrže mračien vznikajúce pri extrémnych horúčavách, ktoré môžu znížiť bezpečnosť na vozovke. Veľké množstvo vody pri vysokej rýchlosti v kombinácii s letnými pneumatikami s plytším dezénom zvyšuje riziko šmyku a následnej kolízie.

Hlavné riziká cesty do Chorvátska autom počas leta v skratke:

 • nezodpovední vodiči, nedodržiavajúci dopravné predpisy,
 • väčší počet neskúsených vodičov v požičaných motorových vozidlách,
 • zvýšený počet cyklistov a motorkárov,
 • negatívny vplyv striedajúcich sa teplôt na ľudský organizmus,
 • únava z tepla,
 • nepredvídateľný mikrospánok,
 • dlhé trasy,
 • náhle dažďové prehánky.

Dovolenka Chorvátsko – praktické tipy

Aby ste sa čo najlepšie pripravili na cestu do Chorvátska, prikladáme niekoľko praktických tipov:


 • Počas cestovania nezabudnite sledovať aktuálne dianie na cestách, o ktorom vás pravidelne informujú rádiá. Ak však nechcete počúvať rádio, môžete použiť praktickú aplikáciu Croatia Traffic alebo navštíviť webovú stránku hak.hr/en.


 • Nezabúdajte na rýchlostné limity, aby ste sa vyhli zbytočným pokutám. Na diaľniciach je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h, na rýchlostných cestách 110 km/h, mimo obce 90 km/h a v obci 50 km/h.


 • V Chorvátsku existuje viacero rizikových úsekov. Medzi ne patrí najmä tunel Sv. Rok, kde sa vyskytujú veľmi silné vetry. Tieto veterné podmienky môžu spôsobovať kolízie najmä pri výjazde z tunela.


 • Chcete sa vyhnúť dopravným zápcham? Cestujte počas pracovného týždňa a vyhýbajte sa piatkom a víkendom, keď sú diaľnice často preplnené. Od pondelka do štvrtka sú diaľnice relatívne prázdne.

Využite výhodné cestovné poistenie

Na cestu do Chorvátska si nezabudnite vybaviť výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v nepríjemných situáciách, ako úraz alebo strata batožiny. Ak vám základný balík nestačí, pokojne si vybavte zaujímavé pripoistenia.

Pri cestovaní do Chorvátska autom sa vám môže zísť aj cestovné poistenie vozidla. Jeho výhodou je, že má vysoké limity krytia a ďalšie benefity. K nim patrí odťah do najbližšieho servisu či náhradná doprava. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si najvýhodnejšiu.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.