Chystáte sa do Chorvátska?

Vycestujte do zahraničia bezpečne s PZP. Vyberte si najlepšie poistenie a majte istotu, kamkoľvek pôjdete.

Nepreplácajte na PZP

Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

autom do Chorvátska

Chorvátsko je destinácia, kde sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Dobre je preto na takúto cestu pripraviť aj vozidlo, pretože už cestou do cieľovej destinácie môžu vzniknúť nečakané komplikácie. Dôležité je skontrolovať technický stav auta, a to najmä brzdy, ktoré dostávajú pri plne naloženom aute poriadne zabrať. Dôležité je aj vybrať si správny smer cesty. Ako cestovať do Chorvátska autom?

Čo treba do Chorvátska?

Pred vycestovaním si skontrolujte podmienky pre vstup. Situácia s ochorením Covid-19 spôsobila viacero problémov s cestovaním. Dobrou správou ale je, že v tomto roku je cesta oveľa jednoduchšia ako v tých predchádzajúcich. Aj napriek tomu si však nezabudnite tesne pred odchodom skontrolovať podmienky pre vstup, ktoré sa môžu počas leta zmeniť.

Rada odborníka

Najlepšou stránkou na kontrolu aktuálnych informácií na Slovensku je korona.gov.sk. Pre cestu do zahraničia, presnejšie Chorvátska, si pozrite oficiálnu stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Najkratšia cesta autom do Chorvátska

Najkratšia cesta do Chorvátska vedie samozrejme priamo na juh, to znamená po západnej časti Maďarska. Keďže je to cesta najkratšia, je aj najúspornejšia, pretože neminiete toľko na pohonných hmotách. Z Bratislavy sa teda dostanete po diaľnici M1 a M15 smerom na Mosonmagyaróvár a pred Gyõrom odbočíte na diaľnicu M85 a potom M86. Následne už podľa cieľovej destinácie smer priamo chorvátske pláže. Vzdialenosť Bratislava Záhreb takto bude približne 400 kilometrov a zaberie vám asi 4 hodiny a 30 minút.

Povinné zmluvné poistenie

Druhá alternatíva – Rakúsko

Do krajiny sa dá ísť aj cez Rakúsko a Slovinsko. Ak vyrážate z Bratislavy, najprv prejdete cez hraničný priechod Jarovce. Na tomto mieste si môžete kúpiť diaľničnú známku. Následne prídete do Viedne, kde čakajte kolóny, ktorým sa nevyhnete. Pri ceste do Chorvátska ide o bežnú prax.

Ďalej pokračujete po rakúskej diaľnici označenej A2 smerom na Klagenfurt/Villach. Zopár kilometrov od Grazu zabočíte na diaľnicu A9 na slovinské hranice. Rakúska diaľnica A9 nie je dlhá. Prejdete ňou pomerne rýchlo.

Ak sa v Slovinsku nechcete zbytočne zastavovať, do Chorvátska prejdete rýchlo po diaľnici A1. Problém je však v tom, že na veľmi krátky úsek, ktorý má približne 6 kilometrov, potrebujete diaľničnú známku v hodnote 15 eur. Platí vám ale len na týždeň, čo pri ceste do Chorvátska nestačí. Na cestu domov by ste si museli kúpiť ďalšiu.

Po krátkom úseku by ste museli prejsť ďalších 6 km po ceste 1. triedy. Dôvod je ten, že slovinská diaľnica nie je napojená na chorvátsku.

Okrem toho, dokončenie diaľnice A4 znamená, že obľúbená skratka po ceste E59 už nefunguje, a to ani v prípade, že by boli otvorené všetky hraničné priechody.

Keď prídete do Ptuje, môžete sa tešiť. Autom do Chorvátska je to z tejto oblasti už len kúsok. Na výber máte niekoľko alternatív, ako sa do krajiny dostať. Najlepšou a najistejšou voľbou je cesta E59. Menším problémom môžu byť zápchy. Ide o vyťaženú cestu. Býva využívaná osobnými autami aj kamiónmi.

Keď však prejdete kontrolami a hraničným priestorom, môžete si zablahoželať, dostali ste sa do Chorvátska.

Cestovné poistenie nepodceňujte

Dovolenku do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia

Uzavrieť cestovné poistenie do Chorvátska

Diaľničné poplatky v Chorvátsku

Pri využívaní diaľnic v Chorvátsku počítajte s určitými poplatkami, ktoré však fungujú trochu inak ako na Slovensku. Namiesto známok platíte mýto. Ceny sa odvíjajú od toho, do akej kategórie patrí vaše vozidlo.

Pre lepšiu predstavu sme si pre vás pripravili prehľadnú tabuľku cien na rok 2022 pre kategóriu A1. Do nej patria cesty vedúce od Záhrebu až po Dubrovník.

Výjazd Automobily do 3,5 tony kategórie I. Automobily do 3,5 tony kategórie II. Motocykle
Karlovac 2,47 eur 4,42 eur 1,43 eur
Bosiljevo 3,90 eur 7,15 eur 2,34 eur
Ogulin 5,33 eur 9,36 eur 3,25 eur
Brinje 7,15 eur 12,09 eur 4,29 eur
Žuta Lokva 7,80 eur 13 eur 4,48 eur
Otočac 8,58 eur 14,17 eur 5,20 eur
Maslenica 15,08 eur 24,05 eur 9,23 eur
Posedarje 15,47 eur 24,70 eur 9,49 eur
Zadar 1 15,73 eur 25 eur 9,62 eur
Zadar 2 16,25 eur 26 eur 9,88 eur
Benkovac 17,29 eur 28 eur 10,53 eur
Žuta Lokva 7,80 eur 13 eur 4,48 eur
Pirovac 18,59 eur 30 eur 11,31 eur
Skradin 19,24 eur 31 eur 11,70 eur
Šibenik 19,76 eur 31 eur 11,96 eur
Vrpolje 20,67 eur 33 eur 12,48 eur
Prgomet 21,71 eur 34 eur 13,13 eur
Dugopolje (Split) 23,53 eur 37 eur 14,17 eur
Blato na Cetini 25 eur 40 eur 15,34 eur
Šestanovac (Makarská) 26 eur 40 eur 15,60 eur
Zagvozd 29 eur 46 eur 17,42 eur
Benkovac 17,29 eur 28 eur 10,53 eur
Ravča 28 eur 44 eur 17,03 eur
Vrgorac 29 eur 45 eur 17,42 eur
Karamatići 30 eur 47 eur 18,07 eur
Čarapine 30 eur 47 eur 18,07 eur

Pri ceste do Chorvátska počas leta počítajte s tým, že ceny za diaľnice sú približne o 10 % vyššie. Ak však neplánujete jazdiť po cestách niekoľkokrát do mesiaca, nemalo by vám to prekážať.

TIP

Ak sa pýtate, kam do Chorvátska autom, odpoveď je pomerne jednoduchá. Ísť môžete kamkoľvek chcete. Problémom nie sú ani ostrovy, na ktoré premávajú pravidelne trajekty.

Na ceste do Chorvátska nezabudnite na odpočinok

Ospalosť a únava sú príčinou vážnych dopravných nehôd približne v ⅕ prípadov. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona nemali sadnúť za volant. Odporúčame preto, aby vodiči nepreceňovali svoje sily a počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na oddych a dodržiavali pitný režim.

Pozor na letné búrky

Je rozumné dávať si pravidelné prestávky aj za cenu, že sa tým cesta predĺži. Sezónnym nebezpečenstvom sú tiež lokálne prietrže mračien vznikajúce pri extrémnych horúčavách, ktoré môžu znížiť bezpečnosť na vozovke. Veľké množstvo vody pri vysokej rýchlosti v kombinácii s letnými pneumatikami s plytším dezénom zvyšuje riziko šmyku a následnej kolízie.  

Hlavné riziká cesty do Chorvátska autom počas leta v skratke:

  • nezodpovední vodiči, nedodržiavajúci dopravné predpisy, 

  • väčší počet neskúsených vodičov v požičaných motorových vozidlách,

  • zvýšený počet cyklistov a motorkárov,

  • negatívny vplyv striedajúcich sa teplôt na ľudský organizmus,

  • únava z tepla,

  • nepredvídateľný mikrospánok,

  • dlhé trasy,

  • náhle dažďové prehánky.

Využite výhodné cestovné poistenie

Na cestu do zahraničia si nezabudnite vybaviť výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v nepríjemných situáciách, ako úraz alebo strata batožiny. Ak vám základný balík nestačí, pokojne si vybavte zaujímavé pripoistenia.

Pri cestovaní do Chorvátska autom sa vám môže zísť aj cestovné poistenie vozidla. Jeho výhodou je, že má vysoké limity krytia a ďalšie benefity. K nim patrí odťah do najbližšieho servisu či náhradná doprava. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si najvýhodnejšiu.

Cestovné poistenie do Chorvátska

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 19