Vysoké Tatry - poistenie do hôr

Vysoké Tatry: Aké poistenie zvoliť pri výlete do hôr?

20. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Kto by nemiloval naše slovenské hory? Ak ste sa aj vy rozhodli tento rok vybrať na túru a navštíviť Vysoké Tatry alebo iné vysokohorské miesto na Slovensku, nezabudnite na poistenie do hôr. Dáme vám niekoľko praktických tipov, na čo všetko by ste pri tomto type poistenia mali myslieť.

Dôležitá je dôsledná príprava

Ak sa vydáte do hôr, myslite nielen na vysokohorskú obuv, čelovku či teplé oblečenie, ktoré vás zachráni aj pred najnepriaznivejším počasím, ale aj na poistenie do hôr. Turizmus je v regióne Vysoké Tatry na vrchole takmer celý rok. Nezanedbajte preto všetky kľúčové aspekty, ktoré patria k vysokohorskej turistike.

K vašej povinnej výbave si „pribaľte” aj poistenie na zásah záchrannej služby. Určite to neoľutujete. Ak by sa vám totižto stala nehoda a zranili by ste sa, v prípade, že máte uzatvorené poistenie, vás takýto zásah nevyjde na tisícky eur.

Poistenie do hôr, jednoducho, rýchlo a online

Tisícky slovenských turistov navštevuje celoročne Vysoké Tatry. V súvislosti s cestovaním do hôr je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Užite si vysokohorskú turistiku s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Poistenie môžete uzatvoriť nielen vo chvíli, ak ste sa rozhodli navštíviť Vysoké Tatry, ale aj lokality, ktorými sú:

 • Nízke Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Belianske Tatry,
 • Veľká a Malá Fatra,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy,
 • Slovenský raj.Na všetkých týchto územiach zasahuje Horská záchranná služba.

TIP

Ak ste skutočne zapálení pre turistiku a cestovanie, skvelou možnosťou bude poistenie Alpenverein. Ide o poistenie, ktoré platí celosvetovo, vrátane Slovenska. Zahŕňa záchranné akcie, poistenie nákladov na liečbu a transport. Dá sa uzatvoriť rýchlo a jednoducho online.

Naplánujte si výlet do poslednej bodky

Je jasné, že nie vždy sa dá takýto výlet naplánovať úplne presne. Snažte sa však o to, aby ste mali jasno v tom,  ktoré trasy zdoláte, pričom sledujte ich dĺžku a prevýšenie. Nezabudnite na to, aby ste si miesta vyberali aj s ohľadom na to, aká je vaša fyzická kondícia. Overte si, aký bude vývoj počasia, stav alebo možné obmedzenia na turistických chodníkoch.

Všetky užitočné informácie na jednom mieste sú dostupné v aplikácii  Horská záchranná služba. Získate prehľad o možných výstrahách, počasí a iné praktické informácie. Ak sa ocitnete v núdzi, pomoc si privoláte jediným tlačidlom, prostredníctvom ktorého odošlete núdzovú správu a následne budete prepojení na dispečing Horskej záchrannej služby.

Horskí záchranári majú výjazdy k zraneným alebo strateným turistom skoro dennodenne. Ak ich požiadate o pomoc a nemáte poistenie do hôr, náklady na záchrannú akciu si budete musieť hradiť sami a môžeme vás ubezpečiť, že vás to vyjde poriadne draho.

6 tipov, ktoré sa týkajú poistenia do hôr

 1. Poistenie majú k dispozícii mnohé poisťovne. Samozrejme, každá z nich má určené rozdielne ceny a výšku poistných súm. 

 2. Deti do hôr poistenie nepotrebujú.  Sú oslobodené od poplatkov, ktoré sa týkajú zásahu Horskej záchrannej služby. Vo všeobecnosti sú od týchto poplatkov oslobodené všetky fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté, prípadne nie sú spôsobilé na právne úkony.

 3. Okrem poistenia do hôr  môžete siahnuť aj po úrazovom pripoistení, poistení rizikových športových aktivít, batožiny alebo si môžete vybrať poistenie občianskej zodpovednosti.

 4. Horské poistenie vás chráni počas turistiky na území Slovenska. Musíte si ho uzatvoriť najneskôr deň pred tým, ako vyrazíte na hory.

 5. Milujete turistiku a hory navštevujete pomerne často? Ak áno, v tom príde sa vám zíde praktické celoročné poistenie. Väčšinou je aj cenovo výhodnejšie, ako neustále novouzatvorené krátkodobé poistenie.

 1. Základný balík horského poistenia je ideálny najmä pre rekreačných turistov, ktorí obľubujú vychádzkovú turistiku, jaskyniarstvo, horolezectvo či jazdu na bicykli. Komplexný balíček je vhodný pre náročných turistov, ktorí preferujú adrenalínové a rizikové športy. 

  Vedeli ste, že...

  ... štatistiky hovoria o tom, že počet úrazov na Slovensku rok čo rok narastá? Samotný riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga uviedol, že za uplynulých 10 rokov eviduje až 182 % nárast žiadostí o pomoc. Záchranári najčastejšie zasahujú kvôli pádom, pošmyknutiam alebo kvôli predmetom, ktoré spadli na turistov.

Koľko stojí vysokohorské poistenie?

Ako sme spomínali, náklady späté so zásahom záchrannej služby vám môžu urobiť poriadny prievan v peňaženke. Zásah terénnym vozidlom stojí v priemere 300 €, horšie je to pri výjazde vrtuľníka. Vtedy sa môže cena pohybovať v tisíckach eur.

Základné poistenie do hôr stojí v priemere 5 €. Uznajte, nejde o žiadnu závratnú sumu. Rozšírený balík s pripoisteniami vás môže vyjsť o pár centov alebo eur naviac. 

Poisťovne ponúkajú aj poistenie na víkendovú turistiku pre 4 členov rodiny, ktoré v priemere stojí 3 € na deň za jednu osobu. V praxi to znamená, že rodičia si za poistenie zaplatia, kým detí sa poistenie netýka. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Čo kryje poistenie na zásah Horskej záchrannej služby?

Poistenie kryje transport do nemocnice autom a vrtuľníkom, škody, ktoré spôsobíte v horách inej osobe, pátraciu akciu, záchranu alebo následné vyslobodenie, ak by ste sa stratili vo vysokohorskom prostredí.

Okrem toho kryje aj náklady, ktoré sú spojené so samotnou činnosťou Horskej záchrannej služby, pretože nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Zhrnutie

Ak sa vyberiete do hôr, je vhodné zvoliť si typ poistenia do hôr, ktoré vám sadne ako uliate. Majte na pamäti, že hory sú nielen krásne, ale občas aj zradné. Poistenie je istotou, že v prípade akejkoľvek nehody nebudete platiť extrémne vysoké poplatky za zásah vysokohorskej služby.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.