Zbaľte si cestovné poistenie

Do hôr nikdy neodchádzajte bez cestovného poistenia.

Zbaľte si do hôr cestovné poistenie
Vysokohorské poistenie

Kto by nemiloval naše slovenské hory? Ak ste sa aj vy rozhodli tento rok vybrať na túru a navštíviť Vysoké Tatry alebo iné vysokohorské miesto na Slovensku, nezabudnite na poistenie do hôr. Dáme vám niekoľko praktických tipov, na čo všetko by ste pri tomto type poistenia mali myslieť.

Dôležitá je dôsledná príprava

Ak sa vydáte do hôr, myslite nielen na vysokohorskú obuv, čelovku či teplé oblečenie, ktoré vás zachráni aj pred najnepriaznivejším počasím, ale aj na poistenie do hôr. Turizmus je v regióne Vysoké Tatry na vrchole takmer celý rok. Nezanedbajte preto všetky kľúčové aspekty, ktoré patria k vysokohorskej turistike.

K vašej povinnej výbave si „pribaľte” aj poistenie na zásah záchrannej služby. Určite to neoľutujete. Ak by sa vám totižto stala nehoda a zranili by ste sa, v prípade, že máte uzatvorené poistenie, vás takýto zásah nevyjde na tisícky eur.

Poistenie do hôr, jednoducho, rýchlo a online

 • Tisícky slovenských turistov navštevuje celoročne Vysoké Tatry. V súvislosti s cestovaním do hôr je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Užite si vysokohorskú turistiku s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.
Chcem poistenie do hôr

Poistenie môžete uzatvoriť nielen vo chvíli, ak ste sa rozhodli navštíviť Vysoké Tatry, ale aj lokality, ktorými sú:

 • Nízke Tatry,

 • Západné Tatry,

 • Belianske Tatry,

 • Veľká a Malá Fatra,

 • Pieniny,

 • Stredné Beskydy,

 • Slovenský raj.

Na všetkých týchto územiach zasahuje Horská záchranná služba.

TIP

Ak ste skutočne zapálení pre turistiku a cestovanie, skvelou možnosťou bude poistenie Alpenverein. Ide o poistenie, ktoré platí celosvetovo, vrátane Slovenska. Zahŕňa záchranné akcie, poistenie nákladov na liečbu a transport. Dá sa uzatvoriť rýchlo a jednoducho online.

Naplánujte si výlet do poslednej bodky

Je jasné, že nie vždy sa dá takýto výlet naplánovať úplne presne. Snažte sa však o to, aby ste mali jasno v tom, ktoré trasy zdoláte, pričom sledujte ich dĺžku a prevýšenie. Nezabudnite na to, aby ste si miesta vyberali aj s ohľadom na to, aká je vaša fyzická kondícia. Overte si, aký bude vývoj počasia, stav alebo možné obmedzenia na turistických chodníkoch.

Všetky užitočné informácie na jednom mieste sú dostupné v aplikácii Horská záchranná služba. Získate prehľad o možných výstrahách, počasí a iné praktické informácie. Ak sa ocitnete v núdzi, pomoc si privoláte jediným tlačidlom, prostredníctvom ktorého odošlete núdzovú správu a následne budete prepojení na dispečing Horskej záchrannej služby.

Horskí záchranári majú výjazdy k zraneným alebo strateným turistom skoro dennodenne. Ak ich požiadate o pomoc a nemáte poistenie do hôr, náklady na záchrannú akciu si budete musieť hradiť sami a môžeme vás ubezpečiť, že vás to vyjde poriadne draho.

Cestovné poistenie na hory

Slovenské hory sú krásne v každom ročnom období, a preto sú aj turistami také vyhľadávané. V lete ich navštevujú najmä rekreační turisti a horolezci, v zime sú zas plné nadšených lyžiarov a skialpinistov. Celoročne sa po nich motajú aj vyznávači adrenalínových športov. Avšak rovnako, ako sú hory krásne, dokážu byť aj nebezpečné. Práve preto je dôležité myslieť na poistenie na hory.

Celý článok >

6 tipov, ktoré sa týkajú poistenia do hôr

 1. Poistenie majú k dispozícii mnohé poisťovne. Samozrejme, každá z nich má určené rozdielne ceny a výšku poistných súm. 

 2. Deti do hôr poistenie nepotrebujú. Sú oslobodené od poplatkov, ktoré sa týkajú zásahu Horskej záchrannej služby. Vo všeobecnosti sú od týchto poplatkov oslobodené všetky fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté, prípadne nie sú spôsobilé na právne úkony.

 3. Okrem poistenia do hôr môžete siahnuť aj po úrazovom pripoistení, poistení rizikových športových aktivít, batožiny alebo si môžete vybrať poistenie občianskej zodpovednosti.

 4. Horské poistenie vás chráni počas turistiky na území Slovenska. Musíte si ho uzatvoriť najneskôr deň pred tým, ako vyrazíte na hory.

 5. Milujete turistiku a hory navštevujete pomerne často? Ak áno, v tom príde sa vám zíde praktické celoročné poistenie. Väčšinou je aj cenovo výhodnejšie, ako neustále novouzatvorené krátkodobé poistenie.

 1. Základný balík horského poistenia je ideálny najmä pre rekreačných turistov, ktorí obľubujú vychádzkovú turistiku, jaskyniarstvo, horolezectvo či jazdu na bicykli. Komplexný balíček je vhodný pre náročných turistov, ktorí preferujú adrenalínové a rizikové športy. 

Vedeli ste, že...

... štatistiky hovoria o tom, že počet úrazov na Slovensku rok čo rok narastá? Samotný riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga uviedol, že za uplynulých 10 rokov eviduje až 182 % nárast žiadostí o pomoc. Záchranári najčastejšie zasahujú kvôli pádom, pošmyknutiam alebo kvôli predmetom, ktoré spadli na turistov.

Koľko stojí vysokohorské poistenie?

Ako sme spomínali, náklady späté so zásahom záchrannej služby vám môžu urobiť poriadny prievan v peňaženke. Zásah terénnym vozidlom stojí v priemere 300 €, horšie je to pri výjazde vrtuľníka. Vtedy sa môže cena pohybovať v tisíckach eur.

Základné poistenie do hôr stojí v priemere 5 €. Uznajte, nejde o žiadnu závratnú sumu. Rozšírený balík s pripoisteniami vás môže vyjsť o pár centov alebo eur naviac. 

Poisťovne ponúkajú aj poistenie na víkendovú turistiku pre 4 členov rodiny, ktoré v priemere stojí 3 € na deň za jednu osobu. V praxi to znamená, že rodičia si za poistenie zaplatia, kým detí sa poistenie netýka. 

Chcem uzavrieť poistenie do hôr

Čo kryje poistenie na zásah Horskej záchrannej služby?

Poistenie kryje transport do nemocnice autom a vrtuľníkom, škody, ktoré spôsobíte v horách inej osobe, pátraciu akciu, záchranu alebo následné vyslobodenie, ak by ste sa stratili vo vysokohorskom prostredí.

Okrem toho kryje aj náklady, ktoré sú spojené so samotnou činnosťou Horskej záchrannej služby, pretože nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Zhrnutie

Ak sa vyberiete do hôr, je vhodné zvoliť si typ poistenia do hôr, ktoré vám sadne ako uliate. Majte na pamäti, že hory sú nielen krásne, ale občas aj zradné. Poistenie je istotou, že v prípade akejkoľvek nehody nebudete platiť extrémne vysoké poplatky za zásah vysokohorskej služby.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia