Vysoké Tatry - poistenie do hôr

Vysoké Tatry: Aké poistenie zvoliť pri výlete do hôr?

20. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Kto by nemiloval naše slovenské hory? Ak ste sa aj vy rozhodli tento rok vybrať na túru a navštíviť Vysoké Tatry alebo iné vysokohorské miesto na Slovensku, nezabudnite na poistenie do hôr. Dáme vám niekoľko praktických tipov, na čo všetko by ste pri tomto type poistenia mali myslieť.

Dôležitá je dôsledná príprava

Ak sa vydáte do hôr, myslite nielen na vysokohorskú obuv, čelovku či teplé oblečenie, ktoré vás zachráni aj pred najnepriaznivejším počasím, ale aj na poistenie do hôr. Turizmus je v regióne Vysoké Tatry na vrchole takmer celý rok. Nezanedbajte preto všetky kľúčové aspekty, ktoré patria k vysokohorskej turistike.

K vašej povinnej výbave si „pribaľte” aj poistenie na zásah záchrannej služby. Určite to neoľutujete. Ak by sa vám totižto stala nehoda a zranili by ste sa, v prípade, že máte uzatvorené poistenie, vás takýto zásah nevyjde na tisícky eur.

Poistenie do hôr, jednoducho, rýchlo a online

Tisícky slovenských turistov navštevuje celoročne Vysoké Tatry. V súvislosti s cestovaním do hôr je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Užite si vysokohorskú turistiku s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Poistenie môžete uzatvoriť nielen vo chvíli, ak ste sa rozhodli navštíviť Vysoké Tatry, ale aj lokality, ktorými sú:

 • Nízke Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Belianske Tatry,
 • Veľká a Malá Fatra,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy,
 • Slovenský raj.Na všetkých týchto územiach zasahuje Horská záchranná služba.

TIP

Ak ste skutočne zapálení pre turistiku a cestovanie, skvelou možnosťou bude poistenie Alpenverein. Ide o poistenie, ktoré platí celosvetovo, vrátane Slovenska. Zahŕňa záchranné akcie, poistenie nákladov na liečbu a transport. Dá sa uzatvoriť rýchlo a jednoducho online.

Naplánujte si výlet do poslednej bodky

Je jasné, že nie vždy sa dá takýto výlet naplánovať úplne presne. Snažte sa však o to, aby ste mali jasno v tom,  ktoré trasy zdoláte, pričom sledujte ich dĺžku a prevýšenie. Nezabudnite na to, aby ste si miesta vyberali aj s ohľadom na to, aká je vaša fyzická kondícia. Overte si, aký bude vývoj počasia, stav alebo možné obmedzenia na turistických chodníkoch.

Všetky užitočné informácie na jednom mieste sú dostupné v aplikácii  Horská záchranná služba. Získate prehľad o možných výstrahách, počasí a iné praktické informácie. Ak sa ocitnete v núdzi, pomoc si privoláte jediným tlačidlom, prostredníctvom ktorého odošlete núdzovú správu a následne budete prepojení na dispečing Horskej záchrannej služby.

Horskí záchranári majú výjazdy k zraneným alebo strateným turistom skoro dennodenne. Ak ich požiadate o pomoc a nemáte poistenie do hôr, náklady na záchrannú akciu si budete musieť hradiť sami a môžeme vás ubezpečiť, že vás to vyjde poriadne draho.

6 tipov, ktoré sa týkajú poistenia do hôr

 1. Poistenie majú k dispozícii mnohé poisťovne. Samozrejme, každá z nich má určené rozdielne ceny a výšku poistných súm. 

 2. Deti do hôr poistenie nepotrebujú.  Sú oslobodené od poplatkov, ktoré sa týkajú zásahu Horskej záchrannej služby. Vo všeobecnosti sú od týchto poplatkov oslobodené všetky fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté, prípadne nie sú spôsobilé na právne úkony.

 3. Okrem poistenia do hôr  môžete siahnuť aj po úrazovom pripoistení, poistení rizikových športových aktivít, batožiny alebo si môžete vybrať poistenie občianskej zodpovednosti.

 4. Horské poistenie vás chráni počas turistiky na území Slovenska. Musíte si ho uzatvoriť najneskôr deň pred tým, ako vyrazíte na hory.

 5. Milujete turistiku a hory navštevujete pomerne často? Ak áno, v tom príde sa vám zíde praktické celoročné poistenie. Väčšinou je aj cenovo výhodnejšie, ako neustále novouzatvorené krátkodobé poistenie.

 1. Základný balík horského poistenia je ideálny najmä pre rekreačných turistov, ktorí obľubujú vychádzkovú turistiku, jaskyniarstvo, horolezectvo či jazdu na bicykli. Komplexný balíček je vhodný pre náročných turistov, ktorí preferujú adrenalínové a rizikové športy. 

  Vedeli ste, že...

  ... štatistiky hovoria o tom, že počet úrazov na Slovensku rok čo rok narastá? Samotný riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga uviedol, že za uplynulých 10 rokov eviduje až 182 % nárast žiadostí o pomoc. Záchranári najčastejšie zasahujú kvôli pádom, pošmyknutiam alebo kvôli predmetom, ktoré spadli na turistov.

Koľko stojí vysokohorské poistenie?

Ako sme spomínali, náklady späté so zásahom záchrannej služby vám môžu urobiť poriadny prievan v peňaženke. Zásah terénnym vozidlom stojí v priemere 300 €, horšie je to pri výjazde vrtuľníka. Vtedy sa môže cena pohybovať v tisíckach eur.

Základné poistenie do hôr stojí v priemere 5 €. Uznajte, nejde o žiadnu závratnú sumu. Rozšírený balík s pripoisteniami vás môže vyjsť o pár centov alebo eur naviac. 

Poisťovne ponúkajú aj poistenie na víkendovú turistiku pre 4 členov rodiny, ktoré v priemere stojí 3 € na deň za jednu osobu. V praxi to znamená, že rodičia si za poistenie zaplatia, kým detí sa poistenie netýka. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Čo kryje poistenie na zásah Horskej záchrannej služby?

Poistenie kryje transport do nemocnice autom a vrtuľníkom, škody, ktoré spôsobíte v horách inej osobe, pátraciu akciu, záchranu alebo následné vyslobodenie, ak by ste sa stratili vo vysokohorskom prostredí.

Okrem toho kryje aj náklady, ktoré sú spojené so samotnou činnosťou Horskej záchrannej služby, pretože nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Zhrnutie

Ak sa vyberiete do hôr, je vhodné zvoliť si typ poistenia do hôr, ktoré vám sadne ako uliate. Majte na pamäti, že hory sú nielen krásne, ale občas aj zradné. Poistenie je istotou, že v prípade akejkoľvek nehody nebudete platiť extrémne vysoké poplatky za zásah vysokohorskej služby.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.