turista v horách

Chystáte sa na túru? Nezabudnite na poistenie do hôr

13. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poznáme to asi všetci:  „Veď to budú len ľahké prechádzky, žiadna extrémna turistika.”  Toto je len jeden z argumentov, ktorými sa snažíme presvedčiť seba alebo svoje okolie, že poistenie do hôr nepotrebujeme. Ak sa práve chystáte na turistiku a zvažujete, či sa oplatí ho uzavrieť, tento článok vám odpovie na všetky dôležité otázky.

„Na čo budem dávať peniaze poisťovni, keď nemusím?“

Aj vy vidíte poistenie do hôr ako zbytočné odovzdávanie peňazí poisťovni? V tom prípade asi patríte k tým šťastným ľuďom, ktorí ešte na horách nemuseli riešiť zranenie alebo zásah Horskej záchrannej služby (HZS).

Je pravdou, že žiadny zákon vám neprikazuje mať toto poistenie uzatvorené. Pokojne môžete ísť na turistiku bez neho a vrátiť sa s dobrým pocitom, že ste ho ani nepotrebovali a ešte ste aj ušetrili na cestovaní.

Avšak, hory sú nevyspytateľné a vy sa môžete dostať do situácie, kedy budete potrebovať pomoc od HZS. V takom prípade už existuje zákon, ktorý vám prikazuje preplatiť náklady na zásah a cena vašej dovolenky tak môže nepríjemne stúpnuť. Práve uzatvorené poistenie do hôr rozhoduje o tom, či ju budete platiť z vlastného účtu alebo vám finančne pomôže poisťovňa.

Čo všetko kryje poistenie do hôr?

Častým dôvodom nejasností je vzťah medzi verejným zdravotným poistením a poistením do hôr. Keď sa vám prihodí nejaký úraz, malo by predsa stačiť zdravotné poistenie, ktoré máte povinne uzatvorené. Prečo je teda k nemu potrebné aj poistenie do hôr?

Príčinou je práve to, že idete do hôr. Vaše zdravotné poistenie pokryje iba samotné ošetrenie zranenia, čiže materiály, lieky proti bolesti, ktoré dostanete od záchranárov alebo nástroje potrebné na prípadnú operáciu.

Ešte predtým, ako vás príslušníci HZS budú vedieť ošetriť, vás musia nájsť, dostať sa k vám, prípadne zabezpečiť váš presun z hôr. Tým sa dostávame k hlavnej časti krytia, na ktoré má nárok turista s poistením do hôr. Ide práve o zásah HZS, ktorý záchranári vykonávajú v náročných a nebezpečných podmienkach.

Zásah Horskej záchrannej služby

Pod zásahom HZS sa z hľadiska poistenia do hôr myslí:


 • pátranie po nezvestnej osobe,
 • vyslobodzovanie zachraňovanej osoby,
 • preprava zachraňovanej osoby po zemi alebo letecky,
 • preprava telesných pozostatkov v prípade smrti.


Mnohí ľudia si neuvedomujú, koľko rôznych situácií spadá pod tieto štyri body. Ošetrovanie a presun zranenej osoby je len časť z toho, čo HZS robí pre turistov. Horskí záchranári vám pomôžu aj v prípade, že sa stratíte, uviaznete v zlom teréne (zosuv pôdy, lavína, pád skaly), alebo na vás príde ťažká únava a kvôli vyčerpaniu sa nebudete vedieť pohnúť ďalej.


Vedeli ste, že...

... HZS v roku 2020 musela zasahovať kvôli úrazom turistov 2456-krát?

Miesta pôsobenia HZS

Pri poistení do hôr je vhodné spomenúť, že platí iba v určitých oblastiach. Konkrétne ide o miesta pôsobenia HZS. Sú to:


 • Vysoké Tatry,
 • Nízke Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Belianske Tatry,
 • Malá Fatra,
 • Veľká Fatra,
 • Slovenský Raj,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy.


Keď plánujete dovolenku v inej oblasti, poistenie do hôr pre vás nemá význam. Ak ale budete chodiť po značených turistických chodníkoch v pohoriach zo zoznamu vyššie, poistenie by rozhodne malo patriť do vašej výbavy na hory.

Ako vyberať poistenie do hôr?

Pri uzatváraní tohto typu poistenia sa väčšinou stretnete s dvomi typmi krytia. Prvým je základné krytie, ktoré je určené pre bežných turistov. Znamená to, keď máte v pláne ľahkú „prechádzkovú“ turistiku alebo výlety na bicykli. Oplatí sa hlavne v lete, kedy bývajú podmienky menej náročné.

Pre milovníkov rizikových športov a turistiky  v náročnejších podmienkach je vhodné poistenie do hôr s rozšíreným krytím. Každá poisťovňa má podmienky nastavené inak, takže musíte poriadne čítať podmienky. Aj malý detail – ako napríklad lyžovanie na zjazdovke a mimo nej – môže v prípade poistnej udalosti urobiť veľký rozdiel.

Ako si uzatvoriť poistenie do hôr?

Jedna z výhod poistenia do hôr je jeho jednoduché vybavenie. Ak vás odchod na dovolenku ešte len čaká a ste doma s prístupom k počítaču, poistenie celej rodiny viete vybaviť do pár minút. Nie je však problém ani s tým, keď už ste ubytovaní v horách a chceli by ste si ho uzatvoriť na poslednú chvíľu.

Jedna možnosť je vyplniť online formulár cez mobil. Poistenie do hôr sa ale dá vybaviť aj zaslaním SMS správy. Väčšinou vám stačí meno, priezvisko, rodné číslo a dátumy, v ktorých má poistenie platiť. Presný tvar správy aj s číslom, na ktoré ju máte posielať, nájdete na webe poisťovne.


TIP

Ak sa turistike na Slovensku venujete často, môžete si uzatvoriť aj celoročné poistenie do hôr.


V akých cenách sa pohybuje toto poistenie?

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí, či sa vám poistenie na hory oplatí, tento odstavec by vás mal zbaviť akýchkoľvek pochybností. Nielenže ho jednoducho a rýchlo vybavíte, ale jeho ceny sa pohybujú vo výške do 3 €/deň – hovoríme o rozšírenom balíku služieb aj s pripoistením batožiny a zodpovednosťou za škody. Základné krytie pokojne nájdete za 1,5 €/deň.

Zhrnutie

Nikto z nás nechodí na turistiku s tým, že sa plánuje zraniť. V horách však stačí sekunda nepozornosti, jeden chybný krok a zrazu môžete byť odkázaní na pomoc HZS. Už samotný úraz dokáže pokaziť dovolenku, prečo si teda kaziť náladu platením účtu za zásah záchranárov? Radšej si za pár eur na deň kúpte poistenie a môžete si v pokoji vychutnávať pobyt v horách.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si cestovné poistenie pribaľte na cestu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • Sjíždění hory na lyžích
  09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

  Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.