Turista na horách

Poznáme to asi všetci: „Veď to budú len ľahké prechádzky, žiadna extrémna turistika.” Toto je len jeden z argumentov, ktorými sa snažíme presvedčiť seba alebo svoje okolie, že poistenie do hôr nepotrebujeme. Ak sa práve chystáte na turistiku a zvažujete, či sa oplatí ho uzavrieť, tento článok vám odpovie na všetky dôležité otázky.

„Na čo budem dávať peniaze poisťovni, keď nemusím?“

Aj vy vidíte poistenie do hôr ako zbytočné odovzdávanie peňazí poisťovni? V tom prípade asi patríte k tým šťastným ľuďom, ktorí ešte na horách nemuseli riešiť zranenie alebo zásah Horskej záchrannej služby (HZS).

Je pravdou, že žiadny zákon vám neprikazuje mať toto poistenie uzatvorené. Pokojne môžete ísť na turistiku bez neho a vrátiť sa s dobrým pocitom, že ste ho ani nepotrebovali a ešte ste aj ušetrili na cestovaní.

Avšak, hory sú nevyspytateľné a vy sa môžete dostať do situácie, kedy budete potrebovať pomoc od HZS. V takom prípade už existuje zákon, ktorý vám prikazuje preplatiť náklady na zásah a cena vašej dovolenky tak môže nepríjemne stúpnuť. Práve uzatvorené poistenie do hôr rozhoduje o tom, či ju budete platiť z vlastného účtu alebo vám finančne pomôže poisťovňa.

Čo všetko kryje poistenie do hôr?

Častým dôvodom nejasností je vzťah medzi verejným zdravotným poistením a poistením do hôr. Keď sa vám prihodí nejaký úraz, malo by predsa stačiť zdravotné poistenie, ktoré máte povinne uzatvorené. Prečo je teda k nemu potrebné aj poistenie do hôr?

Príčinou je práve to, že idete do hôr. Vaše zdravotné poistenie pokryje iba samotné ošetrenie zranenia, čiže materiály, lieky proti bolesti, ktoré dostanete od záchranárov alebo nástroje potrebné na prípadnú operáciu.

Ešte predtým, ako vás príslušníci HZS budú vedieť ošetriť, vás musia nájsť, dostať sa k vám, prípadne zabezpečiť váš presun z hôr. Tým sa dostávame k hlavnej časti krytia, na ktoré má nárok turista s poistením do hôr. Ide práve o zásah HZS, ktorý záchranári vykonávajú v náročných a nebezpečných podmienkach.

Zásah Horskej záchrannej služby

Pod zásahom HZS sa z hľadiska poistenia do hôr myslí:

 • pátranie po nezvestnej osobe,

 • vyslobodzovanie zachraňovanej osoby,

 • preprava zachraňovanej osoby po zemi alebo letecky,

 • preprava telesných pozostatkov v prípade smrti.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, koľko rôznych situácií spadá pod tieto štyri body. Ošetrovanie a presun zranenej osoby je len časť z toho, čo HZS robí pre turistov. Horskí záchranári vám pomôžu aj v prípade, že sa stratíte, uviaznete v zlom teréne (zosuv pôdy, lavína, pád skaly), alebo na vás príde ťažká únava a kvôli vyčerpaniu sa nebudete vedieť pohnúť ďalej.

Vedeli ste, že...

... HZS v roku 2020 musela zasahovať kvôli úrazom turistov 2456-krát?

Miesta pôsobenia HZS

Pri poistení do hôr je vhodné spomenúť, že platí iba v určitých oblastiach. Konkrétne ide o miesta pôsobenia HZS. Sú to:

 • Vysoké Tatry,

 • Nízke Tatry,

 • Západné Tatry,

 • Belianske Tatry,

 • Malá Fatra,

 • Veľká Fatra,

 • Slovenský Raj,

 • Pieniny,

 • Stredné Beskydy.

Keď plánujete dovolenku v inej oblasti, poistenie do hôr pre vás nemá význam. Ak ale budete chodiť po značených turistických chodníkoch v pohoriach zo zoznamu vyššie, poistenie by rozhodne malo patriť do vašej výbavy na hory.

Ako vyberať poistenie do hôr?

Pri uzatváraní tohto typu poistenia sa väčšinou stretnete s dvomi typmi krytia. Prvým je základné krytie, ktoré je určené pre bežných turistov. Znamená to, keď máte v pláne ľahkú „prechádzkovú“ turistiku alebo výlety na bicykli. Oplatí sa hlavne v lete, kedy bývajú podmienky menej náročné.

Pre milovníkov rizikových športov a turistiky v náročnejších podmienkach je vhodné poistenie do hôr s rozšíreným krytím. Každá poisťovňa má podmienky nastavené inak, takže musíte poriadne čítať podmienky. Aj malý detail – ako napríklad lyžovanie na zjazdovke a mimo nej – môže v prípade poistnej udalosti urobiť veľký rozdiel.

Ako si uzatvoriť poistenie do hôr?

Jedna z výhod poistenia do hôr je jeho jednoduché vybavenie. Ak vás odchod na dovolenku ešte len čaká a ste doma s prístupom k počítaču, poistenie celej rodiny viete vybaviť do pár minút. Nie je však problém ani s tým, keď už ste ubytovaní v horách a chceli by ste si ho uzatvoriť na poslednú chvíľu.

Jedna možnosť je vyplniť online formulár cez mobil. Poistenie do hôr sa ale dá vybaviť aj zaslaním SMS správy. Väčšinou vám stačí meno, priezvisko, rodné číslo a dátumy, v ktorých má poistenie platiť. Presný tvar správy aj s číslom, na ktoré ju máte posielať, nájdete na webe poisťovne.

TIP

Ak sa turistike na Slovensku venujete často, môžete si uzatvoriť aj celoročné poistenie do hôr.

V akých cenách sa pohybuje toto poistenie?

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí, či sa vám poistenie na hory oplatí, tento odstavec by vás mal zbaviť akýchkoľvek pochybností. Nielenže ho jednoducho a rýchlo vybavíte, ale jeho ceny sa pohybujú vo výške do 3 €/deň – hovoríme o rozšírenom balíku služieb aj s pripoistením batožiny a zodpovednosťou za škody. Základné krytie pokojne nájdete za 1,5 €/deň.

  Cestovné poistenie

Zhrnutie

Nikto z nás nechodí na turistiku s tým, že sa plánuje zraniť. V horách však stačí sekunda nepozornosti, jeden chybný krok a zrazu môžete byť odkázaní na pomoc HZS. Už samotný úraz dokáže pokaziť dovolenku, prečo si teda kaziť náladu platením účtu za zásah záchranárov? Radšej si za pár eur na deň kúpte poistenie a môžete si v pokoji vychutnávať pobyt v horách.

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Slovensko ponúka veľa príležitostí na turistiku v horách. Vychutnávajte si túto aktivitu bez stresu z platenia za zásah HZS vďaka poisteniu do hôr.