turista v horách

Chystáte sa na túru? Nezabudnite na poistenie do hôr

13. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poznáme to asi všetci:  „Veď to budú len ľahké prechádzky, žiadna extrémna turistika.”  Toto je len jeden z argumentov, ktorými sa snažíme presvedčiť seba alebo svoje okolie, že poistenie do hôr nepotrebujeme. Ak sa práve chystáte na turistiku a zvažujete, či sa oplatí ho uzavrieť, tento článok vám odpovie na všetky dôležité otázky.

„Na čo budem dávať peniaze poisťovni, keď nemusím?“

Aj vy vidíte poistenie do hôr ako zbytočné odovzdávanie peňazí poisťovni? V tom prípade asi patríte k tým šťastným ľuďom, ktorí ešte na horách nemuseli riešiť zranenie alebo zásah Horskej záchrannej služby (HZS).

Je pravdou, že žiadny zákon vám neprikazuje mať toto poistenie uzatvorené. Pokojne môžete ísť na turistiku bez neho a vrátiť sa s dobrým pocitom, že ste ho ani nepotrebovali a ešte ste aj ušetrili na cestovaní.

Avšak, hory sú nevyspytateľné a vy sa môžete dostať do situácie, kedy budete potrebovať pomoc od HZS. V takom prípade už existuje zákon, ktorý vám prikazuje preplatiť náklady na zásah a cena vašej dovolenky tak môže nepríjemne stúpnuť. Práve uzatvorené poistenie do hôr rozhoduje o tom, či ju budete platiť z vlastného účtu alebo vám finančne pomôže poisťovňa.

Čo všetko kryje poistenie do hôr?

Častým dôvodom nejasností je vzťah medzi verejným zdravotným poistením a poistením do hôr. Keď sa vám prihodí nejaký úraz, malo by predsa stačiť zdravotné poistenie, ktoré máte povinne uzatvorené. Prečo je teda k nemu potrebné aj poistenie do hôr?

Príčinou je práve to, že idete do hôr. Vaše zdravotné poistenie pokryje iba samotné ošetrenie zranenia, čiže materiály, lieky proti bolesti, ktoré dostanete od záchranárov alebo nástroje potrebné na prípadnú operáciu.

Ešte predtým, ako vás príslušníci HZS budú vedieť ošetriť, vás musia nájsť, dostať sa k vám, prípadne zabezpečiť váš presun z hôr. Tým sa dostávame k hlavnej časti krytia, na ktoré má nárok turista s poistením do hôr. Ide práve o zásah HZS, ktorý záchranári vykonávajú v náročných a nebezpečných podmienkach.

Zásah Horskej záchrannej služby

Pod zásahom HZS sa z hľadiska poistenia do hôr myslí:


 • pátranie po nezvestnej osobe,
 • vyslobodzovanie zachraňovanej osoby,
 • preprava zachraňovanej osoby po zemi alebo letecky,
 • preprava telesných pozostatkov v prípade smrti.


Mnohí ľudia si neuvedomujú, koľko rôznych situácií spadá pod tieto štyri body. Ošetrovanie a presun zranenej osoby je len časť z toho, čo HZS robí pre turistov. Horskí záchranári vám pomôžu aj v prípade, že sa stratíte, uviaznete v zlom teréne (zosuv pôdy, lavína, pád skaly), alebo na vás príde ťažká únava a kvôli vyčerpaniu sa nebudete vedieť pohnúť ďalej.


Vedeli ste, že...

... HZS v roku 2020 musela zasahovať kvôli úrazom turistov 2456-krát?

Miesta pôsobenia HZS

Pri poistení do hôr je vhodné spomenúť, že platí iba v určitých oblastiach. Konkrétne ide o miesta pôsobenia HZS. Sú to:


 • Vysoké Tatry,
 • Nízke Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Belianske Tatry,
 • Malá Fatra,
 • Veľká Fatra,
 • Slovenský Raj,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy.


Keď plánujete dovolenku v inej oblasti, poistenie do hôr pre vás nemá význam. Ak ale budete chodiť po značených turistických chodníkoch v pohoriach zo zoznamu vyššie, poistenie by rozhodne malo patriť do vašej výbavy na hory.

Ako vyberať poistenie do hôr?

Pri uzatváraní tohto typu poistenia sa väčšinou stretnete s dvomi typmi krytia. Prvým je základné krytie, ktoré je určené pre bežných turistov. Znamená to, keď máte v pláne ľahkú „prechádzkovú“ turistiku alebo výlety na bicykli. Oplatí sa hlavne v lete, kedy bývajú podmienky menej náročné.

Pre milovníkov rizikových športov a turistiky  v náročnejších podmienkach je vhodné poistenie do hôr s rozšíreným krytím. Každá poisťovňa má podmienky nastavené inak, takže musíte poriadne čítať podmienky. Aj malý detail – ako napríklad lyžovanie na zjazdovke a mimo nej – môže v prípade poistnej udalosti urobiť veľký rozdiel.

Ako si uzatvoriť poistenie do hôr?

Jedna z výhod poistenia do hôr je jeho jednoduché vybavenie. Ak vás odchod na dovolenku ešte len čaká a ste doma s prístupom k počítaču, poistenie celej rodiny viete vybaviť do pár minút. Nie je však problém ani s tým, keď už ste ubytovaní v horách a chceli by ste si ho uzatvoriť na poslednú chvíľu.

Jedna možnosť je vyplniť online formulár cez mobil. Poistenie do hôr sa ale dá vybaviť aj zaslaním SMS správy. Väčšinou vám stačí meno, priezvisko, rodné číslo a dátumy, v ktorých má poistenie platiť. Presný tvar správy aj s číslom, na ktoré ju máte posielať, nájdete na webe poisťovne.


TIP

Ak sa turistike na Slovensku venujete často, môžete si uzatvoriť aj celoročné poistenie do hôr.


V akých cenách sa pohybuje toto poistenie?

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí, či sa vám poistenie na hory oplatí, tento odstavec by vás mal zbaviť akýchkoľvek pochybností. Nielenže ho jednoducho a rýchlo vybavíte, ale jeho ceny sa pohybujú vo výške do 3 €/deň – hovoríme o rozšírenom balíku služieb aj s pripoistením batožiny a zodpovednosťou za škody. Základné krytie pokojne nájdete za 1,5 €/deň.

Zhrnutie

Nikto z nás nechodí na turistiku s tým, že sa plánuje zraniť. V horách však stačí sekunda nepozornosti, jeden chybný krok a zrazu môžete byť odkázaní na pomoc HZS. Už samotný úraz dokáže pokaziť dovolenku, prečo si teda kaziť náladu platením účtu za zásah záchranárov? Radšej si za pár eur na deň kúpte poistenie a môžete si v pokoji vychutnávať pobyt v horách.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si cestovné poistenie pribaľte na cestu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.