dovolená a brigáda v letních dnech

Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

21. 4. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

Letná brigáda pre študentov: Čo vám prinesie? 

Letné brigády v zahraničí sú u študentov populárne hneď z niekoľkých dôvodov. Ponúkajú príležitosť zainvestovať do budúcej kariéry, niečo nové sa naučiť a predovšetkým privyrobiť si. Či už ste študent alebo hľadáte stále zamestnanie, sezónne práce sú rozhodne výborný nápad. Spoznáte nových ľudí, nové prostredie a ktovie - možno sa z brigády stane raz aj vaše stále zamestnanie. A ak nie, prinajmenšom získate pracovné skúsenosti a prax, ktoré vám raz určite pomôžu pri zostavovaní životopisu.

Prázdninové pracovné príležitosti pre študentov

Počas letných prázdnin nájdete v zahraničí množstvo pracovných možností. Môžete pracovať v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach či vyskúšať napríklad zber ovocia. V južných krajinách môžete zažiť aj dobrodružnú prácu plavčíka alebo animátora cestovnej kancelárie. 

Možností je naozaj neúrekom. Ak sa navyše chystáte brigádovať v rámci Európskej únie, nestoja vám v ceste ani žiadne byrokratické prekážky. Vo väčšine krajín sa stačí po príchode zaregistrovať na miestnych úradoch, prípadne žiadať o povolenie na pobyt, ak váš pobyt prekročí 3 mesiace. Nejde však o žiadne náročné kroky a všetky vybavíte priamo na mieste.

Nezabudnite na poistenie do zahraničia

Poistenie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré na letnej brigáde môžete potrebovať. V niektorých prípadoch vás zamestnávateľ prihlási do systému verejného zdravotníctva v danej krajine. Ak je to tak, na čas vášho pobytu v zahraničí sa pred odchodom musíte odhlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni. To neplatí, ak odchádzate pracovať do niektorej z európskych krajín. V tom prípade ostávate prihlásený v slovenskej zdravotnej poisťovni a v zahraničí túto skutočnosť preukazujete európskym preukazom zdravotného poistenia

Na základe tohto preukazu máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z 27 členských štátov Európskej únie, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku, a to za tých istých podmienok a za rovnakú cenu ako osoby poistené v danej krajine.

Pozor však, tento preukaz vám na úhradu zdravotnej starostlivosti ani zďaleka nemusí stačiť. Súkromné zdravotné zariadenia ho totiž neakceptujú. Dokonca ani pri ošetrení vo verejnom zdravotnom zariadení sa nevyhnete doplatkom. Urgentné ošetrenie síce získate za rovnakých podmienok ako domáci obyvatelia, ale často so spoluúčasťou, ktorá môže byť v niektorých krajinách značne vysoká.

letná brigáda v zahraničí

Navyše, v mimoeurópskych krajinách vám európsky preukaz poistenca vôbec neplatí. V prípade, že cestujete na iný kontinent, môžete ho s pokojným svedomím nechať doma. 

Preto si ešte pred cestou na zahraničnú brigádu uzatvorte aj komerčné cestovné poistenie. To vám zabezpečí úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť  v akomkoľvek zdravotníckom zariadení. Pokryje vám všetky náklady pri ošetrení  vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a tiež repatriáciu na Slovensko alebo repatriáciu telesných pozostatkov, ktoré európsky preukaz poistenca nekryje. 

Ak sa neviete zorientovať v množstve ponúk poisťovní, pripravili sme pre vás jednoduchý nástroj online kalkulačku cestovného poistenia. Zadáte len cieľ cesty, dátum odchodu a príchodu zo zahraničia a typ cesty. V priebehu niekoľkých sekúnd vám vypočítame nielen ceny poistného v jednotlivých poisťovniach, ale uvedieme aj poistné limity a iné podrobnosti týkajúce sa daného poistného produktu.  

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deňAk sa rozhodnete uzavrieť cestovné poistenie online, môžete tak urobiť priamo cez našu stránku Superpoistenie.sk. V mnohých prípadoch tak môžete získať lepšiu cenu, ako by ste získali priamo v poisťovni.  


Pozor na účel cesty

Pri uzatváraní cestovného poistenia správne uveďte účel cesty. Je totiž rozdiel, či do zahraničia cestujete na dovolenku alebo za prácou. A ak je účelom vašej cesty práca, budete sa venovať manuálnym alebo nemanuálnym činnostiam? V prípade, že účel cesty neuvediete správne a stane sa poistná udalosť (napríklad pracovný úraz), peniaze z poistenia nezískate. 

Cestovné poistenie má i ďalšie výhody

Okrem krytia liečebných nákladov, kvôli ktorým študenti uzatvárajú cestovné poistenie najčastejšie, má tento typ poistenia aj ďalšie benefity. Sú nimi napríklad možnosť úrazového poistenia, pripoistenia batožiny či poistenie zodpovednosti za škodu. V prípade potreby môžete využiť aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám v krízových situáciách poskytnú potrebnú podporu. 

Malá rada na záver:  Pri uzatváraní cestovného poistenia si všímajte aj poistné limity. Riaďte sa pravidlom, že čím ďalej a na dlhšie obdobie cestujete, tým by mal byť poistný limit vyšší alebo neobmedzený. 


Bez cestovného poistenia ani na krok

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?