dovolená a brigáda v letních dnech

Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

21. 4. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

Letná brigáda pre študentov: Čo vám prinesie? 

Letné brigády v zahraničí sú u študentov populárne hneď z niekoľkých dôvodov. Ponúkajú príležitosť zainvestovať do budúcej kariéry, niečo nové sa naučiť a predovšetkým privyrobiť si. Či už ste študent alebo hľadáte stále zamestnanie, sezónne práce sú rozhodne výborný nápad. Spoznáte nových ľudí, nové prostredie a ktovie - možno sa z brigády stane raz aj vaše stále zamestnanie. A ak nie, prinajmenšom získate pracovné skúsenosti a prax, ktoré vám raz určite pomôžu pri zostavovaní životopisu.

Prázdninové pracovné príležitosti pre študentov

Počas letných prázdnin nájdete v zahraničí množstvo pracovných možností. Môžete pracovať v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach či vyskúšať napríklad zber ovocia. V južných krajinách môžete zažiť aj dobrodružnú prácu plavčíka alebo animátora cestovnej kancelárie. 

Možností je naozaj neúrekom. Ak sa navyše chystáte brigádovať v rámci Európskej únie, nestoja vám v ceste ani žiadne byrokratické prekážky. Vo väčšine krajín sa stačí po príchode zaregistrovať na miestnych úradoch, prípadne žiadať o povolenie na pobyt, ak váš pobyt prekročí 3 mesiace. Nejde však o žiadne náročné kroky a všetky vybavíte priamo na mieste.

Nezabudnite na poistenie do zahraničia

Poistenie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré na letnej brigáde môžete potrebovať. V niektorých prípadoch vás zamestnávateľ prihlási do systému verejného zdravotníctva v danej krajine. Ak je to tak, na čas vášho pobytu v zahraničí sa pred odchodom musíte odhlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni. To neplatí, ak odchádzate pracovať do niektorej z európskych krajín. V tom prípade ostávate prihlásený v slovenskej zdravotnej poisťovni a v zahraničí túto skutočnosť preukazujete európskym preukazom zdravotného poistenia

Na základe tohto preukazu máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z 27 členských štátov Európskej únie, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku, a to za tých istých podmienok a za rovnakú cenu ako osoby poistené v danej krajine.

Pozor však, tento preukaz vám na úhradu zdravotnej starostlivosti ani zďaleka nemusí stačiť. Súkromné zdravotné zariadenia ho totiž neakceptujú. Dokonca ani pri ošetrení vo verejnom zdravotnom zariadení sa nevyhnete doplatkom. Urgentné ošetrenie síce získate za rovnakých podmienok ako domáci obyvatelia, ale často so spoluúčasťou, ktorá môže byť v niektorých krajinách značne vysoká.

letná brigáda v zahraničí

Navyše, v mimoeurópskych krajinách vám európsky preukaz poistenca vôbec neplatí. V prípade, že cestujete na iný kontinent, môžete ho s pokojným svedomím nechať doma. 

Preto si ešte pred cestou na zahraničnú brigádu uzatvorte aj komerčné cestovné poistenie. To vám zabezpečí úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť  v akomkoľvek zdravotníckom zariadení. Pokryje vám všetky náklady pri ošetrení  vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a tiež repatriáciu na Slovensko alebo repatriáciu telesných pozostatkov, ktoré európsky preukaz poistenca nekryje. 

Ak sa neviete zorientovať v množstve ponúk poisťovní, pripravili sme pre vás jednoduchý nástroj online kalkulačku cestovného poistenia. Zadáte len cieľ cesty, dátum odchodu a príchodu zo zahraničia a typ cesty. V priebehu niekoľkých sekúnd vám vypočítame nielen ceny poistného v jednotlivých poisťovniach, ale uvedieme aj poistné limity a iné podrobnosti týkajúce sa daného poistného produktu.  

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deňAk sa rozhodnete uzavrieť cestovné poistenie online, môžete tak urobiť priamo cez našu stránku Superpoistenie.sk. V mnohých prípadoch tak môžete získať lepšiu cenu, ako by ste získali priamo v poisťovni.  


Pozor na účel cesty

Pri uzatváraní cestovného poistenia správne uveďte účel cesty. Je totiž rozdiel, či do zahraničia cestujete na dovolenku alebo za prácou. A ak je účelom vašej cesty práca, budete sa venovať manuálnym alebo nemanuálnym činnostiam? V prípade, že účel cesty neuvediete správne a stane sa poistná udalosť (napríklad pracovný úraz), peniaze z poistenia nezískate. 

Cestovné poistenie má i ďalšie výhody

Okrem krytia liečebných nákladov, kvôli ktorým študenti uzatvárajú cestovné poistenie najčastejšie, má tento typ poistenia aj ďalšie benefity. Sú nimi napríklad možnosť úrazového poistenia, pripoistenia batožiny či poistenie zodpovednosti za škodu. V prípade potreby môžete využiť aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám v krízových situáciách poskytnú potrebnú podporu. 

Malá rada na záver:  Pri uzatváraní cestovného poistenia si všímajte aj poistné limity. Riaďte sa pravidlom, že čím ďalej a na dlhšie obdobie cestujete, tým by mal byť poistný limit vyšší alebo neobmedzený. 


Bez cestovného poistenia ani na krok

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.