Letná brigáda v zahraničí: Čo treba vybaviť?

letná brigáda v zahraničí

Pomaly sa blíži leto a čas si privyrobiť nejaké to euro navyše. Letné brigády sú veľmi obľúbený spôsob ako to zrealizovať. Kombinujú totiž v sebe štúdium v praxi, zdokonalenie v cudzom jazyku a samozrejme aj príslušný zárobok. Ak ste sa rozhodli stráviť leto prácou, v tomto roku to bude rozhodne jednoduchšie v krajinách Európskej únie. Aj tu však potrebujete dodržať niektoré pravidlá, bez ktorých vás pracovať nepustia.

Práca aj zábava

Prázdniny ponúkajú príležitosť zainvestovať do budúcej kariéry, niečo nové sa naučiť a trochu si privyrobiť. Či už ste študent alebo hľadáte stále zamestnanie, sezónne práce nemusí byť vôbec zlý nápad. Síce možno prídete o niekoľko hodín oddychu, ale popremýšľajte o kladoch takej brigády. Okrem peňazí prídete medzi nových ľudí, spoznáte nové prostredie a kto vie – možno z toho bude raz aj stále zamestnanie.

Získate praxi

Jedným z najväčších prínosov zahraničnej brigády je prax, ktorú získate, a to predovšetkým, ak ste študent. Aj keď náplňou vašej práce nebude nutne to, čomu sa chcete neskôr v živote venovať, zistíte, čo vás raz čaká v zamestnaní. Ako komunikovať s ľuďmi na pracovisku a podobne. Spoznáte, prečo všetci nakoniec radšej spomínajú na roky školy, ako práce. Navyše všetky pracovné skúsenosti, aj tie krátkodobé, vám raz pomôžu, až budete zostavovať svoj životopis. 

Prázdninové pracovné príležitosti v EÚ

Počas letných i kratších prázdnin nájdete v zahraniční celý rad pracovných možností. Môžete pracovať v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach a v lete napríklad skúsiť zber ovocia. V južných krajinách môžete zažiť prácu plavčíka alebo inštruktora surfovanie, na severe môžete skúsiť šťastie ako lyžiarsky inštruktor. A aj keď nemáte toľko času, môžete pracovať len niekoľko dní alebo hodín v týždni - napríklad v stravovacích službách alebo na rôznych jednorazových akciách.

letná brigáda v zahraničí

V rámci európskej únie ide pracovať jednoduchšie

Od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie nepotrebujú slovenskí občania pracovné povolenia pre prácu v žiadnej krajine Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru Od 1. 5. 2011 Švajčiarsko otvorilo svoj trh, teda nie je potreba pracovné povolenie, ale od 1. 6. 2013 sú zavedené kvóty na udeľovanie povolení na pobyt pre všetkých členov EÚ, teda aj pre Slovákov. 

Aj vo zvyšných krajinách, ktoré pracovné povolenie nevyžadujú, sa musí záujemca o prácu väčšinou registrovať na miestnych úradoch a vybaviť si miestne osobné číslo. Niečo ako obdoba slovenského rodného čísla, prípadne žiadať o povolenie pobytu po uplynutí danej doby - obvykle ide o 3 mesiace. Všetky podstatné veci však riešite priamo na mieste. 

Pozor na poistenie

Ak vás zamestnávateľ prihlási do systému verejného zdravotného poistenia v danej krajine, ste povinný sa odhlásiť zo slovenského systému pred odchodom do zahraničia. Zdravotnú starostlivosť následne budete čerpať za rovnakých podmienok ako domáci občania. Ak vás zamestnávateľ  neprihlási do systému zdravotného poistenia v danej krajine, je dôležité, aby ste si vybavili Európsky preukaz zdravotného poistenia. Rovnako je vhodné využiť  cestovné poistenie pre pracovné pobyty v zahraničí.

Ako sa dá nájsť práca v zahraničí?

Vo väčšine krajín Európskej únie chýba pracovníci v oblasti informačných technológií, zdravotníctva, opatrovateľky a inžinieri z najrôznejších technických odborov. Ak teda hľadáte prácu v niektorom z týchto odborov, máte veľkú šancu nájsť si miesto rýchlo a bez problémov vybaviť aj všetky administratívne formality. V ostatných oblastiach záleží na aktuálnej situácii na trhu v danej krajine. Vždy je však veľmi vhodným nástrojom interne

Vždy podpíšte pracovnú zmluvu

Niektoré menšie podniky, ako sú reštaurácie a podobne s brigádnikov často nepodpisujú pracovnú zmluvu. Nenechajte sa však na takéto praktiky nahovoriť. Na začiatku si so zamestnávateľom ujasnite, že budete robiť len to, na čom sa dohodnete, aká bude vaša pracovná doba a koľko za to dostanete. Vždy žiadajte potvrdenie o práci. Nielen kvôli vášmu bezpečiu, ale aj zdravotnej starostlivosti. Bez dobrej zmluvy môžete mať problém s úradmi, peniazmi aj pobytom. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2