dovolená a brigáda v letních dnech

Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

21. 4. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

Letná brigáda pre študentov: Čo vám prinesie? 

Letné brigády v zahraničí sú u študentov populárne hneď z niekoľkých dôvodov. Ponúkajú príležitosť zainvestovať do budúcej kariéry, niečo nové sa naučiť a predovšetkým privyrobiť si. Či už ste študent alebo hľadáte stále zamestnanie, sezónne práce sú rozhodne výborný nápad. Spoznáte nových ľudí, nové prostredie a ktovie - možno sa z brigády stane raz aj vaše stále zamestnanie. A ak nie, prinajmenšom získate pracovné skúsenosti a prax, ktoré vám raz určite pomôžu pri zostavovaní životopisu.

Prázdninové pracovné príležitosti pre študentov

Počas letných prázdnin nájdete v zahraničí množstvo pracovných možností. Môžete pracovať v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach či vyskúšať napríklad zber ovocia. V južných krajinách môžete zažiť aj dobrodružnú prácu plavčíka alebo animátora cestovnej kancelárie. 

Možností je naozaj neúrekom. Ak sa navyše chystáte brigádovať v rámci Európskej únie, nestoja vám v ceste ani žiadne byrokratické prekážky. Vo väčšine krajín sa stačí po príchode zaregistrovať na miestnych úradoch, prípadne žiadať o povolenie na pobyt, ak váš pobyt prekročí 3 mesiace. Nejde však o žiadne náročné kroky a všetky vybavíte priamo na mieste.

Nezabudnite na poistenie do zahraničia

Poistenie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré na letnej brigáde môžete potrebovať. V niektorých prípadoch vás zamestnávateľ prihlási do systému verejného zdravotníctva v danej krajine. Ak je to tak, na čas vášho pobytu v zahraničí sa pred odchodom musíte odhlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni. To neplatí, ak odchádzate pracovať do niektorej z európskych krajín. V tom prípade ostávate prihlásený v slovenskej zdravotnej poisťovni a v zahraničí túto skutočnosť preukazujete európskym preukazom zdravotného poistenia

Na základe tohto preukazu máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z 27 členských štátov Európskej únie, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku, a to za tých istých podmienok a za rovnakú cenu ako osoby poistené v danej krajine.

Pozor však, tento preukaz vám na úhradu zdravotnej starostlivosti ani zďaleka nemusí stačiť. Súkromné zdravotné zariadenia ho totiž neakceptujú. Dokonca ani pri ošetrení vo verejnom zdravotnom zariadení sa nevyhnete doplatkom. Urgentné ošetrenie síce získate za rovnakých podmienok ako domáci obyvatelia, ale často so spoluúčasťou, ktorá môže byť v niektorých krajinách značne vysoká.

letná brigáda v zahraničí

Navyše, v mimoeurópskych krajinách vám európsky preukaz poistenca vôbec neplatí. V prípade, že cestujete na iný kontinent, môžete ho s pokojným svedomím nechať doma. 

Preto si ešte pred cestou na zahraničnú brigádu uzatvorte aj komerčné cestovné poistenie. To vám zabezpečí úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť  v akomkoľvek zdravotníckom zariadení. Pokryje vám všetky náklady pri ošetrení  vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a tiež repatriáciu na Slovensko alebo repatriáciu telesných pozostatkov, ktoré európsky preukaz poistenca nekryje. 

Ak sa neviete zorientovať v množstve ponúk poisťovní, pripravili sme pre vás jednoduchý nástroj online kalkulačku cestovného poistenia. Zadáte len cieľ cesty, dátum odchodu a príchodu zo zahraničia a typ cesty. V priebehu niekoľkých sekúnd vám vypočítame nielen ceny poistného v jednotlivých poisťovniach, ale uvedieme aj poistné limity a iné podrobnosti týkajúce sa daného poistného produktu.  

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deňAk sa rozhodnete uzavrieť cestovné poistenie online, môžete tak urobiť priamo cez našu stránku Superpoistenie.sk. V mnohých prípadoch tak môžete získať lepšiu cenu, ako by ste získali priamo v poisťovni.  


Pozor na účel cesty

Pri uzatváraní cestovného poistenia správne uveďte účel cesty. Je totiž rozdiel, či do zahraničia cestujete na dovolenku alebo za prácou. A ak je účelom vašej cesty práca, budete sa venovať manuálnym alebo nemanuálnym činnostiam? V prípade, že účel cesty neuvediete správne a stane sa poistná udalosť (napríklad pracovný úraz), peniaze z poistenia nezískate. 

Cestovné poistenie má i ďalšie výhody

Okrem krytia liečebných nákladov, kvôli ktorým študenti uzatvárajú cestovné poistenie najčastejšie, má tento typ poistenia aj ďalšie benefity. Sú nimi napríklad možnosť úrazového poistenia, pripoistenia batožiny či poistenie zodpovednosti za škodu. V prípade potreby môžete využiť aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám v krízových situáciách poskytnú potrebnú podporu. 

Malá rada na záver:  Pri uzatváraní cestovného poistenia si všímajte aj poistné limity. Riaďte sa pravidlom, že čím ďalej a na dlhšie obdobie cestujete, tým by mal byť poistný limit vyšší alebo neobmedzený. 


Bez cestovného poistenia ani na krok

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.