Kedy stačí a kedy nestačí mať v Európe európsky zdravotný preukaz?

7. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ak cestujete v rámci Európy, rozhodne si zbaľte európsky preukaz zdravotného poistenia. Je to užitočný doklad, ktorý vám zabezpečí určitú úroveň zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Na niektoré situácie však nestačí. Viete, ktoré to sú?

Čo je európsky preukaz zdravotného poistenia? 

Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) je doklad, na základe ktorého máte ako poistenec zdravotnej poisťovne nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP a Švajčiarsku. Použiť ho môžete aj pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. Preukaz je určený pre dočasné pobyty, ako sú napríklad dovolenka, štúdium a podobne. 

Keď sa preukážete európskou kartičkou poistenca, máte rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny. Ako však uvádzajú samotné zdravotné poisťovne, v porovnaní s komerčnou poistkou má európsky preukaz poistenia niekoľko nevýhod. EPZP totiž nepokrýva:

  • náklady za spoluúčasť poistenca,
  • náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu,
  • náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

Nevýhody európskeho zdravotného preukazu

#1 Ošetrenie dostanete, ale nie zadarmo

Z európskeho preukazu poistenca je kryté základné ošetrenie. To znamená, že vám ošetrenie bude poskytnuté, ale nemusí byť preplatené v plnej výške. Európsky preukaz poistenia totiž nepokrýva spoluúčasť pacienta v prípadoch, kedy sa štandardne požaduje aj od pacientov v danej krajine.

Rátajte pritom s tým, že vo väčšine krajín Európskej únie sa za starostlivosť pripláca. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov. V Taliansku pacient uhrádza lieky v plnej výške. V niektorých členských štátoch, ako napríklad vo Francúzsku, si dokonca musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a následne žiadať tamojšiu zdravotnú poisťovňu o preplatenie. Tento proces môže trvať pomerne dlho a pri ošetrení potrebujete naozaj značnú sumu peňazí. 

Doplatky za ošetrenie, hospitalizáciu alebo lieky sa teda môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Poistenie online, jednoducho a rýchlo

V súvislosti s cestovaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

#2 Európsky preukaz platí len v štátnom systéme

Z európskeho preukazu zdravotného poistenia sú kryté výdavky na liečbu len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Súkromné zariadenia preukaz neakceptujú. V turistických centrách, kde najčastejšie dovolenkujeme, sa však omnoho častejšie nachádzajú len súkromné kliniky a ambulancie a v mnohých urgentných prípadoch nie je verejné zdravotnícke zariadenie tým najbližšie dostupným. 

#3 Starostlivosť je iba urgentná

Pri ceste za hranice si musíte uvedomiť, že európsky preukaz garantuje len urgentnú starostlivosť, a to v rozsahu, na aký majú nárok občania navštíveného štátu. 

Riešením je uzavrieť komerčné cestovné poistenie

Kvôli obmedzeniam, ktoré sa týkajú použitia európskej kartičky poistenca pri vašich cestách, odporúčame uzavrieť aj komerčné cestovné poistenie

Cestovné poistenie totiž:

  • pokrýva všetky náklady pri ošetrení  vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a v neposlednom rade aj repatriáciu na Slovensko, prípadne do iného členského štátu a zahŕňa aj prevoz telesných pozostatkov, čo európsky preukaz poistenia nekryje, 


  • kryje úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v potrebnej kvalite v akomkoľvek zdravotníckom zariadení,


  • poskytne pomoc v núdzi  -  ponúka totiž asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby pomôžu (poisťovňa vám dokáže zabezpečiť návštevu lekára priamo v stredisku, prípadne môže mať  zazmluvnených lekárov, ktorí nebudú pýtať peniaze za ošetrenie vôbec a všetko vyriešia priamo s poisťovňou namiesto vás),


  • poskytuje možnosť dohodnúť aj poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku alebo úrazové poistenie


  • dokáže vás ochrániť aj v prípade storna zájazdu, čo oceníte v prípade, že na objednanú dovolenku nemôžete nastúpiť.

S európskym preukazom zdravotného poistenia tieto možnosti nemáte. S cestovným poistením sa tak nemusíte báť, že vás prípadná nehoda alebo zdravotný problém v zahraničí oberie o posledné úspory. 

Cestovné poistenie online

Cestovné poistenie môžete uzavrieť ako celoročné alebo krátkodobé cestovné poistenie. Veľmi jednoduché je uzavrieť cestovné poistenie online. Vypočítate si výšku poistenia prostredníctvom kalkulačky a môžete ho uzavrieť cez internet aj v samotný deň odchodu do zahraničia. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.