Kedy stačí a kedy nestačí mať v Európe európsky zdravotný preukaz?
Ak cestujete v rámci Európy, rozhodne si zbaľte európsky preukaz zdravotného poistenia. Je to užitočný doklad, ktorý vám zabezpečí určitú úroveň zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Na niektoré situácie však nestačí. Viete, ktoré to sú?
Čo je európsky preukaz zdravotného poistenia?
Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) je doklad, na základe ktorého máte ako poistenec zdravotnej poisťovne nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP a Švajčiarsku. Použiť ho môžete aj pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. Preukaz je určený pre dočasné pobyty, ako sú napríklad dovolenka, štúdium a podobne.
Keď sa preukážete európskou kartičkou poistenca, máte rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny. Ako však uvádzajú samotné zdravotné poisťovne, v porovnaní s komerčnou poistkou má európsky preukaz poistenia niekoľko nevýhod. EPZP totiž nepokrýva:
- náklady za spoluúčasť poistenca,
- náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu,
- náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.
Nevýhody európskeho zdravotného preukazu
#1 Ošetrenie dostanete, ale nie zadarmo
Z európskeho preukazu poistenca je kryté základné ošetrenie. To znamená, že vám ošetrenie bude poskytnuté, ale nemusí byť preplatené v plnej výške. Európsky preukaz poistenia totiž nepokrýva spoluúčasť pacienta v prípadoch, kedy sa štandardne požaduje aj od pacientov v danej krajine.
Rátajte pritom s tým, že vo väčšine krajín Európskej únie sa za starostlivosť pripláca. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov. V Taliansku pacient uhrádza lieky v plnej výške. V niektorých členských štátoch, ako napríklad vo Francúzsku, si dokonca musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a následne žiadať tamojšiu zdravotnú poisťovňu o preplatenie. Tento proces môže trvať pomerne dlho a pri ošetrení potrebujete naozaj značnú sumu peňazí.
Doplatky za ošetrenie, hospitalizáciu alebo lieky sa teda môžu vyšplhať poriadne vysoko.
#2 Európsky preukaz platí len v štátnom systéme
Z európskeho preukazu zdravotného poistenia sú kryté výdavky na liečbu len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Súkromné zariadenia preukaz neakceptujú. V turistických centrách, kde najčastejšie dovolenkujeme, sa však omnoho častejšie nachádzajú len súkromné kliniky a ambulancie a v mnohých urgentných prípadoch nie je verejné zdravotnícke zariadenie tým najbližšie dostupným.
#3 Starostlivosť je iba urgentná
Pri ceste za hranice si musíte uvedomiť, že európsky preukaz garantuje len urgentnú starostlivosť, a to v rozsahu, na aký majú nárok občania navštíveného štátu.
Riešením je uzavrieť komerčné cestovné poistenie
Kvôli obmedzeniam, ktoré sa týkajú použitia európskej kartičky poistenca pri vašich cestách, odporúčame uzavrieť aj komerčné cestovné poistenie.
Cestovné poistenie totiž:
pokrýva všetky náklady pri ošetrení vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a v neposlednom rade aj repatriáciu na Slovensko, prípadne do iného členského štátu a zahŕňa aj prevoz telesných pozostatkov, čo európsky preukaz poistenia nekryje,
kryje úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v potrebnej kvalite v akomkoľvek zdravotníckom zariadení,
poskytne pomoc v núdzi - ponúka totiž asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby pomôžu (poisťovňa vám dokáže zabezpečiť návštevu lekára priamo v stredisku, prípadne môže mať zazmluvnených lekárov, ktorí nebudú pýtať peniaze za ošetrenie vôbec a všetko vyriešia priamo s poisťovňou namiesto vás),
poskytuje možnosť dohodnúť aj poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku alebo úrazové poistenie,
dokáže vás ochrániť aj v prípade storna zájazdu, čo oceníte v prípade, že na objednanú dovolenku nemôžete nastúpiť.
S európskym preukazom zdravotného poistenia tieto možnosti nemáte. S cestovným poistením sa tak nemusíte báť, že vás prípadná nehoda alebo zdravotný problém v zahraničí oberie o posledné úspory.
Cestovné poistenie online
Cestovné poistenie môžete uzavrieť ako celoročné alebo krátkodobé cestovné poistenie. Veľmi jednoduché je uzavrieť cestovné poistenie online. Vypočítate si výšku poistenia prostredníctvom kalkulačky a môžete ho uzavrieť cez internet aj v samotný deň odchodu do zahraničia.