Kedy stačí a kedy nestačí mať európsky zdravotný preukaz v Európe?

7. 3. 2023 | Aktualizované: 30. 5. 2025
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ak cestujete v rámci Európy, rozhodne si zbaľte európsky preukaz zdravotného poistenia. Je to užitočný doklad, ktorý vám zabezpečí určitú úroveň zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Na niektoré situácie však nestačí. Viete, ktoré to sú?

Čo je európsky preukaz zdravotného poistenia? 

Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) je doklad, na základe ktorého máte ako poistenec zdravotnej poisťovne nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP, a vo Švajčiarsku a v Spojenom kráľovstve. Použiť ho môžete aj pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. Európsky zdravotný preukaz je určený pre dočasné pobyty, ako sú napríklad dovolenka, štúdium a podobne.

Keď sa preukážete európskym preukazom poistenca, máte rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny. Ako však uvádzajú samotné zdravotné poisťovne, v porovnaní s komerčnou poistkou má európsky preukaz poistenia niekoľko nevýhod. EPZP totiž nepokrýva:

  • náklady za spoluúčasť poistenca,
  • náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu,
  • náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

Nevýhody európskeho zdravotného preukazu

#1 Ošetrenie dostanete, ale nie zadarmo

Z európskeho preukazu poistenca je kryté základné ošetrenie. To znamená, že vám ošetrenie bude poskytnuté, ale nemusí byť preplatené v plnej výške. Európsky zdravotný preukaz totiž nepokrýva spoluúčasť pacienta v prípadoch, kedy sa štandardne požaduje aj od pacientov v danej krajine.

Rátajte pritom s tým, že vo väčšine krajín Európskej únie sa za starostlivosť pripláca. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov. V Taliansku pacient uhrádza lieky v plnej výške. V niektorých členských štátoch, ako napríklad vo Francúzsku, si dokonca musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a následne žiadať tamojšiu zdravotnú poisťovňu o preplatenie. Tento proces môže trvať pomerne dlho a pri ošetrení potrebujete naozaj značnú sumu peňazí. 

Doplatky za ošetrenie, hospitalizáciu alebo lieky sa teda môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Poistenie online, jednoducho a rýchlo

V súvislosti s cestovaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

#2 Európsky zdravotný preukaz platí len v štátnom systéme

Z európskeho preukazu zdravotného poistenia sú kryté výdavky na liečbu len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Súkromné zariadenia európsky preukaz poistenca neakceptujú. V turistických centrách, kde najčastejšie dovolenkujeme, sa však omnoho častejšie nachádzajú len súkromné kliniky a ambulancie a v mnohých urgentných prípadoch nie je verejné zdravotnícke zariadenie tým najbližšie dostupným. 

#3 Starostlivosť je iba urgentná

Pri ceste za hranice si musíte uvedomiť, že európsky zdravotný preukaz garantuje len urgentnú starostlivosť, a to v rozsahu, na aký majú nárok občania navštíveného štátu. 

Riešením je uzavrieť komerčné cestovné poistenie

Kvôli obmedzeniam, ktoré sa týkajú použitia európskeho preukazu poistenca pri vašich cestách, odporúčame uzavrieť aj komerčné cestovné poistenie

Cestovné poistenie totiž:

  • pokrýva všetky náklady pri ošetrení  vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a v neposlednom rade aj repatriáciu na Slovensko, prípadne do iného členského štátu a zahŕňa aj prevoz telesných pozostatkov, čo európsky zdravotný preukaz nekryje, 


  • kryje úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v potrebnej kvalite v akomkoľvek zdravotníckom zariadení,


  • poskytne pomoc v núdzi  -  ponúka totiž asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby pomôžu (poisťovňa vám dokáže zabezpečiť návštevu lekára priamo v stredisku, prípadne môže mať  zazmluvnených lekárov, ktorí nebudú pýtať peniaze za ošetrenie vôbec a všetko vyriešia priamo s poisťovňou namiesto vás),


  • poskytuje možnosť dohodnúť aj poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku alebo úrazové poistenie


  • dokáže vás ochrániť aj v prípade storna zájazdu, čo oceníte v prípade, že na objednanú dovolenku nemôžete nastúpiť.

S európskym preukazom poistenca tieto možnosti nemáte. S cestovným poistením sa tak nemusíte báť, že vás prípadná nehoda alebo zdravotný problém v zahraničí oberie o posledné úspory. 

Cestovné poistenie online

Cestovné poistenie môžete uzavrieť ako celoročné alebo krátkodobé cestovné poistenie. Veľmi jednoduché je uzavrieť cestovné poistenie online. Vypočítate si výšku poistenia prostredníctvom kalkulačky a môžete ho uzavrieť cez internet aj v samotný deň odchodu do zahraničia. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Chorvatsko-dalnice
    30. júna 2025|Lívia Ovcarčíková
    Diaľničné poplatky v Chorvátsku v roku 2025: Zatiaľ stále bez plánovanej elektronickej platby

    Ako slovenskí turisti sme zvyknutí na dobre zabehnutý, ale v niektorých prípadoch neprehľadný a premávku zdržiavajúci mýtny systém v Chorvátsku. A hoci Chorváti plánovali nový spôsob elektronickej platby už dávnejšie, jeho spustenie sa presúva až na rok 2026. Dovtedy sa musíme zmieriť s ďalším zdražovaním diaľničných poplatkov v Chorvátsku.

  • letenka a cestovný pas
    24. júna 2025|Martina Dudová
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničí, letenky máte zakúpené, no príde studená sprcha. Náhle ochoriete, stratíte prácu alebo vo vašej cieľovej destinácii vypukne nebezpečenstvo. Ak nechcete okrem zážitkov prísť aj o všetky peniaze, poistite sa. Poradíme vám, ako si uzavrieť poistenie storna letenky a na čo si dať pozor.

  • cestovný pas
    23. júna 2025|Martina Dudová
    Cestovný pas: Koľko stojí a ako dlho trvá jeho vybavenie?

    Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko vás bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám informácia, že od minulého roka sú cestovné pasy výrazne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • žena s kufrom na letisku
    20. júna 2025|Martina Dudová
    Ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Porovnali sme ponuky

    Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte najvýhodnejšie cestovné poistenie, ktoré vám v prípade potreby pokryje náklady na lekárske ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. Prinášame vám porovnanie cestovného poistenia, ktoré je dnes dostupné na slovenskom trhu. Pripravili sme prehľad podmienok aj aktuálnych cien, aby ste si vedeli vybrať to najlepšie cestovné poistenie.

  • Jadranské more v Chorvátsku
    09. júna 2025|Martina Dudová
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je pre našinca ľahko dostupná destinácia, takže väčšina Slovákov tam cestuje vlastným autom. Ak sa tento rok chystáte k Jadranu aj vy a chcete sa vyhnúť zbytočnému stresu, dlhému čakaniu či vysokým poplatkom, nepodceňte prípravu. Dôležité je zabezpečiť technický stav vozidla, vybrať si správnu trasu a nezabudnúť na poistenie. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • obdobi-destu-bali
    02. júna 2025|Lívia Ovcarčíková
    Aké očkovania potrebujete do Ázie?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    30. mája 2025|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených letných brigád v zahraničí. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné poistenie študenta v zahraničí. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní cestovného poistenia mali dávať pozor.

  • mladá žena v okne starého auta
    09. mája 2025|Martina Dudová
    Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

    Dovolenky autom sú stále veľmi obľúbené. Okrem slobody a flexibility však prinášajú aj isté riziká. Ak si však zvolíte správne poistenie, získate finančné krytie aj pomoc v krízových situáciách na cestách pre prípad dopravnej nehody, poruchy vozidla či krádeže. Aké poistenie auta na dovolenku je najlepšie? Na čo si dať pozor a ako riešiť poistnú udalosť v zahraničí? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

  • krídlo - lietadlo - oblaky
    Ktoré cestovné poistenie na dovolenku je najlepšie?

    Záujem Slovákov o zahraničné dovolenky v roku 2025 rastie. Rovnako však rastú aj ceny zdravotnej starostlivosti v cudzine. Poplatky za hospitalizáciu v nemocnici, ošetrenie zubov či prevoz na Slovensko sa môžu vyšplhať na stovky až tisíce eur. Kvalitné poistenie dovolenky vám v takýchto prípadoch ušetrí financie, stres aj cenný čas. V tomto článku sa pozrieme na to, aké cestovné poistenie je na dovolenku najlepšie a ako ho nájsť.

  • Děti na pláži
    10. apríla 2025|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie detí: Na čo si dať pozor pred cestou?

    Pri cestách do zahraničia je cestovné poistenie pre deti priam nevyhnutnosťou. Okrem toho však existujú aj situácie, pri ktorých deti cestovné poistenie nepotrebujú. Viete, ktoré to sú?