Kedy stačí a kedy nestačí mať v Európe európsky zdravotný preukaz?

7. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ak cestujete v rámci Európy, rozhodne si zbaľte európsky preukaz zdravotného poistenia. Je to užitočný doklad, ktorý vám zabezpečí určitú úroveň zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Na niektoré situácie však nestačí. Viete, ktoré to sú?

Čo je európsky preukaz zdravotného poistenia? 

Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) je doklad, na základe ktorého máte ako poistenec zdravotnej poisťovne nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP a Švajčiarsku. Použiť ho môžete aj pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. Preukaz je určený pre dočasné pobyty, ako sú napríklad dovolenka, štúdium a podobne. 

Keď sa preukážete európskou kartičkou poistenca, máte rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci danej krajiny. Ako však uvádzajú samotné zdravotné poisťovne, v porovnaní s komerčnou poistkou má európsky preukaz poistenia niekoľko nevýhod. EPZP totiž nepokrýva:

 • náklady za spoluúčasť poistenca,
 • náklady za prevoz na Slovensko a repatriáciu,
 • náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

Nevýhody európskeho zdravotného preukazu

#1 Ošetrenie dostanete, ale nie zadarmo

Z európskeho preukazu poistenca je kryté základné ošetrenie. To znamená, že vám ošetrenie bude poskytnuté, ale nemusí byť preplatené v plnej výške. Európsky preukaz poistenia totiž nepokrýva spoluúčasť pacienta v prípadoch, kedy sa štandardne požaduje aj od pacientov v danej krajine.

Rátajte pritom s tým, že vo väčšine krajín Európskej únie sa za starostlivosť pripláca. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov. V Taliansku pacient uhrádza lieky v plnej výške. V niektorých členských štátoch, ako napríklad vo Francúzsku, si dokonca musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a následne žiadať tamojšiu zdravotnú poisťovňu o preplatenie. Tento proces môže trvať pomerne dlho a pri ošetrení potrebujete naozaj značnú sumu peňazí. 

Doplatky za ošetrenie, hospitalizáciu alebo lieky sa teda môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Poistenie online, jednoducho a rýchlo

V súvislosti s cestovaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

#2 Európsky preukaz platí len v štátnom systéme

Z európskeho preukazu zdravotného poistenia sú kryté výdavky na liečbu len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Súkromné zariadenia preukaz neakceptujú. V turistických centrách, kde najčastejšie dovolenkujeme, sa však omnoho častejšie nachádzajú len súkromné kliniky a ambulancie a v mnohých urgentných prípadoch nie je verejné zdravotnícke zariadenie tým najbližšie dostupným. 

#3 Starostlivosť je iba urgentná

Pri ceste za hranice si musíte uvedomiť, že európsky preukaz garantuje len urgentnú starostlivosť, a to v rozsahu, na aký majú nárok občania navštíveného štátu. 

Riešením je uzavrieť komerčné cestovné poistenie

Kvôli obmedzeniam, ktoré sa týkajú použitia európskej kartičky poistenca pri vašich cestách, odporúčame uzavrieť aj komerčné cestovné poistenie

Cestovné poistenie totiž:

 • pokrýva všetky náklady pri ošetrení  vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a v neposlednom rade aj repatriáciu na Slovensko, prípadne do iného členského štátu a zahŕňa aj prevoz telesných pozostatkov, čo európsky preukaz poistenia nekryje, 


 • kryje úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v potrebnej kvalite v akomkoľvek zdravotníckom zariadení,


 • poskytne pomoc v núdzi  -  ponúka totiž asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby pomôžu (poisťovňa vám dokáže zabezpečiť návštevu lekára priamo v stredisku, prípadne môže mať  zazmluvnených lekárov, ktorí nebudú pýtať peniaze za ošetrenie vôbec a všetko vyriešia priamo s poisťovňou namiesto vás),


 • poskytuje možnosť dohodnúť aj poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku alebo úrazové poistenie


 • dokáže vás ochrániť aj v prípade storna zájazdu, čo oceníte v prípade, že na objednanú dovolenku nemôžete nastúpiť.

S európskym preukazom zdravotného poistenia tieto možnosti nemáte. S cestovným poistením sa tak nemusíte báť, že vás prípadná nehoda alebo zdravotný problém v zahraničí oberie o posledné úspory. 

Cestovné poistenie online

Cestovné poistenie môžete uzavrieť ako celoročné alebo krátkodobé cestovné poistenie. Veľmi jednoduché je uzavrieť cestovné poistenie online. Vypočítate si výšku poistenia prostredníctvom kalkulačky a môžete ho uzavrieť cez internet aj v samotný deň odchodu do zahraničia. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?