Bočné krídlo lietadla v oblakoch

Letnú dovolenku si môžete pohodlne naplánovať aj v zimnom období. Tu ale nastáva dilema, ktoré cestovné poistenie si na dovolenku vybrať, aby ste sa cítili bezpečne. V článku si preto povieme užitočné informácie o tom, ako si vybrať najlepšie cestovné poistenie.

Prečo je dôležité uzatvoriť cestovné poistenie?

Podľa zákona č. 170/20148 Z. z. sú cestovné kancelárie a cestovné agentúry povinné poskytnúť pred uzatvorením zmluvy o zájazde klientovi všetky potrebné informácie

Jednou z nich je aj informácia ohľadom poistenia pre prípad krytia nákladov spojených s odstúpením od zmluvy o zájazde, a tiež ohľadom nákladov, ktoré môžu vzniknúť napríklad v prípade nehody, ochorenia či smrti. To je však len zlomok z toho, čo môžete cestovným poistením získať.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

V tomto smere je najdôležitejším faktom, že zdravotnícky systém na Slovensku vám dokáže poskytnúť ošetrenie, liečenie a lieky za podstatne nižšiu cenu, ako je tomu v zahraničí. Bez príslušného cestovného poistenia na dovolenke v zahraničí však tieto náklady musíte znášať z vlastného vrecka. 

Cestovné poistenie vám garantuje preplatenie všetkých základných zdravotných a liečebných úkonov, ktoré absolvujete v zahraničí. Samozrejme, treba ho uzatvoriť ešte pred cestou.

Vedeli ste, že...

…si môžete poistiť storno letenky? Nikdy neviete, čo sa udeje a vy kvôli tomu nebudete môcť vycestovať. Napríklad vám nečakane ochorie dieťa. Tento typ cestovného poistenia sa však oplatí iba pri drahších letenkách.

Čo obsahuje základné poistné krytie?

Cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí je typom súkromného zdravotného poistenia. Principiálne ho môžeme definovať ako krátkodobé zdravotné poistenie pred vycestovaním do danej krajiny alebo do danej zóny sveta. 

Základné krytie cestovného poistenia spočíva na nasledujúcich bodoch:

 • vyšetrenie u lekára – špecialistu, 

 • preplatenie liekov, 

 • doprava (napríklad záchranná služba) v súvislosti s vašou chorobou alebo zranením,

 • hospitalizácia v nemocnici,

 • nevyhnutná operácia,

 • vyprostenie z hôr alebo vody,

 • zubné ošetrenie. 

Vo všeobecnosti však poistné krytie a jeho podmienky závisia od typu cestovného poistenia. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad cestovné poistenie pre páry, rodiny s deťmi, seniorov a deti v spojitosti s detskými tábormi, lyžiarskymi kurzami či výletmi.

Rodinné cestovné poistenie môžete využiť napríklad na jednotlivú cestu alebo ho môžete využívať aj celoročne. Hlavnou výhodou je, že ako rodina ste poistení aj bez toho, aby ste išli všetci na rovnakú dovolenku. Oplatí sa preto najmä v prípade, ak cestujete viackrát do roka. Zároveň pokryje aj letný tábor pre deti či školskú lyžovačku v zime.

Cena výsledného poistenia závisí napríklad od druhu vykonávaného športu na dovolenke – rizikové sú napríklad jachting alebo lyžovanie v zime. Ďalej závisí aj od rozsahu poistného krytia, doplnkového pripoistenia, cieľa destinácie (cesta v rámci EÚ alebo do rizikovej krajiny) či rozsahu asistenčných služieb.

Poistenie na dovolenku v aktuálnom roku: Ktoré je to najlepšie?

Dovolenková sezóna sa pomaly začína. S ňou prichádza nielen výber destinácie, ale aj výber vhodného poistenia, ktoré by malo kryť niekoľko oblastí. Vďaka tomu vám poskytne pocit bezpečia, kamkoľvek pôjdete. Premýšľate, aké je najvýhodnejšie poistenie na dovolenku? Máme pre vás prehľadné porovnanie.

Celý článok >

Krátkodobé cestovné poistenie

Krátkodobé cestovné poistenie je ideálne v prípadoch, ak cestujete iba na krátky čas a vaše cesty do zahraničia sa v priebehu roka neopakujú. 

Krátkodobé cestovné poistenie

Okrem už zmieneného krytia v súvislosti s nákladmi na liečbu ochorení či úrazov v zahraničí, krátkodobé cestovné poistenie obsahuje:

 • Poistenie batožiny – je užitočné, ak využívate leteckú dopravu. Kryje náklady v spojitosti s oneskorením alebo stratou batožiny na letisku.

 • Poistenie zodpovednosti za škodu – užitočné v prípade, ak spôsobíte inému škodu na zdraví alebo majetku, napríklad pri automobilovej nehode vašim autom. Samozrejme, spoluúčasť za spôsobenú škodu vám zvyčajne zostáva. V porovnaní s poistným krytím však ide iba o zlomok z celkovej škody. 

 • Poistenie nákladov za záchrannú službu – hodí sa vám v prípade, že cestujete do hôr alebo k moru. Patria sem napríklad hasiči a ďalšie záchranné zložky.

 • Asistenčné služby – ide napríklad o zabezpečenie vhodného zdravotníckeho zariadenia, sprostredkovanie informácií týkajúcich sa priebehu a spôsobu liečby, technickú asistenciu (napríklad oprava defektu pneumatiky), právnu pomoc či pomoc v prípade straty a odcudzenia dokladov v zahraničí.

Pripoistenia v cestovnom poistení

V súčasnosti je v rámci cestovného poistenia na vzostupe najmä pripoistenie COVID-19. Súvisí s hradením liečebných nákladov, ak vám v zahraničí diagnostikujú koronavírus, a tiež hradí náklady v súvislosti so storno poplatkami – napríklad ak budete musieť ísť do karantény a nebudete môcť cestovať. Samozrejmosťou je aj hradenie nákladov na karanténne zariadenie v zahraničí do určitej výšky (podľa podmienok jednotlivých poisťovní) a na prevoz domov.

Okrem toho si môžete ešte pripoistiť vykonávanie rizikového športu, ktorý nie je štandardne krytý základným poistením. Rovnako tu je možnosť stornovania celého zájazdu, pripoistenia batožiny (ak ide o cenné veci, napríklad drahú elektroniku) alebo pripoistenia technickej pomoci (náklady na opravu či odtiahnutie vozidla). Jednotlivé možnosti pripoistenia závisia od ponuky jednotlivých poisťovní.

Poistenie na dovolenku

Nezabudnite si preto ešte pred výberom daného cestovného poistenia online porovnať jednotlivé ponuky poisťovní. Vďaka cestovnému poisteniu za pár eur budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. a majte z výslednej ceny poistenia radosť.

Uzavrieť cestovné poistenie online

Záver

Pri výbere cestovného poistenia je najdôležitejšie zohľadniť vaše potreby v súvislosti s dovolenkou. Napríklad, športové aktivity, cieľ a náplň dovolenky – či idete k moru, alebo do hôr. Zvážte tiež či budete potrebovať iba krátkodobé poistenie, alebo bude pre vás výhodnejšia celoročná rodinná poistka. V dnešnej dobe je dôležité ešte pred cestou si zaobstarať COVID pass, pretože bez neho nikam nepocestujete.