krídlo - lietadlo - oblaky

Ktoré cestovné poistenie na dovolenku je najlepšie?

11. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Letnú dovolenku si môžete pohodlne naplánovať aj v zimnom období. Tu ale nastáva dilema, ktoré cestovné poistenie si na dovolenku vybrať, aby ste sa cítili bezpečne. V článku si preto povieme užitočné informácie o tom, ako si vybrať najlepšie cestovné poistenie.

Prečo je dôležité uzatvoriť cestovné poistenie?

Podľa zákona č. 170/20148 Z. z. sú cestovné kancelárie a cestovné agentúry povinné poskytnúť pred uzatvorením zmluvy o zájazde klientovi všetky potrebné informácie

Jednou z nich je aj informácia ohľadom poistenia pre prípad krytia nákladov spojených s odstúpením od zmluvy o zájazde, a tiež ohľadom nákladov, ktoré môžu vzniknúť napríklad v prípade nehody, ochorenia či smrti. To je však len zlomok z toho, čo môžete cestovným poistením získať.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň



V tomto smere je najdôležitejším faktom, že zdravotnícky systém na Slovensku vám dokáže poskytnúť ošetrenie, liečenie a lieky za podstatne nižšiu cenu, ako je tomu v zahraničí. Bez príslušného cestovného poistenia na dovolenke v zahraničí však tieto náklady musíte znášať z vlastného vrecka. 

Cestovné poistenie vám garantuje preplatenie všetkých základných zdravotných a liečebných úkonov, ktoré absolvujete v zahraničí. Samozrejme, treba ho uzatvoriť ešte pred cestou.

Vedeli ste, že...

…si môžete poistiť storno letenky? Nikdy neviete, čo sa udeje a vy kvôli tomu nebudete môcť vycestovať. Napríklad vám nečakane ochorie dieťa. Tento typ cestovného poistenia sa však oplatí iba pri drahších letenkách.

Čo obsahuje základné poistné krytie?

Cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí je typom súkromného zdravotného poistenia. Principiálne ho môžeme definovať ako krátkodobé zdravotné poistenie pred vycestovaním do danej krajiny alebo do danej zóny sveta. 

Základné krytie cestovného poistenia spočíva na nasledujúcich bodoch:

  • vyšetrenie u lekára – špecialistu,
  • preplatenie liekov,
  • doprava (napríklad záchranná služba) v súvislosti s vašou chorobou alebo zranením,
  • hospitalizácia v nemocnici,
  • nevyhnutná operácia,
  • vyprostenie z hôr alebo vody,
  • zubné ošetrenie.


Vo všeobecnosti však poistné krytie a jeho podmienky závisia od typu cestovného poistenia. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad cestovné poistenie pre páry, rodiny s deťmi, seniorov a deti v spojitosti s detskými tábormi, lyžiarskymi kurzami či výletmi.

Rodinné cestovné poistenie môžete využiť napríklad na jednotlivú cestu alebo ho môžete využívať aj celoročne. Hlavnou výhodou je, že ako rodina ste poistení aj bez toho, aby ste išli všetci na rovnakú dovolenku. Oplatí sa preto najmä v prípade, ak cestujete viackrát do roka. Zároveň pokryje aj letný tábor pre deti či školskú lyžovačku v zime.

Cena výsledného poistenia  závisí napríklad od druhu vykonávaného športu na dovolenke – rizikové sú napríklad jachting alebo lyžovanie v zime. Ďalej závisí aj od rozsahu poistného krytia, doplnkového pripoistenia, cieľa destinácie (cesta v rámci EÚ alebo do rizikovej krajiny) či rozsahu asistenčných služieb.

Krátkodobé cestovné poistenie

Krátkodobé cestovné poistenie je ideálne v prípadoch, ak cestujete iba na krátky čas a vaše cesty do zahraničia sa v priebehu roka neopakujú. 

Okrem už zmieneného krytia v súvislosti s nákladmi na liečbu ochorení či úrazov v zahraničí, krátkodobé cestovné poistenie obsahuje:

  • Poistenie batožiny – je užitočné, ak využívate leteckú dopravu. Kryje náklady v spojitosti s oneskorením alebo stratou batožiny na letisku.

  • Poistenie zodpovednosti za škodu  – užitočné v prípade, ak spôsobíte inému škodu na zdraví alebo majetku, napríklad pri automobilovej nehode vašim autom. Samozrejme, spoluúčasť za spôsobenú škodu vám zvyčajne zostáva. V porovnaní s poistným krytím však ide iba o zlomok z celkovej škody. 

  • Poistenie nákladov za záchrannú službu – hodí sa vám v prípade, že cestujete do hôr alebo k moru. Patria sem napríklad hasiči a ďalšie záchranné zložky.

  • Asistenčné služby – ide napríklad o zabezpečenie vhodného zdravotníckeho zariadenia, sprostredkovanie informácií týkajúcich sa priebehu a spôsobu liečby, technickú asistenciu (napríklad oprava defektu pneumatiky), právnu pomoc či pomoc v prípade straty a odcudzenia dokladov v zahraničí.

Pripoistenia v cestovnom poistení

V súčasnosti je v rámci cestovného poistenia na vzostupe najmä pripoistenie COVID-19. Súvisí s hradením liečebných nákladov, ak vám v zahraničí diagnostikujú koronavírus, a tiež hradí náklady v súvislosti so storno poplatkami – napríklad ak budete musieť ísť do karantény a nebudete môcť cestovať. Samozrejmosťou je aj hradenie nákladov na karanténne zariadenie v zahraničí do určitej výšky (podľa podmienok jednotlivých poisťovní) a na prevoz domov.

Okrem toho si môžete ešte pripoistiť vykonávanie rizikového športu, ktorý nie je štandardne krytý základným poistením. Rovnako tu je možnosť stornovania celého zájazdu, pripoistenia batožiny (ak ide o cenné veci, napríklad drahú elektroniku) alebo pripoistenia technickej pomoci (náklady na opravu či odtiahnutie vozidla). Jednotlivé možnosti pripoistenia závisia od ponuky jednotlivých poisťovní.

Poistenie na dovolenku

Nezabudnite si preto ešte pred výberom daného cestovného poistenia online porovnať jednotlivé ponuky poisťovní. Vďaka cestovnému poisteniu za pár eur budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. a majte z výslednej ceny poistenia radosť.

Záver

Pri výbere cestovného poistenia je najdôležitejšie zohľadniť vaše potreby v súvislosti s dovolenkou. Napríklad, športové aktivity, cieľ a náplň dovolenky – či idete k moru, alebo do hôr. Zvážte tiež či budete potrebovať iba krátkodobé poistenie, alebo bude pre vás výhodnejšia celoročná rodinná poistka.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.