Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou

cestovanie do Ázie

Ázia patrí rozhodne k lákavým miestam pre každého cestovateľa. Ponúka iný kraj, iný mrav, dobrodružstvo, ale aj ohrozenia, ktoré v Európe nepoznáme. Aj preto mnoho cestovateľov hovorí o výbave v podobe očkovania. Aké budete potrebovať?

Povinnosť nemáte

Žiadna z ázijských krajín nevyžaduje už dnes od cudzincov pri príchode povinné očkovanie. Výnimkou je vzácna situácia, kedy cestovateľ prichádza do Ázie z oblastí strednej Afriky a južnej Ameriky, kde sa vyskytuje žltá zimnica. Vo všetkých ostatných prípadoch je len na vás, či sa pre očkovanie rozhodnete alebo nie. Pre vlastnú bezpečnosť je však dobré absolvovať . Očkovanie do Thajska, očkovanie do Vietnamu, či na Filipíny, ale aj do iných krajín by malo byť samozrejmosťou. No ani očkovanie však nie je výhra a preto je vhodné voliť tie, ktoré ochraňujú pred najrizikovejšími ochoreniami. Pretože mnohé si môžete doniesť aj domov a ani cestovné poistenie do Ázie v takom prípade už nemusí pomôcť.

Základná výbava očkovanie

Medzi základné očkovanie, ktoré by mal mať každý cestovateľ do Ázie patrí:
očkovanie proti žltačke typu A, B a tetanu.
Vhodné je ďalej zvážiť očkovanie proti brušnému týfusu, žltej zimnici, cholere, japonskej encefalitíde, besnote. v závislosti na plánovanej návšteve krajiny ázijského kontinentu. 

Brušný týfus

Tieto ochorenie sa šíri prostredníctvom baktérií v kontaminovanej vode alebo potravine, najmä v menej rozvinutých krajinách. Prejavuje sa zhruba po jednom až troch týždňoch vysokou horúčkou, zimnicou, bolesťami brucha, zápchu a ružovou vyrážkou. Očkovanie je účinné minimálne tri roky.

Žltá zimnica

K nákaze dochádza štipnutím infikovaného komára, kedy sa následné prejavy tejto choroby u každého pacienta líšia. Nemusí sa tiež prejaviť vôbec. Ide najmä o horúčku, zimnicu spojenú so začervenanými spojivkami a v horších prípadoch i krvácanie. Očkovanie je potom celoživotná.

Cholera 

Hnačkové ochorenie, ktoré sa prenáša prostredníctvom baktérií v kontaminovanej vode a potravinách. Prejavuje častými hnačky, kedy dochádza k dehydratácii pacienta a svalovým kŕčom. Očkovanie je účinné zhruba po dobu šiestich mesiacov.

Japonská encefalitída 

Prenáša sa štipnutím infikovaného komára. Častým prejavom je zvracanie, horúčka, stuhnutie svalov a porucha reči. 

očkovanie do Ázie

Na čo si dať extra pozor?

Thajsko

Žltá zimnica - od turistov prichádzajúcich z Európy nie je v súčasnosti vyžadované. Avšak toto nariadenie sa môže zmeniť. Je teda dobré overiť si aktuálne informácie na konzuláte alebo veľvyslanectve. Medzi odporúčané očkovania v tejto krajine  malária, cholera, detská obrna, besnota, osýpky a očkovanie proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám.

Filipíny

Pri dovolenke na Filipínach platia rovnaké odporúčanie pre žltú zimnicu, ako v prípade Thajska. Od Európanov nie je vyžadované, avšak táto informácia sa môže zmeniť. Ak plánujete na Filipínach cestovať, odporúča sa očkovanie proti besnote, kiahňam, cholere, japonskej encefalitíde a malárii, ktorá sa tu vyskytuje endemicky.

India

V prípade cesty do Indie patria medzi povinné a dôrazne odporúčané  očkovania žltá zimnica, hepatitída A a brušný týfus. Medzi odporúčané očkovania pre Indiu potom patria besnota, cholera, japonská encefalitída, tetanus, záškrt, osýpky a malária.

Bali

V súčasnosti nie je očkovanie na Bali povinné. Zvážiť by ste mali iba očkovanie proti hepatitíde A a očkovanie proti besnote, ak sa chystáte cestovať po ostrove.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2