Ako si poistiť auto na dovolenku?

poistenie auta na dovolenku

Cesta autom na dovolenku je stále veľmi obľúbená. Mnohí cestovatelia dokonca inak ako autom ani nevyrazia. Tohoročné leto však na cesty vyženie aj dovolenkárov, ktorí doteraz využívali iné spôsoby prepravy. Auto je však vhodné si do zahraničia určite poistiť. 

Poistenie na obľúbené cesty autom

Chorvátsko, Rakúsko, Taliansko, ale napríklad aj Grécko, Albánsko či Bulharsko. Pri ceste za oddychom do týchto krajín volia dovolenkári neraz dopravu vlastným autom. Čo však v prípade, ak cestu skomplikuje porucha vozidla alebo kolízia? Cestujúcim môžu v tomto prípade významne pomôcť aj asistenčné služby, ktoré sú súčasťou balíkov poistení. Aj preto je poistenie dôležité aj počas dovolenky v prípadoch, kedy nespôsobíte nehodu.  Avšak dôkladná kontrola vozidla pred dlhou cestou by mala byť samozrejmosťou, no výlet môže aj tak skomplikovať porucha vozidla. Tak ako na území SR, ani v zahraničí sa na tieto prípady nevzťahuje Povinné zmluvné poistenie (PZP) ani havarijné poistenia. 

Porucha nie je poistná udalosť, ale poistenie môže pomôcť

„Samotná porucha vozidla totiž nie je poistnou udalosťou, nakoľko škoda nevznikla pri nehode, respektíve kolízii. Avšak súčasťou PZP aj havarijného poistenia sú asistenčné služby, ktoré dovolenkárovi s pokazeným autom pomôžu vyriešiť jeho problém. Môžu mu pomôcť nájsť najbližší autoservis, uhradiť náklady spojené s odťahom vozidla, zabezpečiť náhradné vozidlo či ubytovanie,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB Poisťovne. Preto je vhodné pri uzatváraní poistenia overiť, či vaše poistenie má aj takúto službu.

Asistencia je najlepšia pomoc v núdzi

Základné asistencia býva automatickou súčasťou PZP i havarijného poistenia. Lenže obvykle ide len o základný balíček. Základná asistencia spravidla pokrýva riešenie naozaj len základných problémov na cestách ako je telefonické tlmočenie, pomoc s vyhľadaním opravovne alebo hoteli pre náhradné ubytovanie.

V základnej asistenciu môžete nájsť aj úhradu za odťah alebo opravu na mieste, ale v základe bývajú na tieto úhrady pomerne nízke limity. Preto si overte, do akej výšky sumy môžete asistenciu využiť. A rovnako tak aj to, aká je územná platnosť a na aké služby sa poistenie vzťahuje.

poistenie auta online y

Overte si platnosť PZP

Hoci platí že PZP uzatvorené na Slovensku platí vo väčšine dovolenkových destinácií, existujú aj výnimky. Pred cestou si preto skontrolujte, či sa nechystáte náhodou do krajín, kde je potrebné prikúpiť ich miestne PZP. Pokiaľ máte Zelenú kartu, tak na jej zadnej strane nájdete zoznam krajín, kde PZP platí. Napríklad Bielorusko, Kosovo sú jedny z krajín, kde s našou zelenou kartou moc neuspejete.

Čo sa týka územnej platnosti, tak všeobecne platí, že PZP vás kryje vo všetkých členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru. Pozrite si aj to, či máte len základné krytie alebo rozšírené. Technická asistencia ako súčasť havarijného poistenia. Havarijné poistenie nie je povinné, ale ak ho máte dohodnuté, môžete aj u neho mať dohodnutú technickú asistenciu. Havarijné poistenie väčšinou máva územnú platnosť užšiu ako PZP. Mnoho poisťovní ponúka napríklad havarijné poistenie len na území Slovenska, prípadne okolitých krajín. Až za príplatok býva rozšírené na územie celej Európy, niekedy môže byť rozšírené aj o niektoré ďalšie krajiny ako napríklad Turecko. Havarijné poistenie nie je povinné, a tak ak ho nemáte dohodnuté, môžete využiť aj krátkodobého havarijného poistenia. Skrátka si poistíte len tú dobu, po ktorú čakáte vyššie riziko. To môže byť práve doba, po ktorú ste s vozidlom na zahraničné dovolenky. Vždy si však overte, či vám havarijné poistenie platí aj za hranicami. Pretože to, že ho máte, ešte neznamená, že platí aj mimo územia Slovenska. No a takéto zistenie po nehode býva naozaj drahé.

Za zmienku stoja aj pripoistenia

Okrem kvalitnej asistenčné služby máte väčšinou na výber z ďalších pripoistení. Tie si môžete uzatvoriť najčastejšie k PZP bez nutnosti havarijne poistky a platia aj za hranicami. Tie najzaujímavejšie sú napríklad pripoistenia skiel, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie proti stredu so zvieraťom alebo živelným pohromám.

Celkovo je pred cestou na dovolenku  nutné vopred v zmluve skontrolovať, ako sa vaša poisťovňa bude správať v prípade rôzne nákladných nehôd či problémov, ktoré vás a vaše auto môžu pri ceste do zahraničia stretnúť. Nechajte si na prípravu pred cestou aspoň pár dní a všetko starostlivo skontrolujte. Vybavenie samotnej poistky už je väčšinou rýchle a otázka niekoľkých minút.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2