mladá žena v okne starého auta

Ako si poistiť auto na dovolenku?

16. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cesta autom na dovolenku je stále veľmi obľúbená. Mnohí cestovatelia dokonca inak ako autom ani nevyrazia. Tohoročné leto však na cesty vyženie aj dovolenkárov, ktorí doteraz využívali iné spôsoby prepravy. Auto je však vhodné si do zahraničia určite poistiť. 

Poistenie na obľúbené cesty autom

Chorvátsko, Rakúsko, Taliansko, ale napríklad aj Grécko, Albánsko či Bulharsko. Pri ceste za oddychom do týchto krajín volia dovolenkári neraz dopravu vlastným autom. Čo však v prípade, ak cestu skomplikuje porucha vozidla alebo kolízia? Cestujúcim môžu v tomto prípade významne  pomôcť aj asistenčné služby, ktoré sú súčasťou balíkov poistení. Aj preto je poistenie dôležité aj počas dovolenky v prípadoch, kedy nespôsobíte nehodu.  Avšak dôkladná kontrola vozidla pred dlhou cestou by mala byť samozrejmosťou, no výlet môže aj tak skomplikovať porucha vozidla. Tak ako na území SR, ani v zahraničí sa na tieto prípady nevzťahuje Povinné zmluvné poistenie (PZP) ani havarijné poistenia. 

Porucha nie je poistná udalosť, ale poistenie môže pomôcť

„Samotná porucha vozidla totiž nie je poistnou udalosťou, nakoľko škoda nevznikla pri nehode, respektíve kolízii. Avšak súčasťou PZP aj havarijného poistenia sú asistenčné služby, ktoré dovolenkárovi s pokazeným autom pomôžu vyriešiť jeho problém. Môžu mu pomôcť nájsť najbližší autoservis, uhradiť náklady spojené s odťahom vozidla, zabezpečiť náhradné vozidlo či ubytovanie,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB Poisťovne. Preto je vhodné pri uzatváraní poistenia overiť, či vaše poistenie má aj takúto službu.

Asistencia je najlepšia pomoc v núdzi

Základné asistencia býva automatickou súčasťou PZP i havarijného poistenia. Lenže  obvykle ide len o základný balíček. Základná asistencia spravidla pokrýva riešenie naozaj len základných problémov na cestách ako je telefonické tlmočenie, pomoc s vyhľadaním opravovne alebo hoteli pre náhradné ubytovanie.

V základnej asistenciu môžete nájsť aj úhradu za odťah alebo opravu na mieste, ale v základe bývajú na tieto úhrady pomerne nízke limity. Preto si overte, do akej výšky sumy môžete asistenciu využiť. A rovnako tak aj to, aká je územná platnosť a na aké služby sa poistenie vzťahuje.

Auto BMW

Overte si platnosť PZP

Hoci platí že PZP uzatvorené na Slovensku platí vo väčšine dovolenkových destinácií, existujú aj výnimky. Pred cestou si preto skontrolujte, či sa nechystáte náhodou do krajín, kde je potrebné prikúpiť ich miestne PZP. Pokiaľ máte Zelenú kartu, tak na jej zadnej strane nájdete zoznam krajín, kde PZP platí. Napríklad Bielorusko, Kosovo sú jedny z krajín, kde s našou zelenou kartou moc neuspejete.

Čo sa týka územnej platnosti, tak všeobecne platí, že PZP vás kryje vo všetkých členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru. Pozrite si aj to, či máte len základné krytie alebo rozšírené. Technická asistencia ako súčasť havarijného poistenia. Havarijné poistenie nie je povinné, ale ak ho máte dohodnuté, môžete aj u neho mať dohodnutú technickú asistenciu. Havarijné poistenie väčšinou máva územnú platnosť užšiu ako PZP. Mnoho poisťovní ponúka napríklad havarijné poistenie len na území Slovenska, prípadne okolitých krajín. Až za príplatok býva rozšírené na územie celej Európy, niekedy môže byť rozšírené aj o niektoré ďalšie krajiny ako napríklad Turecko. Havarijné poistenie nie je povinné, a tak ak ho nemáte dohodnuté, môžete využiť aj krátkodobého havarijného poistenia. Skrátka si  poistíte len tú dobu, po ktorú čakáte vyššie riziko. To môže byť práve doba, po ktorú ste s vozidlom na zahraničné dovolenky. Vždy si však overte, či vám havarijné poistenie platí aj za hranicami. Pretože to, že ho máte, ešte neznamená, že platí aj mimo územia Slovenska. No a takéto zistenie po nehode býva naozaj drahé.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Za zmienku stoja aj pripoistenia

Okrem kvalitnej asistenčné služby máte väčšinou na výber z ďalších pripoistení. Tie si môžete uzatvoriť najčastejšie k PZP bez nutnosti havarijne poistky a platia aj za hranicami. Tie najzaujímavejšie sú napríklad pripoistenia skiel, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie proti stredu so zvieraťom alebo živelným pohromám.

Celkovo je pred cestou na dovolenku  nutné vopred v zmluve skontrolovať, ako sa vaša poisťovňa bude správať v prípade rôzne nákladných nehôd či problémov, ktoré vás a vaše auto môžu pri ceste do zahraničia stretnúť. Nechajte si na prípravu pred cestou aspoň pár dní a všetko starostlivo skontrolujte. Vybavenie samotnej poistky už je väčšinou rýchle a otázka niekoľkých minút.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.