STK automobil

Povinná STK pre automobil

27. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vlastniť auto nie je len prestíž a radosť, ale aj značná dávka povinností a zákonných nariadení, ktoré musí majiteľ vozidla naplniť. A nie je to len platný vodičský preukaz. Ak chcete auto používať na cestách, jedna z absolútne základných nutností je absolvovať povinnú STK. Nie je však povinná pre každé vozidlo hneď od začiatku.

Kedy je potrebné ísť na STK?

Presné termíny sa určujú v závislosti od typu vozidla a jeho veku. Presné údaje vychádzajú zo zákona a určuje ich vyhláška MDPT SR č. 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov, konkrétne §47.

S novým vozidlom počkajte, ale pozor na zahraničie

Pri novom automobile nepotrebujete ísť na STK ani na emisnú kontrolu a to po dobu štyroch rokov od kúpy nového auta. Potom je potrebné absolvovať STK každé dva roky. Aj tu však existuje výnimka a to, čo platí na Slovensku už neplatí za hranicami. Preto ak chcete s autom vyraziť za hranice, tak si aj s novým automobilom dajte spraviť STK a emisnú kontrolu. Tá vám v takomto prípade platí 4 roky a bez najmenšieho problému môžete vyraziť za hranice. Navyše takejto STK sa hovorí aj administratívna, aj keď cez linku prejdete. Pretože nové autom musí spĺňať všetky parametre bez najmenšej chyby.

Pre lepší prehľad sme si pre vás pripravili praktickú tabuľku:


Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch


Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 4 rokoch


Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 4 rokoch


Prípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 4 rokoch


Jazdené vozidlo

Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch od poslednej kontrolyMotocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 2 rokoch od poslednej kontrolyOsobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 2 rokoch od poslednej kontrolyPrípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 2 rokoch od poslednej kontrolyAko absolvovať STK?

Keďže je STK povinná a automobilov pribúda, pribúda aj množstvo ľudí, ktorí chodia na STK. Je preto vhodnejšie, keď sa na STK objednáte dopredu. Nezabudnite, že na STK sa čaká aj niekoľko dní. Preto sa prihláste v dostatočnom predstihu. 

Na STK sa môžete prihlásiť kdekoľvek. Je len na vás, ktorú stanicu si vyberiete. 


Zaujímavosť

Momentálne je na Slovensku približne 150 staníc technickej kontroly.

Je nutné pripraviť sa na STK?

Odpoveď je áno. Je dobré, keď sa na STK pripravíte, a to najmä vtedy, keď kupujete ojazdené vozidlo z druhej ruky. Budete si tak istejší, že auto prejde kontrolou bez väčších či menších problémov.

Úlohou STK je zistiť, či je vozidlo technicky spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Ak by nebolo, nemohli by ste ho používať, kým by ste škody neodstránili.

Vozidlo nespôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách sa určuje podľa § 17 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. Je to napríklad stav, keď:


 • účinok prevádzkovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo účinok prevádzkovej brzdy na ktoromkoľvek kolese je menší ako 70 % najvyššieho zaznamenaného účinku na inom kolese tej istej nápravy,
 • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy,
 • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne,
 • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy nadmerne uniká vzduch,
 • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,
 • množstvo ďalších.   

Všetky podrobné informácie nájdete priamo vo vyhláške. Väčšinu problémov spôsobujúcich nespôsobilosť na jazdu po pozemných komunikáciách si môžete pri bežnom používaní všimnúť. Pred kontrolou sa ich snažte všetky odstrániť, aby ste ju nemuseli absolvovať niekoľkokrát po sebe.

Následne si skontrolujte, či máte všetku povinnú výbavu, a to:


 • výstražný trojuholník,
 • reflexný odev,
 • náhradné koleso, príručný zdvihák, kľúč na matice alebo skrutky, prípadne prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky,
 • autolekárničku.

 

Vozidlo dobre vyčistite zvonka aj zvnútra. Uistite sa, že sú evidenčné tabuľky čitateľné. Skontrolujte funkčnosť klaksóna a prezrite, či na sklách nie sú žiadne predmety. To platí najmä na zorné pole vodiča. Vyskúšajte osvetlenie a manuálne aj automatické nastavovanie ich výšky.

Pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm. Skontrolujte, či sú v poriadku. To isté platí aj pre rezervu. Dôležitá je aj účinnosť a súmernosť bŕzd. Následne prejdite na prevádzkové kvapaliny a pozrite ich hladinu. Zistite, či náhodou neunikajú.

Nie je to zadarmo

STK je rovnako ako PZP povinnosť a rovnako to nie je zadarmo. Presne tak ako pri poistení automobilov, aj tu sa ceny rôznia. Keďže ide o súkromnú sféru, tak na rôznych STK si zaplatíte aj rôznu cenu. Preto nie je zlé skúsiť sa ohliadnuť aj po STK v blízkom okolí. Vo všeobecnosti sa však technická a emisná kontrola na osobné vozidlo pohybujú v cene približne od 49 do 60 €.

Čo potrebujete predložiť?

Na to, aby ste mohli absolvovať úspešne STK sa musíte pripraviť najprv doma. A to naložením nutných dokumentov, aby vás neotočili hneď pri vstupnej rampe.:

1. Platné osvedčenie o emisnej kontrole.

2. Osvedčenie o evidencii – doklady sú vydávané od 01. 06. 2010. Ak by ste mali vozidlo, ku ktorému boli doklady vydané v období od 01. 03. 2005 do 01. 06. 2010, prineste so sebou originál osvedčenia o evidencii. Ide o papierový doklad formátu A4. Pri dokladoch vydaných pred 01. 03. 2005 so sebou prineste originál technického preukazu vozidla.

3. Technický preukaz – veľký aj malý.

4. Potvrdenie o montáži fólií, ak ich má vozidlo nalepené.

5. Protokol o kontrole nádrže pri vozidlách s pohonom CNG.

6. Protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo na pohon LPG alebo CNG, ktoré nie je vybavené zariadením od výrobcu.

V prípade, že ide o technickú kontrolu, nezabudnite si so sebou vziať protokol o predchádzajúcej kontrole.

Čo všetko na STK skontrolujú?

 • Brzdovú sústavu
 • Funkčnosť riadenia
 • Nápravy, kolesá, pruženie, hriadele a kĺby
 • Karosériu a rám
 • Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia
 • Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia
 • Povinnú a zvláštnu výbavu
 • Zaťaženie životného prostredia
 • Identifikátory vozidla

PZP vám nekontrolujú, ale je povinné

Na STK vám na rozdiel od policajnej kontroly nebudú kontrolovať, či máte alebo nemáte PZP. Tu sa totiž kontroluje len zákonná povinnosť mať auto technicky zákonom spôsobilé na vozovku. Avšak tak ako pri STK je aj pri PZP vhodné vybrať si také, ktoré vám najviac vyhovuje a je prijateľné aj cenovo. Ak si budete vyberať vhodnú stanicu technickej kontroly, oplatí sa prekontrolovať aj PZP, či ho máte stále výhodné. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.