STK automobil

Povinná STK pre automobil

27. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vlastniť auto nie je len prestíž a radosť, ale aj značná dávka povinností a zákonných nariadení, ktoré musí majiteľ vozidla naplniť. A nie je to len platný vodičský preukaz. Ak chcete auto používať na cestách, jedna z absolútne základných nutností je absolvovať povinnú STK. Nie je však povinná pre každé vozidlo hneď od začiatku.

Kedy je potrebné ísť na STK?

Presné termíny sa určujú v závislosti od typu vozidla a jeho veku. Presné údaje vychádzajú zo zákona a určuje ich vyhláška MDPT SR č. 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov, konkrétne §47.

S novým vozidlom počkajte, ale pozor na zahraničie

Pri novom automobile nepotrebujete ísť na STK ani na emisnú kontrolu a to po dobu štyroch rokov od kúpy nového auta. Potom je potrebné absolvovať STK každé dva roky. Aj tu však existuje výnimka a to, čo platí na Slovensku už neplatí za hranicami. Preto ak chcete s autom vyraziť za hranice, tak si aj s novým automobilom dajte spraviť STK a emisnú kontrolu. Tá vám v takomto prípade platí 4 roky a bez najmenšieho problému môžete vyraziť za hranice. Navyše takejto STK sa hovorí aj administratívna, aj keď cez linku prejdete. Pretože nové autom musí spĺňať všetky parametre bez najmenšej chyby.

Pre lepší prehľad sme si pre vás pripravili praktickú tabuľku:


Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch


Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 4 rokoch


Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 4 rokoch


Prípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 4 rokoch


Jazdené vozidlo

Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch od poslednej kontroly



Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 2 rokoch od poslednej kontroly



Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 2 rokoch od poslednej kontroly



Prípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 2 rokoch od poslednej kontroly



Ako absolvovať STK?

Keďže je STK povinná a automobilov pribúda, pribúda aj množstvo ľudí, ktorí chodia na STK. Je preto vhodnejšie, keď sa na STK objednáte dopredu. Nezabudnite, že na STK sa čaká aj niekoľko dní. Preto sa prihláste v dostatočnom predstihu. 

Na STK sa môžete prihlásiť kdekoľvek. Je len na vás, ktorú stanicu si vyberiete. 


Zaujímavosť

Momentálne je na Slovensku približne 150 staníc technickej kontroly.

Je nutné pripraviť sa na STK?

Odpoveď je áno. Je dobré, keď sa na STK pripravíte, a to najmä vtedy, keď kupujete ojazdené vozidlo z druhej ruky. Budete si tak istejší, že auto prejde kontrolou bez väčších či menších problémov.

Úlohou STK je zistiť, či je vozidlo technicky spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Ak by nebolo, nemohli by ste ho používať, kým by ste škody neodstránili.

Vozidlo nespôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách sa určuje podľa § 17 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. Je to napríklad stav, keď:


  • účinok prevádzkovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo účinok prevádzkovej brzdy na ktoromkoľvek kolese je menší ako 70 % najvyššieho zaznamenaného účinku na inom kolese tej istej nápravy,
  • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy,
  • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne,
  • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy nadmerne uniká vzduch,
  • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,
  • množstvo ďalších.   

Všetky podrobné informácie nájdete priamo vo vyhláške. Väčšinu problémov spôsobujúcich nespôsobilosť na jazdu po pozemných komunikáciách si môžete pri bežnom používaní všimnúť. Pred kontrolou sa ich snažte všetky odstrániť, aby ste ju nemuseli absolvovať niekoľkokrát po sebe.

Následne si skontrolujte, či máte všetku povinnú výbavu, a to:


  • výstražný trojuholník,
  • reflexný odev,
  • náhradné koleso, príručný zdvihák, kľúč na matice alebo skrutky, prípadne prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky,
  • autolekárničku.

 

Vozidlo dobre vyčistite zvonka aj zvnútra. Uistite sa, že sú evidenčné tabuľky čitateľné. Skontrolujte funkčnosť klaksóna a prezrite, či na sklách nie sú žiadne predmety. To platí najmä na zorné pole vodiča. Vyskúšajte osvetlenie a manuálne aj automatické nastavovanie ich výšky.

Pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm. Skontrolujte, či sú v poriadku. To isté platí aj pre rezervu. Dôležitá je aj účinnosť a súmernosť bŕzd. Následne prejdite na prevádzkové kvapaliny a pozrite ich hladinu. Zistite, či náhodou neunikajú.

Nie je to zadarmo

STK je rovnako ako PZP povinnosť a rovnako to nie je zadarmo. Presne tak ako pri poistení automobilov, aj tu sa ceny rôznia. Keďže ide o súkromnú sféru, tak na rôznych STK si zaplatíte aj rôznu cenu. Preto nie je zlé skúsiť sa ohliadnuť aj po STK v blízkom okolí. Vo všeobecnosti sa však technická a emisná kontrola na osobné vozidlo pohybujú v cene približne od 49 do 60 €.

Čo potrebujete predložiť?

Na to, aby ste mohli absolvovať úspešne STK sa musíte pripraviť najprv doma. A to naložením nutných dokumentov, aby vás neotočili hneď pri vstupnej rampe.:

1. Platné osvedčenie o emisnej kontrole.

2. Osvedčenie o evidencii – doklady sú vydávané od 01. 06. 2010. Ak by ste mali vozidlo, ku ktorému boli doklady vydané v období od 01. 03. 2005 do 01. 06. 2010, prineste so sebou originál osvedčenia o evidencii. Ide o papierový doklad formátu A4. Pri dokladoch vydaných pred 01. 03. 2005 so sebou prineste originál technického preukazu vozidla.

3. Technický preukaz – veľký aj malý.

4. Potvrdenie o montáži fólií, ak ich má vozidlo nalepené.

5. Protokol o kontrole nádrže pri vozidlách s pohonom CNG.

6. Protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo na pohon LPG alebo CNG, ktoré nie je vybavené zariadením od výrobcu.

V prípade, že ide o technickú kontrolu, nezabudnite si so sebou vziať protokol o predchádzajúcej kontrole.

Čo všetko na STK skontrolujú?

  • Brzdovú sústavu
  • Funkčnosť riadenia
  • Nápravy, kolesá, pruženie, hriadele a kĺby
  • Karosériu a rám
  • Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia
  • Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia
  • Povinnú a zvláštnu výbavu
  • Zaťaženie životného prostredia
  • Identifikátory vozidla

PZP vám nekontrolujú, ale je povinné

Na STK vám na rozdiel od policajnej kontroly nebudú kontrolovať, či máte alebo nemáte PZP. Tu sa totiž kontroluje len zákonná povinnosť mať auto technicky zákonom spôsobilé na vozovku. Avšak tak ako pri STK je aj pri PZP vhodné vybrať si také, ktoré vám najviac vyhovuje a je prijateľné aj cenovo. Ak si budete vyberať vhodnú stanicu technickej kontroly, oplatí sa prekontrolovať aj PZP, či ho máte stále výhodné. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • nehoda dvoch áut
    26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

    Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

  • Peniaze z ruky do ruky
    17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

    Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • pzp-kasko-travel
    30. júna 2023|Martina Pisarčíková
    Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

    V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.