Povinná STK pre automobil

Vlastniť auto nie je len prestíž a radosť, ale aj značná dávka povinností a zákonných nariadení, ktoré musí majiteľ vozidla naplniť. A nie je to len platný vodičský preukaz. Ak chcete auto používať na cestách, jedna z absolútne základných nutností je absolvovať povinnú STK. Nie je však povinná pre každé vozidlo hneď od začiatku.

Spočítať ceny

Kedy je potrebné ísť na STK?

Presné termíny sa určujú v závislosti od typu vozidla a jeho veku. Presné údaje vychádzajú zo zákona a určuje ich vyhláška MDPT SR č. 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov, konkrétne §47.

S novým vozidlom počkajte, ale pozor na zahraničie

Pri novom automobile nepotrebujete ísť na STK ani na emisnú kontrolu a to po dobu štyroch rokov od kúpy nového auta. Potom je potrebné absolvovať STK každé dva roky. Aj tu však existuje výnimka a to, čo platí na Slovensku už neplatí za hranicami. Preto ak chcete s autom vyraziť za hranice, tak si aj s novým automobilom dajte spraviť STK a emisnú kontrolu. Tá vám v takomto prípade platí 4 roky a bez najmenšieho problému môžete vyraziť za hranice. Navyše takejto STK sa hovorí aj administratívna, aj keď cez linku prejdete. Pretože nové autom musí spĺňať všetky parametre bez najmenšej chyby.

Ako absolvovať STK?

Keďže je STK povinná a automobilom pribúda, pribúda aj množstvo ľudí, ktorí chodia na STK. Preto je vhodnejšie sa na STK objednať dopredu. Počítajte s intervalom pár mesiacov vopred, kedy dostanete termín. Potom je tu ešte možnosť prísť skoro ráno bez ohlásenia, ale verte, že ak sa chcete dostať na rad, bude potrebné vstávať podstatne skôr ako do roboty. Momentálne je na Slovensku približne 150 staníc technickej kontroly.

Nie je to zadarmo

STK je rovnako ako PZP povinnosť a rovnako to nie je zadarmo. Presne tak ako pri poistení automobilov, aj tu sa ceny rôznia. Keďže ide o súkromnú sféru, tak na rôznych STK si zaplatíte aj rôznu cenu. Preto nie je zlé skúsiť sa ohliadnuť aj po STK v blízkom okolí. Niektoré mestá majú dokonca viac staníc technickej kontroly. Oplatí sa porovnať cenu. Vo všeobecnosti sa však technická a emisná kontrola na osobné vozidlo pohybujú v cene približne od 49 do 60 €.

Čo potrebujete predložiť?

Na to, aby ste mohli absolvovať úspešne STK sa musíte pripraviť najprv doma. A to naložením nutných dokumentov, aby vás neotočili hneď pri vstupnej rampe.:

1) Platné osvedčenie o emisnej kontrole

2) Osvedčenie o evidencii

3) Technický preukaz – veľký aj malý

4) Osvedčenie o emisnej kontrole

Čo všetko na STK skontrolujú?

– Brzdovú sústavu

– Funkčnosť riadenia

– Nápravy, kolesá, pruženie, hriadele a kĺby

– Karosériu a rám

– Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia

– Povinnú a zvláštnu výbavu

– Zaťaženie životného prostredia

– Identifikátory vozidla

PZP vám nekontrolujú, ale je povinné

Na STK vám na rozdiel od policajnej kontroly nebudú kontrolovať, či máte alebo nemáte PZP. Nepotrebujte predložiť bielu ani zelenú kartu. Tu sa totiž kontroluje len zákonná povinnosť mať auto technicky zákonom spôsobilé na vozovku. Avšak tak ako pri STK je aj pri PZP vhodné vybrať si PZP, ktoré vám najviac vyhovuje a je prijateľné aj cenovo. Preto ak si budete vyberať vhodnú stanicu technickej kontroly, oplatí sa prekontrolovať aj PZP, či ho máte stále výhodné. Minimálne každé dva roky, ako budete s autom chodiť na prehliadky.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7