STK automobil

Povinná STK pre automobil

27. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vlastniť auto nie je len prestíž a radosť, ale aj značná dávka povinností a zákonných nariadení, ktoré musí majiteľ vozidla naplniť. A nie je to len platný vodičský preukaz. Ak chcete auto používať na cestách, jedna z absolútne základných nutností je absolvovať povinnú STK. Nie je však povinná pre každé vozidlo hneď od začiatku.

Kedy je potrebné ísť na STK?

Presné termíny sa určujú v závislosti od typu vozidla a jeho veku. Presné údaje vychádzajú zo zákona a určuje ich vyhláška MDPT SR č. 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov, konkrétne §47.

S novým vozidlom počkajte, ale pozor na zahraničie

Pri novom automobile nepotrebujete ísť na STK ani na emisnú kontrolu a to po dobu štyroch rokov od kúpy nového auta. Potom je potrebné absolvovať STK každé dva roky. Aj tu však existuje výnimka a to, čo platí na Slovensku už neplatí za hranicami. Preto ak chcete s autom vyraziť za hranice, tak si aj s novým automobilom dajte spraviť STK a emisnú kontrolu. Tá vám v takomto prípade platí 4 roky a bez najmenšieho problému môžete vyraziť za hranice. Navyše takejto STK sa hovorí aj administratívna, aj keď cez linku prejdete. Pretože nové autom musí spĺňať všetky parametre bez najmenšej chyby.

Pre lepší prehľad sme si pre vás pripravili praktickú tabuľku:


Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch


Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 4 rokoch


Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 4 rokoch


Prípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 4 rokoch


Jazdené vozidlo

Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch od poslednej kontrolyMotocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 2 rokoch od poslednej kontrolyOsobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 2 rokoch od poslednej kontrolyPrípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 2 rokoch od poslednej kontrolyAko absolvovať STK?

Keďže je STK povinná a automobilov pribúda, pribúda aj množstvo ľudí, ktorí chodia na STK. Je preto vhodnejšie, keď sa na STK objednáte dopredu. Nezabudnite, že na STK sa čaká aj niekoľko dní. Preto sa prihláste v dostatočnom predstihu. 

Na STK sa môžete prihlásiť kdekoľvek. Je len na vás, ktorú stanicu si vyberiete. 


Zaujímavosť

Momentálne je na Slovensku približne 150 staníc technickej kontroly.

Je nutné pripraviť sa na STK?

Odpoveď je áno. Je dobré, keď sa na STK pripravíte, a to najmä vtedy, keď kupujete ojazdené vozidlo z druhej ruky. Budete si tak istejší, že auto prejde kontrolou bez väčších či menších problémov.

Úlohou STK je zistiť, či je vozidlo technicky spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Ak by nebolo, nemohli by ste ho používať, kým by ste škody neodstránili.

Vozidlo nespôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách sa určuje podľa § 17 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. Je to napríklad stav, keď:


 • účinok prevádzkovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo účinok prevádzkovej brzdy na ktoromkoľvek kolese je menší ako 70 % najvyššieho zaznamenaného účinku na inom kolese tej istej nápravy,
 • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy,
 • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne,
 • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy nadmerne uniká vzduch,
 • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,
 • množstvo ďalších.   

Všetky podrobné informácie nájdete priamo vo vyhláške. Väčšinu problémov spôsobujúcich nespôsobilosť na jazdu po pozemných komunikáciách si môžete pri bežnom používaní všimnúť. Pred kontrolou sa ich snažte všetky odstrániť, aby ste ju nemuseli absolvovať niekoľkokrát po sebe.

Následne si skontrolujte, či máte všetku povinnú výbavu, a to:


 • výstražný trojuholník,
 • reflexný odev,
 • náhradné koleso, príručný zdvihák, kľúč na matice alebo skrutky, prípadne prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky,
 • autolekárničku.

 

Vozidlo dobre vyčistite zvonka aj zvnútra. Uistite sa, že sú evidenčné tabuľky čitateľné. Skontrolujte funkčnosť klaksóna a prezrite, či na sklách nie sú žiadne predmety. To platí najmä na zorné pole vodiča. Vyskúšajte osvetlenie a manuálne aj automatické nastavovanie ich výšky.

Pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm. Skontrolujte, či sú v poriadku. To isté platí aj pre rezervu. Dôležitá je aj účinnosť a súmernosť bŕzd. Následne prejdite na prevádzkové kvapaliny a pozrite ich hladinu. Zistite, či náhodou neunikajú.

Nie je to zadarmo

STK je rovnako ako PZP povinnosť a rovnako to nie je zadarmo. Presne tak ako pri poistení automobilov, aj tu sa ceny rôznia. Keďže ide o súkromnú sféru, tak na rôznych STK si zaplatíte aj rôznu cenu. Preto nie je zlé skúsiť sa ohliadnuť aj po STK v blízkom okolí. Vo všeobecnosti sa však technická a emisná kontrola na osobné vozidlo pohybujú v cene približne od 49 do 60 €.

Čo potrebujete predložiť?

Na to, aby ste mohli absolvovať úspešne STK sa musíte pripraviť najprv doma. A to naložením nutných dokumentov, aby vás neotočili hneď pri vstupnej rampe.:

1. Platné osvedčenie o emisnej kontrole.

2. Osvedčenie o evidencii – doklady sú vydávané od 01. 06. 2010. Ak by ste mali vozidlo, ku ktorému boli doklady vydané v období od 01. 03. 2005 do 01. 06. 2010, prineste so sebou originál osvedčenia o evidencii. Ide o papierový doklad formátu A4. Pri dokladoch vydaných pred 01. 03. 2005 so sebou prineste originál technického preukazu vozidla.

3. Technický preukaz – veľký aj malý.

4. Potvrdenie o montáži fólií, ak ich má vozidlo nalepené.

5. Protokol o kontrole nádrže pri vozidlách s pohonom CNG.

6. Protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo na pohon LPG alebo CNG, ktoré nie je vybavené zariadením od výrobcu.

V prípade, že ide o technickú kontrolu, nezabudnite si so sebou vziať protokol o predchádzajúcej kontrole.

Čo všetko na STK skontrolujú?

 • Brzdovú sústavu
 • Funkčnosť riadenia
 • Nápravy, kolesá, pruženie, hriadele a kĺby
 • Karosériu a rám
 • Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia
 • Funkčnosť svetelnej signalizácie a osvetlenia
 • Povinnú a zvláštnu výbavu
 • Zaťaženie životného prostredia
 • Identifikátory vozidla

PZP vám nekontrolujú, ale je povinné

Na STK vám na rozdiel od policajnej kontroly nebudú kontrolovať, či máte alebo nemáte PZP. Tu sa totiž kontroluje len zákonná povinnosť mať auto technicky zákonom spôsobilé na vozovku. Avšak tak ako pri STK je aj pri PZP vhodné vybrať si také, ktoré vám najviac vyhovuje a je prijateľné aj cenovo. Ak si budete vyberať vhodnú stanicu technickej kontroly, oplatí sa prekontrolovať aj PZP, či ho máte stále výhodné. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?