mercedes vozidlo

Na čo nezabudnúť pri predaji auta?

8. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Predaj auta je právny úkon, pri ktorom je nutné splniť niekoľko náležitostí. Nielen preto, aby prebehol v poriadku. Správny postup predaja je nutný aj na to, aby novému majiteľovi zapísali auto na polícii a vy ste si napríklad mohli nárokovať vrátenie nevyčerpanej časti poistného z povinného zmluvného poistenia.

Ako predať auto?

V princípe máte dve možnosti. Prvou je predať auto autobazáru alebo odpredať auto predajcovi vozidiel, ktorý to umožňuje. V takomto prípade sa nemusíte prakticky starať o žiadne právne náležitosti. Autobazár alebo predajca automobilov si auto prehliadnu, vyhotovia dokumentáciu a poskytnú vám peniaze. V druhom prípade si môžete auto predať svojpomocne. Či už známemu, alebo cez inzertný portál. V takom prípade je dobré predať auto so všetkými právnymi úkonmi. Nezabudnite poriadne pripraviť vozidlo na predaj, aby sa vám ho podarilo predať čo najrýchlejšie. 

Základom je dobrá zmluva

Dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Ak predávate auto cudziemu človeku, ide o kúpno-predajnú zmluvu. Autá sa síce dajú predať aj bez zmluvy, napríklad na základe dohody. Toto však môžete aplikovať len pri predaji auta v rámci rodiny alebo veľmi dobrému známemu. Pri predaji cudzej osobe je zmluva prakticky nutnosťou. Ideálne, ak si ju necháte vystaviť v právnej kancelárii. Takýto úkon vás vyjde na pár desiatok eur, ale viete, že máte kvalitnú zmluvu, ktorá vám zabezpečí bezproblémový prevod auta aj vyplatenie peňazí. 

Čo by mala obsahovať kúpno-predajná zmluva?

Nehľadiac na to, komu dáte zmluvu vypracovať, vždy je dobré vedieť, čo by mal takýto dokument obsahovať

Aké sú všetky náležitosti kúpno-predajnej zmluvy?

 • Identifikačné údaje oboch zmluvných strán – meno a priezvisko, rodné číslo, adresa, číslo účtu a číslo občianskeho preukazu kupujúceho aj predávajúceho.


 • Informácie o vozidle  – druh vozidla, továrenská značka, typ, farba, rok výroby a číslo technického preukazu.


 • Stav vozidla – či bolo vozidlo používané, udržiavané, koľko má najazdených kilometrov a či má nejaké vady.


 • Cena – v kúpno-predajnej zmluve nesmie chýbať ani dohodnutá cena, za ktorú kupujúci kúpi vozidlo od predávajúceho. Musíte do nej doplniť aj informáciu o tom, akým spôsobom bude suma za vozidlo vyplatená. Či v hotovosti, alebo prevodom na účet. Keď si kupujúci zvolí prevod na účet, musí sumu previesť na účet v deň podpísania kúpno-predajnej zmluvy. Ak by sa tak nestalo, predávajúci má právo od zmluvy odstúpiť.


Hneď, ako kupujúci zaplatí danú sumu, sa mu dostáva vozidlo do výlučného vlastníctva. V súlade so zmluvou musí následne kupujúci vykonať ešte prepis vozidla v evidencii vozidiel.

TIP

V rámci stavu vozidla nezabúdajte doplniť informáciu o tom, či nebolo vozidlo náhodou zaplavené. Tento detail sa do kúpno-predajných zmlúv začal pridávať po tom, ako sa vyskytli väčšie povodne a záplavy.

Stanovenie správnej ceny

Ocenenie vozidla je náročný a komplikovaný proces. Na čo všetko teda pri nacenení pozerať?

Ako kupujúci musíte brať do úvahy veľa faktorov, ktoré znižujú alebo zvyšujú jeho hodnotu. Zohľadnite preto:


 • vek vozidla,
 • celkový stav,
 • počet najazdených kilometrov,
 • výbava.

 
Cenu môže zvýšiť aj nejaký dodatok alebo príslušenstvo, ktoré s vozidlom predávate. Môže to byť napríklad strešný box alebo súprava kolies.

Ktoré ďalšie faktory cenu zvyšujú?

 • nadštandardná výbava,
 • klimatizácia,
 • nízky počet najazdených kilometrov,
 • automatická prevodovka,
 • platná záruka od výrobcu,
 • udržiavaný interiér.

 

Výslednú cenu znižujú faktory, ako:

 • chýbajúca klimatizácia,
 • vysoký počet najazdených kilometrov,
 • vysoký vek vozidla,
 • neudržiavaný interiér,
 • neudržiavaný interiér,
 • poruchy a poškodenia.


Celý proces stanovenia ceny vám uľahčí aj menší prieskum trhu. Zistite, za koľko sa približne predávajú rovnaké alebo podobné vozidlá.

Podpis zmluvy a odovzdanie vozidla

Po podpise zmluvy prichádza k odovzdaniu vozidla so všetkým, čo je v zmluve zakotvené. Sem patria napríklad aj sady kolies, strešný nosič, čiže všetko, čo je zazmluvnená súčasť predaja. Súčasťou by malo byť aj odovzdanie dokladov od vozidla. Tu je však možné sa dohodnúť na postupe, keďže na plné prevedenie vozidla je nutné prepísať automobil na dopravnom inšpektoráte. Pri samotnej platbe cez bankový účet je vhodné dodržať termín prevedenia prostriedkov na účet k dátumu uvedenom na zmluve.

Pozor na platbu v hotovosti

Ak chcete prijať hotovosť, pozor na obmedzenia. Pri platbe v hotovosti platia obmedzenia výšky, a to 15 000 € pri fyzických osobách a 5 000 € pri právnických osobách alebo SZČO. Vychádza to zo zákona č. 394/2012 Z.z.  Znamená to, že čiastky nad túto sumu nie je možné uhrádzať v hotovosti, ale prevodom na účet.

Odhlásenie vozidla na dopravnom inšpektoráte

Zatiaľ, čo pri predaji bežných vecí sa povinnosti obvykle končia podpisom zmluvy, s autom je to inak. Po predaji bude potrebné zamieriť na dopravný inšpektorát a svoje auto oficiálne  odhlásiť z evidencie. Budete potrebovať:


 • žiadosť o odhlásení auta
 • žiadosť na prihlásenie vozidla – to vyplní nový majiteľ
 • osvedčenie o evidencii I., II., technický preukaz,
 • doklad o povinnom zmluvnom poistení, to doloží ešte pôvodný majiteľ

autá na ceste

Odhlásenie vozidla do iného okresu

Od 1. januára 2023 bude predaj vozidiel medzi okresmi oveľa jednoduchší. Dôvodom sú zmeny, ktoré sa budú týkať nových tabuliek s EČV. Novela zákona č. 128/2021 Z.z. mala prísť do platnosti už v marci 2022, no z dôvodu komplikácií na strane dodávateľa ju musel štát posunúť o niekoľko mesiacov.

Hlavnou zmenou, ktorú so sebou novela prináša, je možnosť ponechať si tabuľky s evidenčným číslom, nehľadiac na miesto jeho pobytu alebo sídlo. Čo to znamená? Keď budete predávať svoje vozidlo, značky si môžete nechať a nasadiť ich na nové. Vyhnete sa tak platbe 16,50 eur za jednu tabuľku. Na poplatkoch spolu ušetríte 33 eur.

Druhou možnosťou je ponechanie EČV novému majiteľovi. Ak bude mať záujem, môže si ich nechať, a to aj v prípade, že býva v inom okrese ako vy

Vďaka novele dochádza aj k zjednodušeniu postupu prepisu vozidla. Pri prepise nebudú musieť byť prítomné obe strany a navštíviť môžete akýkoľvek dopravný inšpektorát, nie iba ten v mieste vášho trvalého pobytu.


Zaujímavosť

Keďže tabuľky s evidenčným číslom sa budú dať prenášať z jedného okresu do druhého, stratí sa pointa označovania podľa okresov. Od 1. januára 2023 príde preto do platnosti nový formát EČV, ktorý bude vyzerať nasledovne: AA000AA. Prvé auto s novou tabuľkou bude teda vyzerať AA001AA.

Žiadosť o zrušenie poistenia

Po tom, ako sa nový majiteľ stane majiteľom auta aj oficiálne, prídete s potvrdením z dopravného inšpektorátu do poisťovne a zrušíte PZP. Prílohou k vypovedaniu zmluvy je  kópia technického preukazu so zaznačenou zmenou alebo  kópia kúpno-predajnej zmluvy, na základe ktorých poisťovňa existujúce poistenie ukončí. Nezabudnite si pýtať aj potvrdenie o bezškodovom priebehu. To sa vám zíde pri kúpe nového auta. Nové PZP tak uzatvoríte výhodnejšie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Okrem vypovedania PZP nezabudnite ukončiť aj havarijné poistenie. Hoci nie je povinné, mnohí vodiči ho využívajú. Poskytuje vyšší pocit bezpečnosti a istotu pri šoférovaní. Na rozdiel od PZP, ktoré kryje škody na majetku tretích osôb, kasko kryje vaše zdravie a váš majetok. V prípade dopravnej nehody by vám tak mala poisťovňa preplatiť všetky alebo určitú časť zo škôd.

Pred výberom poistenia si všetky ponuky dobre porovnajte. Zistite, ktorá poisťovňa poskytuje tú najvýhodnejšiu. Mnohé inštitúcie znižujú cenu pre vodičov s menšími deťmi alebo s bezškodovým priebehom. Zaujímavé zľavy môžete očakávať aj vtedy, keď v poisťovni už máte nejakú uzatvorenú zmluvu.

Nezabudnite na nedostatky

Nie je to síce príjemné, ale potrebné je uviesť všetky nedostatky auta. Dôvodom je, že ak uvediete kupujúceho do omylu, tak môže napadnúť platnosť zmluvy. Nielenže sa tak vystavujete problémom so súdmi, ale napríklad v prípade vedomého zamlčania či nedovolenej manipulácie s vozidlom môže ísť o trestný čin.  V zmluve je nutné všetky problémy uviesť. Je to na vašu ochranu, aby kupujúci nemohol neskôr povedať, že o probléme nevedel alebo ho spôsobí sám a bude žiadať kompenzáciu od vás.

Predajte auto rýchlo a jednoducho

Predaj vozidla sa môže zdať náročný, no keď sa budete držať našich praktických tipov a rád, viete si ho zjednodušiť. Nastavte správnu cenu, spíšte zmluvu a posuňte auto novému majiteľovi.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • Podanie si rúk
  05. marca 2022|Daniel Výcha
  Ako by mala vyzerať kúpno-predajná zmluva + vzor

  Kúpno-predajná zmluva je pre vás dôležitým dokumentom, ak sa chystáte predať alebo kúpiť auto. Kúpno-predajná zmluva chráni predávajúceho aj kupujúceho pri uskutočnení zmeny vlastníka auta. Aké sú náležitosti, ktoré by mala kúpno-predajná zmluva na auto obsahovať? Čo by v nej určite nemalo chýbať?

 • BMW auto odparkované na okraji chodníka
  14. septembra 2020|Marek Mittaš
  Na čo nezabudnúť, keď si kúpite ojazdené auto

  Kúpili ste si ojazdené auto? Aby ste ako nový majiteľ nemuseli platiť pokutu, odškodnenie alebo dokonca vrátiť auto, pripravili sme pre vás súhrn najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri kúpe ojazdeného auta.