Na čo nezabudnúť, keď si kúpite ojazdené auto

Kúpe ojazdného auta

Kúpili ste si ojazdené auto? Aby ste ako nový majiteľ nemuseli platiť pokutu, odškodnenie alebo dokonca vrátiť auto, pripravili sme pre vás súhrn najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri kúpe ojazdeného auta.

1.Povinné zmluvné poistenie až po zápise

Bez povinného zmluvného poistenia nesmie byť vaše auto ani jeden deň. Vo chvíli, keď podpíšete kúpnu zmluvu, stávate sa majiteľom. To znamená, že práve k tomuto dátumu pôvodný majiteľ vypovie pôvodné povinné zmluvné poistenie a vy ste povinný uzavrieť si nové platné poistenie.

Nový majiteľ by si mal povinné zmluvné poistenie vybaviť okamžite, inak sa vystavuje riziku finančného postihu. Majiteľovi nepoisteného auta hrozia rôzne pokuty, pričom základná sankcia za nezaplatené PZP je 16,60 až 3 223 eur. Výška pokuty ale závisí aj od toho, ako závažné je porušenie povinnosti a aké dlhé je obdobie bez platného PZP.

2.Ak nie je vozidlo prepísané v registri, neruší nový majiteľ za škodu

Omyl. Nový majiteľ ručí za všetky škody, ktoré so svojím vozidlom spôsobil, a to od chvíle, kedy podpísal kúpnu zmluvu. Výhovorky typu „nemal som ešte veľký technický preukaz“ vám nepomôžu, pretože práve tento doklad k uzavretiu poistenia nepotrebujete. Pri uzavretí nové povinného zmluvného poistenia je potreba pre určenie jeho výšky zadať parametre, ktoré ovplyvňujú cenu, ako napríklad: objem, výkon, rok výroby, atď. Ďalej je nutné pre jednoznačnú identifikáciu uviesť VIN kód. Ostatné údaje ako je SPZ alebo číslo technického preukazu je možné doplniť neskôr, keď je vozidlo registrované a preukaz bol vydaný. Dodatočné údaje potom nahlásite priamo danej poisťovni.

3.Ak nechcete vozidlo používať, vyraďte ho z registru

Kúpili ste vozidlo len na náhradné diely a nechcete platiť povinné zmluvné poistenie? Dočasne ho vyraďte z registru vozidiel. Ak má vaše auto SPZ, je registrované a vy ho musíte mať poistené podľa zákona. Poistenie tiež musíte uhradiť vtedy, keď je vaše auto dlhodobo v servise alebo v autobazári. Pokiaľ vozidlo dočasne vyradíte a odovzdáte SPZ, nezabudnite, že s ním nesmiete vyjsť na verejnú komunikáciu.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2