sto eurovky v rukách

Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

Stala sa vám nepríjemnosť a zaujímate sa o to, ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti? O tom, aký rýchly bude proces vyplácania, nerozhoduje poisťovňa, ale vy. Prezradíme vám, ako získať peniaze čo najskôr a na čo by ste nemali zabúdať.

Zistite si, na čo všetko máte nárok

Väčšina ľudí sa o poistné plnenie zaujíma až vo chvíli, keď nastane škodová udalosť. Následne sú nepríjemne prekvapení z následných obštrukcií a naťahovačiek, ktoré tento proces sprevádzajú. Ešte horším scenárom je nízka miera kompenzácie, ktorá sa zďaleka nepodobá vašim predstavám.

O tieto záležitosti by ste sa mali zaujímať vo chvíli, ako podpisujete poistnú zmluvu. Všímajte si, čo poisťujete a najmä, ako si to poisťujete.  Rovnako si dôkladne preštudujte aj dokumenty, ktoré musíte predložiť, ak bude nevyhnutné poistné plnenie.

Overte si, či vaša poistná zmluva kryje škody na:

 • majetku, 

 • zdraví,

 • aute.


Nie je totiž ničím nezvyčajným, že po rokoch nebudete môcť nájsť poistné podmienky. Ešte väčším nebezpečenstvom je skutočnosť, že pri škodovej udalosti v domácnosti môžu byť poškodené aj zmluvy. 

Máte elektronické zálohy?

Myslite na elektronické zálohy poistnej zmluvy.  Mnohé poisťovne poskytujú aj digitálne riešenia umožňujúce promptnú kontrolu podmienok v zmluve. Vďaka elektronickému kontu získate prístup k digitálnym službám, prostredníctvom ktorých budete mať prehľad o zmluvách a informáciách o uzatvorených poistkách. 

V digitálnom konte získate aj informácie o tom, ktoré doklady musíte predložiť pri poistnej udalosti, čo urýchli jej likvidáciu.

TIP

Nahlásenie poistnej udalosti vo všetkých poisťovniach je možné realizovať elektronicky. Týka sa to aj predloženia dokladov. Nie je potrebná fyzická návšteva vašej poisťovne. Ak si vytvoríte konto, máte dostupné všetky digitálne služby poisťovne spoločne s možnosťou rýchleho nahlásenia škodovej udalosti.

Vzniknutú škodu sa snažte nahlásiť čo najskôr

Na to, aby ste sa tešili z rýchleho vyplatenia poistného plnenia, musíte čo najskôr ohlásiť vznik poistnej udalosti. Slovenské poisťovne majú prepracované podmienky týkajúce sa nahlasovania poistných udalostí na ich webových stránkach. Následne môžete sledovať, aký je priebeh vybavenia poistnej udalosti

Poistenci môžu sledovať očakávané dokumenty alebo chyby v rámci vybavovania poistnej udalosti. Postup likvidácie urýchľuje najmä dodanie potrebnej dokumentácie, a to v čo najkratšej lehote.  Ide o kľúčovú skutočnosť najmä pri neživotnom poistení, konkrétne pri zničených veciach, ktoré máte poistené. 

V daných okamihoch pomáha urýchliť priebeh vyšetrovania predloženie skenov faktúr, fotiek alebo bločkov od predmetu, ktoré ste kúpili.

Čo najviac spomaľuje vyplácanie?

Poisťovňa vám vyplatí peniaze po tom, ako sa ukončí proces šetrenia poistnej udalosti. Počítajte s tým, že proces sa neraz môže aj natiahnuť. Nebude to však vinou poisťovne.  Pri nahlasovaní poistnej udalosti musíte byť naozaj súčinní a predložiť relevantné dôkazy o jej vzniku. 

Spomalenie plnenia sa týka najmä neúplných, prípadne zavádzajúcich informácií zo strany klientov.

V rámci životného poistenia je dôvodom neúplný alebo nepravdivo vyplnený zdravotný dotazník. V tomto okamihu sa musí do vyšetrovania pustiť samotná poisťovňa, kvôli čomu sa proces výrazne predĺži.

Na plnenie máte nárok po 1 mesiaci

Zo zákona má poisťovňa dané, aby vykonala likvidáciu poistnej udalosti do 15 dní. Lehota plynie od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. V prípade, že sa aj napriek vašej výraznej snahe proces ťahá, poisťovňu môžete požiadať o zálohu plnenia.

Ak od oznámenia uplynul viac než mesiac, je vašou chybou, ak sa aktívne nezaujímate o stav situácie. Zo zákona máte nárok o požiadanie na vyplatenie preddavku na poistnom plnení. Vo všeobecnosti je ustálená doba 1 mesiac od samotného oznámenia poistnej udalosti. 

Vtedy poisťovne akceptujú žiadosti týkajúce sa vyplatenia preddavku na poistnom plnení. Ako sme už spomínali,  skvelou pomôckou je elektronické sledovanie priebehu poistnej udalosti. Keď je proces ukončený, poisťovňa vám pošle peniaze veľmi rýchlo.

Poistné plnenie je po adekvátnom prešetrení škody a po predložení dokladov vyplácané po niekoľkých hodinách, prípadne do pár dní.


Vedeli ste, že...

… existuje pojem lovci nehôd, ktorí vymáhajú vysoké poistné pri autonehodách? Sú známe prípady, keď tieto osoby chceli dostať vozidlo do vybraného servisu, s ktorým uzatvorili pakt. Výsledkom je, že provízia, ktorá nie je oficiálna a je vyplatená lovcom, sa odzrkadlí vo vysokej faktúre za opravu auta. Rovnako môže dôjsť k podvodom na samotných majiteľoch áut, a to kvôli výmene nepoškodených dielov za lacnejšie náhrady.

Myslite na aktualizáciu poistenia a s ním spojené 4 kroky

 1. Ak chcete získať rýchle poistné plnenie,  musíte mať uzatvorené adekvátne poistenie pokrývajúce všetky poistné riziká.


 1. Pri starších majetkových poistných zmluvách majú klienti stanovené veľmi nízke poistné sumy a ich majetok je podpoistený.


 1. Nezabúdajte na to, aby ste si minimálne raz za 2 roky skontrolovali poistné zmluvy a ak je to nutné, navýšte si poistné sumy. Je to možné aj online.


 1. Môžete si uzatvoriť aj nové poistenie či vykonať zmenu na poistnej zmluve, a to bez potreby návštevy poisťovne.

Zhrnutie

Samotné vyplácanie poistnej udalosti netrvá dlho. Ako sme upozornili, chybu robia často klienti, ktorí nie sú súčinní a predložia zavádzajúce informácie. V tomto prípade sa musí do vyšetrovania pustiť samotná poisťovňa. Ak sa chcete vyhnúť podobným komplikáciám, nesnažte sa o žiadne skratky, ktoré sú v konečnom dôsledku kontraproduktívne.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.