technický preukaz v aute

Ako sa vyznať v technickom preukaze vozidla

Technický preukaz by sa dal nazvať základným dokumentom k vášmu automobilu. Nájdete v ňom dôležité údaje, ktoré budete potrebovať, ak si idete uzatvoriť havarijné alebo povinné zmluvné poistenie. Mnohí vodiči sa však v technickom preukaze úplne nevyznajú. Často ani nevedia, aký by mali mať pri sebe a ktorý so sebou nosiť nemusia.

Základné údaje

Technický preukaz vozidla obsahuje všetky dôležité informácie o vozidle, rovnako ako aj zmeny na ňom. 

Ak zmeníte napríklad farbu pomocou fólií, bude to potrebné dať zapísať do technického preukazu vozidla

Z technického preukazu však môže vodič vyčítať mnoho zaujímavých vecí, ak vie, čo v ňom jednotlivé priečky znamenajú. K technickému preukazu nedostávame žiadny návod na použitie, preto je dobre poznať aspoň najdôležitejšie, prípadne zaujímavé časti.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


VIN

Predstavuje dôležitý údaj, ktorý budete potrebovať napríklad pri uzatváraní poistenia auta. VIN znamená Vehicle Identification Number a ide o kombináciu znakov a čísel, ktorá identifikuje vozidlo s výrobcom. Identifikačné číslo vozidla VIN sa vyznačuje bez medzier a oddeľovacích znakov. Cieľom je, aby mohlo byť vozidlo zreteľne identifikovateľné výrobcom na dobu 30 rokov.

Kombinácia znakov vo VIN čísle sa delí na tri časti:


 • Prvé tri znaky vo VIN čísle – nazývajú sa World Manufacturer Identifier (WMI) a identifikujú výrobcu. Prvý znak určuje oblasť, odkiaľ výrobca pochádza. A až H sú určené pre Afriku, J až R pre Áziu a S až Z pre Európu. Amerika má čísla 1 až 5 a Austrália 6 až 7. Južná Amerika používa čísla 8 a 0. Druhý znak konkretizuje výrobcu v danom štáte a tretí poukazuje na odlišnosti medzi Európou a Amerikou.


 • Ďalších šesť znakov – označujú sa aj ako Vehicle Descriptor Section (VDS) a určujú typ vozidla. Výrobcovia ich využívajú podľa seba.


 • Posledných osem znakov – nazývajú sa aj Vehicle Identifier Section (VIS) a popisujú konkrétne vozidlo, jeho motor, prevodovku, výbavu, modelový rok a názov výrobného závodu.


VIN číslo nájdete na viacerých častiach vozidla. Zvyčajne na:

 • B stĺpiku,
 • pod podlahou spolujazdca,
 • na pravej strane auta,
 • v batožinovom priestore,
 • na dielenských nálepkách,
 • na čelnom skle zvonka.VIN číslo je potrebné najmä vtedy, keď predávate alebo kupujete auto z bazára. Viete si podľa neho overiť viacero informácií. K nim patrí napríklad to, či nebolo poskladané z rôznych častí, prípadne, či sú údaje v inzeráte skutočne správne.


Rada odborníka

Ak VIN číslo neviete nájsť, prezrite dokumenty k autu. Tento údaj býva súčasťou kúpno-predajnej zmluvy, v žiadosti o pridelenie evidenčného čísla či v poistnej zmluve.

Výrobca motora

Výrobca motora sa uvádza ako text z číselníka výrobcu, ktorý typový schvaľovací orgán zverejňuje na svojom webovom sídle. Zvyčajne  sa uvádza plný názov výrobcu a akronym štátu, kde má výrobca sídlo.

Identifikačné číslo motora

Ide o výrobcom stanovené označenie identifikačného čísla motora aj označenie typu motora. Výrobné číslo motora sa v tejto položke nevyznačuje.

Najväčší výkon motora

Udáva najvyššie otáčky a mal by si ho preštudovať každý, kto si chce občas stlačiť plyn na podlahu. Tento údaj znamená najväčšiu hodnotu čistého výkonu v „kW“ meraného pri plnom zaťažení motora pri meraných otáčkach „min-1“.

Zaťaženie strechy

Veľmi dôležitý údaj najmä pre tých, ktorí chcú prevážať napríklad bicykle alebo lyže na streche. V techničáku nájdete celkové zaťaženie strechy v kilogramoch dané výrobcom, ktoré závisí od konštrukcie vozidla.

Maximálne zaťaženie strechy je pri bežných osobných autách zvyčajne v rozsahu od 50 do 100 kg. Všetko záleží od samotného modelu a jeho konštrukcie. So zaťažením sa však spája aj zmena ťažiska. Po tom, ako na strechu niečo umiestnite, je vozidlo menej stabilné. Je preto nutné prispôsobiť tejto skutočnosti aj jazdu. 

Druh kolies

Podľa tohto údaja si musíte vyberať kolesá na auto. Znamená to, aký druh kolies používate na vozidle.

Do technického preukazu je takisto nutné uviesť alternatívne kolesá. Túto možnosť využijete vtedy, keď si zakúpite väčší alebo menší model. 

Pri výbere nových kolies sledujte, či majú TÜV certifikát, čiže potvrdenie výrobcu o tom, že vami vybraný model je odskúšaný a spôsobilý na jazdu po pozemných komunikáciách. Keď certifikát máte, môžete pristúpiť k zápisu a následnému používaniu.

Najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla

Je nutné poznať ju ešte pred tým, ako sa začnete s vozidlom pretekať. Pri motorových vozidlách sa spravidla uvádza najväčšia konštrukčná rýchlosť v kilometroch za hodinu, napríklad 220. Ak je vozidlo vybavené obmedzovačom rýchlosti, pripojí sa za údaj o rýchlosti nastavený obmedzovačom slovné spojenie „S OBMEDZOVAČOM“.

Dátum prvej evidencie vozidla

Ide o skutočný rok výroby. Týmto dátumom sa rozumie dátum prvého pridelenia evidenčného čísla  v Slovenskej republike alebo v inom štáte. Ak sa tento dátum nedá zistiť, za prvé prihlásenie vozidla do evidencie sa považuje prvý deň roku výroby vozidla.

Viete, ktorý technický preukaz nosiť so sebou?

V súčasnosti sú na Slovensku v platnosti dva technické preukazy. Jeden je malý a má formát plastovej bankomatovej karty a druhý je veľkého papierového formátu. 

Problém je však v tom, že len málo ľudí skutočne vie, ktorý z nich je potrebné nosiť so sebou v aute. Pri bežných jazdách po Slovensku je nutné mať so sebou malý technický preukaz. Ak ho pri sebe nemáte, môžete dostať pokutu alebo napomenutie od polície. 

Veľký technický preukaz so sebou nosiť nemusíte. Môžete ho mať odložený doma až na výnimku, keď opúšťate hranice. V takomto prípade ho musíte mať so sebou. Malý a veľký technický preukaz však nikdy nenechávajte vo vozidle.

Čo robiť, ak ste technický preukaz stratili?

Plánujete nasadnúť do auta a ísť do práce, no neviete nájsť malý ani veľký techničák? V tom prípade musíte túto skutočnosť bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému zboru.

Na Okresnom dopravnom inšpektoráte podáte písomnú žiadosť na vydanie technického preukazu. K žiadosti následne doložíte doklad o ohlásení straty alebo odcudzenia. Ďalším potrebným dokladom je odborný posudok o kontrole originality vozidla s výsledkom hodnotenia, ktorý musí byť pozitívny. Ak by nebol, vozidlo nie je spôsobilé na premávku po pozemných komunikáciách.

Posledným dokladom je potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia. Vo väčšine prípadov ide o bielu kartu. Doložiť nezabudnite ani svoj občiansky preukaz.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Po podaní žiadosti vám úrad vystaví a vydá duplikát technického preukazu. Ešte predtým, ako tak urobí, bude potrebovať súhlas od Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a od štátneho dopravného úradu. Súhlas získate, ak sa váš typ motorového vozidla nachádza v archíve schválení. V tomto by však problém nemal byť, keďže technický preukaz ste predtým už mali.

Celá strata technického preukazu vás nevyjde draho. Za jeden dokument sa platí 6 eur. Ak ste stratili malý aj veľký techničák, zaplatíte spolu 12 eur. V prípade, že vozidlo potrebujete používať, môžete požiadať o urýchlené vydanie do dvoch pracovných dní. Poplatok za urýchlenie je vo výške  30 eur.


Rada odborníka

Posudok originality vozidla a jeho spôsobilosti nesmie byť starší ako 30 dní.

Kde si vyzdvihnúť malý technický preukaz?

Pre občanov Slovenskej republiky vstúpila 1. decembra 2019 do účinnosti novela zákona o cestnej premávke. Vďaka nej nemusia navštevovať dopravný inšpektorát. Všetko si vedia vybaviť z pohodlia domova s tým, že tabuľky EČV a malý a veľký technický preukaz im budú zaslané kuriérom priamo na adresu.

Poslankyňa Denisa Saková uvádza v tlačovej správe: „Kuriérovi pri doručení je potrebné odovzdať staré tabuľky aj doklady, ktoré poputujú do skartácie. Ak ich však občan nebude mať pripravené ani pri opakovanom doručení, podľa zákona mu nové kuriér neodovzdá a občan si ich bude môcť prevziať na najbližšom dopravnom inšpektoráte.”

Výhodou elektronického vybavenia dokladov k vozidlu je aj to, že poplatky  polovičné. Okrem času tak šetríte aj financie.

Zasielanie malého technického preukazu nie je žiadnou novinkou. Tento proces funguje už od roku 2010. Zmena však nastala najmä v zasielaní veľkého technického preukazu, ktorý sa dostával priamo na dopravnom inšpektoráte pri prihlasovaní vozidla.

Zistite všetky potrebné informácie z technického preukazu

Technický preukaz je dôležitým dokumentom, ktorý vám nesmie chýbať. Jeho malú verziu musíte mať pri jazde neustále pri sebe. Potrebujete zistiť nejaké údaje o vozidle alebo vás zaujíma, čo všetko sa v tomto dokumente nachádza? Stačí, aby ste ho otvorili a následne z neho vyčítali všetky potrebné informácie.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.