technický preukaz v aute

Ako sa vyznať v technickom preukaze vozidla

Technický preukaz by sa dal nazvať základným dokumentom k vášmu automobilu. Nájdete v ňom dôležité údaje, ktoré budete potrebovať, ak si idete uzatvoriť havarijné alebo povinné zmluvné poistenie. Mnohí vodiči sa však v technickom preukaze úplne nevyznajú. Často ani nevedia, aký by mali mať pri sebe a ktorý so sebou nosiť nemusia.

Základné údaje

Technický preukaz vozidla obsahuje všetky dôležité informácie o vozidle, rovnako ako aj zmeny na ňom. 

Ak zmeníte napríklad farbu pomocou fólií, bude to potrebné dať zapísať do technického preukazu vozidla

Z technického preukazu však môže vodič vyčítať mnoho zaujímavých vecí, ak vie, čo v ňom jednotlivé priečky znamenajú. K technickému preukazu nedostávame žiadny návod na použitie, preto je dobre poznať aspoň najdôležitejšie, prípadne zaujímavé časti.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


VIN

Predstavuje dôležitý údaj, ktorý budete potrebovať napríklad pri uzatváraní poistenia auta. VIN znamená Vehicle Identification Number a ide o kombináciu znakov a čísel, ktorá identifikuje vozidlo s výrobcom. Identifikačné číslo vozidla VIN sa vyznačuje bez medzier a oddeľovacích znakov. Cieľom je, aby mohlo byť vozidlo zreteľne identifikovateľné výrobcom na dobu 30 rokov.

Kombinácia znakov vo VIN čísle sa delí na tri časti:


 • Prvé tri znaky vo VIN čísle – nazývajú sa World Manufacturer Identifier (WMI) a identifikujú výrobcu. Prvý znak určuje oblasť, odkiaľ výrobca pochádza. A až H sú určené pre Afriku, J až R pre Áziu a S až Z pre Európu. Amerika má čísla 1 až 5 a Austrália 6 až 7. Južná Amerika používa čísla 8 a 0. Druhý znak konkretizuje výrobcu v danom štáte a tretí poukazuje na odlišnosti medzi Európou a Amerikou.


 • Ďalších šesť znakov – označujú sa aj ako Vehicle Descriptor Section (VDS) a určujú typ vozidla. Výrobcovia ich využívajú podľa seba.


 • Posledných osem znakov – nazývajú sa aj Vehicle Identifier Section (VIS) a popisujú konkrétne vozidlo, jeho motor, prevodovku, výbavu, modelový rok a názov výrobného závodu.


VIN číslo nájdete na viacerých častiach vozidla. Zvyčajne na:

 • B stĺpiku,
 • pod podlahou spolujazdca,
 • na pravej strane auta,
 • v batožinovom priestore,
 • na dielenských nálepkách,
 • na čelnom skle zvonka.VIN číslo je potrebné najmä vtedy, keď predávate alebo kupujete auto z bazára. Viete si podľa neho overiť viacero informácií. K nim patrí napríklad to, či nebolo poskladané z rôznych častí, prípadne, či sú údaje v inzeráte skutočne správne.


Rada odborníka

Ak VIN číslo neviete nájsť, prezrite dokumenty k autu. Tento údaj býva súčasťou kúpno-predajnej zmluvy, v žiadosti o pridelenie evidenčného čísla či v poistnej zmluve.

Výrobca motora

Výrobca motora sa uvádza ako text z číselníka výrobcu, ktorý typový schvaľovací orgán zverejňuje na svojom webovom sídle. Zvyčajne  sa uvádza plný názov výrobcu a akronym štátu, kde má výrobca sídlo.

Identifikačné číslo motora

Ide o výrobcom stanovené označenie identifikačného čísla motora aj označenie typu motora. Výrobné číslo motora sa v tejto položke nevyznačuje.

Najväčší výkon motora

Udáva najvyššie otáčky a mal by si ho preštudovať každý, kto si chce občas stlačiť plyn na podlahu. Tento údaj znamená najväčšiu hodnotu čistého výkonu v „kW“ meraného pri plnom zaťažení motora pri meraných otáčkach „min-1“.

Zaťaženie strechy

Veľmi dôležitý údaj najmä pre tých, ktorí chcú prevážať napríklad bicykle alebo lyže na streche. V techničáku nájdete celkové zaťaženie strechy v kilogramoch dané výrobcom, ktoré závisí od konštrukcie vozidla.

Maximálne zaťaženie strechy je pri bežných osobných autách zvyčajne v rozsahu od 50 do 100 kg. Všetko záleží od samotného modelu a jeho konštrukcie. So zaťažením sa však spája aj zmena ťažiska. Po tom, ako na strechu niečo umiestnite, je vozidlo menej stabilné. Je preto nutné prispôsobiť tejto skutočnosti aj jazdu. 

Druh kolies

Podľa tohto údaja si musíte vyberať kolesá na auto. Znamená to, aký druh kolies používate na vozidle.

Do technického preukazu je takisto nutné uviesť alternatívne kolesá. Túto možnosť využijete vtedy, keď si zakúpite väčší alebo menší model. 

Pri výbere nových kolies sledujte, či majú TÜV certifikát, čiže potvrdenie výrobcu o tom, že vami vybraný model je odskúšaný a spôsobilý na jazdu po pozemných komunikáciách. Keď certifikát máte, môžete pristúpiť k zápisu a následnému používaniu.

Najväčšia konštrukčná rýchlosť vozidla

Je nutné poznať ju ešte pred tým, ako sa začnete s vozidlom pretekať. Pri motorových vozidlách sa spravidla uvádza najväčšia konštrukčná rýchlosť v kilometroch za hodinu, napríklad 220. Ak je vozidlo vybavené obmedzovačom rýchlosti, pripojí sa za údaj o rýchlosti nastavený obmedzovačom slovné spojenie „S OBMEDZOVAČOM“.

Dátum prvej evidencie vozidla

Ide o skutočný rok výroby. Týmto dátumom sa rozumie dátum prvého pridelenia evidenčného čísla  v Slovenskej republike alebo v inom štáte. Ak sa tento dátum nedá zistiť, za prvé prihlásenie vozidla do evidencie sa považuje prvý deň roku výroby vozidla.

Viete, ktorý technický preukaz nosiť so sebou?

V súčasnosti sú na Slovensku v platnosti dva technické preukazy. Jeden je malý a má formát plastovej bankomatovej karty a druhý je veľkého papierového formátu. 

Problém je však v tom, že len málo ľudí skutočne vie, ktorý z nich je potrebné nosiť so sebou v aute. Pri bežných jazdách po Slovensku je nutné mať so sebou malý technický preukaz. Ak ho pri sebe nemáte, môžete dostať pokutu alebo napomenutie od polície. 

Veľký technický preukaz so sebou nosiť nemusíte. Môžete ho mať odložený doma až na výnimku, keď opúšťate hranice. V takomto prípade ho musíte mať so sebou. Malý a veľký technický preukaz však nikdy nenechávajte vo vozidle.

Čo robiť, ak ste technický preukaz stratili?

Plánujete nasadnúť do auta a ísť do práce, no neviete nájsť malý ani veľký techničák? V tom prípade musíte túto skutočnosť bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému zboru.

Na Okresnom dopravnom inšpektoráte podáte písomnú žiadosť na vydanie technického preukazu. K žiadosti následne doložíte doklad o ohlásení straty alebo odcudzenia. Ďalším potrebným dokladom je odborný posudok o kontrole originality vozidla s výsledkom hodnotenia, ktorý musí byť pozitívny. Ak by nebol, vozidlo nie je spôsobilé na premávku po pozemných komunikáciách.

Posledným dokladom je potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia. Vo väčšine prípadov ide o bielu kartu. Doložiť nezabudnite ani svoj občiansky preukaz.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Po podaní žiadosti vám úrad vystaví a vydá duplikát technického preukazu. Ešte predtým, ako tak urobí, bude potrebovať súhlas od Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a od štátneho dopravného úradu. Súhlas získate, ak sa váš typ motorového vozidla nachádza v archíve schválení. V tomto by však problém nemal byť, keďže technický preukaz ste predtým už mali.

Celá strata technického preukazu vás nevyjde draho. Za jeden dokument sa platí 6 eur. Ak ste stratili malý aj veľký techničák, zaplatíte spolu 12 eur. V prípade, že vozidlo potrebujete používať, môžete požiadať o urýchlené vydanie do dvoch pracovných dní. Poplatok za urýchlenie je vo výške  30 eur.


Rada odborníka

Posudok originality vozidla a jeho spôsobilosti nesmie byť starší ako 30 dní.

Kde si vyzdvihnúť malý technický preukaz?

Pre občanov Slovenskej republiky vstúpila 1. decembra 2019 do účinnosti novela zákona o cestnej premávke. Vďaka nej nemusia navštevovať dopravný inšpektorát. Všetko si vedia vybaviť z pohodlia domova s tým, že tabuľky EČV a malý a veľký technický preukaz im budú zaslané kuriérom priamo na adresu.

Poslankyňa Denisa Saková uvádza v tlačovej správe: „Kuriérovi pri doručení je potrebné odovzdať staré tabuľky aj doklady, ktoré poputujú do skartácie. Ak ich však občan nebude mať pripravené ani pri opakovanom doručení, podľa zákona mu nové kuriér neodovzdá a občan si ich bude môcť prevziať na najbližšom dopravnom inšpektoráte.”

Výhodou elektronického vybavenia dokladov k vozidlu je aj to, že poplatky  polovičné. Okrem času tak šetríte aj financie.

Zasielanie malého technického preukazu nie je žiadnou novinkou. Tento proces funguje už od roku 2010. Zmena však nastala najmä v zasielaní veľkého technického preukazu, ktorý sa dostával priamo na dopravnom inšpektoráte pri prihlasovaní vozidla.

Zistite všetky potrebné informácie z technického preukazu

Technický preukaz je dôležitým dokumentom, ktorý vám nesmie chýbať. Jeho malú verziu musíte mať pri jazde neustále pri sebe. Potrebujete zistiť nejaké údaje o vozidle alebo vás zaujíma, čo všetko sa v tomto dokumente nachádza? Stačí, aby ste ho otvorili a následne z neho vyčítali všetky potrebné informácie.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?