Aké sú výluky z PZP?

Aké sú výluky z PZP?

Vybavenie a následné pravidelné platenie povinného zmluvného poistenia je pre väčšinu vodičov samozrejmosťou. To, čo však takou samozrejmosťou už nie je, sú menšie detaily, ktoré sa s ním spájajú. K nim sa radia aj výluky z poistenia. Na čo si dať pozor a kedy sa na PZP netreba spoliehať?

Škody zapríčinené vlastným konaním 

Určite sa vám to už stalo. Parkovali ste v garáži a nechtiac ste svoje auto oškreli. Poprípade máte autá rovno dve a jedným ste oškreli druhé. Ak by ste v takýchto prípadoch žiadali náhradu škody, nedočkáte sa jej. Škody zapríčinené vlastným, a nesprávnym, konaním sú výlukou z poistenia

Na spomenuté škody môžete uplatniť iný typ poistenia. Ak ste v situácií, kedy ste oškreli jedno auto druhým, pomôže vám havarijné. Pri zničení majetku, napríklad garáže alebo plota, využite poistenie nehnuteľnosti.

Prasknuté čelné sklo 

Čelné sklo je starým a dobre známym problémom. Potýka sa s ním veľké množstvo vodičov a jeho vybavenie je často nikdy nekončiacim procesom. Problémom pri prasknutom čelnom skle je to, že len málokedy máte vinníka. Väčšina si prasklinu všimne neskoro, po odstavení auta doma alebo na parkovisku.

V takejto situácií máte len dve možnosti. Tou prvou je havarijné poistenie. Druhou pripoistenie čelného skla k PZP. Druhá možnosť je často praktickejšia. Mnohí vodiči po nej siahnu. Nikdy neviete, kedy môže kamienok vystreliť a sklo zničiť. 

Existuje však situácia, kedy sa rozbité čelné sklo platí z PZP. Je to vtedy, keď vinníka máte a k činu sa prizná. Škoda je následne preplácaná práve poistením druhej strany. 

Meškanie platby 

Výluku z poistenia môže poisťovňa uplatniť aj vtedy, ak meškáte s platbou poistného. Inštitúcie neprihliadajú na to, že zmluva je platná. Ak ste nezaplatili, spôsobené škody budete musieť uhradiť sami. 

Nemajetková ujma 

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa dali pripoistiť aj proti nemajetkovej ujme? Ak áno, pravdepodobne vás sklame informácia, že niečo také nie je možné. Práve preto od vás môže poškodený vymáhať peniaze napríklad za psychickú ujmu. PZP ju však nezahŕňa a platiť ju budete musieť zo svojho.

Aké sú výluky z PZP?

Škoda na majetku po vystúpení 

Tovar alebo majetok nachádzajúci sa v aute je povinným zmluvným poistením krytý. Ak sa mu počas prevážania niečo stane, poisťovňa by vám ho mala preplatiť. Akonáhle však majetok auto opustí a zničí sa napríklad pádom z kufra, ide o výluku z poistenia. Škody nemožno hradiť z PZP. 

Omamné látky 

K výluke z PZP sa taktiež radí vplyv omamných látok, ako napríklad drogy alebo alkohol. To znamená, že v prípade nehody vám poisťovňa nepreplatí žiadne škody. 

Za škody je zodpovedný vodič 

Ak si niekedy v budúcnosti plánujete požičať auto od známeho, dopredu si zistite, či má platné PZP. V prípade havárie alebo inej škody by ste totižto platili všetko vy, zo svojho vlastného vrecka. Vlastník auta nemusí platiť nič, pretože za všetky udalosti zodpovedá osoba sediaca za volantom

Výluky z poistenia sú individuálne 

V mnohých prípadoch sa môžete stretnúť s tým, že jedna poisťovňa berie určitú situáciu ako výluku, no druhá nie. Práve preto spravíte dobre, ak si pred podpísaním zmluvy preštudujete podmienky poisťovní. Nezabudnite si taktiež jednotlivé PZP porovnať a zistiť, ktoré je výhodnejšie.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2