žena řídí podle navigace

Aké sú výluky z PZP?

27. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Vybavenie a následné pravidelné platenie povinného zmluvného poistenia je pre väčšinu vodičov samozrejmosťou. To, čo však takou samozrejmosťou už nie je, sú menšie detaily, ktoré sa s ním spájajú. K nim sa radia aj výluky z poistenia. Na čo si dať pozor a kedy sa na PZP netreba spoliehať?

Škody zapríčinené vlastným konaním 

Určite sa vám to už stalo. Parkovali ste v garáži a nechtiac ste svoje auto oškreli. Poprípade máte autá rovno dve a jedným ste oškreli druhé. Ak by ste v takýchto prípadoch žiadali náhradu škody, nedočkáte sa jej. Škody zapríčinené vlastným, a nesprávnym, konaním sú výlukou z poistenia

Na spomenuté škody môžete uplatniť iný typ poistenia. Ak ste v situácií, kedy ste oškreli jedno auto druhým, pomôže vám havarijné. Pri zničení majetku, napríklad garáže alebo plota, využite poistenie nehnuteľnosti.

Prasknuté čelné sklo 

Čelné sklo je starým a dobre známym problémom. Potýka sa s ním veľké množstvo vodičov a jeho vybavenie je často nikdy nekončiacim procesom. Problémom pri prasknutom čelnom skle je to, že len málokedy máte vinníka. Väčšina si prasklinu všimne neskoro, po odstavení auta doma alebo na parkovisku.

V takejto situácií máte len dve možnosti. Tou prvou je  havarijné poistenie. Druhou pripoistenie čelného skla k PZP. Druhá možnosť je často praktickejšia. Mnohí vodiči po nej siahnu. Nikdy neviete, kedy môže kamienok vystreliť a sklo zničiť. 

Existuje však situácia, kedy sa rozbité čelné sklo platí z PZP. Je to vtedy, keď vinníka máte a k činu sa prizná. Škoda je následne preplácaná práve poistením druhej strany. 

Meškanie platby 

Výluku z poistenia môže poisťovňa uplatniť aj vtedy, ak meškáte s platbou poistného. Inštitúcie neprihliadajú na to, že zmluva je platná. Ak ste nezaplatili, spôsobené škody budete musieť uhradiť sami. 

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Nemajetková ujma 

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa dali pripoistiť aj proti nemajetkovej ujme? Ak áno, pravdepodobne vás sklame informácia, že  niečo také nie je možné. Práve preto od vás môže poškodený vymáhať peniaze napríklad za psychickú ujmu. PZP ju však nezahŕňa a platiť ju budete musieť zo svojho.


ruka muže na volantu

Škoda na majetku po vystúpení 

Tovar alebo majetok nachádzajúci sa v aute je povinným zmluvným poistením krytý. Ak sa mu počas prevážania niečo stane, poisťovňa by vám ho mala preplatiť. Akonáhle však majetok auto opustí a zničí sa napríklad pádom z kufra, ide o výluku z poistenia. Škody nemožno hradiť z PZP. 

Omamné látky 

K výluke z PZP sa taktiež radí vplyv omamných látok, ako napríklad drogy alebo alkohol. To znamená, že v prípade nehody vám poisťovňa nepreplatí žiadne škody. 

Za škody je zodpovedný vodič 

Ak si niekedy v budúcnosti plánujete požičať auto od známeho,  dopredu si zistite, či má platné PZP. V prípade havárie alebo inej škody by ste totižto platili všetko vy, zo svojho vlastného vrecka. Vlastník auta nemusí platiť nič, pretože za všetky udalosti zodpovedá osoba sediaca za volantom

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Výluky z poistenia sú individuálne 

V mnohých prípadoch sa môžete stretnúť s tým, že jedna poisťovňa berie určitú situáciu ako výluku, no druhá nie. Práve preto spravíte dobre, ak si pred podpísaním zmluvy preštudujete podmienky poisťovní. Nezabudnite si taktiež jednotlivé PZP porovnať a zistiť, ktoré je výhodnejšie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • preberanie kľúčov od auta
  30. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

  Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?