žena řídí podle navigace

Aké sú výluky z PZP?

27. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Vybavenie a následné pravidelné platenie povinného zmluvného poistenia je pre väčšinu vodičov samozrejmosťou. To, čo však takou samozrejmosťou už nie je, sú menšie detaily, ktoré sa s ním spájajú. K nim sa radia aj výluky z poistenia. Na čo si dať pozor a kedy sa na PZP netreba spoliehať?

Škody zapríčinené vlastným konaním 

Určite sa vám to už stalo. Parkovali ste v garáži a nechtiac ste svoje auto oškreli. Poprípade máte autá rovno dve a jedným ste oškreli druhé. Ak by ste v takýchto prípadoch žiadali náhradu škody, nedočkáte sa jej. Škody zapríčinené vlastným, a nesprávnym, konaním sú výlukou z poistenia

Na spomenuté škody môžete uplatniť iný typ poistenia. Ak ste v situácií, kedy ste oškreli jedno auto druhým, pomôže vám havarijné. Pri zničení majetku, napríklad garáže alebo plota, využite poistenie nehnuteľnosti.

Prasknuté čelné sklo 

Čelné sklo je starým a dobre známym problémom. Potýka sa s ním veľké množstvo vodičov a jeho vybavenie je často nikdy nekončiacim procesom. Problémom pri prasknutom čelnom skle je to, že len málokedy máte vinníka. Väčšina si prasklinu všimne neskoro, po odstavení auta doma alebo na parkovisku.

V takejto situácií máte len dve možnosti. Tou prvou je  havarijné poistenie. Druhou pripoistenie čelného skla k PZP. Druhá možnosť je často praktickejšia. Mnohí vodiči po nej siahnu. Nikdy neviete, kedy môže kamienok vystreliť a sklo zničiť. 

Existuje však situácia, kedy sa rozbité čelné sklo platí z PZP. Je to vtedy, keď vinníka máte a k činu sa prizná. Škoda je následne preplácaná práve poistením druhej strany. 

Meškanie platby 

Výluku z poistenia môže poisťovňa uplatniť aj vtedy, ak meškáte s platbou poistného. Inštitúcie neprihliadajú na to, že zmluva je platná. Ak ste nezaplatili, spôsobené škody budete musieť uhradiť sami. 

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Nemajetková ujma 

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa dali pripoistiť aj proti nemajetkovej ujme? Ak áno, pravdepodobne vás sklame informácia, že  niečo také nie je možné. Práve preto od vás môže poškodený vymáhať peniaze napríklad za psychickú ujmu. PZP ju však nezahŕňa a platiť ju budete musieť zo svojho.


ruka muže na volantu

Škoda na majetku po vystúpení 

Tovar alebo majetok nachádzajúci sa v aute je povinným zmluvným poistením krytý. Ak sa mu počas prevážania niečo stane, poisťovňa by vám ho mala preplatiť. Akonáhle však majetok auto opustí a zničí sa napríklad pádom z kufra, ide o výluku z poistenia. Škody nemožno hradiť z PZP. 

Omamné látky 

K výluke z PZP sa taktiež radí vplyv omamných látok, ako napríklad drogy alebo alkohol. To znamená, že v prípade nehody vám poisťovňa nepreplatí žiadne škody. 

Za škody je zodpovedný vodič 

Ak si niekedy v budúcnosti plánujete požičať auto od známeho,  dopredu si zistite, či má platné PZP. V prípade havárie alebo inej škody by ste totižto platili všetko vy, zo svojho vlastného vrecka. Vlastník auta nemusí platiť nič, pretože za všetky udalosti zodpovedá osoba sediaca za volantom

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Výluky z poistenia sú individuálne 

V mnohých prípadoch sa môžete stretnúť s tým, že jedna poisťovňa berie určitú situáciu ako výluku, no druhá nie. Práve preto spravíte dobre, ak si pred podpísaním zmluvy preštudujete podmienky poisťovní. Nezabudnite si taktiež jednotlivé PZP porovnať a zistiť, ktoré je výhodnejšie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.