zimne-pneumatiky

Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Odkedy sú povinné zimné pneumatiky?

Povinné zimné pneumatiky na Slovensko je nutné prezuť v období od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza sneh či ľad. Zdravý rozum a skúsenosti však radia prezuť vozidlo približne vtedy, keď teplota dosahuje 7 °C a menej. V období, keď je cez deň napríklad 15 °C, no ráno a večer 5 °C, berte do úvahy, v akej časti dňa vozidlo využívate. 

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa počas zimy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.


Ak jazdíte do práce skoro ráno a vraciate sa neskoro večer, auto môžete pokojne prezuť. Ak jazdíte intenzívne celý deň, s prezutím ešte počkajte. Vyššia teplota vašim zimným pneumatikám totiž veľmi neprospieva. V takom prípade prezúvajte, keď sa k 7 °C blíži priemerná denná teplota. Preto pripravte svoje auto dôkladne na zimu.

Hĺbka dezénu a vek zimnej pneumatiky

Zimná pneumatika disponuje inými prevádzkovými vlastnosťami ako letná. Vyplýva to zo zloženia jej zmesi a konštrukcie dezénu. Zmes obsahuje silicu a iné zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú priľnavosť a zamedzujú „stvrdnutiu” pneumatiky.

Čo sa týka hĺbky dezénu, výmena pneumatík sa odporúča, ak je menšia ako 4 mm. Zákonom daná minimálna hĺbka dezénu  3 mm

Vek pneumatiky by nemal byť viac ako 4 roky, čiže nemala by absolvovať viac ako 4 sezóny. Po takomto čase strácajú všetky zmäkčovadlá obsiahnuté v gume svoju účinnosť. Niektorí výrobcovia prezentujú udržanie vlastnosti pneumatiky počas celej doby jej životnosti. Odporúčame však zvážiť rozhodnutie voziť svoju rodinu v aute s 10-ročnými pneumatikami.

Dátum výroby je uvedený na boku pneumatiky za textom DOT v štvorcifernom formáte. Napríklad, označenie 2613 znamená výrobu pneumatiky v 26. týždni roku 2013.

Nehoda na letných pneumatikách vás môže vyjsť draho

Ak neberieme do úvahy len väčšie riziko a škody spôsobené horšou schopnosťou manévrovania a brzdenia v zime na klzkom povrchu pri použití letných pneumatík, vašu peňaženku ohrozuje aj riziko nepreplatenia škody alebo jej časti od poisťovne, v ktorej máte uzatvorené PZP (povinné zmluvné poistenie) alebo havarijné poistenie

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %


V jednoduchosti povedané, ak sa preukáže, že k nehode viedlo nesprávne obutie vozidla, nárok na preplatenie škody z poistného plnenia nemáte.

Nezabudnite pneumatiky správne previesť aj uskladniť

Ak si pneumatiky vymieňate sami, dbajte na to, aby ste ich prevážali bezpečne. Znamená to, že musia byť v batožinovom priestore a poriadne uchytené. Pneumatiky nikdy neprevážajte na zadných sedadlách. Pri brzdení alebo aj menšej kolízii sa vymrštia dopredu s obrovskou silou, ktorá vám ľahko zlomí väzy. 

Ak chcete pneumatiky používať dlhodobo, zamerajte sa na ich správne skladovanie, čiže naležato. Ak však máte možnosť nechať ich odborne uskladniť v servise, určite tak urobte. 

Zaujímavosť

Na zimných pneumatikách si aj voľným okom môžete všimnúť väčší počet lamiel v dezéne. Vďaka nim je brzdenie na klzkom povrchu oveľa efektívnejšie.

Aký je rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami?

Povinné zimné pneumatiky majú iné vlastnosti ako letné. Vedia sa lepšie prispôsobiť chladnému počasiu a klzkej vozovke. Aké ďalšie rozdiely je možné spozorovať?

Zimná pneumatika má na rozdiel od letnej tieto benefity:

  • kratšia brzdná dráha,
  • lepšia priľnavosť na snehu, ľade aj suchej premrznutej ceste,
  • väčšia stabilita pri jazde zákrutou.


Netreba zabúdať ani na to, že zimné pneumatiky nezamŕzajú. Poskytujú preto skvelé vlastnosti na pravidelné používanie v nízkych teplotách.


Ako prezuť zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky môžete prezuť dvoma spôsobmi. Buď to necháte na odborníkov v servise, alebo ich prezujete sami doma. Celý proces nie je príliš náročný, no musíte si naň vymedziť dostatok času.

Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, povinné zimné gumy viete prezuť  v niekoľkých krokoch:

  • Zaobstarajte si kvalitné náradie – na to, aby ste mohli vozidlo prezuť, musíte mať kvalitné náradie. Potrebovať budete napríklad zdvihák či skrutkovač. Zabúdať netreba ani na staré oblečenie, ktoré môžete zašpiniť.

  • Preštudujte si návod k autu – k autu ste určite dostali nejaký návod. Dobre si ho preštudujte, aby ste nespravili zbytočne nejakú chybu. Ak návod nemáte, pozrite sa na diskusné fóra na internete. Možno získate nejaké tipy a praktické informácie.

  • Zatiahnite ručnú brzdu – vozidlo si pripravte na miesto, kam potrebujete a zatiahnite ručnú brzdu, aby sa počas prezúvania nikam neposunulo.

  • Auto zdvihnite  – miesto na zdvihák nájdete podľa značiek nachádzajúcich sa na bočnom prahu vozidla. Povoľte skrutky o pol otáčky a ak nie sú kolesá vo vzduchu, zasuňte zdvihák a vozidlo trochu zdvihnite. Následne odstráňte skrutky.

  • Koleso zložte – v ďalšom kroku koleso zložte a položte pod auto. Ak by sa náhodou vozidlo zošmyklo zo zdviháka, nespadne rovno na zem.

  • Nasaďte zimnú pneumatiku  – keď je letná pneumatika dole, nasaďte zimnú. Ak máte smerové pneumatiky, dbajte na jej správne otočenie. Šípka na pneumatike musí byť v smere jazdy.

  • Skrutky pevne dotiahnite  – v poslednom kroku vyberte letnú pneumatiku spod auta, spustite ho zo zdviháka dole a skrutky dotiahnite.

  • Kolesá skontrolujte  – zimným pneumatikám skontrolujte tlak. Ak by nebol dostatočný, kolesá dofúkajte. Okrem toho sledujte aj hĺbku dezénu. Jej minimálna hodnota daná zákonom predstavuje 3 mm. Pri 4 mm by ste už mali začať premýšľať o výmene.

Pri prezúvaní sa uistite, že je vozidlo na rovnom povrchu. Určite nechcete, aby sa vám po pár minútach začalo posúvať.

Zimné pneumatiky v iných krajinách Európy

Pri ceste do zahraničia myslite na jednu vec. V každej krajine Európy sú iné podmienky a pravidlá pre zimné pneumatiky. Niekde ich musíte mať skôr ako na Slovensku, inde neskôr.

Ešte predtým, ako sa vydáte na cestu, si dobre skontrolujte zákony a vyhlášky. Buďte si istí, že pri najbližšej návšteve Rakúska či Poľska nezaplatíte vysokú pokutu.

Pre lepší prehľad sme si pre vás pripravili praktickú tabuľku:

KrajinaZimné pneumatikyHĺbka dezénuSnehové reťaze

Nórsko

zimná sezóna začína 1. novembra a trvá do prvého pondelka po Veľkej noci.

minimálne 3 mm pre osobné vozidlá, minimálne 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t.

môžu sa používať na miestach, kde je to nutné, no nie sú povinné.

Švédsko

zimná sezóna začína 1. decembra a končí 31. marca.

minimálne 3 mm pre osobné vozidlá, minimálne 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t.

vodiči vo Švédsku musia mať reťaze vo vozidle.

Fínsko

zimná sezóna začína 1. decembra do konca februára, no môže sa predĺžiť až do 20. apríla.

minimálne 3 mm pre osobné vozidlá, minimálne 1,6 mm pre vozidlá nad 3,5 t.

každé vozidlo musí byť vybavené snehovými reťazami, môžu sa používať len na vozovke pokrytej snehom alebo ľadom.

Estónsko

zimná sezóna začína 1. decembra a končí 1. marca.

minimálne 3 mm.

iba na zľadovatelých alebo zasnežených cestách.

Lotyšsko

zimná sezóna začína 1. decembra a končí 1. marca.

minimálne 4 mm.

iba na zľadovatelých alebo zasnežených cestách.

Nemecko

v Nemecku platí situačná povinnosť – ide o situáciu závislú od počasia a situácie na cestách.

minimálne 1,6 mm.

môžu sa používať iba v súlade s dopravnými značkami.

Česko

zimná sezóna začína 1. novembra a končí 31. marca.

minimálne 4 mm, vozidlá nad 3,5 tony musia mať minimálnu hĺbku dezénu 6 mm.

povinné na cestách so špeciálnym označením, plus musia byť namontované na minimálne dvoch hnacích kolesách.

Rakúsko

zimná sezóna začína 1. novembra a končí 15. apríla.

diagonálne pneumatiky – 6 mm, radiálne pneumatiky – 5 mm.

sú povolené len medzi 1. novembrom a 15. aprílom, iba na zasneženej a zľadovatelej ceste.

Chorvátsko

zimná sezóna začína 15. novembra a končí 15. apríla.

minimálne 4 mm.

sú povinné na hnacej náprave, ak je na cestách 5 cm vrstva snehu alebo ak je vozovka zľadovatelá.

Jazdite bezpečne aj v zime

Povinné zimné pneumatiky 2022 na Slovensku sú náležitosťou vyplývajúcou zo zákona, a to v prípade, ak sa na vozovke nachádza sneh alebo ľad. Okrem samotného prezutia nezabudnite ani na ďalšie detaily, ako napríklad hĺbka dezénu, pravidlá v zahraničí a výhodné poistenie. Pripravte sa na jazdu v zime, vyhnite sa rôznym zbytočným problémom - napr. aj pokutám.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.