zimne-pneumatiky

Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

Letné vs. zimné pneumatiky: Aký je rozdiel?

Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali optimálne jazdné vlastnosti v chladnom počasí a na klzkej vozovke v porovnaní s letnými pneumatikami. Medzi hlavné výhody zimných pneumatík oproti letným patria:

  • kratšia brzdná dráha,

  • výrazne lepšia priľnavosť na snehu a ľade, ale aj na suchej premrznutej ceste,

  • zvýšená stabilita pri jazde v zákrutách.



Navyše, zimné pneumatiky sú vyrobené z materiálu, ktorý nezamŕza, a preto si zachovávajú svoje jazdné vlastnosti aj pri nízkych teplotách.

Kedy prezuť zimné pneumatiky?

Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vo svojom § 38 definuje osobitosti premávky v zimnom období. Stanovuje, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, od 15. novembra do 31. marca môže vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 také vozidlo použiť v cestnej premávke len v prípade, ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami. Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia mať také pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav.

Dobre vedieť:

Pri označovaní zimných pneumatík nastala od 1. októbra 2024 významná zmena. Od tohto dátumu sú všetci vodiči na Slovensku povinní používať zimné pneumatiky, ktoré na sebe majú symbol troch horských vrcholov so snehovou vločkou. Pneumatiky s označením „M+S“ už postačovať nebudú. Ak teda nemáte pneumatiky s týmto špeciálnym horským symbolom, zaobstarajte si nové pneumatiky, inak vám hrozí pokuta.


Zákon definuje aj výnimky, kedy povinnosť mať zimné pneumatiky neplatí:

  • pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

  • pre terénne motorové vozidlo,

  • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.



Do úvahy treba brať aj počasie

Pri príprave auta na zimu by ste mali vedieť, že kľúčovým faktorom nie je len dátum, ale aj aktuálne poveternostné podmienky. To znamená, že zimné pneumatiky by ste mali mať aj mimo uvedeného obdobia, ak sneží alebo je mráz. Odborníci preto odporúčajú meniť zimné pneumatiky na letné až vtedy, keď teplota neklesne pod 7° C niekoľko dní po sebe.

Pri rozhodovaní, či auto prezujete, by ste mali brať do úvahy najmä to, kedy ho používate. Pred 15. novembrom alebo po 31. marci je počasie často nepredvídateľné. Počas dňa môže byť príjemne teplo, no neskoro večer alebo skoro ráno môžu teploty klesnúť pod bod mrazu. Preto pre istotu nechajte prezuť pneumatiky skôr alebo ich nechajte na vozidle o pár týždňov dlhšie.

Naopak, ak auto používate len počas dňa, keď je už teplo, mali by ste vozidlo prezuť už vtedy, keď to zákon povoľuje. Zimné pneumatiky by sa na teplom asfalte mohli zbytočne opotrebovať.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.

Hĺbka dezénu a vek zimnej pneumatiky

Zimná pneumatika disponuje inými prevádzkovými vlastnosťami ako letná. Vyplýva to zo zloženia jej zmesi a konštrukcie dezénu. Zmes obsahuje silicu a iné zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú priľnavosť a zamedzujú „stvrdnutiu” pneumatiky.

Čo sa týka hĺbky dezénu pre vozidlá do 3,5 tony, výmena pneumatík sa odporúča, ak je menšia ako 4 mm. Zákonom daná minimálna hĺbka dezénu sú 3 mm. Pre vozidlá nad 3,5 tony platí minimálna hĺbka dezénu 6 mm.

Vek pneumatiky by nemal byť viac ako 4 – 5 rokov, to znamená, že by nemala jazdiť viac ako 4 – 5 sezón. Po takomto čase strácajú všetky zmäkčovadlá obsiahnuté v gume svoju účinnosť. Niektorí výrobcovia síce prezentujú udržanie vlastností pneumatiky počas celej doby jej životnosti, napriek tomu však rozhodnutie voziť svoju rodinu v aute s 10-ročnými pneumatikami dobre zvážte.

Dátum výroby pneumatiky nájdete na jej boku za textom DOT v štvorcifernom formáte.


Príklad: Označenie 2613 znamená výrobu pneumatiky v 26. týždni roku 2013.

Viete, čo znamená značenie na zimných pneumatikách?

Na zimných pneumatikách sa nachádza označenie, ktoré obsahuje niekoľko písmen a čísel. Môže vyzerať napríklad takto: 195/70 R15 93U. Tieto hodnoty znamenajú:

  • 195 – šírka pneumatiky v milimetroch

  • 70 – bočný profil pneumatiky v percentách

  • R – konštrukcia pneumatiky

  • 15 – priemer ráfika v palcoch

  • 93 – hmotnostný index

  • U – rýchlostný index

Skladovanie zimných pneumatík

Pre zachovanie správnych jazdných vlastností pneumatík je mimoriadne dôležité, aby ste ich počas ich nepoužívania správne skladovali:

  • Ak pneumatiky skladujete doma, ukladajte ich vodorovne. Pneumatiky na diskoch môžete uložiť na seba alebo ich zavesiť.

  • Optimálnym miestom pre skladovanie je suché, chladné a tmavé prostredie, kde nie je prievan.

  • Na skladovanie môžete využiť aj špeciálny stojan, ktorý zabezpečí uloženie sezónnych kolies bez deformácie pneumatík.


Pozor na nehody na letných pneumatikách

V chladnom období neposkytujú letné pneumatiky také dobré jazdné vlastnosti ako zimné, čo môže zvyšovať riziko dopravnej nehody. Navyše, nesplnenie povinnosti výmeny pneumatík môže mať za následok, že v prípade škody vám poisťovňa nevyplatí náhradu z PZP a kaska. Preto zbytočne nečakajte a pneumatiky prezujte včas.




Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Ako prezuť zimné pneumatiky?

Máte dve možnosti, ako prezuť zimné pneumatiky: buď využijete služby odborníkov v servise alebo sa do toho pustite sami. Ak sa rozhodnete pre domáce prezutie, postupujte podľa nasledujúcich krokov:


  • 1

    Zaobstarajte si kvalitné náradie. Aby ste mohli pneumatiky prezuť, potrebujete kvalitné náradie, ako sú zdvihák a kľúč na kolesá alebo pneumatický uťahovák. Pripravte si tiež staré oblečenie, ktoré môžete pri práci zašpiniť.

  • 2

    Preštudujte si návod k autu. Pred prezúvaním si pozorne prečítajte návod, aby ste predišli chybám. V prípade, že návod nemáte, vyhľadajte relevantné informácie na internetových fórach.

  • 3

    Zatiahnite ručnú brzdu. Pred zdvihnutím auta zatiahnite ručnú brzdu, aby vozidlo zostalo stabilné.

  • 4

    Zdvihnite auto. Na bočnom prahu vozidla nájdete označenia, kde máte umiestniť zdvihák. Skrutky mierne uvoľnite o pol otáčky. Predtým, ako sú kolesá úplne vo vzduchu, podložte zdvihák a vozidlo zdvihnite. Potom úplne odstráňte skrutky.

  • 5

    Odstráňte koleso. Koleso odmontujte a položte ho pod auto. V prípade, že by vozidlo zo zdviháka nečakane spadlo, koleso zabráni jeho nárazu priamo na zem.

  • 6

    Nasaďte zimnú pneumatiku. Keď máte letnú pneumatiku odstránenú, nasaďte zimnú. Pri smerových pneumatikách dbajte na správne otočenie. Šípka na pneumatike by mala smerovať dopredu, v smere jazdy.

  • 7

    Dotiahnite skrutky. Po odstránení letnej pneumatiky spod auta spustite vozidlo zo zdviháka a skrutky pevne dotiahnite.

  • 8

    Skontrolujte kolesá. U zimných pneumatík skontrolujte tlak a pokiaľ je nedostatočný, dofúkajte ich. Okrem toho dbajte na hĺbku dezénu. Minimálna hodnota je zákonom stanovená na 3 mm. Pri hĺbke 4 mm by ste mali premýšľať o ich výmene.


Pri prezúvaní sa uistite, že je vozidlo na rovnom povrchu. Určite nechcete, aby sa vám po pár minútach začalo posúvať.

Zimné pneumatiky v rôznych krajinách Európy

Pred cestovaním do zahraničia nezabudnite na dôležitý detail. V rôznych európskych krajinách platia odlišné podmienky a pravidlá týkajúce sa zimných pneumatík. V niektorých štátoch ich musíte mať osadené skôr ako na Slovensku, v iných neskôr. Pred odchodom na cestu si preto dôkladne overte pravidlá danej krajiny.

A aké sú teda predpisy týkajúce sa zimných pneumatík v Rakúsku, Švédsku či v Česku? Na lepšiu orientáciu sme pre vás pripravili praktickú tabuľku:

Krajina Zimná sezónaHĺbka dezénuSnehové reťaze

Nórsko

1. november až prvý pondelok po Veľkej noci

min. 3 mm pre osobné vozidlá a 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t

môžu sa používať na miestach, kde je to nutné, no nie sú povinné

Švédsko

1. december až 31. marca

min. 3 mm pre osobné vozidlá a 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t

vodiči sú povinní mať vo vozidle snehové reťaze

Fínsko

1. december až koniec februára (môže byť predĺžená až do 20. apríla)

min. 3 mm pre osobné vozidlá a 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t

každé vozidlo musí byť vybavené snehovými reťazami, avšak môžu byť použité iba na vozovke pokrytej snehom alebo ľadom

Estónsko

1. december až 31. marec

min. 3 mm a 5 mm vozidlá nad 3,5 t

povolené iba na zľadovatelých alebo zasnežených cestách

Lotyšsko

1. december až 1. marec

min. 4 mm a 3 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t

povolené iba na zľadovatelých alebo zasnežených cestách

Nemecko

platí situačná povinnosť, ktorá je závislá od aktuálneho počasia a podmienok na cestách

min. 4 mm a 5 mm pre vozidlá nad 3,5 t

ich používanie je povolené v súlade s dopravnými značkami

Česko

1. november až 31. marec

min. 4 mm a 6 mm pre vozidlá nad 3,5 tony

povinné na cestách so špeciálnym označením a musia byť namontované aspoň na dvoch hnacích kolesách

Rakúsko

1. november až 15. apríl

min. 4 mm a pre vozidlá na 3,5 t 5 mm pre radiálne pneumatiky alebo 6 mm pre diagonálne pneumatiky

povolené medzi 1. novembrom a 15. aprílom a iba na zasneženej a zľadovatelej ceste

Chorvátsko

15. november až 15. apríl

min. 4 mm pre všetky typy vozidiel

sú povinné na hnacej náprave, ak je na cestách 5 cm vrstva snehu alebo ak je vozovka zľadovatelá

Slovinsko

15. november až 15. marec

min. 3 mm pre všetky typy vozidiel

vodiči v Slovinsku sú povinní mať vo vozidle snehové reťaze

Jazdite v zime bezpečne

Na Slovensku vyplýva povinnosť zimných pneumatík zo zákona. Okrem výmeny pneumatík však nezabudnite brať do úvahy aj ďalšie aspekty, ako sú hĺbka dezénu, pravidlá v zahraničí a vhodné poistenie. Pripravte sa na jazdu v zime a vyhnite sa zbytočným problémom, vrátane pokút.

Lívia VoskárováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • nehoda-zahranici
    10. novembra 2024|Martina Dudová
    Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

    Havarijné poistenie, nazývané aj kasko, poskytuje poistnú ochranu pre vaše motorové vozidlo. Kryje najmä škody spôsobené dopravnou nehodou, odcudzením, vandalizmom, hlodavcami alebo živelnou udalosťou. Hoci nejde o povinné poistenie, v prípade poškodenia vozidla alebo jeho obvyklej výbavy vám môže ušetriť tisíce eur. Poisťovňa za vás zaplatí opravu alebo vám nahradí finančnú stratu.

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • 16. septembra 2024|Lívia Voskárová
    Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení

    Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.