Pokuta hrozí i pri neplatnom PZP

Uzavrite si výhodné PZP a jazdite bez zbytočných komplikácií.

Pokuta hrozí i pri neplatnom PZP

Za čo môžete dostať v zime pokutu?

Pokuta v zime

Pokutu za technický stav auta môžete dostať aj v lete, ale v zime je viac možností, kedy ste náchylní prísť do kontaktu s mužom zákona, ktorému sa nebude pozdávať vaše auto. Dnes si povieme viac o hlavných nástrahách.

Zlé ometenie auta

Je to jedna z častých pokút na cestách. Neodmetajte si preto od snehu len čelné sklo, ale aj strechu. Mnoho vodičov na to zabúda, pričom si neuvedomuje, že snehom zo strechy ohrozujú nielen ostatných účastníkov cestnej premávky, ale aj seba. Ak na to zabudnete, hrozí vám pokuta.

V zime si v aute zakúrite a priestor sa prehreje. Tým automaticky prichádza k natopeniu snehu na streche. Potom stačí, že prudšie zabrzdíte a máte ho zosunutý ako lavínu na čelnom skle. To isté platí aj vtedy, keď pridáte rýchlosť a kusy snehu a ľadu môžu dopadať na vodičove sklo za vami, čím môže dôjsť k dopravnej nehode.Ani si nemusíte byť toho vedomí a už prichádza na raz havarijné poistenie alebo plnenie z PZP a problémy.

Povinné zmluvné poistenie

Nesprávne pneumatiky

Používanie nesprávnych pneumatík vás vystavuje nielen riziku platenia vysokej pokuty, ale aj rizikám vzniku kolízie či dopravných nehôd. Je preto dôležité držať sa povinností, ktoré vyplývajú zo zákona.

Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ukladá povinnosť používať pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Ustanovenie neplatí len:

  • pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd, 

  • pre terénne motorové vozidlo, 

  • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

 

V praxi to znamená, že ak sa na vozovke v polovici novembra sneh nenachádza, môžete používať aj letné pneumatiky. Tu si však treba dávať pozor. Počasie je nevyspytateľné a nikdy neviete, či sa ráno nezobudíte do zasneženého dňa, prípadne, keď pôjdete domov z práce, či nebude náhodou mrznúť. Preto je dôležité sledovať počasie a predvídať situáciu.

Rada odborníka

Ak nemáte vymenené zimné pneumatiky a plánujete cestovať do zahraničia, vopred sa informujte o zákonoch, ktoré platia v daných krajinách. Napríklad v Česku trvá zimné obdobie od 1. novembra do 31. marca. V Taliansku trvá od 15. októbra do 15. apríla, pričom zimné pneumatiky sú povinné len v oblasti Val d'Aosta. Vo Švajčiarsku zas budete na niektorých cestách potrebovať aj reťaze a v Poľsku zákony povinnosť využívať zimné pneumatiky neukladajú.

Zlý technický stav pneumatík

Pred použitím zimných pneumatík nezabúdajte skontrolovať ani hĺbku dezénu. V prípade automobilov do 3,5 tony nesmie byť podľa zákona hĺbka menšia ako 4 mm, v prípade vozidiel nad 3,5 tony menšia ako 6 mm.

Zasnežená značka

Je to problém, ktorý si ani nemusíte uvedomiť a bude vás stáť nemalé peniaze. Zo zákona totiž vyplýva, že musíte jazdiť s automobilom, ktorý má štátne poznávacie značky jasne čitateľné. Ak sa rútite snehovou kalamitou, je dobré si z času na čas spraviť zastávku a okrem dotankovania benzínu do auta a kávy do žalúdka si omeťte aj tabuľky. V prípade ich zasneženia vás totiž možno neodfotí radar pri prekročení rýchlostí, ale zastaví vás hliadka a naparí vám mastnú pokutu.

Pripravte na vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie

V auguste 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Okrem iných zmien prináša vodičom aj vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie za volantom. O aké sprísnenie sankcií teda ide?

Celý článok >

Pozor na neplatnú STK a emisnú kontrolu

V zimnom období je veľmi dôležité, aby ste si strážili, či máte platnú STK a emisnú kontrolu, ktoré sa obvykle vykonávajú spoločne. Ak tento termín prešvihnete, po novom vás už nepotrebuje zastavovať ani hliadka, ani polícia. Ministerstvo dopravy vám automaticky vyrubí pokutu vo výške 165 eur, a to len za jednu kontrolu

Netesnosť výfukového systému

Objavuje sa najmä v zime, a to vďaka soli, ktorá dokáže prerezať útroby výfukového systému a spôsobovať netesnosť alebo prehrdzavenie. Takýto stav vozidla sa vyznačuje aj tým, že vzniká nadmerný hluk. Ak ho začujete, je vhodné si dať výfuk opraviť. V tomto prípade vám nehrozí len pokuta, ale výfukové plyny môžu unikať ako do kabíny, tak aj mimo, čím dochádza k vysokému znečisťovaniu prostredia. Auto s takýmto poškodením by navyše neprešlo ani stanicou technickej kontroly.

Prasnuté sklo

Opäť riziková záležitosť, pretože cez zimu sú vozovky plné štrku, ktorý odfrkuje aj na sklá vodičov. Poisťovne evidujú nárast prasklín na čelnom skle. To si môžete nechať preplatiť jedine z vinníkovho PZP v prípade, ak ho nájdete na škodu pripustí. Inak je nutné siahnuť do vrecka, alebo využiť havarijnú poistku. Výhodou môžu byť na zimu aj transparentné ochranné fólie na čelné sklo, ktoré môžu ochrániť auto pred nepríjemnou prasklinou.

Únik prevádzkových kvapalín

V zime, kedy teploty klesajú aj do mínusových hodnôt sa môže stať, že niektoré časti vozidla prasknú alebo sa inak poškodia. Z toho dôvodu môže dôjsť k úniku prevádzkových kvapalín, ktoré ohrozujú posádku a znečisťujú životné prostredie. 

Pred jazdou preto skontrolujte vozidlo a zistite, či z neho niečo nevyteká. Na túto skutočnosť by vás okrem vytekajúcej kvapaliny mala upozorniť aj kontrolka. Ak by sa tak stalo, problém čo najskôr vyriešte. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Výška pokuty

Výška pokút sa odvíja od priestupku a toho, za čo všetko vám ju policajti udelia. Mnohokrát sa totižto stáva, že po zastavení vozidla sa robí väčšia prehliadka, počas ktorej môžu muži zákona nájsť množstvo ďalších chýb. Výsledná suma pokuty je tak vo výsledku oveľa vyššia.

Pre lepší prehľad o výške pokút sme pre vás pripravili vlastne spracovanú tabuľku.

Pokuta  

Výška pokuty  

Nesprávne pneumatiky

Vodič môže dostať pokutu vo výške od 30 do 50 eur. Okrem toho mu môžu policajti zakázať pokračovať v jazde, pričom náklady na odťah si musí vodič zaplatiť sám.

Zlý stav pneumatík

Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur. Policajti mu okrem toho môžu vziať technický preukaz či zadržať tabuľky s evidenčným číslom.

Zasnežená značka

Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur

Neplatná STK a EK

Za každú kontrolu môže dostať vodič pokutu do 165 eur. Ak nemá ani jednu, pokuta sa môže vyšplhať až na 330 eur.

Netesnosť výfukového systému

Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur.

Prasknuté sklo

Pri bežnej cestnej kontrole môže vodič dostať od polície pokutu do výšky 60 eur.

Buďte na zimu pripravení a nič neriskujte

Pokuty predstavujú jedno z mnohých rizík, s ktorými sa môže vodič stretnúť v prípade, že počas zimného obdobia neprezuje svoje vozidlo alebo nedá opraviť prasklinu v čelnom skle. Okrem nich sa vystavuje aj riziku vzniku kolízie alebo zapríčineniu dopravnej nehody. Pripravte sa na zimu a nič zbytočne neriskujte. Vymeňte pneumatiky, vybavte si všetky kontroly a nezabúdajte ani na výhodné PZP a havarijné poistenie, ktoré vás budú kryť v nepredvídateľných situáciách.

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2