Za čo môžete dostať v zime pokutu?

Pokutu za technický stav auta môžete dostať v lete, ale v zime je viac možností, kedy ste náchylnými prísť do kontaktu s mužom zákona, ktorému sa nebude pozdávať vaše auto. Dnes si povieme o hlavných nástrahách.

Spočítať
ceny

Zlé ometenie auta

Je to jedna z častých pokút na cestách. Neodmetajte si od snehu len čelné sklo, ale aj strechu. Na to mnoho vodičov zabúda a okamžite môže byť vo vašom rozpočte pokuta. Za čo? Pretože snehom zo strechy ohrozujete ostatných účastníkov cestnej premávky, ale aj seba. V aute si v zime zakúrite a priestor sa prehreje. Tým automaticky prichádza k natopeniu snehu na streche. Potom stačí, že prudšie zabrzdíte a máte ho zosunutý ako lavínu na čelnom skle. Tak isto ako pridáte rýchlosť, kusy snehu a ľadu môžu dopadať na vodičove sklo za vami a môžete tým spôsobiť nehodu. Ani si nemusíte byť toho vedomí a už prichádza na raz havarijné poistenie alebo plnenie z PZP a problémy.

Nesprávne pneumatiky

Na Slovensku síce neplatí zákon, že prezuť letné pneumatiky za zimné musíte. No platí, že akonáhle je na ceste súvislá vrstva snehu, nemôžete vyjsť v letných pneumatikách. To znamená, že ak chodíte autom len po meste a spoliehate sa na to, že cesty budú vždy odmetené, môže sa stať, že nočný sneh vás prekvapí. Vy potrebujete odísť do práce a cestou dostanete pokutu.

Zasnežená značka

Je to problém, ktorý si ani nemusíte uvedomiť a bude vás stáť nemalé peniaze. Pretože zo zákona musíte chodiť s automobilom, ktoré má bez štátne poznávacie značky a jasne čitateľné. Ak sa rútite snehovou kalamitou, je dobré si z času na čas spraviť zastávku a okrem dotankovania benzínu do auta a kávy do žalúdka si omeťte aj tabuľky. Pretože v prípade ich zasneženia vás síce možno neodfotí radar pri prekročení rýchlostí, ale zastaví vás hliadka a naparí mastnú pokutu.

Pozor na neplatnú STK a emisnú kontrolu

Hlavne si aj v zime strážte, či máte platnú STK a emisnú kontrolu, ktoré sa obvykle vykonávajú spoločne. Ak tento termín prešvihnete, po novom vás už nepotrebuje nikto zastavovať, ani hliadka ani polícia. Ministerstvo dopravy vám automaticky vyrubí pokutu vo výške 165 eur, a to len za jednu kontrolu. Keďže vo väčšine prípadov sa technická kontrola vykonáva v rovnaký deň spoločne s tou emisnou, je pravdepodobné, že výška pokuty sa vyšplhá na celkovú sumu až 360 eur. Ak pokutu uhradíte do 15 dní, je potrebné zaplatiť iba jej zníženú výšku, a to tri štvrtiny pôvodnej sumy. No je to nemalý výdavok, pre ktorý sa oplatí využívať notifikácie.

Netesnosť výfukového systému

Objavuje sa hlavne v zime a to vďaka soli, ktorá dokáže prerezať útroby výfukového systému a môže spôsobovať netesnosť, alebo prehrdzavenie. Takýto stav vozidla sa vyznačuje aj tým, že vzniká nadmerný hluk. Ak ho začujete je vhodné si dať výfuk opraviť. Pretože vám nehrozí len pokuta, ale výfukové plyny v takomto prípade môžu unikať ako do kabíny, tak aj mimo a tým pádom dochádza k vysokému znečisťovaniu prostredia. Navyše auto s takýmto poškodením by neprišlo ani stanicou technickej kontroly. Zima je z pohľadu poškodenia výfukového systému obzvlášť riziková. Soľ je totiž agresívna a pustí sa aj do kovov. Preto je riešením pravidelné umývanie automobilu aj z podvozku.

Prasnuté sklo

Opäť riziková záležitosť. Pretože cez zimu sú vozovky plné štrku, ktorý odfrkuje aj na sklá vodičov. Poisťovne evidujú nárast prasklín na čelnom skle. To si môžete nechať preplatiť jedine z vinníkovho PZP v prípade, ak ho nájdete na škodu pripustí. Inak je nutné siahnuť do vrecka, alebo využiť havarijnú poistku. Výhodou môžu byť na zimu aj transparentné ochranné fólie na čelné sklo, ktoré môžu ochrániť auto pred nepríjemnou prasklinou.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2