policajjti dávajú pokutu

Za čo môžete dostať v zime pokutu?

14. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pokutu za technický stav auta môžete dostať aj v lete, ale v zime je viac možností, kedy ste náchylní prísť do kontaktu s mužom zákona, ktorému sa nebude pozdávať vaše auto. Dnes si povieme viac o hlavných nástrahách.

Zlé ometenie auta

Je to jedna z častých pokút na cestách. Neodmetajte si preto od snehu len čelné sklo, ale aj strechu. Mnoho vodičov na to zabúda, pričom si neuvedomuje, že snehom zo strechy ohrozujú nielen ostatných účastníkov cestnej premávky, ale aj seba. Ak na to zabudnete, hrozí vám pokuta.

V zime si v aute zakúrite a priestor sa prehreje. Tým automaticky prichádza k natopeniu snehu na streche. Potom stačí, že prudšie zabrzdíte a máte ho zosunutý ako lavínu na čelnom skle. To isté platí aj vtedy, keď pridáte rýchlosť a kusy snehu a ľadu môžu dopadať na vodičove sklo za vami, čím môže dôjsť k dopravnej nehode.Ani si nemusíte byť toho vedomí a už prichádza na raz havarijné poistenie alebo plnenie z PZP  a problémy.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Nesprávne pneumatiky

Používanie nesprávnych pneumatík vás vystavuje nielen riziku platenia vysokej pokuty, ale aj rizikám vzniku kolízie či dopravných nehôd. Je preto dôležité držať sa povinností, ktoré vyplývajú zo zákona.

Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ukladá povinnosť používať pneumatiky  v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Ustanovenie neplatí len:


 • pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd, 

 • pre terénne motorové vozidlo, 

 • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

 

V praxi to znamená, že ak sa na vozovke v polovici novembra sneh nenachádza, môžete používať aj letné pneumatiky. Tu si však treba dávať pozor. Počasie je nevyspytateľné a nikdy neviete, či sa ráno nezobudíte do zasneženého dňa, prípadne, keď pôjdete domov z práce, či nebude náhodou mrznúť. Preto je dôležité sledovať počasie a predvídať situáciu.

Rada odborníka

Ak nemáte vymenené zimné pneumatiky a plánujete cestovať do zahraničia, vopred sa informujte o zákonoch, ktoré platia v daných krajinách. Napríklad v Česku trvá zimné obdobie od 1. novembra do 31. marca. V Taliansku trvá od 15. októbra do 15. apríla, pričom zimné pneumatiky sú povinné len v oblasti Val d'Aosta. Vo Švajčiarsku zas budete na niektorých cestách potrebovať aj reťaze a v Poľsku zákony povinnosť využívať zimné pneumatiky neukladajú.

Zlý technický stav pneumatík

Pred použitím zimných pneumatík nezabúdajte skontrolovať ani hĺbku dezénu. V prípade automobilov do 3,5 tony nesmie byť podľa zákona hĺbka menšia ako 4 mm, v prípade vozidiel nad 3,5 tony menšia ako 6 mm.

Zasnežená značka

Je to problém, ktorý si ani nemusíte uvedomiť a bude vás stáť nemalé peniaze. Zo zákona totiž vyplýva, že musíte jazdiť s automobilom, ktorý má štátne poznávacie značky jasne čitateľné. Ak sa rútite snehovou kalamitou, je dobré si z času na čas spraviť zastávku a okrem dotankovania benzínu do auta a kávy do žalúdka si omeťte aj tabuľky. V prípade ich zasneženia vás totiž možno neodfotí radar pri prekročení rýchlostí, ale zastaví vás hliadka a naparí vám mastnú pokutu.


Pozor na neplatnú STK a emisnú kontrolu

V zimnom období je veľmi dôležité, aby ste si strážili, či máte platnú STK a emisnú kontrolu, ktoré sa obvykle vykonávajú spoločne. Ak tento termín prešvihnete, po novom vás už nepotrebuje zastavovať ani hliadka, ani polícia. Ministerstvo dopravy vám automaticky vyrubí pokutu vo výške 165 eur, a to len za jednu kontrolu

Netesnosť výfukového systému

Objavuje sa najmä v zime, a to vďaka soli, ktorá dokáže prerezať útroby výfukového systému a spôsobovať netesnosť alebo prehrdzavenie. Takýto stav vozidla sa vyznačuje aj tým, že vzniká nadmerný hluk. Ak ho začujete, je vhodné si dať výfuk opraviť. V tomto prípade vám nehrozí len pokuta, ale výfukové plyny môžu unikať ako do kabíny, tak aj mimo, čím dochádza k vysokému znečisťovaniu prostredia. Auto s takýmto poškodením by navyše neprešlo ani stanicou technickej kontroly.

Prasnuté sklo

Opäť riziková záležitosť, pretože cez zimu sú vozovky plné štrku, ktorý odfrkuje aj na sklá vodičov. Poisťovne evidujú nárast prasklín na čelnom skle. To si môžete nechať preplatiť jedine z vinníkovho PZP v prípade, ak ho nájdete na škodu pripustí. Inak je nutné siahnuť do vrecka, alebo využiť havarijnú poistku. Výhodou môžu byť na zimu aj transparentné ochranné fólie na čelné sklo, ktoré môžu ochrániť auto pred nepríjemnou prasklinou.

Únik prevádzkových kvapalín

V zime, kedy teploty klesajú aj do mínusových hodnôt sa môže stať, že niektoré časti vozidla prasknú alebo sa inak poškodia. Z toho dôvodu môže dôjsť k úniku prevádzkových kvapalín, ktoré ohrozujú posádku a znečisťujú životné prostredie. 

Pred jazdou preto skontrolujte vozidlo a zistite, či z neho niečo nevyteká. Na túto skutočnosť by vás okrem vytekajúcej kvapaliny mala upozorniť aj kontrolka. Ak by sa tak stalo, problém čo najskôr vyriešte. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Výška pokuty

Výška pokút sa odvíja od priestupku a toho, za čo všetko vám ju policajti udelia. Mnohokrát sa totižto stáva, že po zastavení vozidla sa robí väčšia prehliadka, počas ktorej môžu muži zákona nájsť množstvo ďalších chýb. Výsledná suma pokuty je tak vo výsledku oveľa vyššia.

Pre lepší prehľad o výške pokút sme pre vás pripravili vlastne spracovanú tabuľku.


PokutaVýška pokuty

Nesprávne pneumatiky


Vodič môže dostať pokutu vo výške od 30 do 50 eur. Okrem toho mu môžu policajti zakázať pokračovať v jazde, pričom náklady na odťah si musí vodič zaplatiť sám.

Zlý stav pneumatík


Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur. Policajti mu okrem toho môžu vziať technický preukaz či zadržať tabuľky s evidenčným číslom.


Zasnežená značka


Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur.


Neplatná STK a EK


Za každú kontrolu môže dostať vodič pokutu do 165 eur. Ak nemá ani jednu, pokuta sa môže vyšplhať až na 330 eur.


Netesnosť výfukového systému


Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur.


Prasknuté sklo


Pri bežnej cestnej kontrole môže vodič dostať od polície pokutu do výšky 60 eur.


Buďte na zimu pripravení a nič neriskujte

Pokuty predstavujú jedno z mnohých rizík, s ktorými sa môže vodič stretnúť v prípade, že počas zimného obdobia neprezuje svoje vozidlo alebo nedá opraviť prasklinu v čelnom skle. Okrem nich sa vystavuje aj riziku vzniku kolízie alebo zapríčineniu dopravnej nehody. Pripravte sa na zimu a nič zbytočne neriskujte. Vymeňte pneumatiky, vybavte si všetky kontroly a nezabúdajte ani na výhodné PZP a havarijné poistenie, ktoré vás budú kryť v nepredvídateľných situáciách.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.