Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

Prepis vozidla

Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie.  

Prečo uzatvoriť havarijné poistenie? 

Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia vozidla, havarijné poistenie je celkom dobrovoľné. Napriek tomu vám radíme, aby ste mali uzatvorené kvalitné kasko. Základným rozdielom je, že PZP v prípade poistnej udalosti pokrýva škody, ktoré ste spôsobili inému vozidlu, kasko kryje škody na vašom aute. 

Ak by ste nemali uzatvorené kasko, škodu na vašom vozidle by ste si museli pravdepodobne platiť sami. Toto platí aj v prípade, keď je vinník nehody neznámy a nie je tak možné škodu uhradiť z jeho PZP.  

Havarijné poistenie - cena  

Hlavným faktorom určujúcim cenu kaska je cena nového vozidla. Cenu určuje aj vek, výkon či stav vozidla a samozrejme vami vybraný balík poistenia.  

Vedeli ste, že... 

... vodiči nad 30 rokov sú považovaní za menej rizikových a môžu získať výhodnejšie havarijné poistenie?  

Výhodou havarijného poistenia je, že si ho môžete vyskladať na mieru podľa rizík, ktoré by vo vašom prípade mohli nastať. Poisťovne ponúkajú rôzne výhodné balíčky a pripoistenia. Najčastejšie sa stretnete s rizikami ako: 

 • havária 
 • zrážka so zverou 
 • poškodenie v dôsledku živelnej udalosti  
 • krádež vozidla alebo jeho časti 
 • vandalizmus 
 

Kasko sa väčšinou uzatvára na jeden rok s možnosťou predĺženia. Avšak, v prípade klasického kaska sa v priebehu roka nemení rozsah dohodnutých rizík. V ponukách niektorých poisťovní aj možnosť pripoistiť si vozidlo na kratšiu dobu. V tomto prípade ide o pripoistenie v rámci cestovného poistenia. Toto je možné uzavrieť na ľubovoľný počet dní či mesiacov. Kedy sa vám takéto riešenie oplatí? 

Krátkodobé havarijné poistenie auta na dovolenku 

Dlhé hodiny za volantom, mnoho kilometrov a únava vodiča sú častým dôvodom dopravných nehôd. Navyše, ani na dovolenke si nemôžete byť istý, že nenatrafíte na vandala či zlodeja. Je dôležité myslieť na takéto situácie a vopred sa pripraviť na možné riziká.

Havarijné poistenie vozidla sa vám oplatí aj v prípade, že vám vozidlo poškodí iný vodič. V takomto prípade sa vzniknutá škoda prepláca z jeho PZP, avšak na peniaze od zahraničnej poisťovne by ste čakali pomerne dlho. Vďaka kasku si môžete vozidlo opraviť hneď a vaša poisťovňa si následne peniaze vyžiada od zahraničnej poisťovne. Vy však na nič nemusíte čakať.

Ak ale nechcete uzatvárať havarijné poistenie na rok, riešením môže byť aj cestovné poistenie s pripoistením vozidla. V takomto prípade nemusíte mať ročné kasko, ale uzatvoríte si pripoistenie na určitú dobu. Takéto poistenie zahŕňa najmä asistenciu k vozidlu. Jej rozsah záleží na jednotlivých poisťovniach.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s nasledujúcimi asistenčnými službami: 

 • oprava auta na mieste nehody alebo v servise 
 • odťah auta 
 • možnosť využiť náhradné vozidlo. 
 
Náš TIP: 

Ak uzatvárate havarijné poistenie, zvoľte si územnú platnosť na územie Európy. V prípade ciest do zahraničia to iste oceníte. 

Sezónne havarijné poistenie 

Ak viete, že s vozidlom budete jazdiť iba počas určitej časti roka, zrejme budete chcieť na poistnom ušetriť. Riešením by mohlo byť tzv. sezónne havarijné poistenie. To by chránilo vozidlo počas doby, kedy stojí zaparkované, aj počas doby, kedy s ním jazdíte. Žiaľ, so sezónnym havarijným poistením sa momentálne stretneme iba v zahraničí.  

Napríklad poisťovne v Českej republike majú v ponuke aj balíčky sezónneho poistenia. Narozdiel od krátkodobého kaska, sezónnu poistku uzatvárate na celý rok, no mení sa jej rozsah. Mimo sezóny neplatíte za riziko havárie, ale iba za riziko vandalizmu či krádeže. Naopak, počas sezóny vám toto poistenie kryje aj riziko havárie. Takéto riešenie je výhodné pre majiteľov motocyklov, kabrioletov či veteránov, ktorí jazdia iba v lete.  

Je veľká škoda, že zatiaľ na Slovensku vodiči takúto možnosť nemajú. No aj napriek tomu sú spôsoby, ako na poistnom ušetriť, ak vozidlo používate iba počas sezóny.  

Jedným z riešením môže byť pripoistenie k vášmu povinnému zmluvnému poisteniu. Vďaka tomu môžete ušetriť a nemusíte si platiť komplexné kasko. Poisťovne ponúkajú rôzne pripoisteniaV ich ponukách môžete nájsť: 

 • pripoistenie odcudzenia a vandalizmu 
 • živelné pripoistenie 
 • pripoistenie skiel 
 • asistenčné služby. 
 

Niektoré poisťovne ponúkajú zvýhodnené poistenie pre vozidlá, s ktorými počas roka najazdíte iba obmedzený počet kilometrov. Napríklad poisťovňa Union ponúka poistenie turistickej či cestnej motorky. Cena poistného sa odvíja aj od počtu kilometrov, ktoré najazdíte. Ak budete s vozidlom jazdiť iba počas sezóny, na poistnom rozhodne ušetríte.  

Ak svoje vozidlo využívate iba príležitostne či sezónne, potom zrejme nebudete mať záujem o celoročné kasko. Napriek tomu je dobré, ak bude vaše auto chránené pred rizikami, ktoré môžu nastať v garáži aj na cestách. Riešením na cesty môže byť krátkodobé pripoistenie v rámci cestovného poistenia. Alternatívou k sezónnemu poisteniu sú pripoistenia k vášmu PZP, poprípade zvýhodnené balíčky kaska. Je len na vás, ktorú možnosť si zvolíte.

Spočítať cenu

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2