dopravni-nehoda-trojuhelnik

Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

25. 4. 2023 | Aktualizované: 19. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

Prečo uzatvoriť havarijné poistenie? 

Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia vozidla, havarijné poistenie je celkom dobrovoľné. Napriek tomu vám radíme, aby ste mali uzatvorené kvalitné kasko. Základným rozdielom je, že PZP v prípade poistnej udalosti pokrýva škody, ktoré ste spôsobili inému vozidlu, kasko kryje škody na vašom aute. 

Kasko kryje niekoľko oblastí, konkrétne: 

 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú alebo totálnu škodu, 
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad povodňou, silným vetrom alebo krupobitím, 
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže, ako napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Ak by ste nemali uzatvorené kasko, škodu na vašom vozidle by ste si museli pravdepodobne platiť sami. Toto platí aj v prípade, keď je vinník nehody neznámy a nie je tak možné škodu uhradiť z jeho PZP.  

Čo nekryje havarijné poistenie?

Vo všeobecnosti havarijné poistenie nekryje škody spôsobené na majetku tretích osôb, čiže ostatných účastníkov dopravnej nehody. 

S havarijným poistením sa spájajú aj výluky. Pod týmto pojmom sa rozumie riziko, udalosť, predmet alebo záujem, na ktorý sa poistenie nevzťahuje. Ak by teda došlo k nehode z dôvodu tohto rizika, poisťovňa vám škody nepreplatí. K bežným výlukám patria:

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, násilnými nepokojmi a vzburami, 
 • škody spôsobené úmyselným konaním, 
 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov, 
 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.


Samozrejme, nezabúdajte ani na krátenie. V praxi to znamená, že poisťovňa vám z nejakého dôvodu nepreplatí celú škodu, ale len jej časť. Môže ísť o dôvody, ako napríklad:


 • šoférovanie pod vplyvom omamných látok, 
 • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti, 
 • nesprávna obsluha, údržba alebo neschválené používanie vozidla.

Havarijné poistenie - cena  

Hodnota nového vozidla je hlavným faktorom stanovujúci cenu kaska, ktorú určuje aj vek, výkon či stav vozidla a samozrejme vami vybraný balík poistenia. 

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú cenu havarijného poistenia, sú:

 • motorizácia, 
 • rok výroby, 
 • hmotnosť, 
 • výrobca, 
 • model.


Výkonnejšie vozidlo alebo motocykel je z pohľadu poisťovne drahšie, pretože môže spôsobiť väčšie škody. Preto si zaň priplatíte o desiatky eur viac. To isté platí aj v prípade hmotnosti – vyššia hmotnosť sa automaticky rovná väčším a drahším škodám. Niektoré poisťovne môžu zvyšovať ceny poistenia aj na základe výrobcu, značky a modelu.


Vedeli ste, že...

...vodiči nad 30 rokov sú považovaní za menej rizikových a môžu získať výhodnejšie havarijné poistenie?

Balíky vyskladané na mieru

Výhodou havarijného poistenia je, že si ho môžete vyskladať na mieru podľa rizík, ktoré by vo vašom prípade mohli nastať. Poisťovne ponúkajú rôzne výhodné balíčky a pripoistenia. Najčastejšie sa stretnete s rizikami ako: 

 • havária 

 • zrážka so zverou 

 • poškodenie v dôsledku živelnej udalosti  

 • krádež vozidla alebo jeho časti 

 • vandalizmus 

Krátkodobé havarijné poistenie auta na dovolenku 

Dlhé hodiny za volantom, mnoho kilometrov a únava vodiča sú častým dôvodom dopravných nehôd. Navyše, ani na dovolenke si nemôžete byť istý, že nenatrafíte na vandala či zlodeja. Je dôležité myslieť na takéto situácie a vopred sa pripraviť na možné riziká.

Havarijné poistenie vozidla sa vám oplatí aj v prípade, že vám vozidlo poškodí iný vodič. V takomto prípade sa vzniknutá škoda prepláca z jeho PZP, avšak na peniaze od zahraničnej poisťovne by ste čakali pomerne dlho. Vďaka kasku si môžete vozidlo opraviť hneď a vaša poisťovňa si následne peniaze vyžiada od zahraničnej poisťovne. Vy však na nič nemusíte čakať.

Ak ale nechcete uzatvárať havarijné poistenie na rok, riešením môže byť aj cestovné poistenie s pripoistením vozidla. V takomto prípade nemusíte mať ročné kasko, ale uzatvoríte si pripoistenie na určitú dobu. Takéto poistenie zahŕňa najmä asistenciu k vozidlu. Jej rozsah záleží na jednotlivých poisťovniach.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s nasledujúcimi asistenčnými službami:
 

 • oprava auta na mieste nehody alebo v servise 
 • odťah auta 
 • možnosť využiť náhradné vozidlo. 

Sezónne havarijné poistenie motocykla alebo vozidla– kedy sa oplatí?

Sezónne poistenie motocykla alebo vozidla je charakteristické tým, že je určené len na určité obdobie v roku. Týmto obdobím môže byť napríklad letná dovolenka, predĺžený víkend alebo výlet kedykoľvek počas roka.

Keďže havarijné poistenie nie je zo zákona povinné, mnohí vodiči ho nemajú uzatvorené. Dôvodom môže byť šetrenie financií, sporadické používanie vozidla, prípadne využívanie vozidla len na krátke vzdialenosti alebo na vidieku. V takýchto prípadoch sú mnohí vodiči presvedčení, že riziko nejakého poškodenia vozidla je malé, preto kasko nepotrebujú.

Akonáhle však vodičov, ktorí nemajú uzatvorené kasko, čaká dlhšia cesta, začínajú premýšľať nad tým, ako správne kryť seba a svoj majetok. Ideálnou voľbou je v takýchto situáciách sezónne havarijné poistenie. To je aktívne len počas určitého obdobia, po ktorom sa automaticky ruší.

Sezónne havarijné poistenie na motorku alebo auto má spravidla veľmi podobné, ak nie rovnaké krytie ako klasické kasko. Poskytuje tiež zaujímavé doplnkové služby a veľa ďalších výhod.

Ak teda nemáte uzatvorenú poistnú zmluvu a plánujete dlhšiu cestu,  určite nad jej uzavretím popremýšľajte. Na cestách sa budete vďaka tomu cítiť bezpečnejšie a oveľa lepšie.

Časové obdobie - sezónne poistenie vozidiel

Náš TIP

Ak si chcete uzavrieť poistku na motorku len na určité vyhradené obdobie roka a neviete ako na to, v takomto prípade si prečítajte viac informácií o sezónnom poistení na našej stránke.

Sezónne havarijné poistenie – kedy sa neoplatí?

Hoci sa zdá, že sezónne havarijné poistenie je výbornou voľbou pre každého, nie je to úplne pravda. Je to spravidla výborné riešenie len pre vodičov, ktorí málo jazdia autom, no plánujú ísť na dovolenku alebo výlet. V takýchto situáciách kryje kasko vozidlo počas obdobia trvania dovolenky, kedy by riziko kolízie mohlo byť vyššie.

Ak ale vodič vozidla plánuje napríklad viacero dovoleniek počas roka, sezónne havarijné poistenie by nemuselo byť ideálne. Okrem toho, že jeho pravidelné uzatváranie by zabralo veľa času a energie, bolo by oveľa drahšie. 

Sezónne poistenie je špeciálny produkt, ktorý síce vychádza lacnejšie, keď sa uzatvorí raz do roka, no môže byť násobne drahší, ak sa uzatvára viackrát v priebehu niekoľkých mesiacov.

Možnosti sezónneho havarijného poistenia

Sezónne havarijné poistenie je praktický poistný produkt, ktorý by mohol pomôcť mnohým slovenským vodičom. Avšak momentálne sa s ním stretnete iba v zahraničí, napríklad v Českej republike, kde poisťovne ponúkajú zaujímavé balíčky sezónneho poistenia. Tieto však fungujú trochu inak, než by ste si mohli predstavovať.

Sezónnu poistku uzatvárate na celý rok, pričom sa mení jej rozsah. Mimo sezóny neplatíte za riziko havárie, ale iba za riziko vandalizmu či krádeže. Naopak, počas sezóny vám toto poistenie kryje aj riziko havárie. Takéto riešenie je výhodné pre majiteľov motocyklov, kabrioletov či veteránov, ktorí jazdia iba v lete.

Je veľká škoda, že na Slovensku vodiči zatiaľ takúto možnosť nemajú. Napriek tomu existujú spôsoby, ako na poistnom ušetriť, ak vozidlo používate iba počas sezóny.

Jedným z riešení môže byť pripoistenie k vášmu  povinnému zmluvnému poisteniu. Vďaka tomu môžete ušetriť a nemusíte si platiť komplexné kasko. Poisťovne ponúkajú rôzne pripoistenia, ako napríklad

 • pripoistenie stretu so zverou,
 • živelné pripoistenie,
 • pripoistenie skiel,
 • pripoistenie proti odcudzeniu a vandalizmu,
 • asistenčné služby,
 • úrazové pripoistenie.


Niektoré poisťovne ponúkajú zvýhodnené poistenie pre vozidlá, s ktorými počas roka najazdíte iba obmedzený počet kilometrov. Napríklad poisťovňa Union ponúka poistenie pre turistické či cestné motorky, pri ktorom cena poistného závisí aj od počtu najazdených kilometrov. Ak teda budete s vozidlom jazdiť iba počas sezóny, na poistnom rozhodne ušetríte.

Ak svoje vozidlo využívate iba príležitostne alebo sezónne, pravdepodobne nebudete mať záujem o celoročné kasko. Napriek tomu je dobré, ak je vaše auto chránené pred rizikami, ktoré môžu nastať v garáži alebo na cestách. Riešením na cesty môže byť krátkodobé pripoistenie v rámci cestovného poistenia. Alternatívou k sezónnemu poisteniu sú pripoistenia k vášmu PZP, prípadne zvýhodnené balíčky kaska. Záleží len na vás, ktorú možnosť si zvolíte.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?