Havarijné poistenie na staršom vozidle – kedy sa oplatí a kedy už nie?

Havarijné poistenie je jedno z najdrahších typov poistení. Prirodzene cena je priamo úmerná krytiu. Autá majú dnes hodnotu nehnuteľností a nehôd na cestách pribúda. Tomu zodpovedajú aj ceny havarijných poistení. Pre mnohých vodičov však havarijné poistenie predstavuje niečo, čo platiť nechcú, s dôverou vo vlastné schopnosti. A panuje aj mýtus, že havarijné poistenie sa oplatí len pre nový automobil. Nie je to vždy pravda.

Spočítať
ceny

Lízing je spojený s havarijným poistením

Bez ohľadu či chcete alebo nie, ak kupujete auto na lízing, súčasťou bude aj havarijné poistenie. To budete musieť platiť počas celej doby lízingu. Preto záleží už len na vás, ako dlho budete chcieť platiť lízing. Tak dlho budete musieť mať auto havarijne poistené. Bez ohľadu na vek vozidla. Iné je to v prípade kúpy ojazdeného auta napríklad na úver z banky, alebo pri kúpe auta v hotovosti. V takom prípade nikto nebude žiadať, aby ste mali auto poistené. Hlavne čo sa týka jazdených vozidiel, mnoho vodičov si havarijné poistenie neuzatvorí.

Havarijné poistenie na staršie auto

Majitelia motorových vozidiel často tvrdia, že vozidlo staršie ako 6 rokov sa už neoplatí havarijne poistiť. Nie vždy je to však správna úvaha. V prípade najčastejších škôd ako sú napríklad oškreté dvere, odrazené spätné zrkadlo, preliačený nárazník a podobne sa poistenie určite oplatí. Poisťovňa uhradí náhradné diely v nových cenách. To znamená, že nielen preplatí náklady za opravu, ale v niektorých prípadoch sa samotné vozidlo aj zhodnotí. Samozrejme situácia je úplne iná v prípade totálnej škody.

V takom prípade je skutočne už samozrejme plnenie nižšie ako pri nových automobiloch. No aj v takom prípade platí, že pri totálnej škode by malo byť havarijným poistením hradené krytie do takej výšky, aby si majiteľ mohol kúpiť napríklad porovnateľné ojazdené auto s rovnakým počtom kilometrov a vekom. Dá sa preto povedať, že havarijné poistenie je vhodné pre všetky vozidlá s vekom do 10 rokov.

Radšej poistiť ako platiť

Približne tri štvrtiny vodičov na Slovensku si havarijné poistenie na staršie auto neuzatvára. Dôvodom je často práve to, že majitelia starších automobilov si kupujú vozidlá na základe ceny, chcú teda lacnejšie auto ako je nové a teda platiť niekoľko stoviek eur v podobe havarijného poistenia je pre nich vysoká investícia. Cena je určite dôležitým faktorom pri rozhodovaní, ale omnoho dôležitejšie je si zodpovedať, či potrebujem poistnú ochranu alebo nie. Napríklad havarijné poistenie je určite vhodné aj pre začínajúcich a menej skúsených vodičov. Pretože nimi spôsobenú škodu pokryje povinné zmluvné poistenie, ale bez havarijného poistenia nemá kto škodu nahradiť im. A preto sa takéto ťukance aj pri staršom vozidle oplatí riešiť z havarijnej poistky.

Kedy je havarijné poistenie vhodné pre staršie vozidlo

Odpoveď je jednoduchá. Ak je strata alebo poškodenie vozidla tak závažná, že napríklad ohrozí vašu prácu. Havarijné poistenie pre staršie vozidlo sa tak určite oplatí ľuďom, pre ktorých je auto nevyhnutnosťou a podmienkou života. Napríklad čo sa týka dochádzania za prácou alebo majú auto upravené pre zdravotné postihnutie a podobne. Pretože v prípade straty takéhoto vozidla sa môže človek ocitnúť v bezvýchodiskovej situácii. Problémom je chýbajúca finančná rezerva na nový automobil, či zapožičanie náhradného vozidla je problém. V takom prípade je havarijné poistenie riešením, že dostanete auto opravené a v prípade totálnej škody aspoň časť prostriedkov na kúpu rovnako ojazdeného vozidla. Navyše zdravotne postihnutí ľudia a držitelia preukazu ZŤP výrazné zľavy na havarijnom poistení.

Autá, ktoré netreba poistiť

Sú situácie, kedy je havarijné poistenie naozaj pri staršom automobile prakticky zbytočné. Tou prvou je, ak strata, či poškodenie auta neprinesie pre vás žiadnu finančnú stratu a môžete si auto rýchlo nahradiť. Ďalšia situácia, kedy sa staršie auto neoplatí havarijne poistiť je, ak ide o vaše druhé alebo tretie auto, ktoré často nevyužívate.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3