Felicia

Oplatí sa havarijné poistenie na staršom vozidle?

23. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Havarijné poistenie je jedno z najdrahších typov poistení. Samozrejme, cena je priamo úmerná krytiu. Autá majú dnes hodnotu nehnuteľností a počet nehôd na cestách pribúda. Tomu zodpovedajú aj ceny havarijných poistení. Pre mnohých vodičov však havarijné poistenie predstavuje niečo, čo platiť nechcú a dôverujú vo vlastné schopnosti. Čo je teda správne?

Prečo je havarijné poistenie dôležité?

Havarijné poistenie efektívne dopĺňa povinné zmluvné poistenie. Jeho hlavnou úlohou je kryť vás a váš majetok. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody by vám mala poisťovňa preplatiť všetky škody na vašom zdraví a majetku.

Havarijné poistenie vo všeobecnosti kryje niekoľko hlavných oblastí, a to:

 • škody spôsobené nehodou bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad silný vietor, povodeň a krupobitie,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
 • menšie škody, ku ktorým patrí napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Kasko verzus PZP

Na rozdiel od PZP havarijné poistenie nie je povinné. Znamená to, že sa môžete rozhodnúť, či ho uzatvoríte.


Pri uzatváraní kaska máte spravidla dve možnosti, medzi ktorými sa môžete rozhodnúť:


 • Havarijné poistenie so spoluúčasťou – spoluúčasť býva vyjadrená presnou sumou alebo percentom, ktoré v prípade dopravnej nehody alebo iných škôd musíte sami doplatiť. Cena poistenia je tak vo všeobecnosti nižšia, čo je dôvod, prečo láka mnohých vodičov. Vo výsledku vás ale môže poistenie vyjsť drahšie, pretože za niektoré škody budete musieť doplatiť stovky až tisíce eur.

 • Havarijné poistenie bez spoluúčasti – poistenie je vo všeobecnosti drahšie, no ak dôjde k nejakým škodám, poisťovňa by ich mala všetky preplatiť za vás.

Na čo si dať pozor pri havarijnom poistení?

Havarijné poistenie má množstvo výhod. Počas jazdenia sa môžete vďaka nemu cítiť oveľa bezpečnejšie a lepšie. Existujú však niektoré veci, na ktoré by ste si v spojitosti s ním mali dávať pozor. K nim patria napríklad výluky a krátenie.

Výluky z poistenia predstavujú riziko alebo udalosť, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. K najčastejším, s ktorými sa pri havarijnom poistení stretnete, patria:

 • úmyselné poškodenia vozidla, 

 • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti, 

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi, 

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla, 

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

 

Ak by došlo k jednej z týchto škôd, poisťovňa vám ju nepreplatí. To isté platí aj v prípade krátenia poistenia. K tomu dochádza z niekoľkých dôvodov, ku ktorým patria:


 • používanie vozidla po požití alkoholu alebo iných návykových látok,

 • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti,

 • nesprávna obsluha vozidla.


Všetky detaily o krátení poistenia a výlukách nájdete v zmluve, ktorú ste uzatvorili s poisťovňou.

Lízing je spojený s havarijným poistením

Ak kupujete auto na lízing, súčasťou bude aj havarijné poistenie. To budete musieť platiť počas celej doby lízingu. V praxi to znamená, že tak, ako dlho budete platiť lízing, tak dlho budete musieť mať auto havarijne poistené, a to bez ohľadu na vek vozidla. Iné je to v prípade kúpy ojazdeného auta na úver z banky alebo pri kúpe auta v hotovosti. V takom prípade nebude nikto žiadať, aby ste mali auto poistené.

Oplatí sa havarijné poistenie na staršie auto?

Majitelia motorových vozidiel často tvrdia, že vozidlo staršie ako 6 rokov sa už neoplatí havarijne poistiť. Nie vždy je to však správna úvaha. V prípade najčastejších škôd, ako napríklad oškreté dvere, odrazené spätné zrkadlo, preliačený nárazník a podobne, sa poistenie určite oplatí. Poisťovňa uhradí náhradné diely v nových cenách. Znamená to, že preplatí náklady za opravu a v niektorých prípadoch sa samotné vozidlo aj zhodnotí. 

Samozrejme, situácia je úplne iná v prípade totálnej škody. V takom prípade je už plnenie nižšie ako pri nových automobiloch. No aj v takom prípade platí, že pri totálnej škode by malo byť havarijným poistením hradené krytie do takej výšky, aby si majiteľ mohol kúpiť porovnateľné ojazdené auto s rovnakým počtom kilometrov a vekom. Dá sa preto povedať, že havarijné poistenie je vhodné pre všetky vozidlá vekom do 10 rokov.

Kryte seba aj svoje vozidlo havarijným poistením

Havarijné poistenie je vhodné nielen pre nové, ale aj staršie vozidlá. Okrem nich kryje tiež prepravovaný majetok a vaše zdravie. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a uľahčite si výber toho najvýhodnejšieho poistenia.

Radšej poistiť ako platiť

Približne tri štvrtiny vodičov na Slovensku si havarijné poistenie na staršie auto neuzatvára. Dôvodom je často najmä to, že majitelia starších automobilov si kupujú vozidlá na základe ceny. Chcú teda lacnejšie auto ako je nové a platiť niekoľko stoviek eur v podobe havarijného poistenia je pre nich vysoká investícia. 

Kedy je havarijné poistenie vhodné pre staršie vozidlo

Odpoveď je jednoduchá. Vhodné je, ak je strata alebo poškodenie vozidla také závažné, že ohrozí napríklad vašu prácu. Havarijné poistenie pre staršie vozidlo sa tak určite oplatí ľuďom, pre ktorých je auto nevyhnutnosťou a podmienkou života. To sa týka napríklad ľudí, ktorí vozidlo využívajú na dochádzanie do práce alebo tých, ktorí majú auto upravené pre zdravotné postihnutie a podobne. V prípade straty takéhoto vozidla sa môže človek ocitnúť v bezvýchodiskovej situácii. 

Problémom je aj chýbajúca finančná rezerva na nový automobil či zapožičanie náhradného vozidla. V takomto prípade je havarijné poistenie riešením, že dostanete auto opravené a v prípade totálnej škody bude poskytnutá aspoň časť prostriedkov na kúpu rovnako ojazdeného vozidla. Navyše zdravotne postihnutí ľudia a držitelia preukazu ZŤP majú k dispozícii výrazné zľavy na havarijnom poistení.

Sú situácie, kedy je kasko pri staršom automobile naozaj zbytočné. Poistenie kasko sa neoplatí vtedy, ak ide o vaše druhé alebo tretie auto.

Aká je cena havarijného poistenia?

Cena havarijného poistenia sa mení v závislosti od množstva faktorov. Najväčší vplyv má na ňu vaše vozidlo. Presnejšie ide o tieto parametre:

 • Výkon – čím je vozidlo výkonnejšie, tým bude poistenie drahšie. Poisťovňa predpokladá, že v prípade dopravnej nehody by ste s ním mohli spraviť viac škôd.

 • Hmotnosť vozidla – aj v tomto prípade platí, že čím je vozidlo ťažšie, tým viac škôd dokáže urobiť.

 • Výrobca a model vozidla – v niektorých poisťovniach si priplatíte aj za značku a model vozidla.

 • Rok výroby  – čím je vozidlo staršie, tým viac škôd môže urobiť. Cena poistenia je preto vyššia. Po približne desiatich rokoch sa zastaví a môže aj klesať. Poisťovňa už nepredpokladá, že takéto staré auto by ste využívali na dlhé cesty.

 

Konečnú sumu poistenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad služby, ktoré v rámci havarijného poistenia získate, limity krytia a samotná poisťovňa. Okrem toho netreba zabúdať ani na spoluúčasť, ktorá dokáže cenu zvýšiť alebo znížiť, a rôzne benefity, ku ktorým patria:

 • Benefity za bezškodový priebeh – ak ste za určité obdobie (spravidla rok) nemali žiadnu nehodu, poisťovňa vás odmení zľavou.

 • Dieťa v rodine  – väčšina rodičov získava za dieťa v rodine určitú zľavu z celej sumy poistenia.

 • Ďalšie poistenia – ak máte v poisťovni uzatvorené aj ďalšie zmluvy, s veľkou pravdepodobnosťou bude cena za kasko nižšia.

 • Trvalý pobyt v dedine alebo v malom meste – poisťovne znižujú cenu poistenia aj vodičom, ktorí žijú v dedinách a malých mestách, pretože je v nich nižšie riziko dopravnej nehody.

  Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

  I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?