Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení?

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Havarijné poistenie je veľmi podstatná vec, no to, že ho narýchlo uzatvoríte, napríklad v predajni automobilov. Zo štatistík poisťovní vyplýva, že len málo ľudí si prečíta poistné podmienky. Práve to je dôvod, pre ktorý vzniká mnoho nepríjemností. A to práve v čase, keď prichádza k plneniu, teda v období, keď sa spoliehate na istotu. Preto je nutné práve malým písmenkám venovať o niečo viac pozornosti, ako ich ignorovať.

Veci, ktoré klienti najviac prehliadajú

Pri havarijnom poistení je dôležitý správny vyber poistenia. To znamená, že je nutné dbať na to, aby poistenie obsahovalo všetky rizika, ktoré môžu nastať v priebehu poistného obdobia. Ide konkrétne o krytie v prípade živelných udalostí ako požiar, výbuch, úder blesku, povodeň, záplava, víchrica, krupobitie, zemetrasenie, pád stromov, ťarcha snehu alebo námrazy, zosuv pôdy, lavín, zrútenie skál alebo zemín, poškodenia a stretu so zverou, v prípade odcudzenia vozidla a tiež v prípade vandalizmu. Je to absolútny základ a samotná podstata havarijnej poistky, ak niektorá z vecí chýba, darmo sa budete dožadovať v prípade poistnej udalosti. Havarijné poistenie totiž nekryje všetko, čo sa vám s autom stane, iba to, čo máte poistené. Preto je tejto časti potrebné venovať náležitú pozornosť.

Určite aj asistenčné služby

Pri havarijnej poistke zohrávajú dôležitú úlohu asistenčné služby a ich rozsah. Je veľmi dôležité, aby poistenie obsahovalo asistenčné služby, ktoré budú okamžite k dispozícii v prípade poistnej udalosti v rámci celej EÚ, napríklad v prípade odtiahnutia vozidla pri poruche alebo nehode do miesta bydliska, úschovu vozidla, zabezpečia ubytovanie alebo náhradnú dopravu, právnu asistenciu a mnoho ďalších. Dôležitá je aj výška spoluúčasti, ktorou sa klient v prípade poistnej udalosti podieľa na náhrade škody.

Vyberajte obozretne

Pri výbere poistenia je vhodné obrátiť sa na kvalifikovaného sprostredkovateľa poistenia, prípadne prepracovaný porovnávač a kalkulačku na internete, ktoré dokážu poskytovať reálny obraz o službách, možnostiach, výške poistného a podobne. Je to vždy lepšie, ako iba podpísať poistenie napríklad pri kúpe automobilu, kde je samotné poistenie veľmi málo vysvetlené. Systém vám dokáže na počkanie vypočítať, koľko by platili v tej ktorej poisťovni, ale aj zhodnotí celkový rozsah poistného krytia a odporučí poisťovňu aj na základe skúseností s rýchlosťou a kvalitou samotnej likvidácie.

Podmienky sa nečítajú

Zo štatistík poisťovní vyplýva, že len minimum klientov si dôkladne prečíta podmienky zmluvy a detailne sa pýtala na akékoľvek nejasnosti. Množstvo klientov nemá čas, skúsenosti prípadne nevie všetky informácie napísané v poistných podmienkach správne vyhodnotiť. Preto je vhodné spoľahnúť sa na poradcu, alebo si na internete navoliť zvoliť stránku, ktorá vám dokáže pomôcť pomocou porovnaní.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.