Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení?

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Havarijné poistenie je veľmi podstatná vec, no to, že ho narýchlo uzatvoríte, napríklad v predajni automobilov. Zo štatistík poisťovní vyplýva, že len málo ľudí si prečíta poistné podmienky. Práve to je dôvod, pre ktorý vzniká mnoho nepríjemností. A to práve v čase, keď prichádza k plneniu, teda v období, keď sa spoliehate na istotu. Preto je nutné práve malým písmenkám venovať o niečo viac pozornosti, ako ich ignorovať.

Veci, ktoré klienti najviac prehliadajú

Pri havarijnom poistení je dôležitý správny vyber poistenia. To znamená, že je nutné dbať na to, aby poistenie obsahovalo všetky rizika, ktoré môžu nastať v priebehu poistného obdobia. Ide konkrétne o krytie v prípade živelných udalostí ako požiar, výbuch, úder blesku, povodeň, záplava, víchrica, krupobitie, zemetrasenie, pád stromov, ťarcha snehu alebo námrazy, zosuv pôdy, lavín, zrútenie skál alebo zemín, poškodenia a stretu so zverou, v prípade odcudzenia vozidla a tiež v prípade vandalizmu. Je to absolútny základ a samotná podstata havarijnej poistky, ak niektorá z vecí chýba, darmo sa budete dožadovať v prípade poistnej udalosti. Havarijné poistenie totiž nekryje všetko, čo sa vám s autom stane, iba to, čo máte poistené. Preto je tejto časti potrebné venovať náležitú pozornosť.

Určite aj asistenčné služby

Pri havarijnej poistke zohrávajú dôležitú úlohu asistenčné služby a ich rozsah. Je veľmi dôležité, aby poistenie obsahovalo asistenčné služby, ktoré budú okamžite k dispozícii v prípade poistnej udalosti v rámci celej EÚ, napríklad v prípade odtiahnutia vozidla pri poruche alebo nehode do miesta bydliska, úschovu vozidla, zabezpečia ubytovanie alebo náhradnú dopravu, právnu asistenciu a mnoho ďalších. Dôležitá je aj výška spoluúčasti, ktorou sa klient v prípade poistnej udalosti podieľa na náhrade škody.

Vyberajte obozretne

Pri výbere poistenia je vhodné obrátiť sa na kvalifikovaného sprostredkovateľa poistenia, prípadne prepracovaný porovnávač a kalkulačku na internete, ktoré dokážu poskytovať reálny obraz o službách, možnostiach, výške poistného a podobne. Je to vždy lepšie, ako iba podpísať poistenie napríklad pri kúpe automobilu, kde je samotné poistenie veľmi málo vysvetlené. Systém vám dokáže na počkanie vypočítať, koľko by platili v tej ktorej poisťovni, ale aj zhodnotí celkový rozsah poistného krytia a odporučí poisťovňu aj na základe skúseností s rýchlosťou a kvalitou samotnej likvidácie.

Podmienky sa nečítajú

Zo štatistík poisťovní vyplýva, že len minimum klientov si dôkladne prečíta podmienky zmluvy a detailne sa pýtala na akékoľvek nejasnosti. Množstvo klientov nemá čas, skúsenosti prípadne nevie všetky informácie napísané v poistných podmienkach správne vyhodnotiť. Preto je vhodné spoľahnúť sa na poradcu, alebo si na internete navoliť zvoliť stránku, ktorá vám dokáže pomôcť pomocou porovnaní.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • Muž stojí pri svojom aute
  02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

  Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?