Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení?

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Havarijné poistenie je veľmi podstatná vec, no to, že ho narýchlo uzatvoríte, napríklad v predajni automobilov. Zo štatistík poisťovní vyplýva, že len málo ľudí si prečíta poistné podmienky. Práve to je dôvod, pre ktorý vzniká mnoho nepríjemností. A to práve v čase, keď prichádza k plneniu, teda v období, keď sa spoliehate na istotu. Preto je nutné práve malým písmenkám venovať o niečo viac pozornosti, ako ich ignorovať.

Veci, ktoré klienti najviac prehliadajú

Pri havarijnom poistení je dôležitý správny vyber poistenia. To znamená, že je nutné dbať na to, aby poistenie obsahovalo všetky rizika, ktoré môžu nastať v priebehu poistného obdobia. Ide konkrétne o krytie v prípade živelných udalostí ako požiar, výbuch, úder blesku, povodeň, záplava, víchrica, krupobitie, zemetrasenie, pád stromov, ťarcha snehu alebo námrazy, zosuv pôdy, lavín, zrútenie skál alebo zemín, poškodenia a stretu so zverou, v prípade odcudzenia vozidla a tiež v prípade vandalizmu. Je to absolútny základ a samotná podstata havarijnej poistky, ak niektorá z vecí chýba, darmo sa budete dožadovať v prípade poistnej udalosti. Havarijné poistenie totiž nekryje všetko, čo sa vám s autom stane, iba to, čo máte poistené. Preto je tejto časti potrebné venovať náležitú pozornosť.

Určite aj asistenčné služby

Pri havarijnej poistke zohrávajú dôležitú úlohu asistenčné služby a ich rozsah. Je veľmi dôležité, aby poistenie obsahovalo asistenčné služby, ktoré budú okamžite k dispozícii v prípade poistnej udalosti v rámci celej EÚ, napríklad v prípade odtiahnutia vozidla pri poruche alebo nehode do miesta bydliska, úschovu vozidla, zabezpečia ubytovanie alebo náhradnú dopravu, právnu asistenciu a mnoho ďalších. Dôležitá je aj výška spoluúčasti, ktorou sa klient v prípade poistnej udalosti podieľa na náhrade škody.

Vyberajte obozretne

Pri výbere poistenia je vhodné obrátiť sa na kvalifikovaného sprostredkovateľa poistenia, prípadne prepracovaný porovnávač a kalkulačku na internete, ktoré dokážu poskytovať reálny obraz o službách, možnostiach, výške poistného a podobne. Je to vždy lepšie, ako iba podpísať poistenie napríklad pri kúpe automobilu, kde je samotné poistenie veľmi málo vysvetlené. Systém vám dokáže na počkanie vypočítať, koľko by platili v tej ktorej poisťovni, ale aj zhodnotí celkový rozsah poistného krytia a odporučí poisťovňu aj na základe skúseností s rýchlosťou a kvalitou samotnej likvidácie.

Podmienky sa nečítajú

Zo štatistík poisťovní vyplýva, že len minimum klientov si dôkladne prečíta podmienky zmluvy a detailne sa pýtala na akékoľvek nejasnosti. Množstvo klientov nemá čas, skúsenosti prípadne nevie všetky informácie napísané v poistných podmienkach správne vyhodnotiť. Preto je vhodné spoľahnúť sa na poradcu, alebo si na internete navoliť zvoliť stránku, ktorá vám dokáže pomôcť pomocou porovnaní.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?