zaparkovaná auta

Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

8. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

Čo je havarijné poistenie?

Kasko je charakteristické tým, že kryje váš majetok a zdravie. V praxi to znamená, že ak spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala pokryť všetky alebo aspoň časť zo škôd.

To, koľko zo škôd poisťovňa pokryje, závisí od toho, aký typ zmluvy máte uzatvorený. Ak máte spoluúčasť, budete musieť určitú sumu zaplatiť zo svojho. Spoluúčasť býva vyjadrená v percentách alebo v číslach, teda v presnej čiastke. V prípade percent ide zvyčajne od 5 do 15 %. Vyššia spoluúčasť sa zvyčajne neoplatí.

Havarijné poistenie bez spoluúčasti znamená, že v prípade škody nemusíte doplácať vôbec nič. Poistenie je však výrazne drahšie. Práve preto odrádza mnohých vodičov. Výber poistenia je len na vás. Ešte predtým, ako však podpíšete nejakú zmluvu, dôkladne si ju prečítajte a zvážte všetky výhody a nevýhody.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Čo kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie na auto kryje niekoľko oblastí, medzi ktoré patria:


 • škody spôsobené nehodou, bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich vplyvom, ako napríklad povodňami, silným vetrom a krupobitím,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
 • menšie škody, ako napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Rada odborníka

Kasko nekryje škody spôsobené na majetku a zdraví tretích osôb. Túto oblasť kryje povinné zmluvné poistenie, ktoré je povinné zo zákona. Ak by ste ho neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku pokuty do výšky 3 320 eur.


Kasko nekryje ani:


 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, násilnými nepokojmi a vzburami,
 • škody spôsobené úmyselným konaním,
 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov,
 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Oplatí sa havarijné poistenie na staršie auto?

Odpoveď na túto otázku nie je úplne presná. Všetko závisí od toho, aké auto máte, kam s ním chodíte a podobne. Vo väčšine prípadov však platí, že havarijné poistenie sa oplatí pre vozidlá minimálne do veku 10 rokov.

Pre vozidlá do takéhoto veku je kasko ideálne nielen na menšie opravy, ale aj v prípade totálnej škody. Je to najmä z dôvodu, že poisťovňa by mohla vyplatiť dostatočne vysokú sumu na to, aby ste si kúpili ojazdené auto v podobnom veku a stave.

Ak by ste nepotrebovali krytie totálnej škody, no chcete si byť istí, že vám poisťovňa preplatí menšie škody, ktoré môžu byť finančne náročnejšie, zaobstarajte si pripoistenia k PZP. Tie môžu kryť napríklad čelné sklo, batožinu, výtlky, stret so zverou a podobne.

Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku?

Keď si kupujete nové auto, s veľkou pravdepodobnosťou chcete, aby bolo čo najlepšie kryté. V takýchto situáciách je preto vhodné zvoliť si aj drahšie poistenie. Ak by sa niečo stalo, poisťovňa by vám na základe neho mala všetko preplatiť.

Na druhej strane, autá strácajú veľmi rýchlo hodnotu. O niekoľko rokov môžete rozmýšľať nad tým, že sa vám drahá poistka už neoplatí. V takýchto situáciách môžete navštíviť svoju poisťovňu a prehodnotiť poistné limity.

Poistné limity sú dôležitým prvkom, ktorý určuje nielen krytie, ale aj platbu za poistenie. Veľkú rolu zohráva aj zvolený rozsah krytia. Poisťovne klientom so staršími autami často odporúčajú a umožňujú znížiť si cenu poistenia tak, že si vyberú krytie s menším limitom výšky normohodín.

Čo to znamená v praxi? Ak mám „nové“ vozidlo do 4 – 6 rokov, predpokladá sa, že vozidlo bude servisované v autorizovanom servise. Autorizovaný servis má zvyčajne vyššie hodinové sadzby za prácu ako neautorizovaný servis. Ak však chodíte so svojim starším vozidlom do neautorizovaného servisu, môžete si vybrať poistku s limitom napríklad 20 eur na normohodinu (čo je dostatočná výška aj na neautorizované servisy vo väčších mestách), a budete platiť menej.

Aj po znížení limitov však možno povedať, že cena havarijného poistenia neklesne radikálne nízko, a to z dôvodu ceny náhradných dielov. Aj na nové či 5-ročné vozidlo sú náklady na opravu veľmi porovnateľné. Cena náhradného dielu a materiálu, ako sú blatník, svetlomet, podložky, tmel a podobne, bude porovnateľná pri starom aj novom aute, rovnako ako aj cena práce. Rozdiel je obvykle len v spomínanej cene práce.

Aj havarijné poistenie má svoj strop

Pri poistení vozidla je rozhodujúcim faktorom vstupný vek vozidla, keď poisťovňa ešte vozidlo poistí. Napríklad pre väčšinu poisťovní sú vozidlá staršie ako 12 rokov havarijne nepoistiteľné.

Iná situácia nastáva v prípade veteránov. Väčšina poisťovní na Slovensku ich nepoistí. Avšak, ak má vozidlo štatút historického vozidla, je možné ho poistiť špeciálne. Treba však pamätať, že v prípade havarijného poistenia je plnenie už komplikované. Hodnota historického vozidla sa totiž určuje na základe znaleckého posudku a náklady na opravu historického vozidla nie je možné jednoznačne určiť, pretože náhradné diely nie sú bežne dostupné a neexistuje sieť servisov, ktoré by sa špecializovali na opravy týchto vozidiel.

Dá sa povedať, že mnohé historické vozidlá sú svojím spôsobom neoceniteľné, a tým aj nepoistiteľné. V prípade PZP však poisťovne v takýchto prípadoch vedia zohľadniť fakt, že historické vozidlá nie sú určené na bežnú prevádzku a na cestách sa pohybujú vo výrazne menšej miere. To je dôvod, prečo ponúkajú majiteľom veteránov až 50 % zľavu oproti bežnému vozidlu.

Havarijné poistenie - porovnanie

Ak si chcete byť istí, že poistenie nebude predražené a pritom vám poskytne potrebné poistné limity, je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali. Prezrite si ponuky slovenských poisťovní a zistite, ktorá vám čo poskytuje. Nesledujte však len cenu. Porovnávajte aj ďalšie detaily, ako napríklad asistenčné služby či bonusy.

Celý proces výberu si môžete zjednodušiť pomocou našej kalkulačky. Tá vám na jednom mieste porovná všetky aktuálne dostupné ponuky poistenia. Ušetríte tak množstvo času a zároveň si budete istí, že ste si vybrali skutočne tú najvýhodnejšiu možnosť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?