zaparkovaná auta

Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

8. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

Čo je havarijné poistenie?

Kasko je charakteristické tým, že kryje váš majetok a zdravie. V praxi to znamená, že ak spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala pokryť všetky alebo aspoň časť zo škôd.

To, koľko zo škôd poisťovňa pokryje, závisí od toho, aký typ zmluvy máte uzatvorený. Ak máte spoluúčasť, budete musieť určitú sumu zaplatiť zo svojho. Spoluúčasť býva vyjadrená v percentách alebo v číslach, teda v presnej čiastke. V prípade percent ide zvyčajne od 5 do 15 %. Vyššia spoluúčasť sa zvyčajne neoplatí.

Havarijné poistenie bez spoluúčasti znamená, že v prípade škody nemusíte doplácať vôbec nič. Poistenie je však výrazne drahšie. Práve preto odrádza mnohých vodičov. Výber poistenia je len na vás. Ešte predtým, ako však podpíšete nejakú zmluvu, dôkladne si ju prečítajte a zvážte všetky výhody a nevýhody.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Čo kryje havarijné poistenie?

Havarijné poistenie na auto kryje niekoľko oblastí, medzi ktoré patria:


 • škody spôsobené nehodou, bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich vplyvom, ako napríklad povodňami, silným vetrom a krupobitím,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
 • menšie škody, ako napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Rada odborníka

Kasko nekryje škody spôsobené na majetku a zdraví tretích osôb. Túto oblasť kryje povinné zmluvné poistenie, ktoré je povinné zo zákona. Ak by ste ho neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku pokuty do výšky 3 320 eur.


Kasko nekryje ani:


 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, násilnými nepokojmi a vzburami,
 • škody spôsobené úmyselným konaním,
 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
 • škody spôsobené používaním vozidla ako pracovného stroja alebo počas motoristických pretekov,
 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Oplatí sa havarijné poistenie na staršie auto?

Odpoveď na túto otázku nie je úplne presná. Všetko závisí od toho, aké auto máte, kam s ním chodíte a podobne. Vo väčšine prípadov však platí, že havarijné poistenie sa oplatí pre vozidlá minimálne do veku 10 rokov.

Pre vozidlá do takéhoto veku je kasko ideálne nielen na menšie opravy, ale aj v prípade totálnej škody. Je to najmä z dôvodu, že poisťovňa by mohla vyplatiť dostatočne vysokú sumu na to, aby ste si kúpili ojazdené auto v podobnom veku a stave.

Ak by ste nepotrebovali krytie totálnej škody, no chcete si byť istí, že vám poisťovňa preplatí menšie škody, ktoré môžu byť finančne náročnejšie, zaobstarajte si pripoistenia k PZP. Tie môžu kryť napríklad čelné sklo, batožinu, výtlky, stret so zverou a podobne.

Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku?

Keď si kupujete nové auto, s veľkou pravdepodobnosťou chcete, aby bolo čo najlepšie kryté. V takýchto situáciách je preto vhodné zvoliť si aj drahšie poistenie. Ak by sa niečo stalo, poisťovňa by vám na základe neho mala všetko preplatiť.

Na druhej strane, autá strácajú veľmi rýchlo hodnotu. O niekoľko rokov môžete rozmýšľať nad tým, že sa vám drahá poistka už neoplatí. V takýchto situáciách môžete navštíviť svoju poisťovňu a prehodnotiť poistné limity.

Poistné limity sú dôležitým prvkom, ktorý určuje nielen krytie, ale aj platbu za poistenie. Veľkú rolu zohráva aj zvolený rozsah krytia. Poisťovne klientom so staršími autami často odporúčajú a umožňujú znížiť si cenu poistenia tak, že si vyberú krytie s menším limitom výšky normohodín.

Čo to znamená v praxi? Ak mám „nové“ vozidlo do 4 – 6 rokov, predpokladá sa, že vozidlo bude servisované v autorizovanom servise. Autorizovaný servis má zvyčajne vyššie hodinové sadzby za prácu ako neautorizovaný servis. Ak však chodíte so svojim starším vozidlom do neautorizovaného servisu, môžete si vybrať poistku s limitom napríklad 20 eur na normohodinu (čo je dostatočná výška aj na neautorizované servisy vo väčších mestách), a budete platiť menej.

Aj po znížení limitov však možno povedať, že cena havarijného poistenia neklesne radikálne nízko, a to z dôvodu ceny náhradných dielov. Aj na nové či 5-ročné vozidlo sú náklady na opravu veľmi porovnateľné. Cena náhradného dielu a materiálu, ako sú blatník, svetlomet, podložky, tmel a podobne, bude porovnateľná pri starom aj novom aute, rovnako ako aj cena práce. Rozdiel je obvykle len v spomínanej cene práce.

Aj havarijné poistenie má svoj strop

Pri poistení vozidla je rozhodujúcim faktorom vstupný vek vozidla, keď poisťovňa ešte vozidlo poistí. Napríklad pre väčšinu poisťovní sú vozidlá staršie ako 12 rokov havarijne nepoistiteľné.

Iná situácia nastáva v prípade veteránov. Väčšina poisťovní na Slovensku ich nepoistí. Avšak, ak má vozidlo štatút historického vozidla, je možné ho poistiť špeciálne. Treba však pamätať, že v prípade havarijného poistenia je plnenie už komplikované. Hodnota historického vozidla sa totiž určuje na základe znaleckého posudku a náklady na opravu historického vozidla nie je možné jednoznačne určiť, pretože náhradné diely nie sú bežne dostupné a neexistuje sieť servisov, ktoré by sa špecializovali na opravy týchto vozidiel.

Dá sa povedať, že mnohé historické vozidlá sú svojím spôsobom neoceniteľné, a tým aj nepoistiteľné. V prípade PZP však poisťovne v takýchto prípadoch vedia zohľadniť fakt, že historické vozidlá nie sú určené na bežnú prevádzku a na cestách sa pohybujú vo výrazne menšej miere. To je dôvod, prečo ponúkajú majiteľom veteránov až 50 % zľavu oproti bežnému vozidlu.

Havarijné poistenie - porovnanie

Ak si chcete byť istí, že poistenie nebude predražené a pritom vám poskytne potrebné poistné limity, je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali. Prezrite si ponuky slovenských poisťovní a zistite, ktorá vám čo poskytuje. Nesledujte však len cenu. Porovnávajte aj ďalšie detaily, ako napríklad asistenčné služby či bonusy.

Celý proces výberu si môžete zjednodušiť pomocou našej kalkulačky. Tá vám na jednom mieste porovná všetky aktuálne dostupné ponuky poistenia. Ušetríte tak množstvo času a zároveň si budete istí, že ste si vybrali skutočne tú najvýhodnejšiu možnosť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?