zaparkovaná auta

Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri novom vozidle ja  havarijné poistenie  prakticky nutnosťou. Málokto sa vystaví riziku, že nové auto poškodí takpovediac po opustení predajne. S vekom vozidla sa však čoraz viac vodičov pýta, či je havarijné poistenie ešte nutné, do akého veku sa oplatí a či sa havarijne poistenie oplatí napríklad aj pre automobily so starším dátumom výroby. Prípadne ako si meniť nastavenie havarijnej poistky v závislosti od veku motorového vozidla.

Poistné limity

Sú veľmi dôležitým prvkom, ktorý určuje ako krytie, tak aj platbu za poistenie. Veľkú rolu zohráva aj zvolený rozsah krytia. Poisťovne klientom so staršími autami často odporúčajú aj umožňujú znížiť si cenu poistenia tak, že si vyberú krytie s menším limitom výšky normohodín. Čo to znamená v praxi? Ak mám „nové“ vozidlo do 4–6 rokov, je predpoklad že vozidlo bude servisované v autorizovanom servise. Autorizovaný servis má zvyčajne vyššie hodinové sadzby za prácu, ako neautorizovaný servis. Ak však chodíte so svojim starším vozidlom do neautorizovaného servisu – môžem si vybrať poistku s limitom napríklad 20 Eur na normohodinu (čo je dostatočná výška aj na neautorizované servisy vo väčších mestách) a budem platiť menej.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Veľký pokles neočakávajte

Aj po znížení limitov však možno povedať, že  cena havarijného poistenia neklesne radikálne nízko a to je z dôvodu ceny náhradných dielov. Aj na nové či 5-ročné vozidlo sú náklady na opravu veľmi porovnateľné. Cena náhradného dielu a materiálu blatník, svetlomet, podložky, tmel a podobne bude porovnateľná pri starom aj novom aute rovnako ako aj práca. Rozdiel je obvykle len v spomínanej cene práce.

Aj havarijné poistenie má svoj strop

Pre poistenie vozidla je rozhodujúci vstupný vek, keď poisťovňa vozidlo ešte poistí. Napríklad pre väčšinu poisťovní sú vozidlá staršie ako 12 rokov havarijne nepoistiteľn

Iné je to už v prípade veteránov. Tie väčšina poisťovní na Slovensku nepoistí. Hoci ak má štatút historického vozidla, je možné ho poistiť špeciálne. Avšak treba pamätať, že v prípade havarijnej poistky je už plnenie zložité. Hodnota historického vozidla sa totiž určuje na základe znaleckého posudku a taktiež náklady na opravu historického vozidla nie je možné jednoznačne určiť, nakoľko náhradné diely nie sú bežne dostupné a taktiež neexistuje sieť servisov, ktoré by sa špecializovali na opravy týchto vozidiel.

Dá sa povedať, že mnohé z historických vozidiel sú svojim spôsobom neoceniteľné a tým pádom aj prakticky nepoistiteľné. V prípade PZP však poisťovne v takýchto prípadoch vedia zohľadniť fakt, že historické vozidlá nie sú určené na bežnú prevádzku a na cestách sa pohybujú vo výrazne menšej miere. To je dôvod, prečo ponúkajú majiteľom veteránov až 50% zľavu oproti bežnému vozidlu.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.