poškodení vozidla výtlkom na vozovke

Ako postupovať pri poškodení vozidla výtlkom na vozovke

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na slovenských cestách nie je žiadny problém vletieť kolesom do hlbokej jamy. Výtlky sa po zime objavujú v tak hojnom počte, že vyhnúť sa im na niektorých úsekoch je prakticky nemožné. Potom sa ostáva len modliť, aby si to vaše auto neodnieslo. Nie vždy však stret s výtlkom končí bezpečne. Často je nutné odstavenie na krajnici a minimálne výmena kolesa. Čo teda robiť, ak ste neobišli najlepšie?

Od pneumatiky až po prasknuté sklo

Vbehnutia do jamy na ceste pre auto znamená hop alebo trop. Najčastejšie trpí riadenie, tlmiče, stabilizátory, disky, pneumatiky, geometria. To všetko si môžete poškodiť jazdou cez výtlky. Pri silných ranách môže dokonca prasknúť čelné sklo. Ak už viete, že sa nevyhnete kolízii s jamou, nikdy nebrzdite. Už len skúste úsek preletieť. Ak s brzdiacim autom vojdete do výtlku, ťažisko je vtedy natlačené na prednú nápravu a náraz to len zosilní. Najnebezpečnejšie výtlky sú hlavne tie s ostrými hranami a veľké diery od kanálov, do ktorých sa zmestí koleso.

Na mieste je teda právoplatná otázka, kto škodu zaplatí? Keďže ste prišli k ujme nie vlastnou vinou, ale takpovediac prekážkou na ceste.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Vymáhanie škody u správcu komunikácie

Ide o jednu z možností, pretože každá cesta niekomu patrí. Ak ste si na výtlku poškodili auto, je to na pleciach správcu, že takáto cesta nebola vhodná na jazdu. Avšak tu platí zásada, že škodu si môžete u správu vymáhať iba vtedy, ak výtlk, alebo séria výtlkov neboli označené či už vodorovným, alebo zvislým značením. Vtedy je potrebné zavolať políciu na zdokumentovaní a riešení formou škodovej udalosti. Urobte si vždy aj vlastnú fotodokumentáciu z miesta nehody. Následne si zistite, kto je správcom komunikácie, písomne uplatnite škodu u správcu komunikácie a choďte na obhliadku vozidla v poisťovni, kde má správca zmluvu o zodpovednosti za škodu.

Vlastník poškodeného vozidla sa musí pripraviť na to, že niekedy je pomerne zložité zistiť, kto je správcom komunikácie, to znamená, kto zodpovedá za prekážky v zjazdnosti komunikácie a teda i za ojedinelé výtlky na nej. A ťažké je aj domôcť sa plnenia.

Poistenie automobilu, ktoré kryje aj škody po výtlkoch

Ak sa vám nechce naťahovať so správcom ciest alebo ste si poškodili auto na riadne označenom výtlku, aj tak máte nárok na preplatenie škody. Škodu na výtlku prepláca poisťovňa jednak z havarijného poistenia, ale aj z PZP, ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlk.

Takže ak nemáte aj havarijné poistenie, pripoistenie k PZP sa na slovenských cestách určite oplatí. Pozor, ak napríklad príde na základe výtlku k nehode nielen na vozidle, ale napríklad aj ku kolízii s iným automobilom, napríklad pri snahe vyhnúť sa jame, nie je za nehodu zodpovedný správna komunikácie, ale vodič vozidla. V takom prípade bude potrebné pre vaše auto havarijné poistenie a druhému účastníkovi cestnej prevádzky hradíte škody z PZP.

Čo robiť pri poškodení auta na výtlku?

Ak budete chcieť kryť škodu z pripoistenia k PZP, bude potrebné zavolať na asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala. Ak sa škoda kryje z havarijného poistenia, stačí ak ju klient nahlási poisťovni. Avšak pozor, pri plnení z havarijného poistenia musí byť výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk. V každom prípade je však vhodné škodu zdokumentovať svojpomocne. Teda odfotiť auto aj vozovku.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.