poškodení vozidla výtlkom na vozovke

Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

11. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

Riziká spojené s výtlkmi

Výtlky na cestách spôsobujú viacero problémov, ktoré následne musíte riešiť opravami v servisoch. K tým najčastejším patrí poškodenie:

 • tlmičov,
 • diskov,
 • pneumatík,
 • stabilizátorov,
 • čelného skla,
 • podvozku.


V prípade hlbších výtlkov, pri ktorých dochádza k väčším poškodeniam, sa môžu objaviť aj oveľa komplikovanejšie problémy. Medzi ne patria napríklad poškodená pneumatika na boku alebo prasknuté čelné sklo

Menšie či väčšie škody niečo stoja a vytvárajú pomerne veľkú dieru vo vašom rozpočte. Mnohí vodiči z dôvodu časovej tiesne alebo nevedomosti nad týmito škodami len mávnu rukou a zaplatia ich zo svojho. 

Ak tak robíte aj vy, mali by ste vedieť, že takéto riešenie nie je správne. Škody spôsobené výtlkom nemusia byť len vašou povinnosťou. Poisťovňa by vám ich mala preplatiť, prípadne samotný správca danej komunikácie.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako postupovať pri poškodení auta v dôsledku výtlku?

Predstavte si, že cestujete do práce, domov alebo kamkoľvek inde, a zrazu si uvedomíte, že ste prešli cez výtlk. Čo v takom prípade robiť? Polícia aj poisťovne odporúčajú postupovať tak, ako pri dopravnej nehode. Na zjednodušenie celého procesu sme pre vás pripravili prehľadný návod krok za krokom:


 • 1

  Zastavte a zabezpečte miesto – po prejdení výtlku je ideálne zastaviť, aby ste mohli zhodnotiť škody na vozidle. Okrem toho je potrebné odfotografovať daný úsek cesty, čím získate dôkazy pre poisťovňu. Ak je to možné, zabezpečte aj miesto nehody, aby sa zabránilo ďalším škodám pre ostatných vodičov.

 • 2

  Zavolajte políciu – polícia na mieste posúdi, či poškodenie vozidla vzniklo zavinením vodiča, napríklad nedodržaním pravidiel cestnej premávky, alebo zlým stavom vozovky. Ak máte svedkov nehody, ktorí by mohli potvrdiť vašu verziu udalostí, poproste ich, aby čakali na príchod polície.

 • 3

  Zdokumentujte škody a výtlk – podobne ako pri iných škodách, aj v tomto prípade je dôležité presne zdokumentovať škody na vozidle. Následne zhotovte fotografie alebo video úseku, kde sa nachádza výtlk. Tieto dôkazy budú potrebné pre poisťovňu na náhradu škody.

 • 4

  Kontaktujte poisťovňu – po zdokumentovaní udalosti kontaktujte svoju poisťovňu, buď cez infolinku, mobilnú aplikáciu alebo osobne na pobočke. Informujte pracovníka poisťovne o udalosti a poskytnite mu všetky potrebné dokumenty.

 • 5

  Zistite správcu komunikácie – zistenie správcu konkrétnej komunikácie môže byť komplikované, avšak je to dôležité pre následné uplatnenie nároku na náhradu škody. 

 • 6

  Vypracujte žiadosť o odškodnenie – formát žiadosti o náhradu škody v dôsledku výtlku nie je štandardizovaný, ale musí obsahovať: údaje o vodičovi alebo majiteľovi vozidla, údaje o vozidle, údaje o mieste nehody a spôsobenej škode, dôkazy (fotografie), policajný záznam, faktúru za opravu.

 • 7

  Dodržujte pokyny poisťovne – ďalšie kroky budú ovplyvnené pokynmi od vašej poisťovne, ktorá vás bude sprevádzať celým procesom.


Rada odborníka

Ak by ste náhodou nevedeli, ako správne postupovať pri poškodení vozidla, využite asistenčné služby poisťovne. Tieto služby sú súčasťou vášho havarijného poistenia alebo PZP. Pracovník na linke vám poradí, ako správne postupovať a čo urobiť.

Kedy je možné vymáhať škodu od správcu komunikácie?

Každá cesta niekomu patrí. Ak teda vozidlo poškodíte z dôvodu, že je nekvalitná, náklady by mal prirodzene niesť správca. Problém však spočíva v tom, že vymáhanie škody je zdĺhavé a náročné. Okrem toho existuje zopár výnimiek, kedy na to nemáte nárok.

Jedným z príkladov, kedy si na vymáhanie nemôžete nárokovať, je vtedy, keď je výtlk alebo iné poškodenie vozovky zvislo alebo vodorovne označené. V takýchto prípadoch ide o vašu chybu. Vašu jazdu ste mali prispôsobiť značeniu.

Platí však, že označenie výtlku musí byť oficiálne a dobre viditeľné. Komplikácie pre správcu môžu nastať vtedy, keď je noc a označenie nie je viditeľné, prípadne vtedy, keď je zarastené trávou alebo iným porastom. V takomto prípade máte nárok na vymáhanie. Aby ste však mohli dokázať, že ste označenie skutočne nevideli, nezabudnite zdokumentovať dlhší úsek vozovky. Ideálne smer, ktorým ste išli.

Ak máte nárok na vymáhanie škody, zistite, kto je správcom komunikácie, a škodu si u neho uplatnite písomne.

Poistenie automobilu, ktoré kryje aj škody po výtlkoch

Ak sa vám nechce zaoberať so správcom ciest alebo ste si poškodili auto na riadne označenom výtlku, stále máte nárok na náhradu škody. Škodu na výtlku hradí poisťovňa z havarijného poistenia, alebo aj z PZP, ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlku.

Takže aj ak nemáte havarijné poistenie, pripoistenie k PZP sa na slovenských cestách určite oplatí. Tu si však treba dávať pozor. Ak napríklad dôjde na základe výtlku nielen k poškodeniu vášho vozidla, ale napríklad aj k zrážke s iným autom – napríklad pri snahe vyhnúť sa výtlku – zodpovednosť za túto nehodu nesie vodič vášho vozidla, nie správca komunikácie. V takom prípade budete potrebovať havarijné poistenie pre vaše auto a škody druhému účastníkovi cestnej premávky budete platiť z PZP.

Budete za škodu niečo doplácať?

To, či budete za škodu z dôvodu výtlku niečo doplácať, závisí od vášho zvoleného poistenia a spoluúčasti. Spoluúčasť predstavuje určité percento alebo sumu, ktorú platí poistník v prípade poistného plnenia.

Mnohokrát je na samotnom poistníkovi, či si spoluúčasť k poisteniu zvolí, alebo nie. Niektoré poistenia ju majú pevne stanovenú a získať ich je možné len s ňou. Práve to je často prípad poistení alebo pripoistení na výtlky. Väčšina vodičov tak musí platiť časť škôd spojených s nimi zo svojho vrecka.

Základom je kvalitné poistenie

Výtlky predstavujú problém, proti ktorému sa bojuje veľmi ťažko. Mnohé z nich sa nachádzajú uprostred vozovky, čo znamená, že sa im nedá vyhnúť. Namiesto toho, aby ste však škody hradili zo svojho vrecka, mali by ste uzavrieť kvalitné poistenie, ktoré vás bude kryť aj v prípade tohto problému.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?