Muž stojí pri svojom aute

Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

2. 9. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

Najčastejšie poruchy vozidla

S akými najčastejšími problémami sa môžete stretnúť?


  • Väčšie objemy uvoľňovaných plynov a spalín

  • Poruchy navigačného systému a infotainmentu

  • Nedostatok energie v batérii

  • Problémy s brzdovým systémom (najmä mechanické časti bŕzd, ako sú platničky, kotúče a pod.)

  • Rýchle opotrebovanie tlmičov

Postup závisí od miesta, kde sa nachádzate

To, ako budete postupovať v prípade poruchy vášho auta, závisí na základe toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

Na ceste

Na rozdiel od diaľnice nie je situácia taká nebezpečná, najmä vzhľadom na nižší rýchlostný limit. Aj napriek tomu ju však nepodceňujte. V prípade, že nepostupujete správne, mohli by ste zbytočne ohroziť seba aj ostatných.

Postup pri poruche auta na ceste je nasledovný:

1. Nájdite bezpečné miesto

Porucha auta sa obvykle prejavuje niekoľkými faktormi pred jeho úplným zastavením. Niekedy ide o zvláštne vibrácie, inokedy o nezvyčajné zvuky. Namiesto toho, aby ste čakali, kým vozidlo úplne zlyhá, odstavte ho na krajnicu mimo premávky a skontrolujte, čo sa deje.

Ak nestihnete vozidlo odstaviť a zostanete stáť v strede cesty, prípadne nenájdete bezpečné miesto, okamžite zavolajte políciu.

2. Rozsvieťte výstražné svetlá

Po odstavení vozidla zapnite výstražné svetlá. Tým upozorníte vodičov, že stojíte na ceste, a môžete pre nich predstavovať prekážku.

3. Uistite sa, že vaše vozidlo je dobre viditeľné

Hoci výstražné svetlá sú dôležité, nie sú všetkým. To platí dvojnásobne počas dní, keď je vonku hmla, prší, sneží alebo je tma. Preto nezabudnite za vozidlo umiestniť výstražný trojuholník.


Pozor

Výstražný trojuholník by sa mal na menej frekventovaných cestách nachádzať vo vzdialenosti minimálne 50 metrov.

4. Oblečte si reflexnú vestu

Na ceste musí byť viditeľné nielen vozidlo, ale aj vy. Preto si pred vystúpením z auta oblečte reflexnú vestu, ktorá vám zaručí vyššiu úroveň bezpečnosti.

5. Z vozidla vystupujte vždy zo strany spolujazdca

Mnohí vodiči jazdia pomerne rýchlo aj na bežných cestných komunikáciách. Ak teda nechcete prísť k úrazu, z vozidla vystupujte vždy zo strany spolujazdca. Budete mať istotu, že vás nezrazí okoloidúce auto.

6. Nájdite bezpečné miesto pre spolucestujúcich

V prípade, že cestujete s ďalšími ľuďmi, myslite aj na nich. Ešte predtým, ako budete volať do poisťovne, im nájdite bezpečné miesto. Najlepšie je, keď budú stáť ďalej od krajnice. Ak je cesta opatrená zvodidlami, povedzte im, aby sa postavili za ne.

7. Domáce zvieratá nechajte v aute s otvorenými oknami

Domáce zvieratá by mohli mať z neznámeho prostredia stres a narobiť viac škody ako úžitku. Preto ich nechajte v aute s otvorenými oknami.

8. Zistite svoju polohu

Predtým, než zavoláte do poisťovne, najprv zistite, kde sa približne nachádzate. Hľadajte určité záchytné body, ako napríklad čerpacie stanice, reštaurácie alebo nákupné centrá. Na základe toho budete môcť pomerne presne určiť, aká je vaša poloha.

9. Zavolajte do poisťovne

Po tom, ako zabezpečíte okolie auta a uistíte sa, že všetci spolucestujúci vrátane vás sú v bezpečí, môžete zavolať do poisťovne. Pracovníka informujte o tom, čo sa stalo, a počkajte na jeho pokyny.

Na diaľnici

Vypovedalo vám auto na diaľnici? Postupujte podľa týchto krokov:

1. Vozidlo odstavte na diaľnici a zapnite výstražné svetlá

Ak je to možné, vozidlo odstavte na krajnici, kde pre iných vodičov nebude predstavovať také veľké riziko. Následne nezabudnite zapnúť výstražné svetlá, aby si vás ostatní vodiči všimli.

2. Zostaňte vo svojom vozidle - ak nie ste na krajnici

Keď sa vám vozidlo nepodarí odstaviť na krajnici, nevystupujte z neho. Počkajte v ňom, kým nepríde pomoc. Vystupovanie z vozidla priamo na diaľnici je nebezpečné, ako pre vás, tak aj pre ostatných vodičov.

3. Vystúpte z vozidla - ak ste na krajnici

Keď vozidlo odstavíte na krajnici, môžete z neho vyjsť. Vychádzajte však zo strany spolujazdca a nezabudnite si obliecť reflexnú vestu. Ostatným spolucestujúcim nájdite bezpečné miesto, ideálne za zvodidlami, a zvieratá nechajte v aute s otvorenými oknami.

Následne ešte dbajte na umiestnenie výstražného trojuholníka, ktorý by ste mali umiestniť za auto vo vzdialenosti 100 metrov.

4. Zavolajte pomoc

Po tom, ako zabezpečíte svoje okolie, zavolajte do poisťovne. Informujte ju aj o tom, že ste na diaľnici, aby čím skôr poslala odťahovú spoločnosť.

Cenník odťahovky

Odťah vozidla je spravidla bežnou súčasťou nielen havarijného, ale aj povinného zmluvného poistenia, ktoré musí mať uzatvorené každé vozidlo.

Odťahovú službu by mala v rámci porúch vozidla hradiť z PZP samotná poisťovňa. Ak by ste však nechceli využiť jej služby a chceli by ste si odťah zaplatiť sami, je dôležité vedieť, že ide o službu, ktorá nie je lacná.

Cenník odtiahnutia vozidla závisí od toho, akú odťahovku si vyberiete a v akom meste sa nachádzate. Napríklad v Bratislave zaplatíte za 1 km zvyčajne od 0,80 eur do 1 eura.


Vyhnite sa plateniu vysokých poplatkov

Poruchy sú nepríjemným problémom, s ktorým sa môžete stretnúť kedykoľvek. Ak nechcete, aby sa vám predražil, myslite na výber výhodného povinného zmluvného poistenia. Jeho súčasťou sú asistenčné služby, ktoré spravidla pokrývajú aj odťah.

Máte problém s výberom PZP? Využite našu praktickú kalkulačku, vďaka ktorej si môžete porovnať všetky ponuky na jednom mieste a zvoliť si tú najlepšiu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?