Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste

Ak vám auto vypovie poslušnosť doma v garáži, akurát zrušíte pár dohodnutých termínov. Ak vás však nechá v štichu stovky kilometrov od domova, je nutné vedieť si poradiť.

  Spočítať ceny  

Stopovanie s autom

Ak ste uviazli na krajnici blízko mesta, kde máte známych, je možné skúsiť si stopnúť odvoz. To znamená, že vás niekto odtiahne. No pozor, tu je nutné prečítať si pozorne príručku k vozidlu, kde je uvedené, či možno vodilo vliecť alebo nie. Pretože niektoré vozidlá nemožno ťahať za žiadnych okolností. Potom je potrebné nájsť miesto, kde môže byť umiestnené ťažné lano. Určite ho neumiestňujte kdekoľvek, môžete poškodiť vozidlo. Väčšinou je hák v moderných autách umiestnený v kufri a na kapotu je potrebné ho naskrutkovať na určené miesto.

Pri ťahaní pozor na rýchlosť

Ak ste už našli spoľahlivú osobu s ťažným zariadením, ktorá sa podujala spraviť vám službu, tak pozor na ručičku tachometra. Tá nesmie prekročiť 60 kilometrov. Navyše počítajte s tým, že ak vám na aute odišiel motor, tak prichádzate aj o posilňovač riadenia, takže manévrovanie bude zložitejšie.

 

Odťahová služba

Je ďalšou možnosťou, ako sa vyrovnať s problémom na ceste. Toto je riešenie nielen pri poruche auta, ale obzvlášť napríklad aj pri nehode. Či už drobnejšej, alebo väčšej, skrátka takej, ktoré znemožňuje ďalší pohyb vozidla po ceste. Odťahová služba nie je lacná záležitosť. Preto je vhodné, ak máte takúto službu vo svojom poistení zahrnutú.

 

Havarijne poistenie aj PZP pomôžu pri nepojazdnom aute

Poisťovne dnes už poskytujú asistenčné služby ako k havarijnému poisteniu, tak aj k PZP. Zvykne sa však líšiť ich rozsah. Bežne asistenčná služba rieši práve otázky, kedy je potrebný okamžitý zásah na ceste. Pomôcť vám dokáže najčastejšie ak potrebujete:

Dočerpanie paliva

odtiahnutie vozidla

náhradnú dopravu

výmenu pneumatiky

zabezpečenie ubytovania

otvorenie auta

 

Rozsah sa líši. Rovnako aj krytie. Niektoré asistenčné služby vám zabezpečia pomoc, ale nehradia náklady za samotnú službu. Naopak v niektorých asistenčných službách môžete mať napríklad hradený odťah do istej sumy, alebo kompletnú náhradu prevozu nepojazdného vozidla. Preto pri uzatváraní PZP a havarijnej poistky nepozerajte len na limity krytia a rozsah pri poistnej škodovej udalosti, ale aj na asistenčné služby a ich krytie. Pretože tie vedia neraz zachrániť stovky eur za odtiahnutie a mnoho ďalších problémov, keď si neviete na ceste poradiť sami.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4