Muž stojí pri svojom aute

Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste

18. 9. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ak vám auto vypovie poslušnosť doma v garáži, akurát zrušíte pár dohodnutých termínov. Ak vás však nechá v štichu stovky kilometrov od domova, je nutné vedieť si poradiť.

Stopovanie s autom

Ak ste uviazli na krajnici blízko mesta, kde máte známych, je možné skúsiť si stopnúť odvoz. To znamená, že vás niekto odtiahne. No pozor, tu je nutné prečítať si pozorne príručku k vozidlu, kde je uvedené, či možno vodilo vliecť alebo nie. Pretože niektoré vozidlá nemožno ťahať za žiadnych okolností. Potom je potrebné nájsť miesto, kde môže byť umiestnené ťažné lano. Určite ho neumiestňujte kdekoľvek, môžete poškodiť vozidlo. Väčšinou je hák v moderných autách umiestnený v kufri a na kapotu je potrebné ho naskrutkovať na určené miesto.

Pri ťahaní pozor na rýchlosť

Ak ste už našli spoľahlivú osobu s ťažným zariadením, ktorá sa podujala spraviť vám službu, tak pozor na ručičku tachometra. Tá nesmie prekročiť 60 kilometrov. Navyše počítajte s tým, že ak vám na aute odišiel motor, tak prichádzate aj o posilňovač riadenia, takže manévrovanie bude zložitejšie.

Odťahová služba

Je ďalšou možnosťou, ako sa vyrovnať s problémom na ceste. Toto je riešenie nielen pri poruche auta, ale obzvlášť napríklad aj pri nehode. Či už drobnejšej, alebo väčšej, skrátka takej, ktoré znemožňuje ďalší pohyb vozidla po ceste. Odťahová služba nie je lacná záležitosť. Preto je vhodné, ak máte takúto službu vo svojom poistení zahrnutú.

Havarijne poistenie aj PZP pomôžu pri nepojazdnom aute

Poisťovne dnes už poskytujú asistenčné služby ako k havarijnému poisteniu, tak aj k PZP. Zvykne sa však líšiť ich rozsah. Bežne asistenčná služba rieši práve otázky, kedy je potrebný okamžitý zásah na ceste. Pomôcť vám dokáže najčastejšie ak potrebujete:


 • dočerpanie paliva

 • odtiahnutie vozidla

 • náhradnú dopravu

 • výmenu pneumatiky

 • zabezpečenie ubytovania

 • otvorenie autaRozsah sa líši. Rovnako aj krytie. Niektoré asistenčné služby vám zabezpečia pomoc, ale nehradia náklady za samotnú službu. Naopak v niektorých asistenčných službách môžete mať napríklad hradený odťah do istej sumy, alebo kompletnú náhradu prevozu nepojazdného vozidla. Preto pri uzatváraní PZP a havarijnej poistky nepozerajte len na limity krytia a rozsah pri poistnej škodovej udalosti, ale aj na asistenčné služby a ich krytie. Pretože tie vedia neraz zachrániť stovky eur za odtiahnutie a mnoho ďalších problémov, keď si neviete na ceste poradiť sami.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.