Muž stojí pri svojom aute

Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

2. 9. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

Najčastejšie poruchy vozidla

S akými najčastejšími problémami sa môžete stretnúť?


 • Väčšie objemy uvoľňovaných plynov a spalín

 • Poruchy navigačného systému a infotainmentu

 • Nedostatok energie v batérii

 • Problémy s brzdovým systémom (najmä mechanické časti bŕzd, ako sú platničky, kotúče a pod.)

 • Rýchle opotrebovanie tlmičov

Postup závisí od miesta, kde sa nachádzate

To, ako budete postupovať v prípade poruchy vášho auta, závisí na základe toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

Na ceste

Na rozdiel od diaľnice nie je situácia taká nebezpečná, najmä vzhľadom na nižší rýchlostný limit. Aj napriek tomu ju však nepodceňujte. V prípade, že nepostupujete správne, mohli by ste zbytočne ohroziť seba aj ostatných.

Postup pri poruche auta na ceste je nasledovný:

1. Nájdite bezpečné miesto

Porucha auta sa obvykle prejavuje niekoľkými faktormi pred jeho úplným zastavením. Niekedy ide o zvláštne vibrácie, inokedy o nezvyčajné zvuky. Namiesto toho, aby ste čakali, kým vozidlo úplne zlyhá, odstavte ho na krajnicu mimo premávky a skontrolujte, čo sa deje.

Ak nestihnete vozidlo odstaviť a zostanete stáť v strede cesty, prípadne nenájdete bezpečné miesto, okamžite zavolajte políciu.

2. Rozsvieťte výstražné svetlá

Po odstavení vozidla zapnite výstražné svetlá. Tým upozorníte vodičov, že stojíte na ceste, a môžete pre nich predstavovať prekážku.

3. Uistite sa, že vaše vozidlo je dobre viditeľné

Hoci výstražné svetlá sú dôležité, nie sú všetkým. To platí dvojnásobne počas dní, keď je vonku hmla, prší, sneží alebo je tma. Preto nezabudnite za vozidlo umiestniť výstražný trojuholník.


Pozor

Výstražný trojuholník by sa mal na menej frekventovaných cestách nachádzať vo vzdialenosti minimálne 50 metrov.

4. Oblečte si reflexnú vestu

Na ceste musí byť viditeľné nielen vozidlo, ale aj vy. Preto si pred vystúpením z auta oblečte reflexnú vestu, ktorá vám zaručí vyššiu úroveň bezpečnosti.

5. Z vozidla vystupujte vždy zo strany spolujazdca

Mnohí vodiči jazdia pomerne rýchlo aj na bežných cestných komunikáciách. Ak teda nechcete prísť k úrazu, z vozidla vystupujte vždy zo strany spolujazdca. Budete mať istotu, že vás nezrazí okoloidúce auto.

6. Nájdite bezpečné miesto pre spolucestujúcich

V prípade, že cestujete s ďalšími ľuďmi, myslite aj na nich. Ešte predtým, ako budete volať do poisťovne, im nájdite bezpečné miesto. Najlepšie je, keď budú stáť ďalej od krajnice. Ak je cesta opatrená zvodidlami, povedzte im, aby sa postavili za ne.

7. Domáce zvieratá nechajte v aute s otvorenými oknami

Domáce zvieratá by mohli mať z neznámeho prostredia stres a narobiť viac škody ako úžitku. Preto ich nechajte v aute s otvorenými oknami.

8. Zistite svoju polohu

Predtým, než zavoláte do poisťovne, najprv zistite, kde sa približne nachádzate. Hľadajte určité záchytné body, ako napríklad čerpacie stanice, reštaurácie alebo nákupné centrá. Na základe toho budete môcť pomerne presne určiť, aká je vaša poloha.

9. Zavolajte do poisťovne

Po tom, ako zabezpečíte okolie auta a uistíte sa, že všetci spolucestujúci vrátane vás sú v bezpečí, môžete zavolať do poisťovne. Pracovníka informujte o tom, čo sa stalo, a počkajte na jeho pokyny.

Na diaľnici

Vypovedalo vám auto na diaľnici? Postupujte podľa týchto krokov:

1. Vozidlo odstavte na diaľnici a zapnite výstražné svetlá

Ak je to možné, vozidlo odstavte na krajnici, kde pre iných vodičov nebude predstavovať také veľké riziko. Následne nezabudnite zapnúť výstražné svetlá, aby si vás ostatní vodiči všimli.

2. Zostaňte vo svojom vozidle - ak nie ste na krajnici

Keď sa vám vozidlo nepodarí odstaviť na krajnici, nevystupujte z neho. Počkajte v ňom, kým nepríde pomoc. Vystupovanie z vozidla priamo na diaľnici je nebezpečné, ako pre vás, tak aj pre ostatných vodičov.

3. Vystúpte z vozidla - ak ste na krajnici

Keď vozidlo odstavíte na krajnici, môžete z neho vyjsť. Vychádzajte však zo strany spolujazdca a nezabudnite si obliecť reflexnú vestu. Ostatným spolucestujúcim nájdite bezpečné miesto, ideálne za zvodidlami, a zvieratá nechajte v aute s otvorenými oknami.

Následne ešte dbajte na umiestnenie výstražného trojuholníka, ktorý by ste mali umiestniť za auto vo vzdialenosti 100 metrov.

4. Zavolajte pomoc

Po tom, ako zabezpečíte svoje okolie, zavolajte do poisťovne. Informujte ju aj o tom, že ste na diaľnici, aby čím skôr poslala odťahovú spoločnosť.

Cenník odťahovky

Odťah vozidla je spravidla bežnou súčasťou nielen havarijného, ale aj povinného zmluvného poistenia, ktoré musí mať uzatvorené každé vozidlo.

Odťahovú službu by mala v rámci porúch vozidla hradiť z PZP samotná poisťovňa. Ak by ste však nechceli využiť jej služby a chceli by ste si odťah zaplatiť sami, je dôležité vedieť, že ide o službu, ktorá nie je lacná.

Cenník odtiahnutia vozidla závisí od toho, akú odťahovku si vyberiete a v akom meste sa nachádzate. Napríklad v Bratislave zaplatíte za 1 km zvyčajne od 0,80 eur do 1 eura.


Vyhnite sa plateniu vysokých poplatkov

Poruchy sú nepríjemným problémom, s ktorým sa môžete stretnúť kedykoľvek. Ak nechcete, aby sa vám predražil, myslite na výber výhodného povinného zmluvného poistenia. Jeho súčasťou sú asistenčné služby, ktoré spravidla pokrývajú aj odťah.

Máte problém s výberom PZP? Využite našu praktickú kalkulačku, vďaka ktorej si môžete porovnať všetky ponuky na jednom mieste a zvoliť si tú najlepšiu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
  12 najčastejších chýb mladých vodičov

  Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

 • Porucha auta
  15. januára 2023|Martina Pisarčíková
  Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

  Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.