Prasknuté čelné sklo: Ako postupovať?

Prasknuté čelné sklo

Prasknuté čelné sklo nie je maličkosť. Neprejdete s ním stanicou technickej kontroly, môžete zaň dostať pokutu, môže byť rizikové na cestách a jeho oprava je drahá. Na základe rozhodnutia súdov je možné, aby ste si takúto výmenu skla hradili z PZP toho, kto vám ju spôsobil. Ak sa ale vinník neprizná, keďže dokazovanie je značne zložité alebo ho ani nechytíte, existujú aj iné spôsoby, ako získať poistné krytie.

Rozhodnutie súdu

Najvyšší súd SR potvrdil, že pri rozbití skla letiacim kameňom ide o vymrštenie objektu spod kolies idúceho auta a teda má pôvod v prevádzke automobilu. Škoda by preto mala by byť hradená z PZP. Napriek tomu sa môže vodič stretnúť s tým, že takáto škoda mu z PZP uznaná nebude. Dôvodov je niekoľko.

Spočítať ceny PZP

PZP neslúži na ochranu vášho vozidla

Toto je jednoducho základné pravidlo, na ktoré je potrebné pamätať pri riešení situácie prasknutého čelného skla. To znamená, že aj keby poisťovňa chcela, nemôže uplatniť náhradu škody z vášho PZP, ale z PZP automobilu, ktoré vám škodu spôsobilo. A tu je celý problém. Na rozdiel od bežnej automobilovej kolízie, kde je možné jednoznačné určiť vinníka, pri letiacom kamienku, to také jednoduché nie je.

Stále je tu možnosť

Po vynesení rozsudku Najvyšším súdom mnohých potešilo, že nebude potrebné si na krytie prasnutého skla platiť pripoistenie k vlastnému PZP, či havarijné poistenie. No Najvyšší súd len potvrdil postup, akým poisťovne postupovali vždy. Ak je vinník, poistenie sa preplatilo z jeho poistky. Ak nie je, stále tu je pripoistenie čelného skla, ktoré ponúkajú mnohé poisťovne k PZP, alebo havarijné poistenie. Z neho sa bude prasknuté čelné sklo preplácať či poznáte vinníka, alebo nie.

Povinné zmluvné poistenie

Čo robiť s prasklinou na čelnom skle?

Základné informácie o tom, ako zákon a poisťovne pristupujú k rozbitiu čelného skla kamienkom sme už zistili. To však nijako neovplyvňuje skutočnosť, že mnohí nevedia, ako v takýchto situáciách správne postupovať. Je potrebné kontaktovať poisťovňu alebo nie? Treba dať čelné sklo opraviť hneď alebo stačí aj neskôr?

Začnime opravou čelného skla. Platí, že čím skôr si ho dáte opraviť, tým lepšie. Môžete vďaka tomu ušetriť stovky až tisíce eur. Dôvod je ten, že prasklina sa môže vplyvom vetra, nečistôt alebo teplotných výkyvov nepekne zväčšovať. Skôr či neskôr ju budete musieť dať tak či tak opraviť.

Pre niektorých vodičov je zlatou strednou cestou tzv. SOS riešenie, ktoré je pomocníkom v situáciách, keď nestíhate ísť do autoservisu. Cez prasknuté miesto stačí prelepiť priehľadnú lepiacu pásku. Okrem pásky môžete využiť aj celofán alebo papier.

Takéto SOS riešenie nemôžete využiť v prípade, že sa prasklina nachádza v oblasti zorného poľa vodiča. Ak máte takýto problém, vozidlo nie je technicky spôsobilé na jazdu a nemali by ste ho používať na prepravu. Keď tak urobíte, hrozí vám vysoká pokuta.

Ako riešiť prasknuté čelné sklo?

Prasknuté čelné sklo je problémom mnohých vodičov. Nedá sa mu vyhnúť žiadnym špeciálnym spôsobom. Často sú to sekundy, keď sa kamienok z cesty odrazí a spraví menšiu či väčšiu prasklinu. Bohužiaľ, s prasknutým čelným sklom jazdiť nemôžete. Čo v takomto prípade robiť?

Celý článok >

Oprava alebo výmena čelného skla?

Mnohí vodiči si myslia, že pri každej praskline je nutné meniť úplne celé čelné sklo. To však nie je pravda. Mnohokrát stačí, keď ho necháte len odborne sceliť. Takáto metóda je na rozdiel od celkovej výmeny oveľa lacnejšia a rýchlejšia.

Ak neviete, či budete musieť meniť celé sklo alebo vám stačí jeho oprava, zájdite do servisu a informujte sa. Spravidla platí, že menšie nedokonalosti vám odborníci spravia na počkanie.

Problém prichádza ale vtedy, keď je prasklina v zornom poli vodiča. V takýchto situáciách si musíte nechať vymeniť celé čelné sklo, nehľadiac na to, či je prasklina malá, alebo väčšia. Zorným poľom vodiča sa myslí obdĺžnik, ktorého spodná strana leží približne 30 centimetrov od spodnej časti skla a horná 30 cm od hornej časti skla. Bočné strany zas ležia 15 cm od bočného stĺpika a od stredu skla.

Cena opravy alebo výmeny čelného skla

Prasknuté čelné sklo je problém, ktorý dokáže negatívne ovplyvniť nielen vašu náladu, ale aj váš rozpočet. Cena sa odvíja od množstva faktorov, ako napríklad to, či sa bude rozbité čelné sklo meniť úplne celé, alebo sa bude opravovať len časť. Výslednú cenu ovplyvní aj model vozidla. Mnohé autoservisy opravujú čelné sklá od 90 eur.

Kedy kontaktovať poisťovňu?

Zistili ste, že máte rozbité alebo mierne poškriabané čelné sklo? V takýchto situáciách máte dve možnosti. Buď všetko vyriešite sami, alebo kontaktujete poisťovňu. Poisťovňa vám však dokáže pomôcť len vtedy, keď máte uzatvorené pripoistenie čelného skla. Na základe neho vám preplatí celú alebo určitú časť zo škôd.

Pripoistenie čelného skla je výhodné, no dávajte si pozor na jeden menší detail. Väčšina poisťovní ho poskytuje len so spoluúčasťou. Znamená to, že v prípade škody musíte určitú čiastku doplatiť vy. Suma, ktorú budete platiť sa odvíja od podmienok v zmluve. Spoluúčasť býva spravidla v hodnote od 5 do 15 %. Vyššiu by ste brať nemali. Neoplatí sa.

Ak pripoistenie nemáte, musíte všetky náklady zaplatiť sami. Dbajte ale na to, aby ste sa zbytočne nesnažili na oprave ušetriť. Čelné sklo musíte zveriť do rúk profesionálom z autorizovaného servisu.

TIP

 

Pripoistenie čelného skla si môžete vybaviť nielen k havarijnému, ale aj k povinnému zmluvnému poisteniu.

 

Kde nájdete najvýhodnejšie pripoistenie čelného skla?

Pripoistenie čelného skla vám poskytne takmer každá poisťovňa. Vyberať by ste si mali podľa toho, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, prípadne toho, kde získate výhodnejšie podmienky.

Pre zjednodušenie výberu sme pre vás porovnali jednotlivé možnosti:

Poisťovňa

Pripoistenie čelného skla

ČSOB

 • spoluúčasť v hodnote 10 % platíte len v prípade kompletnej výmeny čelného skla,
 • pri uzatváraní zmluvy si vyberáte limity poistného krytia vo výške:

  • 150 eur,

  • 300 eur,

  • 500 eur,

  • 1 000 eur,

 • v rámci pripoistenia si môžete poistiť aj zadné a bočné okná,

 • pripoistenie nie je určené na panoramatickú strechu, strešné okná alebo svetlomety,

 • územná platnosť pripoistenia sa odvíja od územnej platnosti PZP.

UNION

 • pripoistenie sa dojednáva so spoluúčasťou 10 %,

 • dojednať si ho môžete pre auto, ktoré nie je staršie ako 12 rokov,

 • územná platnosť Európa,

 • poistné krytie v hodnote 200 – 550 eur,

 • pripoistením môžete poistiť všetky okná na aute.

AXA

 • pripoistenie všetkých okien,

 • spoluúčasť v hodnote 80 eur,

 • poistné krytie v hodnote od 400 do 1 600 eur,

 • územná platnosť Európa + Turecko.

Wüstenrot

 • pripoistenie všetkých okien,

 • poistné krytie v hodnote 200 – 800 eur,

 • spoluúčasť v hodnote 10 %,

 • územná platnosť Európa.

Uniqa

 • v rámci pripoistenia si poisťujete len čelné sklo,

 • poistné krytie v hodnote 250 – 1 000 eur,

 • pripoistenie nemá žiadnu spoluúčasť,

 • územná platnosť sa určuje podľa zelenej karty.

Generali

 • v rámci pripoistenia si poisťujete len čelné sklo,

 • poistné krytie v hodnote od 120 do 1 000 eur,

 • spoluúčasť v hodnote 10 %,

 • územná platnosť Európa + Turecko.

 

Vyriešte prasknuté čelné sklo rýchlo a jednoducho

Prasknuté čelné sklo je problém, ktorý môže spraviť pomerne veľkú dieru do rozpočtu. Vyhnite sa plateniu vysokých poplatkov a vyberte si výhodné pripoistenie čelného skla, ktoré sa dá vybaviť k havarijnému aj povinnému zmluvnému poisteniu. Kryte sa pred nečakanými škodami najlepšie, ako sa dá.
 

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 11