Prasknuté čelné sklo. Ako to je s jeho poistením naozaj?

Prasknuté čelné sklo nie je maličkosť. Neprejdete s ním stanicou technickej kontroly, môžete zaň dostať pokutu, môže byť rizikové na cestách a navyše jeho oprava je drahá. Na základe rozhodnutia súdov je možné aby ste si takúto výmenu skla hradili z PZP toho, kto vám ju spôsobil. No ak sa vinník neprizná, keďže dokazovanie je značne zložité, alebo ho ani nechytíte, existujú aj iné spôsoby, ako získať poistné krytie.


Rozhodnutie súdu

Najvyšší súd SR potvrdil, že pri rozbití skla letiacim kameňom ide o vymrštenie objektu spod kolies idúceho auta a teda má pôvod v prevádzke automobilu. Škoda by preto mala by byť hradená z PZP. Napriek tomu sa môže vodič stretnúť s tým, že takáto škoda mu z PZP uznaná nebude. Dôvodov je niekoľko.


PZP neslúži na ochranu vášho vozidla

Toto je jednoducho základné pravidlo, na ktoré je potrebné pamätať pri riešení situácie prasknutého čelného skla. To znamená, že aj keby poisťovňa chcela, nemôže uplatniť náhradu škody z vášho PZP, ale z PZP automobilu, ktoré vám škodu spôsobilo. A tu je celý problém. Na rozdiel od bežnej automobilovej kolízie, kde je možné jednoznačné určiť vinníka, pri letiacom kamienku, to také jednoduché nie je.


Poisťovne tvrdia, že zákon dodržiavajú

Poisťovne skutočne evidujú mnoho prípadov, kedy bolo poškodenie čelného skla vodičom preplatené z PZP. Museli však splniť minimálne podmienku, že vodič auta, ktoré prasknutie kamienkom spôsobilo, svoju chybu uznal. Následne si tak poškodený u neho uplatnil poistné plnenie.


Nejde o jednoduchý proces

Dokazovanie, že auto pred vami spôsobilo prasknutie vášho čelného skla je veľmi komplikované. Ak vás druhé auto predbieha, nemusí si takúto situáciu ani všimnúť. Naháňať ho v bežnej premávke jednoducho nebudete. Ak sa vám aj podarí zistiť majiteľa vozidla, ten samozrejme nemusí uznať, že prasknutie bolo spôsobené ním a prinútiť ho k priznaniu je prakticky nemožné. Zrejme by ste neuspeli ani súdnou cestou.


Stále je tu možnosť

Po vynesení rozsudku Najvyšším súdom mnohých potešilo, že nebude potrebné si na krytie prasnutého skla platiť pripoistenie k vlastnému PZP, či havarijné poistenie. No Najvyšší súd len potvrdil postup, akým poisťovne postupovali vždy. Ak je vinník, poistenie sa preplatilo z jeho poistky. Ak nie je, stále tu je pripoistenie čelného skla, ktoré ponúkajú mnohé poisťovne k PZP, alebo havarijné poistenie. Z neho sa bude prasknuté čelné sklo preplácať či poznáte vinníka, alebo nie.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 5