Škoda neznámym vinníkom, ako ju riešiť?

Prišli ste k autu a vidíte, že je poškodené. Často sa to stáva počas zimných mesiacov. Nepoteší napríklad poškodenie laku od petardy alebo prskalky, ale napríklad veľmi časté sú aj ťukance na parkoviskách lyžiarskych centier, ktoré sa snažia vinníci zamaskovať. Ako teda postupovať, ak sa také niečo stane?


Spočítať
ceny

Vinník chce ušetriť

Dôvod, prečo niekto poškodí auto a ujde je často v snahe ušetriť. Niekto urobil chybu a má havarijné poistenie, vďaka ktorému si škodu dá preplatiť. No má aj PZP, z ktorej by mal napríklad dať preplatiť vzniknutú škodu na vozidle cudzieho vodiča, ale to by musel škodu nahlásiť. Neseriózni vodiči tak neurobia a v poisťovni si nechajú preplatiť len svoju škodu. A to z dôvodu, že ak by prišlo k plneniu z ich PZP, je viac ako pravdepodobné, že poisťovňa im v budúcom roku zdvihne poistné a tomu sa chcú vyhnúť. Preto sa správajú k iným vodičom skutočne nezodpovedne. V takomto prípade je možné tak isto v podstate využiť len vlastnú havarijnú poistku, pretože tá uhradí aj škody, ktoré vám vznikli cudzím zavinením a nezistením vinníkom.

Škoda spôsobená vandalizmom

Druhou možnosťou, ako dokáže vaše auto utrpieť škodu je skrátka vandalizmus. Tu treba povedať, že ak je škoda zjavne dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby, ide o vandalizmus a je potrebné privolať políciu. Pretože aj tu prichádza k plneniu z havarijného poistenia. Ak budete chcieť si uplatniť napríklad poškodený lak, odtrhnuté zrkadielka alebo kopnutie do dverí, či iný čin vandalov, je potrebná dokumentácia aj správa polície. Poisťovne totiž často v prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti odmietnu poskytnúť poistné plnenie.

Polícia je potrebná aj pri nezavinenej škode

Hlavne zimné obdobie je bohaté aj na takzvané nezavinené škody. To znamená, že nie je vinník, od ktorého by škodu bolo možné vymáhať. Ide o prípady, ak škodu spôsobil sneh zo strechy budovy, ľad, cencúle a podobne a poškodený nepozná vlastníka budovy a nemal možnosť spísať škodovú udalosť z jeho poistenia. Aj vtedy je potrebné privolať políciu a prípad zdokumentovať. Obzvlášť ak ide o škodu presahujúcu 4000 eur.

Ak havarijné poistenie nemáte

Ak vám vznikla škoda na aute a nemáte havarijné poistenie, bude potrebné si ju uhradiť z vlastného vrecka. Prípadne zavolať políciu, škodu zdokumentovať a podať trestné oznámenie za vandalizmus. Nie je síce vysoká pravdepodobnosť odhalenia zločinca, ale v súčasnosti má mnoho lyžiarskych stredísk aj parkovísk monitoring kamerami, čo môže pomôcť k odhaleniu vinníka. Následne si tak budete môcť od vinníka vymáhať náhradu škody aj súdnou cestou.


Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2