Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorú ste nezavinili, zo zákona máte nárok na náhradu škody z PZP vinníka. Čo však v prípade, že vinník z miesta utiekol alebo je neznámy? Na parkovisku si nájdete oškreté alebo narazené auto alebo ho poškodia vandali či petardy. Pozrime sa spolu na niekoľko typov takýchto udalostí a ich riešenie.
Z terminologického hľadiska je dôležité rozlišovať medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou.
Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke definuje dopravnú nehodu ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:
Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, ak:
Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa na účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu. Takéto udalosti sú škodovou udalosťou.
Jeden z najdôležitejších rozdielov medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou je teda výška hmotnej škody na zúčastnených vozidlách vrátane prepravovaných vecí alebo hmotná škoda na inom majetku. Za dopravnú nehodu sa považuje hmotná škoda prevyšujúca sumu 3 990 eur.
Ak ste sa stali účastníkom škodovej udalosti, resp. dopravnej nehody, ktorú ste nespôsobili, škodu vám z povinného zmluvného poistenia (PZP) uhradí poisťovňa, v ktorej ho má vinník uzavreté. Realizuje sa náhrada škody z PZP vinníka. Ak je však vinník neznámy alebo z miesta udalosti utiekol, dostávate sa do celkom inej situácie. A to sa týka nielen nehôd v cestnej premávke, ale i na parkoviskách či poškodenia vozidla vandalizmom.
To, že vinník opustí miesto škodovej udalosti, nie je, žiaľ, ničím výnimočným. Dôvod je celkom prozaický; vinník sa obáva následkov svojho konania. Škodu mohol spôsobiť pod vplyvom alkoholu alebo drog, nemá zaplatenú poistku alebo nemôže uhradiť náklady na opravu vášho vozidla.
Ak máte uzavreté havarijné poistenie, z neho sa uhrádzajú aj škody, ktoré vám vznikli cudzím zavinením alebo neznámym vinníkom. Ak však havarijnú poistku nemáte a vinník nie je známy, uzavreté PZP vám nepomôže. Z toho sa totiž škody na vlastnom vozidle neuhrádzajú. Náhradu škody si teda nemáte od koho uplatniť a vozidlo si budete musieť dať opraviť na vlastné náklady.
V určitých prípadoch existuje možnosť preplatiť škody z garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov.
Podľa zákona č. 381/2002 Z.z. o PZP sa z garančného fondu sa poškodenému poskytuje plnenie za škodu:
Preplatenie škody na majetku z garančného fondu zo zákona nie je možné v prípade, ak neznámy vinník poškodí vozidlo, z miesta nehody odíde a poškodenému sa ho nepodarí stotožniť. V tomto prípade sa z garančného fondu preplácajú len škody na zdraví.
Preto je mimoriadne dôležité, aby ste s políciou spolupracovali a pomohli jej pri hľadaní vinníka. Ak sa vinníka podarí vypátrať a mal by platné poistenie PZP, preplatenie škôd si môžete nárokovať u jeho poisťovne. Ak PZP uzavreté nemá, rieši sa preplatenie škôd z garančného fondu.
Či už ide o útek vinníka z miesta nehody alebo je škoda dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby v podobe vandalizmu, vždy privolajte políciu. Ak by ste totiž chceli žiadať o plnenie z havarijného poistenia, poisťovňa bude od vás vyžadovať dokumentáciu vrátane správy polície. V prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti vám poisťovňa môže poistné plnenie zamietnuť. Ak havarijné poistenie nemáte, škodu si musíte uhradiť z vlastného vrecka. Polícia škodu zdokumentuje, podáte trestné oznámenie za vandalizmus a v prípade odhalenia vinníka si budete môcť od neho vymáhať náhradu škody súdnou cestou.
Rovnako ak by ste si chceli uplatniť náhradu škody z garančného fondu, podmienkou je, že polícia nehodu po jej vzniku zistila. Potvrdenie polície, že škoda bola spôsobená prevádzkou nezisteného motorového vozidla, za ktorú zodpovedá nezistená osoba, ste ako poškodený povinný predložiť kancelárii pri uplatnení nároku na náhradu škody.
Polícia je potrebná aj pri nezavinenej škode. Ide o škody, pri ktorých neexistuje vinník, od ktorého by bolo možné škodu vymáhať. Napríklad o škody na vozidle spôsobené snehom zo strechy, ľadom či cencúľmi, kde ako poškodený nepoznáte vlastníka budovy a nemáte možnosť uplatniť plnenie z jeho poistenia. Aj v tomto prípade je potrebné privolať políciu a prípad zdokumentovať; obzvlášť ak ide o škody presahujúce 3 990 eur.