chlap telefonujúci pri svojom odretom aute

Škoda na vozidle spôsobená neznámym vinníkom: Ako ju riešiť?

Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorú ste nezavinili, zo zákona máte nárok na náhradu škody z PZP vinníka. Čo však v prípade, že vinník z miesta utiekol alebo je neznámy? Na parkovisku si nájdete oškreté alebo narazené auto alebo ho poškodia vandali či petardy. Pozrime sa spolu na niekoľko typov takýchto udalostí a ich riešenie.

Dopravná nehoda vs. škodová udalosť

Z terminologického hľadiska je dôležité rozlišovať medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou.

Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke definuje dopravnú nehodu ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:


 • sa usmrtí alebo zraní osoba,
 • sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
 • uniknú nebezpečné látky alebo
 • na niektorom zo zúčastnených vozidiel vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca 1,5-násobok väčšej škody podľa Trestného zákona (3 990 eur).   


Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, ak:


 • nie je splnená niektorá z povinností účastníka škodovej udalosti,
 • je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia alebo
 • sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.


Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa na účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu. Takéto udalosti sú škodovou udalosťou.

Jeden z najdôležitejších rozdielov medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou je teda výška hmotnej škody na zúčastnených vozidlách vrátane prepravovaných vecí alebo hmotná škoda na inom majetku. Za dopravnú nehodu  sa považuje hmotná škoda prevyšujúca sumu 3 990 eur.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Poškodenie vozidla - neznámy vinník

Ak ste sa stali účastníkom škodovej udalosti, resp. dopravnej nehody, ktorú ste nespôsobili, škodu vám z povinného zmluvného poistenia (PZP) uhradí poisťovňa, v ktorej ho má vinník uzavreté. Realizuje sa náhrada škody z PZP vinníka. Ak je však vinník neznámy alebo z miesta udalosti utiekol, dostávate sa do celkom inej situácie. A to sa týka nielen nehôd v cestnej premávke, ale i na parkoviskách či poškodenia vozidla vandalizmom. 

To, že vinník opustí miesto škodovej udalosti, nie je, žiaľ, ničím výnimočným. Dôvod je celkom prozaický; vinník sa obáva následkov svojho konania. Škodu mohol spôsobiť pod vplyvom alkoholu alebo drog, nemá zaplatenú poistku alebo nemôže uhradiť náklady na opravu vášho vozidla. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Ak máte uzavreté havarijné poistenie, z neho sa uhrádzajú aj škody, ktoré vám vznikli cudzím zavinením alebo neznámym vinníkom. Ak však havarijnú poistku nemáte a vinník nie je známy, uzavreté PZP vám nepomôže. Z toho sa totiž škody na vlastnom vozidle neuhrádzajú. Náhradu škody si teda nemáte od koho uplatniť a vozidlo si budete musieť dať opraviť na vlastné náklady

V určitých prípadoch existuje možnosť preplatiť škody z  garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov

Podľa zákona č. 381/2002 Z.z. o PZP sa z garančného fondu sa poškodenému poskytuje plnenie za škodu: 


 • na zdraví a náklady pri usmrtení spôsobené prevádzkou nezisteného motorového vozidla, za ktoré zodpovedá nezistená osoba,
 • spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba bez poistenia zodpovednosti,
 • spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba, ktorej zodpovednosť za túto škodu je poistená u poisťovateľa, ktorý z dôvodu svojej platobnej neschopnosti nemôže túto škodu uhradiť,
 • spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba, ktorej zodpovednosť za túto škodu je poistená hraničným poistením, 
 • spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla vodičom, ktorému nevzniká pri prevádzke tohto motorového vozidla na území Slovenskej republiky povinnosť uzavrieť hraničné poistenie.

 

Preplatenie škody na majetku z garančného fondu zo zákona nie je možné v prípade, ak neznámy vinník poškodí vozidlo, z miesta nehody odíde a poškodenému sa ho nepodarí stotožniť. V tomto prípade sa z garančného fondu preplácajú len škody na zdraví. 

Preto je mimoriadne dôležité, aby ste s políciou spolupracovali a pomohli jej pri hľadaní vinníka. Ak sa vinníka podarí vypátrať a mal by platné poistenie PZP, preplatenie škôd si môžete nárokovať u jeho poisťovne. Ak PZP uzavreté nemá, rieši sa preplatenie škôd z garančného fondu.


Nezabudnite kontaktovať políciu 

Či už ide o útek vinníka z miesta nehody alebo je škoda dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby v podobe vandalizmu, vždy privolajte políciu. Ak by ste totiž chceli žiadať o plnenie z havarijného poistenia, poisťovňa bude od vás vyžadovať dokumentáciu vrátane správy polície. V prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti vám poisťovňa môže poistné plnenie zamietnuť. Ak havarijné poistenie nemáte, škodu si musíte uhradiť z vlastného vrecka. Polícia škodu zdokumentuje, podáte trestné oznámenie za vandalizmus a v prípade odhalenia vinníka si budete môcť od neho vymáhať náhradu škody súdnou cestou

Rovnako ak by ste si chceli uplatniť náhradu škody z garančného fondu, podmienkou je, že polícia nehodu po jej vzniku zistila.  Potvrdenie polície, že škoda bola spôsobená prevádzkou nezisteného motorového vozidla, za ktorú zodpovedá nezistená osoba, ste ako poškodený povinný predložiť kancelárii pri uplatnení nároku na náhradu škody.

Polícia je potrebná aj pri nezavinenej škode. Ide o škody, pri ktorých neexistuje vinník, od ktorého by bolo možné škodu vymáhať. Napríklad o škody na vozidle spôsobené snehom zo strechy, ľadom či cencúľmi, kde ako poškodený nepoznáte vlastníka budovy a nemáte možnosť uplatniť plnenie z jeho poistenia. Aj v tomto prípade je potrebné privolať políciu a prípad zdokumentovať; obzvlášť ak ide o škody presahujúce 3 990 eur.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.