Predné koleso bicykla

Ako si správne poistiť bicykel

8. 7. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Bicykel nie je lacná záležitosť. A prísť oň sa rovná nielen finančnej strate, ale súčasne znamená, že vám možno stroskotá aj cyklistická sezóna. Teda v prípade, že bicykle nemáte správne poistený. Ako si však poistiť bicykel či už na záhrade, alebo niekde v záhradnom domčeku, či v pivnici?

Na Slovensku má poistenie zmysel

O tom, že poistenie bicykla rozhodne nie je zbytočnosť hovoria aj štatistiky z polície. Na Slovensku totiž zlodeji ročne ukradnú stovky bicyklov.  A poistenie bicykla je možnosť, ako sa dostať k poistnému plneniu aj keď vám bicykle ukradnú.

Poistenie bicykla neponúka však na Slovensku každá poisťovňa a preto je vhodné spraviť si prieskum, alebo využiť poistné kalkulačky a porovnávače. A tak isto je nutné zaistiť, aby takéto poistenie pokrylo všetko, čo potrebujete. Skrátka, aby ste si neplatili poistenie zbytočne a napríklad nemali poistenú krádež z domu, keď máte bicykle v pivnici a podobne.

Ako si nastaviť poistenie bicykla?

Najprv je dôležité nastaviť, aby bol poistený bicykle taký, aký máte. Teba poistenie krádeže bicykla alebo elektrobicykla, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. „Cyklisti si môžu vybrať, či si bicykel poistia na jeden, dva alebo na tri roky, pričom toto poistenie je platné nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí,“  vysvetľuje Kristína Šafáriková, produktová manažérka B2B a bankopistenia poisťovne Generali. 

Nový aj starší, ale iba do troch rokov

Najvodnejšie je samozrejme poistiť si nový bicykel priamo pri jeho kúpe, ale poistiť je možné aj starší bicykel a to do veku 3 rokov. „Ak ste si v minulosti bicykel zakúpili a nepoistili, môžete sa informovať u svojho predajcu ohľadne dopoistenia, pričom je predajcovi potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad, ako aj bicykel,“ radí Kristína Šafáriková. Poisťovne však poisťujú bicykle obvykle len do veku troch rokov. Pretože následne už sa veľmi ťažko ohodnocuje jeho cena, nakoľko aj bicykle starnú a strácajú na cene.

Poistenie asistenčných služieb

Veľkou výhodou o ktorej mnoho cyklistov ani netuší je, že aj poistenie bicykla v sebe skrýva asistenčné služby. To už poznáme ako z cestovného poistenia, tak aj z poistenia automobilov

Čo to znamená pri bicykli? Napríklad aj to, že poistenie nie je len o krádeži, ale poskytuje servis aj pre samotného cyklistu. Aj v prípade, že ku krádeži nedôjde, ale má napríklad nehodu. V prípade nehody  asistenčné služby k poisteniu bicykle zabezpečia odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu pri nehode. 

Poistite si aj zodpovednosť

Ide o veľmi dôležitú súčasť poistenia. Aj pri cyklistike dochádza k nehodám a často sú na vine práve cyklisti. Podľa policajných štatistík počet nehôd, ktoré zavinia cyklisti každý rok, mierne stúpa. Minulý rok zavinili cyklisti 438 dopravných nehôd, čo je o 13 percent viac ako v roku 2017. Najviac nehôd cyklistov sa stáva práve počas leta

Ak je vinníkom nehody vodič auta, škoda je hradená z jeho povinného zmluvného poistenia. Ak nehodu spôsobil cyklista, za škodu zodpovedá on. No pokiaľ má uzatvorené poistenie zodpovednosti v rámci svojho majetkového poistenia, škodu zaňho uhradí poisťovňa. 


„Poistných udalostí, ktoré zavinil cyklista a spôsobil škodu na zdraví či majetku iného, evidujeme každý rok v desiatkach. Najčastejšie ide o škody, keď cyklista jazdou po chodníku narazil do chodca a spôsobil mu zranenie, alebo nedal prednosť vozidlu a poškodil ho. Časté sú aj škody, keď deti pri nepozornej jazde na bicykli zrazia chodcov,” vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.


Preto rozhodne nezabudnite na poistenie zodpovednosti pred tým, ako s bicyklom vyrazíte na cesty. Toto poistenie kryje všetky škody, ktoré spôsobí poistený alebo členovia jeho domácnosti na zdraví či majetku inej osoby.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.