Predné koleso bicykla

Ako si správne poistiť bicykel

8. 7. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Bicykel nie je lacná záležitosť. A prísť oň sa rovná nielen finančnej strate, ale súčasne znamená, že vám možno stroskotá aj cyklistická sezóna. Teda v prípade, že bicykle nemáte správne poistený. Ako si však poistiť bicykel či už na záhrade, alebo niekde v záhradnom domčeku, či v pivnici?

Na Slovensku má poistenie zmysel

O tom, že poistenie bicykla rozhodne nie je zbytočnosť hovoria aj štatistiky z polície. Na Slovensku totiž zlodeji ročne ukradnú stovky bicyklov.  A poistenie bicykla je možnosť, ako sa dostať k poistnému plneniu aj keď vám bicykle ukradnú.

Poistenie bicykla neponúka však na Slovensku každá poisťovňa a preto je vhodné spraviť si prieskum, alebo využiť poistné kalkulačky a porovnávače. A tak isto je nutné zaistiť, aby takéto poistenie pokrylo všetko, čo potrebujete. Skrátka, aby ste si neplatili poistenie zbytočne a napríklad nemali poistenú krádež z domu, keď máte bicykle v pivnici a podobne.

Ako si nastaviť poistenie bicykla?

Najprv je dôležité nastaviť, aby bol poistený bicykle taký, aký máte. Teba poistenie krádeže bicykla alebo elektrobicykla, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. „Cyklisti si môžu vybrať, či si bicykel poistia na jeden, dva alebo na tri roky, pričom toto poistenie je platné nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí,“  vysvetľuje Kristína Šafáriková, produktová manažérka B2B a bankopistenia poisťovne Generali. 

Nový aj starší, ale iba do troch rokov

Najvodnejšie je samozrejme poistiť si nový bicykel priamo pri jeho kúpe, ale poistiť je možné aj starší bicykel a to do veku 3 rokov. „Ak ste si v minulosti bicykel zakúpili a nepoistili, môžete sa informovať u svojho predajcu ohľadne dopoistenia, pričom je predajcovi potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad, ako aj bicykel,“ radí Kristína Šafáriková. Poisťovne však poisťujú bicykle obvykle len do veku troch rokov. Pretože následne už sa veľmi ťažko ohodnocuje jeho cena, nakoľko aj bicykle starnú a strácajú na cene.

Poistenie asistenčných služieb

Veľkou výhodou o ktorej mnoho cyklistov ani netuší je, že aj poistenie bicykla v sebe skrýva asistenčné služby. To už poznáme ako z cestovného poistenia, tak aj z poistenia automobilov

Čo to znamená pri bicykli? Napríklad aj to, že poistenie nie je len o krádeži, ale poskytuje servis aj pre samotného cyklistu. Aj v prípade, že ku krádeži nedôjde, ale má napríklad nehodu. V prípade nehody  asistenčné služby k poisteniu bicykle zabezpečia odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu pri nehode. 

Poistite si aj zodpovednosť

Ide o veľmi dôležitú súčasť poistenia. Aj pri cyklistike dochádza k nehodám a často sú na vine práve cyklisti. Podľa policajných štatistík počet nehôd, ktoré zavinia cyklisti každý rok, mierne stúpa. Minulý rok zavinili cyklisti 438 dopravných nehôd, čo je o 13 percent viac ako v roku 2017. Najviac nehôd cyklistov sa stáva práve počas leta

Ak je vinníkom nehody vodič auta, škoda je hradená z jeho povinného zmluvného poistenia. Ak nehodu spôsobil cyklista, za škodu zodpovedá on. No pokiaľ má uzatvorené poistenie zodpovednosti v rámci svojho majetkového poistenia, škodu zaňho uhradí poisťovňa. 


„Poistných udalostí, ktoré zavinil cyklista a spôsobil škodu na zdraví či majetku iného, evidujeme každý rok v desiatkach. Najčastejšie ide o škody, keď cyklista jazdou po chodníku narazil do chodca a spôsobil mu zranenie, alebo nedal prednosť vozidlu a poškodil ho. Časté sú aj škody, keď deti pri nepozornej jazde na bicykli zrazia chodcov,” vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.


Preto rozhodne nezabudnite na poistenie zodpovednosti pred tým, ako s bicyklom vyrazíte na cesty. Toto poistenie kryje všetky škody, ktoré spôsobí poistený alebo členovia jeho domácnosti na zdraví či majetku inej osoby.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

 • auta na silnici
  08. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

  Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?