PZP pre e-kolobežky a e-bicykle
Nová zákonná povinnosť od 1.8.2024
Porovnanie ponúk online už do 2 minút
Uzavretie zmluvy z pohodlia domova
Aké benefity môžete prostredníctvom PZP získať?
Krytie škôd
spôsobených prevádzkou elektrokolobežky a ďalších vozidiel s elektrickým pohonom tretím osobám na ich zdraví a majetku
Asistenčné služby
pre prípad poruchy vozidla a tiež telefonická právna pomoc v prípade havárie
Úrazové poistenie
pre vodiča kolobežky – odškodnenie za úraz, ktorý sa mu stane počas jazdy na e-kolobežke, e- bicykli alebo inom vozidle
Kto sa musí poistiť?
Poistenie musí mať každé e-vozidlo:
s konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo
s prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a rýchlosťou viac ako 14 km/h
k takýmto malým e-vozidlám patria najmä e-kolobežky, e-bicykle, segwaye, hoverboardy, záhradné traktory a ďalšie typy vozidiel, ktoré tieto parametre spĺňajú
Poistené byť nemusia:
kolobežky, bicykle a iné vozidlá poháňané výlučne ľudskou silou
elektrické invalidné vozíky pre invalidov a osoby s telesným postihnutím
e-vozidlá pohybujúce sa výhradne po súkromnom pozemku
elektrovozidlá bez výrobného čísla
Najčastejšie otázky
Odkedy musím mať uzavreté PZP pre e-kolobežku?
Povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie pre e-kolobežku platí od 1. augusta 2024. Zaviedla ju novela zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Povinné poistenie je viazané na konkrétnu osobu a konkrétne vozidlo.
Platí povinnosť uzavrieť PZP pre všetky kolobežky?
Nie, povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie sa vzťahuje len na majiteľov silnejších elektrických kolobežiek a segwayov, ktoré dokážu jazdiť rýchlejšie ako 25 km/h, alebo vážia viac ako 25 kg a jazdia rýchlejšie ako 14 km/h. Keďže väčšina elektrokolobežiek tieto parametre nespĺňa, na mnohých majiteľov e-kolobežiek sa preto táto povinnosť nevzťahuje. PZP si, samozrejme, nemusíte uzavrieť ani pri kolobežkách bez elektrického pohonu. Naopak, dobrovoľne si môžete poistiť aj e-kolobežku alebo iné e-vozidlo, ktoré zákonné parametre nespĺňajú
Ktoré poisťovne poskytujú PZP pre elektrické kolobežky?
PZP pre elektrokolobežky zatiaľ poskytuje len niekoľko poisťovní, ktoré majú v ponuke aj PZP pre iné typy vozidiel. Sú to Allianz poisťovňa, Generali poisťovňa a UNIQA poisťovňa. Samostatné produkty v dohľadnej dobe pripravujú aj ČSOB poisťovňa a poisťovňa Pillow.
Ako môžem uzavrieť poistenie elektrokolobežky?
Povinné zmluvné poistenie na kolobežku môžete uzavrieť prostredníctvom vyššie uvedených poisťovní online, priamo v ich pobočkách alebo online priamo na našej stránke. Pre porovnanie podmienok v jednotlivých poisťovniach využite našu online kalkulačku PZP a uzavrite si poistenie rýchlo, jednoducho, už do 2 minút.
Aké údaje potrebujem na uzavretie PZP pre elektrokolobežku?
Okrem osobných údajov budete na uzavretie PZP potrebovať aj údaje na identifikáciu vozidla, ktoré nájdete vo výrobnom alebo technickom liste. Sú to napríklad výrobca, model, rok výroby, výkon alebo sériové číslo.
Existuje aj iná možnosť ako PZP, ktorá umožňuje poistiť elektrokolobežku?
V prípade, že vaša elektrická kolobežka nespĺňa zákonom stanovené parametre, určite sa vám oplatí mať uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré je súčasťou poistenia majetku.
Platí povinnosť uzavrieť PZP aj pre elektrické bicykle a iné e-vozidlá?
PZP nemusíte mať pri elektrických bicykloch, ktoré sú vybavené iba pomocným elektrickým pohonom za účelom pomáhať pri šliapaní. Poistenie je však povinné pre elektrobicykle, ktoré spĺňajú technické parametre definované zákonom – teda v prípade, že ide o samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným mechanickým pohonom s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h. Tieto parametre zároveň spĺňajú aj niektoré segwaye, elektrické jednokolky, hoverboardy, trojkolesové skútre, troj- a štvorkolesové vozíky, vozíky pre seniorov či záhradné traktory.
Hrozí mi za neuzatvorenie PZP pokuta?
Áno. Od augusta 2024 došlo navyše k výraznému navýšeniu pokút za neuzatvorené PZP. Za nesplnenie povinnosti uzavrieť povinné zmluvné poistenie vám môže byť udelená pokuta vo výške 50 až 5 000 eur.
Jednoduché porovnanie poistenia
Spoľahlivý a overený partner
poistených klientov za rok
spokojných zákazníkov
Slová našich klientov
- Janka V.
Ďakujem za túto stránku. Poistenie vozidla som mala vybavené za 10 min.
- Dušan P.
Úžasný ľudský prístup, všetko podrobne vysvetlené, zmluva nad očakávanie uzavretá.
- Tomáš M.
Super, maximálna spokojnosť, ušetril som 55 eur.
- Boris Ch.
Som spokojný s Vašimi službami, pani čo som uzavrel PZP poistenie bola veľmi ochotná a pomohla mi. Do budúcna by som privítal rozšírenie služieb o poistenie nehnuteľnosti-bytov.
Čítajte náš blog a zistite viac
- Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP
Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.
- Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení?
Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.
- Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?
Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.
- Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?
Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?
- Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?
Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.
- Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?
Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.
- Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?
Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?
- Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?
Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?
- EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023
V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.
- Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024
Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?