žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke

PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

30. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

Počet nehôd spôsobených elektrokolobežkami stúpa

Podľa poisťovne Uniqa s masívnym využívaním e-kolobežiek výrazne rastie aj počet kolízií a dopravných nehôd. V zahraničí pribúdajú aj nehody so smrteľnými následkami.

Za posledných 5 rokov vzrástol počet nehôd na elektrokolobežkách desaťnásobne. Len v priebehu minulého roka zaznamenal Policajný zbor SR 125 dopravných nehôd s účasťou osoby pohybujúcej sa na kolobežke s pomocným motorčekom. Za prvých 8 mesiacov tohto roka ich bolo evidovaných už 67. Problémy spôsobujú predovšetkým jazda bez prilby, rýchla jazda po chodníku alebo vo dvojici. Medzi najčastejšie nehody patria nárazy do motorových vozidiel stojacich na ulici, kolízie s chodcami a úrazy.

Aktuálne je možné takéto škody preplatiť z poistenia zodpovednosti za škodu, ktoré sa uzatvára v rámci poistenia bývania. V rámci tohto poistenia má majiteľ kolobežky poistené aj škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobil svojou jazdou. Toto poistenie je však dobrovoľné a ani zďaleka ho nemajú uzatvorené všetci majitelia kolobežiek. Na rad teda prichádza komplexné riešenie v podobe povinného zmluvného poistenia pre elektrické kolobežky, ktoré by na Slovensku malo začať platiť už od budúceho roka.

Na Slovensku sa pripravuje nový zákon

Aktuálne sa pripravuje novela zákona č. 381/2001 Z. z. o PZP, ktorého cieľom je implementácia európskej smernice o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Smernica musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1. januára 2024.


Viete, že...

… smernicou dostali výnimku z PZP majitelia rýchlych elektrobicyklov? V niektorých štátoch, napríklad vo Francúzsku a Nemecku, sa však PZP vzťahuje aj na nich. Ak sa do týchto krajín vyberiete s e-bikom, nechajte si ho poistiť.


Návrh novely zákona upravuje definíciu motorového vozidla pre PZP a rozširuje ju aj o samostatné nekoľajové vozidlá s vlastným mechanickým pohonom s:


 • maximálnou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h,

 • maximálnou prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a maximálnou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h.


Znamená to, že majitelia, resp. prevádzkovatelia elektrických kolobežiek a segwayov s týmito parametrami budú mať povinnosť uzavrieť PZP. To sa bude týkať aj prípojného vozidla. Poistenie sa nebude však vzťahovať na invalidné vozíky, ktoré sú určené na používanie osobami s telesným postihnutím.

Pravidlá jazdy na elektrokolobežke

PZP pre elektrokolobežky: Kde sa dá uzavrieť?

Vzhľadom na to, že zákon o PZP je zatiaľ v štádiu návrhu, poisťovne nové poistné produkty ešte len pripravujú. Hoci sa predpokladá, že PZP budú ponúkať komerčné poisťovne podobne ako pri osobných vozidlách a motocykloch, zatiaľ nie je jasné, či toto poistenie ponúknu všetky. Na vývoji produktu pracujú napríklad poisťovne Kooperativa, Generali a Uniqa, konkrétne detaily týkajúce sa cien PZP či rozsahu poistenia však zatiaľ ešte nie sú známe.

Predpokladá sa, že cena PZP pre elektrokolobežky sa bude odvíjať od počtu používaných kolobežiek, frekvencie a výšky priemernej škody, ako aj rizikovosti vyplývajúcej z rýchlosti kolobežky. Ročná sadzba PZP bude pravdepodobne približne na rovnakej alebo o niečo nižšej úrovni ako súčasné poplatky za PZP pri malých motorkách s najmenším výkonom.

Ako problematická z pohľadu PZP sa zatiaľ javí evidencia elektrokolobežiek. Nemajú totiž svoje evidenčné číslo a nie sú ani žiadnym spôsobom centrálne evidované. Kolobežky však zrejme evidenčné čísla ani po novele zákona o PZP nedostanú a identifikovať sa budú pravdepodobne len na základe výrobného čísla.

Bude PZP pre elektrokolobežky povinné už od januára 2024?

Novela zákona o PZP je v legislatívnom procese a prešla medzirezortným pripomienkovým konaním, ktoré ministerstvo financií ešte vyhodnocuje. Zatiaľ je však stále len vo fáze návrhu so zámerom zavedenia účinnosti od začiatku budúceho roka. V materiáloch predložených do medzirezortného konania je stanovená účinnosť už od 23. decembra 2023. Definitívnu účinnosť novely zákona sa teda dozvieme až po jej prijatí v parlamente.

Hoci podľa smernice by mal nový zákon platiť najneskôr od 1. januára 2024, neznamená to, že ho vláda a parlament do tohto termínu stihnú schváliť. Poistenie pre elektrokolobežky bude teda povinné až vtedy, keď prebehne kompletný legislatívny proces.


Koľko bude stáť PZP na elektrokolobežku?

Za povinné zmluvné poistenie na elektrokolobežku zaplatíte pár desiatok eur ročne, podobne ako za poistenie slabších motoriek. PZP pre novú kategóriu elektrokolobežiek sa už čoskoro objaví v ponuke poisťovní, ale nie u všetkých. Sledujte dostupné ponuky v našej kalkulačke.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?