žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke

PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

30. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

Počet nehôd spôsobených elektrokolobežkami stúpa

Podľa poisťovne Uniqa s masívnym využívaním e-kolobežiek výrazne rastie aj počet kolízií a dopravných nehôd. V zahraničí pribúdajú aj nehody so smrteľnými následkami.

Za posledných 5 rokov vzrástol počet nehôd na elektrokolobežkách desaťnásobne. Len v priebehu minulého roka zaznamenal Policajný zbor SR 125 dopravných nehôd s účasťou osoby pohybujúcej sa na kolobežke s pomocným motorčekom. Za prvých 8 mesiacov tohto roka ich bolo evidovaných už 67. Problémy spôsobujú predovšetkým jazda bez prilby, rýchla jazda po chodníku alebo vo dvojici. Medzi najčastejšie nehody patria nárazy do motorových vozidiel stojacich na ulici, kolízie s chodcami a úrazy.

Aktuálne je možné takéto škody preplatiť z poistenia zodpovednosti za škodu, ktoré sa uzatvára v rámci poistenia bývania. V rámci tohto poistenia má majiteľ kolobežky poistené aj škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobil svojou jazdou. Toto poistenie je však dobrovoľné a ani zďaleka ho nemajú uzatvorené všetci majitelia kolobežiek. Na rad teda prichádza komplexné riešenie v podobe povinného zmluvného poistenia pre elektrické kolobežky, ktoré by na Slovensku malo začať platiť už od budúceho roka.

Na Slovensku sa pripravuje nový zákon

Aktuálne sa pripravuje novela zákona č. 381/2001 Z. z. o PZP, ktorého cieľom je implementácia európskej smernice o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Smernica musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1. januára 2024.


Viete, že...

… smernicou dostali výnimku z PZP majitelia rýchlych elektrobicyklov? V niektorých štátoch, napríklad vo Francúzsku a Nemecku, sa však PZP vzťahuje aj na nich. Ak sa do týchto krajín vyberiete s e-bikom, nechajte si ho poistiť.


Návrh novely zákona upravuje definíciu motorového vozidla pre PZP a rozširuje ju aj o samostatné nekoľajové vozidlá s vlastným mechanickým pohonom s:


 • maximálnou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h,

 • maximálnou prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a maximálnou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h.


Znamená to, že majitelia, resp. prevádzkovatelia elektrických kolobežiek a segwayov s týmito parametrami budú mať povinnosť uzavrieť PZP. To sa bude týkať aj prípojného vozidla. Poistenie sa nebude však vzťahovať na invalidné vozíky, ktoré sú určené na používanie osobami s telesným postihnutím.

Pravidlá jazdy na elektrokolobežke

PZP pre elektrokolobežky: Kde sa dá uzavrieť?

Vzhľadom na to, že zákon o PZP je zatiaľ v štádiu návrhu, poisťovne nové poistné produkty ešte len pripravujú. Hoci sa predpokladá, že PZP budú ponúkať komerčné poisťovne podobne ako pri osobných vozidlách a motocykloch, zatiaľ nie je jasné, či toto poistenie ponúknu všetky. Na vývoji produktu pracujú napríklad poisťovne Kooperativa, Generali a Uniqa, konkrétne detaily týkajúce sa cien PZP či rozsahu poistenia však zatiaľ ešte nie sú známe.

Predpokladá sa, že cena PZP pre elektrokolobežky sa bude odvíjať od počtu používaných kolobežiek, frekvencie a výšky priemernej škody, ako aj rizikovosti vyplývajúcej z rýchlosti kolobežky. Ročná sadzba PZP bude pravdepodobne približne na rovnakej alebo o niečo nižšej úrovni ako súčasné poplatky za PZP pri malých motorkách s najmenším výkonom.

Ako problematická z pohľadu PZP sa zatiaľ javí evidencia elektrokolobežiek. Nemajú totiž svoje evidenčné číslo a nie sú ani žiadnym spôsobom centrálne evidované. Kolobežky však zrejme evidenčné čísla ani po novele zákona o PZP nedostanú a identifikovať sa budú pravdepodobne len na základe výrobného čísla.

Bude PZP pre elektrokolobežky povinné už od januára 2024?

Novela zákona o PZP je v legislatívnom procese a prešla medzirezortným pripomienkovým konaním, ktoré ministerstvo financií ešte vyhodnocuje. Zatiaľ je však stále len vo fáze návrhu so zámerom zavedenia účinnosti od začiatku budúceho roka. V materiáloch predložených do medzirezortného konania je stanovená účinnosť už od 23. decembra 2023. Definitívnu účinnosť novely zákona sa teda dozvieme až po jej prijatí v parlamente.

Hoci podľa smernice by mal nový zákon platiť najneskôr od 1. januára 2024, neznamená to, že ho vláda a parlament do tohto termínu stihnú schváliť. Poistenie pre elektrokolobežky bude teda povinné až vtedy, keď prebehne kompletný legislatívny proces.


Koľko bude stáť PZP na elektrokolobežku?

Za povinné zmluvné poistenie na elektrokolobežku zaplatíte pár desiatok eur ročne, podobne ako za poistenie slabších motoriek. PZP pre novú kategóriu elektrokolobežiek sa už čoskoro objaví v ponuke poisťovní, ale nie u všetkých. Sledujte dostupné ponuky v našej kalkulačke.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.