vodič auta

Neplatná STK? Pokuta vás môže stáť stovky eur

19. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Kúpiť auto nie je len tak. S jeho prevádzkou súvisí rad povinností, ktorých cieľom je zaistiť bezpečie na cestách. Z tohto dôvodu musí mať každé vozidlo okrem povinného zmluvného poistenia aj platnú technickú kontrolu STK, ktorá je dôkazom, že technický stav vozidla je v poriadku.

Slovenská polícia rieši každý rok tisíce dopravných priestupkov, ktoré sa týkajú neplatnej STK. Udelené pokuty dosahujú výšku desiatok tisíc eur. Niekedy je kontrolované auto v poriadku a STK stačí obnoviť, inokedy je technický stav katastrofálny a auto by sa po ceste nemalo vôbec pohybovať.

Aké sú najčastejšie problémy zistené pri STK?

Existuje niekoľko bežných problémov, ktoré sú pri STK často zistené. Patrí sem:


 • korózia, prasknutý rám karosérie,
 • deformácia karosérie s ostrými hranami,
 • únik prevádzkových kvapalín,
 • poruchy na osvetlení,
 • zlé pneumatiky,
 • nadmerná vôľa v riadení alebo nápravách.

Pán vodič, dajte si to do poriadku

V najlepšom prípade narazíte na policajtov, ktorí vás na neplatnú STK len upozornia a dôrazne vám odporučia chybu urýchlene napraviť. Menej priateľskí policajti vám môžu pri kontrole udeliť pokutu až do výšky 165 eur a podľa uváženia vás pripraví o pár bodov. Policajt vám navyše môže zakázať pokračovať v jazde až do doby, keď budete mať platnú STK. Vozidlo je teda nutné nechať odtiahnuť do servisu, ktorý STK urobí.

Pokiaľ vás policajti nachytajú na obzvlášť nebezpečnom mieste alebo stav auta ohrozuje ostatných účastníkov premávky, môžu vám nariadiť okamžitý odťah, pokutu a navyše aj zákaz riadenia vozidla.

Už teraz vám prepadnutá STK vyjde na niekoľko stoviek eur. Okrem toho, že musíte zaplatiť pokutu, s najväčšou pravdepodobnosťou zaplatíte zo svojho aj odťah. A to v prípade, že máte uzavreté  odpovedajúce poistenie. Prepadnutú STK poisťovne ako porušenie poistných podmienok a odťah odmietnu zaplatiť.


Nechce sa vám platiť drahé PZP?

 • Dajte STOP neustálemu zdražovaniu
 • Pomôžeme vám so zmenou poisťovne i s uzavretím výhodnejšej ponuky
 • Všetko vybavíte jednoducho z pohodlia domova


Koľko stojí STK, ktorá prepadla?

Vodiči by sa mali báť nielen pokuty, ktorú môžu dostať pri cestnej prehliadke od policajtov, ale aj automatickej pokuty. Tú musia zaplatiť v prípade, že im STK prepadla a na kontrolu sa nestihli dostať včas.

Výška pokuty je 330 eur – 165 eur TK a 165 eur EK. V máji 2018 však prišla do účinnosti novela, vďaka ktorej si môžu vodiči vydýchnuť. Ak sa stane, že zabudnete na termín STK, no stihnete ju vykonať do 15 dní od prepadnutia, zaplatíte  „len” 110 eur, čiže ⅓ z ceny. Zvyšných 220 eur doplácať nemusíte. Ak by ste však kontrolu odkladali a spravili ju až o niekoľko mesiacov, budete musieť počítať s plnou výškou.

STK by ste nemali brať na ľahkú váhu, pretože ak ju nestihnete v stanovenom termíne, pokuta vás určite neobíde. Štát si vedie databázu vozidiel a pokuty udeľuje automaticky.

Najhoršia situácia nastane, keď vodič s autom bez platnej STK spôsobí nehodu. Výsledné rozhodnutie poisťovne bude samozrejme závisieť na vážnosti spôsobenej nehody a od celkovej výšky škody. Poisťovňa by mala preukázať, že technický stav mal na vznik dopravnej nehody vplyv. Spôsobenú škodu poisťovňa poškodenému uhradí, následne ju ale bude po vinníkovi vymáhať späť. Bohužiaľ sa niektoré škody, najmä tie na zdraví a živote, môžu vyšplhať aj do niekoľko stotisíc eur. A za to prepadnutá a neplatná STK určite nestojí.


Rada odborníka

V prípade, že ste kontrolu stihli včas, no aj napriek tomu vám prišla pokuta, môžete sa proti nej odvolať. Ak sa však počas správneho konania zistí, že nešlo o omyl, výsledná suma, ktorú budete musieť zaplatiť, sa môže navýšiť o niekoľko desiatok až stoviek eur.

Kedy na STK?

STK je povinnosťou každého vodiča. Presné termíny sú určené na základe typu vozidla a veku. Všetky informácie a ďalšie údaje o technickej a emisnej kontrole určuje vyhláška  v znení neskorších predpisov. Na STK sa nezabudnite vopred objednať!

Nové vozidlo

Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch


Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 4 rokoch


Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 4 rokoch


Prípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 4 rokoch


Jazdené vozidlo

Typ vozidlaPrvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e


po 4 rokoch od poslednej kontroly


Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e


po 2 rokoch od poslednej kontroly


Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1


po 2 rokoch od poslednej kontroly


Prípojné vozidlá s označením O1 a O2


po 2 rokoch od poslednej kontroly


Ako sa na STK pripraviť?

Ak chcete, aby šlo všetko hladko, na STK by ste sa mali dobre pripraviť. Technická kontrola má zistiť, či je vozidlo spôsobilé na jazdu po cestných komunikáciách. Stav, kedy nie je, nájdete popísaný v § 17 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. Je to napríklad vtedy, keď:

 • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy,

 • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne,

 • sústavy sú poškodené alebo nefungujú správne,

 • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy uniká nadmerne vzduch,

 • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,

 • účinok parkovacej alebo núdzovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo niektorá z jej súčastí je poškodená tak, že brzda neplní svoju funkciu, 

 • nájazdová alebo samočinná brzda prípojného vozidla nefunguje a podobne.

 

Väčšinu komplikácií spojených s nespôsobilosťou na jazdu si všimnete pri bežnom používaní vozidla. Ak viete, že auto má nejaké problémy, pred kontrolou ich odstráňte.

Povinná výbava STK

 • výstražný trojuholník,
 • reflexný odev,
 • náhradné koleso, príručný zdvihák, kľúč na matice alebo skrutky, prípadne prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky,
 • autolekárničku.


Vozidlo taktiež zvonka aj zvnútra dobre umyte. Uistite sa, že evidenčné tabuľky sú čitateľné. Prezrite, či na sklách nie sú žiadne predmety a či funguje klaksón. Nezabudnite ani na kolesá. Minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je podľa zákona 1,6 mm  a zimných 3 mm.

Aké doklady na STK?

 • osvedčenie o evidencii časť I,
 • osvedčenie o emisnej kontrole, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,
 • protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo s pohonom na LPG alebo CNG, ktoré nie je vybavené týmto zariadením priamo od výrobcu,
 • protokol z predchádzajúcej kontroly, ak ide o opakovanú kontrolu.

Myslite aj na ďalšie povinnosti

Okrem STK máte ako vodič aj ďalšie povinnosti. K nim patrí napríklad uzatvorenie povinného zmluvného poistenia. Na to by ste nemali zabúdať. Ak by sa tak stalo, hrozí vám riziko platenia pokuty vo výške 3 320 eur


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


To ale nie je všetko. Keď spôsobíte dopravnú nehodu bez platného PZP, okrem vlastných škôd na zdraví a majetku budete musieť platiť aj škody na zdraví a majetku tretích osôb.

K PZP a kasku si viete vybaviť aj výhodné pripoistenia. K obľúbeným patria napríklad pripoistenie stretu so zverou, čelného skla, kolies alebo posádky.

Spolu s PZP si môžete vybaviť ešte jeden typ poistenia. Je ním havarijné poistenie. Hoci nie je zo zákona povinné, no slúži na to, aby krylo vás a váš majetok. Prezrite si jednotlivé možnosti, dobre si ich porovnajte a vybavte si to najvýhodnejšie poistenie.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • motocykel a motorkár na ceste
  20. júna 2023|Daniel Výcha
  Povinná STK na motorku

  Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

 • auta na silnici
  08. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

  Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.