Neplatná STK? Pokuta môže ísť do státisícov eur

Neplatná STK

Kúpiť auto nie je len tak. S jeho prevádzkou súvisí rad povinností, ktorých cieľom je zaistiť bezpečie na cestách. Z tohto dôvodu musí mať každé vozidlo okrem povinného zmluvného poistenia aj platnú technickú kontrolu STK. Tá je dôkazom, že technický stav vozidla je v poriadku.

Každý rok slovenská polícia rieši tisíce dopravných priestupkov, ktoré sa týkajú neplatnej STK. Udelené pokuty dosahujú výšku desiatok tisíc eur. Niekedy je kontrolované auto v poriadku a STK stačí jednoducho obnoviť, inokedy je technický stav katastrofálny a auto by sa po ceste nemalo vôbec pohybovať.

Čo všetko sa môže stať, keď prehliadnete termín novej technickej kontroly a šoférujete auto s neplatnou STK? To záleží na okolnostiach. Táto „malá chybička“ nemusí stáť vôbec nič, ale tiež vás môže vyjsť na státisíce eur. To v prípade, že s takýmto autom spôsobíte vážnu dopravnú nehodu.

Aké sú najčastejšie problémy zistené pri STK?

Existuje niekoľko bežných problémov, ktoré sú pri STK často zistené. Patrí sem:

  • Korózia, prasknutý rám karosérie
  • Deformácia karosérie s ostrými hranami
  • Únik prevádzkových kvapalín
  • Poruchy na osvetlení
  • Zlé pneumatiky
  • Nadmerná vôľa v riadení alebo nápravách

 

Pán vodič, dajte si to do poriadku

V najlepšom prípade narazíte na policajtov, ktorí vás na neplatnú STK len upozornia a dôrazne vám odporučia chybu urýchlene napraviť. Menej priateľskí policajti vám môžu pri kontrole udeliť pokutu až do výšky 165 eur a podľa uváženia vás pripraví o pár bodov. Policajt vám navyše môže zakázať pokračovať v jazde až do doby, keď budete mať platnú STK. Vozidlo je teda nutné nechať odtiahnuť do servisu, ktorý STK urobí.

Pokiaľ vás policajti nachytajú na obzvlášť nebezpečnom mieste alebo stav auta ohrozuje ostatných účastníkov premávky, môžu vám nariadiť okamžitý odťah, pokutu a navyše aj zákaz riadenia vozidla.

Už teraz vám prepadnutá STK vyjde na niekoľko stoviek eur. Okrem toho, že musíte zaplatiť pokutu, s najväčšou pravdepodobnosťou zaplatíte zo svojho aj odťah. A to v prípade, že máte uzavreté odpovedajúce poistenie. Prepadnutú STK poisťovne ako porušenie poistných podmienok a odťah odmietnu zaplatiť.

Nehoda a prepadnutá STK? Poisťovňa bude chcieť peniaze

Najhoršia situácia nastane, keď vodič s autom bez platnej STK spôsobí nehodu. Výsledné rozhodnutie poisťovne bude samozrejme závisieť na vážnosti spôsobenej nehody a od celkovej výšky škody. Poisťovňa by mala preukázať, že technický stav mal na vznik dopravnej nehody vplyv.

„Podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení má poistiteľ proti poistenému právo na náhradu toho, čo za neho plnil (regres), ak sa preukáže, že poistený prevádzkoval vozidlo, ktorého technická spôsobilosť nebola schválená, to všetko za podmienky, že prevádzka vozidla bola v príčinnej súvislosti so vznikom škody,“ uviedol Václav Bálek z poisťovne Allianz.

Spôsobenú škodu poisťovňa poškodenému uhradí, následne ju ale bude po vinníkovi vymáhať späť. Bohužiaľ sa niektoré škody, najmä tie na zdraví a živote, môžu vyšplhať aj do niekoľko stotisíc eur. A za to prepadnutá a neplatná STK určite nestojí.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2