Povinné zmluvné poistenie

Vyberte si PZP, ktoré vám najviac vyhovuje a zbytočne nepreplácajte.

Nepreplácajte na PZP

Neplatná STK? Pokuta vás môže stáť stovky eur

Neplatná STK

Kúpiť auto nie je len tak. S jeho prevádzkou súvisí rad povinností, ktorých cieľom je zaistiť bezpečie na cestách. Z tohto dôvodu musí mať každé vozidlo okrem povinného zmluvného poistenia aj platnú technickú kontrolu STK, ktorá je dôkazom, že technický stav vozidla je v poriadku.

Slovenská polícia rieši každý rok tisíce dopravných priestupkov, ktoré sa týkajú neplatnej STK. Udelené pokuty dosahujú výšku desiatok tisíc eur. Niekedy je kontrolované auto v poriadku a STK stačí obnoviť, inokedy je technický stav katastrofálny a auto by sa po ceste nemalo vôbec pohybovať.

Aké sú najčastejšie problémy zistené pri STK?

Existuje niekoľko bežných problémov, ktoré sú pri STK často zistené. Patrí sem:

 • korózia, prasknutý rám karosérie,
 • deformácia karosérie s ostrými hranami,
 • únik prevádzkových kvapalín,
 • poruchy na osvetlení,
 • zlé pneumatiky,
 • nadmerná vôľa v riadení alebo nápravách.

 

Pán vodič, dajte si to do poriadku

V najlepšom prípade narazíte na policajtov, ktorí vás na neplatnú STK len upozornia a dôrazne vám odporučia chybu urýchlene napraviť. Menej priateľskí policajti vám môžu pri kontrole udeliť pokutu až do výšky 165 eur a podľa uváženia vás pripraví o pár bodov. Policajt vám navyše môže zakázať pokračovať v jazde až do doby, keď budete mať platnú STK. Vozidlo je teda nutné nechať odtiahnuť do servisu, ktorý STK urobí.

Pokiaľ vás policajti nachytajú na obzvlášť nebezpečnom mieste alebo stav auta ohrozuje ostatných účastníkov premávky, môžu vám nariadiť okamžitý odťah, pokutu a navyše aj zákaz riadenia vozidla.

Už teraz vám prepadnutá STK vyjde na niekoľko stoviek eur. Okrem toho, že musíte zaplatiť pokutu, s najväčšou pravdepodobnosťou zaplatíte zo svojho aj odťah. A to v prípade, že máte uzavreté odpovedajúce poistenie. Prepadnutú STK poisťovne ako porušenie poistných podmienok a odťah odmietnu zaplatiť.

Porovnať ceny PZP

Koľko stojí STK, ktorá prepadla?

Vodiči by sa mali báť nielen pokuty, ktorú môžu dostať pri cestnej prehliadke od policajtov, ale aj automatickej pokuty. Tú musia zaplatiť v prípade, že im STK prepadla a na kontrolu sa nestihli dostať včas.

Výška pokuty je 330 eur – 165 eur TK a 165 eur EK. V máji 2018 však prišla do účinnosti novela, vďaka ktorej si môžu vodiči vydýchnuť. Ak sa stane, že zabudnete na termín STK, no stihnete ju vykonať do 15 dní od prepadnutia, zaplatíte „len” 110 eur, čiže ⅓ z ceny. Zvyšných 220 eur doplácať nemusíte. Ak by ste však kontrolu odkladali a spravili ju až o niekoľko mesiacov, budete musieť počítať s plnou výškou.

STK by ste nemali brať na ľahkú váhu, pretože ak ju nestihnete v stanovenom termíne, pokuta vás určite neobíde. Štát si vedie databázu vozidiel a pokuty udeľuje automaticky.

Najhoršia situácia nastane, keď vodič s autom bez platnej STK spôsobí nehodu. Výsledné rozhodnutie poisťovne bude samozrejme závisieť na vážnosti spôsobenej nehody a od celkovej výšky škody. Poisťovňa by mala preukázať, že technický stav mal na vznik dopravnej nehody vplyv. Spôsobenú škodu poisťovňa poškodenému uhradí, následne ju ale bude po vinníkovi vymáhať späť. Bohužiaľ sa niektoré škody, najmä tie na zdraví a živote, môžu vyšplhať aj do niekoľko stotisíc eur. A za to prepadnutá a neplatná STK určite nestojí.

Rada odborníka

V prípade, že ste kontrolu stihli včas, no aj napriek tomu vám prišla pokuta, môžete sa proti nej odvolať. Ak sa však počas správneho konania zistí, že nešlo o omyl, výsledná suma, ktorú budete musieť zaplatiť, sa môže navýšiť o niekoľko desiatok až stoviek eur.

Kedy na STK?

STK je povinnosťou každého vodiča. Presné termíny sú určené na základe typu vozidla a veku. Všetky informácie a ďalšie údaje o technickej a emisnej kontrole určuje vyhláška MDPT SR č. 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov. Na STK sa nezabudnite vopred objednať!

Nové vozidlo

Typ vozidla

Prvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e

po 4 rokoch

Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e

po 4 rokoch

Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1

po 4 rokoch

Prípojné vozidlá s označením O1 a O2

po 4 rokoch

Jazdené vozidlo

Typ vozidla

Prvá kontrola po prvom prihlásení

Malé motocykle s označením L1e a L2e

po 4 rokoch od poslednej kontroly

Motocykle a štvorkolky s označením L3e, L4e, L5e, L6e, L4e

po 2 rokoch od poslednej kontroly

Osobné a malé nákladné vozidlá s označením M1 a N1

po 2 rokoch od poslednej kontroly

Prípojné vozidlá s označením O1 a O2

po 2 rokoch od poslednej kontroly

 

Ako sa na STK pripraviť?

Ak chcete, aby šlo všetko hladko, na STK by ste sa mali dobre pripraviť. Technická kontrola má zistiť, či je vozidlo spôsobilé na jazdu po cestných komunikáciách. Stav, kedy nie je, nájdete popísaný v § 17 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z. Je to napríklad vtedy, keď:

 • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy,
 • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne,
 • sústavy sú poškodené alebo nefungujú správne,
 • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy uniká nadmerne vzduch,
 • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,
 • účinok parkovacej alebo núdzovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo niektorá z jej súčastí je poškodená tak, že brzda neplní svoju funkciu, 
 • nájazdová alebo samočinná brzda prípojného vozidla nefunguje a podobne.

 

Väčšinu komplikácií spojených s nespôsobilosťou na jazdu si všimnete pri bežnom používaní vozidla. Ak viete, že auto má nejaké problémy, pred kontrolou ich odstráňte.

Povinná výbava STK

 • výstražný trojuholník,
 • reflexný odev,
 • náhradné koleso, príručný zdvihák, kľúč na matice alebo skrutky, prípadne prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky,
 • autolekárničku.

 

Vozidlo taktiež zvonka aj zvnútra dobre umyte. Uistite sa, že evidenčné tabuľky sú čitateľné. Prezrite, či na sklách nie sú žiadne predmety a či funguje klaksón. Nezabudnite ani na kolesá. Minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je podľa zákona 1,6 mm a zimných 3 mm.

Aké doklady na STK?

 • osvedčenie o evidencii časť I,
 • osvedčenie o emisnej kontrole, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,
 • protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo s pohonom na LPG alebo CNG, ktoré nie je vybavené týmto zariadením priamo od výrobcu,
 • protokol z predchádzajúcej kontroly, ak ide o opakovanú kontrolu.

 

Myslite aj na ďalšie povinnosti

Okrem STK máte ako vodič aj ďalšie povinnosti. K nim patrí napríklad uzatvorenie povinného zmluvného poistenia. Na to by ste nemali zabúdať. Ak by sa tak stalo, hrozí vám riziko platenia pokuty vo výške 3 320 eur

Povinné zmluvné poistenie

To ale nie je všetko. Keď spôsobíte dopravnú nehodu bez platného PZP, okrem vlastných škôd na zdraví a majetku budete musieť platiť aj škody na zdraví a majetku tretích osôb.

K PZP a kasku si viete vybaviť aj výhodné pripoistenia. K obľúbeným patria napríklad pripoistenie stretu so zverou, čelného skla, kolies alebo posádky.

Spolu s PZP si môžete vybaviť ešte jeden typ poistenia. Je ním havarijné poistenie. Hoci nie je zo zákona povinné, no slúži na to, aby krylo vás a váš majetok. Prezrite si jednotlivé možnosti, dobre si ich porovnajte a vybavte si to najvýhodnejšie poistenie.

Porovnať ceny havarijného poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3