mince a detské auto

Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

2. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Počuli ste o pojme akontácia? Ak je vám tento termín cudzí, prípadne si ho neviete poriadne vysvetliť, je načase to zmeniť. Prezradíme vám, aký je význam akontácie, ako funguje pri lízingu alebo aká je jej výška.

Čo je to akontácia?

Akontáciu môžeme definovať ako prvú mimoriadnu splátku v dohodnutej výške. Často sa o nej hovorí aj ako o nultej splátke. Zároveň vyjadruje istú percentuálnu časť z celkovej ceny vozidla či iného tovaru, ktorý nakupujete.

Akontácia je vždy splatná pred samotným odovzdaním predmetu lízingu, čiže predtým, ako vám budú odovzdané kľúče od vášho nového auta.  S akontáciou sa môžete stretnúť aj v bankovníctve, práve a v obchode.

Akontácia pri lízingu

Ak si beriete auto na lízing, väčšinou uzatvoríte zmluvu medzi dvoma zazmluvnenými stranami. Na jednej strane figurujete vy a na strane druhej  lízingová spoločnosť.  Súčasne je v zmluve vyjadrená akontácia alebo finančná čiastka, ktorú musíte uhradiť vo forme prvej mimoriadnej splátky.


Vedeli ste, že...

... akontácia vozidla nemá žiaden vplyv na celkovú cenu poistenia auta, či už ide o povinné zmluvné poistenie, alebo havarijné poistenie? Ak je vaše auto poistené, neznamená to, že lízingová spoločnosť musí znížiť splátky. Môže vám upraviť len výšku akontácie. V prípade, že chcete, aby ste pri kúpe nového auta vynaložili čo možno najnižšie finančné prostriedky, dá sa ušetriť tak, že uzatvoríte online povinné zmluvné poistenie, vďaka čomu získate oveľa lacnejšie PZP.

Od čoho sa odvíja výška akontácie?

Výška akontácie je vyjadrená ako isté percento z ceny. Môže ísť o 10 %, 20 %, 25 % či viac percent.

Platí, že:

  • pri kúpe auta ide o percento z celkovej sumy vozidla,
  • pri kúpe na splátky je možné, že akontácia predstavuje prvú splátku pôžičky na konkrétny tovar.


Vo všeobecnosti je však známe, že čím vyššiu akontáciu zaplatíte, tým nižšie budú aj vaše splátky.  Inak povedané, skráti sa doba splácania lízingu, prípadne pôžičky. Naopak, ak je akontácia v nižšej sume, hneď sa to odzrkadlí na vyšších splátkach alebo na dlhšej dobe splácania lízingu či pôžičky.

Aká je úloha akontácie?

Výška akontácie je nemennou súčasťou všetkých lízingových zmlúv a je neodmysliteľnou súčasťou splátkového kalendára. Lízingové spoločnosti preferujú vyššie akontácie, lebo ide o oveľa menšie riziko.  Deje sa to preto, lebo počas celého trvania nájmu sú často lízingové spoločnosti celkovými vlastníkmi predmetu lízingu. 

K ekonomickému vlastníkovi predmetu nájmu patrí nájomca, ktorý môže evidovať majetok vo svojom účtovníctve, ako ho aj odpisovať. Vlastníctvo k predmetu nájmu na neho prechádza až po zaplatení úplne poslednej splátky. 

Ako sme spomínali, výška akontácie sa všeobecne hýbe od 10 % do 20 % z ceny predmetu lízingu. Na základe zmluvnej vôle obidvoch zúčastnených strán môže tvoriť 80 % z ceny vybraného motorového vozidla.

Primárnou úlohou akontácie je celkové zabezpečovanie právnych nárokov prenajímateľa.  Naopak, nájomcovi slúži ako prostriedok na to, aby si znížil výšku splátok a skrátil si dobu splácania.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Akontácia v praxi

Dajme tomu, že sa vyberiete do elektra a zaujme vás mobil za 700 €. Keďže si nemôžete dovoliť minúť 700 € naraz, určite sa potešíte z ponuky predajcu, ktorý vám dá na požadovaný tovar pôžičku. Vďaka tejto pôžičke budete môcť mobil splácať niekoľko mesiacov. Ďalším plusom je, že používať ho môžete ihneď. 

Pôžičku vám zvyčajne poskytne tretia strana, čiže splátková spoločnosť. Spoločnosť má s obchodníkom podpísanú zmluvu a túto žiadosť schváli na počkanie po splnení základných podmienok. 

Ako prebieha nákup na splátky?

  • V obchode požiadate o úver.

  • Následne budete musieť počkať pár minút, kým prebehne schvaľovací proces zo strany úverovej spoločnosti.

  • Na koniec podpíšete zmluvu a tovar si môžete odniesť domov.


V rámci splátkového predaja sa často požaduje zloženie akontácie, teda určitého percenta z kúpnej ceny (napríklad 10 %, 20 %...), a to pri podpise úverovej zmluvy. Zvyšok z dohodnutej sumy bude rozložený na niekoľko mesačných splátok, a to podľa celkovej dĺžky splatnosti. 

Tovar, ktorý je zakúpený prostredníctvom splátkového predaja, je drahší než ten, ktorý by ste sa rozhodli financovať cez bezúčelový spotrebný úver. V podstate môžeme povedať, že ide o daň za veľmi rýchle vybavenie, skvelú dostupnosť a minimálnu administratívnu náročnosť.

Ak si chcete kúpiť tovar na splátky, na vybavenie vám postačia  len 2 doklady totožnosti – občiansky preukaz, preukaz poistenca, prípadne vodičský preukaz. 

Zhrnutie

Lízing áut je známy spôsob obstarávania nových, prípadne ojazdených vozidiel podnikateľmi. Lízingové spoločnosti prinášajú záujemcom veľa druhov lízingu. Vy ako záujemca by ste mali pred plánovanou transakciou vyhodnotiť vlastnú finančnú situáciu či potenciálne riziká v spojitosti so zvoleným lízingom.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.