Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

4. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

Čo je to akontácia?

Akontáciu môžeme označovať rôznymi inými názvami, ako napríklad čiastočná či preddavková platba vopred, prípadne záloha. V praxi sa môžete tiež stretnúť s označením nultá splátka. Jej výška býva v zmluve vyjadrená percentuálne.

Dôležité je vedieť, že akontáciu musíte uhradiť z vlastných finančných zdrojov. Preto si dobre premyslite jej výšku a nesnažte sa zaplatiť príliš veľa, aby vám nezaťažila rozpočet a nepriviedla vás do finančných problémov.


Rada odborníka

Výšku akontácie si môžete niekedy zvoliť sami, inokedy je presne daná. V niektorých prípadoch je určená len minimálna hodnota, ktorú môžete navýšiť. Pri platbe akontácie pamätajte na to, že jej výška nepriamo ovplyvňuje výšku splátky a dobu splácania.

Kde sa akontácia využíva?

Akontácia sa najčastejšie využíva pri finančnom lízingu. Okrem toho sa s ňou však môžete stretnúť aj v týchto oblastiach:

 • preddavok odvodu tržby,
 • prvá platba nákupu na splátky,
 • preddavok pri hypotéke alebo stavebnom sporení,
 • akontácia v zahraničnom platobnom styku.

Aký je účel akontácie?

Hlavný účel akontácie sa mení v závislosti od toho, či ste prenajímateľ alebo nájomca. Pre prenajímateľa je akontácia dôležitá najmä na čiastočné krytie nákladov a zabezpečenie jeho právnych nárokov.

Pre nájomcu je akontácia určená najmä na zníženie výšky splátok a skrátenie doby splácania.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Akontácia pri lízingu

Akontácia je kľúčovou súčasťou lízingových zmlúv. Väčšina lízingových spoločností preferuje vyššie akontácie, najmä preto, že predmet zmluvy, čiže vozidlo, predstavuje pomerne veľkú investíciu.

V prípade lízingu sa zúčastňujú minimálne dve zmluvné strany:


 • prenajímateľ,
 • nájomca.


Prenajímateľom je lízingová spoločnosť, teda právnická osoba, ktorá vozidlo vlastní až dovtedy, kým ho nájomca úplne nesplatí. Nájomcom môže byť fyzická alebo právnická osoba. Nájomca môže majetok evidovať vo svojom účtovníctve a taktiež ho odpisovať.

Zaujímavosťou je, že akontácia môže mať pri finančnom lízingu peňažnú alebo vecnú formu. Peňažná forma je najčastejšie využívaná. Ide o klasickú platbu dohodnutej výšky pred odovzdaním predmetu zmluvy.

Vecný preddavok môže mať formu napríklad ojazdeného dopravného prostriedku alebo iného majetku, ktorý má znalecký posudok a presne stanovenú cenu. Tento spôsob platby sa využíva menej často, no v niektorých prípadoch sa s ním môžete stretnúť. Vzhľadom na to, že majetok vyžaduje znalecký posudok, je tento proces komplikovanejší a časovo náročnejší.

Od čoho sa odvíja výška akontácie?

Akontácia býva najčastejšie uvedená v percentách z ceny prenajatého predmetu, čiže vozidla. Jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu. Zvyčajne sa však pohybuje v rozmedzí od 10 do 20 %.

Auto na lízing bez akontácie

Lízing môže byť s akontáciou aj bez nej. Pri vybavovaní vozidla v lízingovej spoločnosti sa zvyčajne stretávate s prvou možnosťou. Netreba sa však čudovať. Prenajímateľ potrebuje určité finančné prostriedky na pokrytie nákladov a znižovanie finančných rizík.

Napriek tomu nie každý je schopný uhradiť vysokú akontáciu vo výške 10, 20 alebo dokonca 25 %. Preto sa mnohí snažia nájsť alternatívu bez preddavku. Dobrou správou je, že v súčasnosti na slovenskom trhu existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú túto možnosť. Vo väčšine prípadov vám však poskytnú len obmedzenú výšku pôžičky, takže ak plánujete kúpiť drahšie auto, nemusí to byť pre vás postačujúce.


Rada odborníka

Pri lízingu bez akontácie buďte opatrní a dávajte pozor na rôznych podvodníkov. Internet je plný lákavých a zaujímavých ponúk, z ktorých mnohé nie sú vôbec skutočné. Spoločnosť, ktorú si chcete vybrať, si overte. Ak má kamennú pobočku, dohodnite si osobné stretnutie.

Auto na notársku zmluvu bez akontácie

Pri predaji a nákupe áut na notársku zmluvu s akontáciou alebo bez nej buďte opatrní. Odborníci varujú, že ide o podvod. Ponuka môže na prvý pohľad vyzerať výhodne a dôveryhodne. Celý proces často pripomína klasické lízingové spoločnosti, vrátane uzatvorenia zmluvy a mesačných splátok. Avšak, kde je problém?

Najväčší problém spočíva v tom, že predajca väčšinou nie je skutočným majiteľom vozidla. V praxi to znamená, že nemá žiadne práva na vozidlo a nemá ho právo predať ďalej.

Kúpa auta na notársku zmluvu je lákavá pre tých, ktorí už majú nejaké úvery a vedia, že by nezískali klasický lízing. Notárska zmluva sa podpisuje priamo u notára a nezahŕňa žiadne overovanie príjmu alebo bonity klienta, čo sa môže zdať istejšie a reálnejšie.

Avšak samotný podpis zmluvy u notára nezaručuje, že po splatení jednotlivých splátok sa stanete skutočným majiteľom vozidla, obzvlášť, ak vozidlo nepredáva jeho pravý majiteľ.

Nezabúdajte na poistenie

Po zakúpení nového auta na lízing nezabúdajte na kvalitné povinné zmluvné poistenie. Bez neho nesmiete jazdiť po cestách. Ak si neviete vybrať, využite našu praktickú kalkulačku, ktorá vám na jednom mieste porovná všetky ponuky slovenských poisťovní.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?