motocykel a motorkár na ceste

Povinná STK na motorku

20. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

STK na malé motorky

Povinnosť STK pre malé motocykle upravuje § 104 vyhlášky MDPT SR č. 578 / 2006 Z. z. v znení neskorších predpisov určuje povinnosť podrobovať aj motorové vozidlá kategórie L1e - dvojkolesové vozidlo s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 45 km/h, ktorého zdvihový objem valcov neprevyšuje 50 cm i kategórie L2e, teda trojkolesové vozidlo. Malé motocykle s evidenčným číslom podliehajú pravidelnej technickej kontrole od roku 2008.


Výhodné PZP pre váš motocykel

Nemáte uzatvorené poistenie pre váš motocykel? Porovnajte si jednotlivé ponuky a získajte najvýhodnejšie poistenie na trhu.


Ako často s motocyklom na STK?

Termíny pravidelnej kontroly, v ktorých je túto povinnosť nutné absolvovať, určuje súvisiaca vyhláška (578/2006). Lehoty kontrol sa líšia podľa kategórie motocyklov. Do akej kategórie motocykel spadá, máte uvedené v osvedčení o evidencii, alebo vo veľkom technickom preukaze.

Koľko platí STK na motorku?

Lehoty kontrol sú nasledovné:

Malé motocykle, kategória L1 a malé trojkolky v kategórii L2 do 50 cm a do 45 km/h musia absolvovať technickú kontrolu v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky  v štvorročných lehotách. Veľké motocykle, teda kategória L3 nad 50 cm a/alebo nad 45 km/h lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách. Tieto termíny platia aj pre moto so sajdkou L4 pre trojkolky L5 a pre štvorkolky L6 a L7.


Dátum dokedy je kontrola platná sa vyznačí na nálepke, ktorú dostanete na STK. Pozor, aj pre majiteľov motocyklov, tak ako automobilov platí, že od roku 2016 už premeškanie technickej kontroly podlieha automatizovanému systému a pokuta za neabsolvovanú technickú kontrolu vám príde automaticky, aj bez toho, aby vás zastavila policajná hliadka a vašu povinnosť vám pripomenula.

STK motorka - na čo si dávať pozor ?

Pri STK motocyklov je nutné dávať si pozor na viacero detailov. Keď budú v poriadku, motocykel prejde kontrolou a vy ho budete môcť používať ďalej.

Kontrola motorky pred návštevou STK


  • Osvetlenie – všetky svetlá na motocykli musia svietiť a musia byť povolené vyhláškou. Myslite tiež na ich správne umiestnenie, zapojenie, montáž, nastavenie a farbu osvetlenia. Kľúčový je tiež dobrý stav. Osvetlenie nesmie byť prasknuté a nesmie mať poškodený kryt.


  • Výfuk – najčastejším dôvodom, prečo motocykel neprejde STK, je použitie nesprávnych dielov, nadmerný hluk výfuku alebo príliš veľké znečistenie výfukovými plynmi. Dbajte na to, aby jednotlivé časti výfuku boli schválené a mohli sa skutočne používať.


  • Spätné zrkadlá – sú dôležitou časťou, ktorá je potrebná nielen na to, aby ste mohli prejsť STK, ale takisto na bezpečnú jazdu po cestných komunikáciách. Aj v tomto prípade platí, že musia byť správne nastavené a schválené.


  • Ostré hrany a vystupujúce časti  – ostré a vyčnievajúce časti robia na STK problémy, preto sa ich zbavte. Do tejto kategórie patria napríklad blatníky, padacie rámy alebo veľké kufre.


  • Pneumatiky – tak ako všetky ostatné časti, aj pneumatiky musia byť homologizované a musia byť zapísané v technickom preukaze spolu s ich alternatívami. Hĺbka dezénu pneumatík nesmie byť menšia ako 1,6 mm. Menšie rozmery platia len pri skútroch, kde je minimálna hĺbka 1 mm. Ak chcete na motocykli využívať alternatívne pneumatiky, musíte o to požiadať príslušný dopravný úrad. Keď sú schválené, môžu byť zapísané do technického preukazu.


  • Viditeľnosť registračnej značky – motocykel dobre vyčistite, aby bolo vidno evidenčné značky. Okrem toho sa zamerajte aj na detaily, aby na prvý pohľad vyzeral dobre a aby bolo vidno, že sa oň skutočne staráte.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Kedy nie je motocykel spôsobilý na prevádzku?

K najčastejším dôvodom, prečo nie je vozidlo spôsobilé na prevádzku patria situácie, keď:


  • účinok prevádzkovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo účinok prevádzkovej brzdy na ktoromkoľvek kolese je menší ako 70 % najvyššieho zaznamenaného účinku na inom kolese tej istej nápravy,
  • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy, 
  • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne, 
  • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy nadmerne uniká vzduch,
  • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,
  • množstvo ďalších. 


Rada odborníka

Všetky podrobné informácie o nespôsobilosti na prevádzku motocykla nájdete priamo vo vyhláške č. 464/2009 Z.z.. Výhodou je, že väčšina problémov s nespôsobilosťou je viditeľná a ovplyvňuje aj bežné používanie. Týchto chýb sa zbavte nielen kvôli STK, ale aj kvôli vlastnému bezpečiu.

Ako si vybrať STK?

Výber STK nie je náročný, práve naopak. Na Slovensku v súčasnosti približne 150 staníc. Najlepšie spravíte, keď si zvolíte stanicu v blízkosti vášho bydliska. Nebudete musieť zbytočne dlho dochádzať.

Keď si stanicu vyberiete, nezabudnite sa vopred objednať. Môžete to risknúť a dostaviť sa aj osobne. Nemáte však úplnú istotu, že sa dostanete na rad. Stanice sú v súčasnosti pomerne vyťažené.

Pri objednávaní však myslite na to, že kvôli vyťaženosti budete niekoľko dní či dokonca týždňov čakať. Objednávajte sa preto v predstihu. Jazdiť bez platnej STK sa neoplatí, nehovoriac o tom, že budete platiť pokutu, ktorá vám príde automaticky.


STK motocykel - cena

Keďže STK nie je zadarmo, stanicu si môžete vybrať aj podľa cenníka. Mal by byť zverejnený na webovej stránke.

Emisnú kontrolu absolvovať nemusíte

Majitelia motoriek majú oproti majiteľom automobilov o jednu povinnosť menej. Pre motorky nie je povinná emisná kontrola  a tak isto ani pre žiadne vozidlo kategórie L. Aj majiteľov motocyklov sa však stále týka povinnosť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.


PZP na motorku

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri prepise vozidla?

    Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

    Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

  • nehoda dvoch áut
    26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

    Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

  • Peniaze z ruky do ruky
    17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

    Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

  • povinne-ruceni-motorka
    11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

    Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

  • motorkár sediaci na svojej motorke
    26. júna 2023|Martina Pisarčíková
    Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

    S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.