motocykel a motorkár na ceste

Povinná STK na motorku

20. 6. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

STK na malé motorky

Povinnosť STK pre malé motocykle upravuje § 104 vyhlášky MDPT SR č. 578 / 2006 Z. z. v znení neskorších predpisov určuje povinnosť podrobovať aj motorové vozidlá kategórie L1e - dvojkolesové vozidlo s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 45 km/h, ktorého zdvihový objem valcov neprevyšuje 50 cm i kategórie L2e, teda trojkolesové vozidlo. Malé motocykle s evidenčným číslom podliehajú pravidelnej technickej kontrole od roku 2008.


Výhodné PZP pre váš motocykel

Nemáte uzatvorené PZP pre váš motocykel? Porovnajte si jednotlivé ponuky a získajte najvýhodnejšie poistenie na trhu.


Ako často s motocyklom na STK?

Termíny pravidelnej kontroly, v ktorých je túto povinnosť nutné absolvovať, určuje súvisiaca vyhláška (578/2006). Lehoty kontrol sa líšia podľa kategórie motocyklov. Do akej kategórie motocykel spadá, máte uvedené v osvedčení o evidencii, alebo vo veľkom technickom preukaze.

Koľko platí STK na motorku?

Lehoty kontrol sú nasledovné:

Malé motocykle, kategória L1 a malé trojkolky v kategórii L2 do 50 cm a do 45 km/h musia absolvovať technickú kontrolu v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky  v štvorročných lehotách. Veľké motocykle, teda kategória L3 nad 50 cm a/alebo nad 45 km/h lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách. Tieto termíny platia aj pre moto so sajdkou L4 pre trojkolky L5 a pre štvorkolky L6 a L7.


Dátum dokedy je kontrola platná sa vyznačí na nálepke, ktorú dostanete na STK. Pozor, aj pre majiteľov motocyklov, tak ako automobilov platí, že od roku 2016 už premeškanie technickej kontroly podlieha automatizovanému systému a pokuta za neabsolvovanú technickú kontrolu vám príde automaticky, aj bez toho, aby vás zastavila policajná hliadka a vašu povinnosť vám pripomenula.


STK motorka - na čo si dávať pozor ?

Pri STK motocyklov je nutné dávať si pozor na viacero detailov. Keď budú v poriadku, motocykel prejde kontrolou a vy ho budete môcť používať ďalej.

Kontrola motorky pred návštevou STK


 • Osvetlenie – všetky svetlá na motocykli musia svietiť a musia byť povolené vyhláškou. Myslite tiež na ich správne umiestnenie, zapojenie, montáž, nastavenie a farbu osvetlenia. Kľúčový je tiež dobrý stav. Osvetlenie nesmie byť prasknuté a nesmie mať poškodený kryt.


 • Výfuk – najčastejším dôvodom, prečo motocykel neprejde STK, je použitie nesprávnych dielov, nadmerný hluk výfuku alebo príliš veľké znečistenie výfukovými plynmi. Dbajte na to, aby jednotlivé časti výfuku boli schválené a mohli sa skutočne používať.


 • Spätné zrkadlá – sú dôležitou časťou, ktorá je potrebná nielen na to, aby ste mohli prejsť STK, ale takisto na bezpečnú jazdu po cestných komunikáciách. Aj v tomto prípade platí, že musia byť správne nastavené a schválené.


 • Ostré hrany a vystupujúce časti  – ostré a vyčnievajúce časti robia na STK problémy, preto sa ich zbavte. Do tejto kategórie patria napríklad blatníky, padacie rámy alebo veľké kufre.


 • Pneumatiky – tak ako všetky ostatné časti, aj pneumatiky musia byť homologizované a musia byť zapísané v technickom preukaze spolu s ich alternatívami. Hĺbka dezénu pneumatík nesmie byť menšia ako 1,6 mm. Menšie rozmery platia len pri skútroch, kde je minimálna hĺbka 1 mm. Ak chcete na motocykli využívať alternatívne pneumatiky, musíte o to požiadať príslušný dopravný úrad. Keď sú schválené, môžu byť zapísané do technického preukazu.


 • Viditeľnosť registračnej značky – motocykel dobre vyčistite, aby bolo vidno evidenčné značky. Okrem toho sa zamerajte aj na detaily, aby na prvý pohľad vyzeral dobre a aby bolo vidno, že sa oň skutočne staráte.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Kedy nie je motocykel spôsobilý na prevádzku?

K najčastejším dôvodom, prečo nie je vozidlo spôsobilé na prevádzku patria situácie, keď:


 • účinok prevádzkovej brzdy nedosahuje ustanovený limit alebo účinok prevádzkovej brzdy na ktoromkoľvek kolese je menší ako 70 % najvyššieho zaznamenaného účinku na inom kolese tej istej nápravy,
 • stav ovládacieho pedála a jeho čapu, jeho zdvih alebo dráha neumožňujú bezpečné ovládanie prevádzkovej brzdy, 
 • výstražné zariadenie brzdovej sústavy alebo meradlo tlaku vzduchu v brzdovej sústave sú poškodené alebo nefungujú správne, 
 • zo sústavy kvapalinových bŕzd uniká brzdová kvapalina alebo z pretlakovej vzduchovej brzdovej sústavy nadmerne uniká vzduch,
 • časti prevodu brzdy alebo samotnej brzdy sú opotrebené alebo poškodené tak, že brzda neplní svoju funkciu,
 • množstvo ďalších. 


Rada odborníka

Všetky podrobné informácie o nespôsobilosti na prevádzku motocykla nájdete priamo vo  vyhláške č. 464/2009 Z.z.. Výhodou je, že väčšina problémov s nespôsobilosťou je viditeľná a ovplyvňuje aj bežné používanie. Týchto chýb sa zbavte nielen kvôli STK, ale aj kvôli vlastnému bezpečiu.

Ako si vybrať STK?

Výber STK nie je náročný, práve naopak. Na Slovensku v súčasnosti približne 150 staníc. Najlepšie spravíte, keď si zvolíte stanicu v blízkosti vášho bydliska. Nebudete musieť zbytočne dlho dochádzať.

Keď si stanicu vyberiete, nezabudnite sa vopred objednať. Môžete to risknúť a dostaviť sa aj osobne. Nemáte však úplnú istotu, že sa dostanete na rad. Stanice sú v súčasnosti pomerne vyťažené.

Pri objednávaní však myslite na to, že kvôli vyťaženosti budete niekoľko dní či dokonca týždňov čakať. Objednávajte sa preto v predstihu. Jazdiť bez platnej STK sa neoplatí, nehovoriac o tom, že budete platiť pokutu, ktorá vám príde automaticky.


STK motocykel - cena

Keďže STK nie je zadarmo, stanicu si môžete vybrať aj podľa cenníka. Mal by byť zverejnený na webovej stránke.

Emisnú kontrolu absolvovať nemusíte

Majitelia motoriek majú oproti majiteľom automobilov o jednu povinnosť menej. Pre motorky nie je povinná emisná kontrola  a tak isto ani pre žiadne vozidlo kategórie L. Aj majiteľov motocyklov sa však stále týka povinnosť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.


PZP na motorku

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.