Segmentácia motocyklov

Aké druhy motocyklov poznáme?

Kategórií a typov motocyklov je množstvo a sú medzi nimi naozaj veľké rozdiely. Motocyklisti si majú rozhodne z čoho vyberať a voľbu motorky dokážu prispôsobiť svojmu životnému štýlu. Aké sú teda najbežnejšie druhy motoriek? A ako so segmentáciou súvisia povinné zmluvné poistenie a jeho cena?

Kategórie motocyklov podľa zákona

Podľa zákona patria motocykle do kategórie vozidiel L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky, ktorá zahŕňa:  


 • malé motocykle, t. j. dvojkolesové vozidlá (kategória L1e) alebo trojkolesové vozidlá (kategória L2e), 


 • motocykle, t. j. dvojkolesové vozidlá bez postranného vozíka (kategória L3e) alebo s postranným vozíkom (kategória L4e).


Okrem toho patria do kategórie L aj motorové trojkolky a štvorkolky. Pozor, podľa zákona musíte mať tiež na svoj motocykel uzatvorené povinné zmluvné poistenie.
Kategórie motocyklov podľa motora 

Z hľadiska motora rozoznávame motocykle:


 • 1

  podľa typu motora: spaľovacie a elektrické,

 • 2

  podľa druhu spaľovacieho motora: dvojtaktné a štvortaktné,

 • 3

  podľa počtu valcov a konštrukcie viacvalcového motora.


Pre kategorizáciu z hľadiska poistenia i potrebného vodičského oprávnenia je dôležité rozdelenie motocyklov podľa zdvihového objemu, prípadne výkonu motora. Medzinárodné triedy podľa obsahu sú: 125, 175, 250, 350, 500, 600, 750 a 1000 cm³.


Podľa obsahu motora a hmotnosti sú motocykle:


veľmi ľahké – do 100 cm³


ľahké – do 200 cm³ťažké – do 500 cm³


ostatné


Kategórie motocyklov podľa konštrukcie a použitia

motorka-riditka
Cestná motorka

najstarší druh motocyklov, určený na dopravu osôb s vysokou spoľahlivosťou a prevádzkovou hospodárnosťou

Supersport

motorka supersport vychádza z cestných športových motocyklov, je však pohodlnejšia, má vyšší výkon a je prispôsobená na rýchlu jazdu

Naháč

klasický všestranný a veľmi dobre ovládateľný motocykel, vďaka čomu je vhodný aj pre začínajúcich motorkárov. Vychádza zo supersportu, je však vhodnejší na dlhšie jazdy

Chopper a cruiser

najstaršia kategória motocyklov pre fajnšmekrov, ktorí si radi vychutnávajú pohodlnú jazdu

Enduro

vychádza z terénnych strojov, ale zvládne aj jazdu po cestách

Ďalšie kategórie

napr. motocross, supermoto, dragster, bobber, scrambler a ďalšie

Špeciálne kategórie motocyklov

Určité kategórie motoriek nemusia byť z niektorých hľadísk radené medzi motocykle. To ovplyvňuje najmä požiadavky na vodičské oprávnenie. 


Skúter

vhodný na prepravu v rámci mesta alebo na krátke vzdialenosti. Obvykle je vybavený motorom s malým objemom, existujú však aj skútre s výkonnejšími motormi určené pre dlhšie jazdy

Moped

 kombinácia motocykla a bicykla s malým objemom motora a pedálmi namiesto stúpačiek (napríklad Babetta)

Elektrická motorka

cestné, terénne a univerzálne motorky na elektrický pohon

Stroje založené na motocykloch

Okrem toho existujú aj stroje, ktoré sú na motocykloch založené alebo sú od nich odvodené. Typicky k nim patria napríklad trojkolky, snežné skútre, sajdky, velorex či kapotovaný motocykel. 


Vodičák na motorku

Kategória motocykla je dôležitá aj z hľadiska vodičského oprávnenia. V závislosti od typu motocykla a veku vodiča existujú 4 skupiny vodičských oprávnení na bicykel – AM, A1, A2, A.Náš tip: Typy a podmienky pre získanie jednotlivých vodičákov nájdete v § 76 -– § 78 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. 
Povinné zmluvné poistenie pre motorku

Či už vlastníte malý skúter alebo nadupaného choppera, nezabúdajte na svoju povinnosť uzavrieť PZP pre motorku. PZP musí mať totiž podľa zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s prideleným evidenčným číslom.Faktory ovplyvňujúce cenu PZP

Cena PZP na motocykel je rôzna a závisí od kombinácie rozličných faktorov, ktoré berú poisťovne do úvahy:

Objem a hmotnosť motorky


Majiteľ motorky


Segmentácia motorky

Rizikové skupiny

K najdôležitejším faktorom, ktoré ovplyvňujú cenu PZP, patrí objem a hmotnosť motorky a tiež údaje o klientovi. Výrazne môžete ušetriť aj vďaka segmentácii.  Poisťovne vedia, že slabá motorka napácha menšie škody ako veľká. Preto za babetu zaplatíte podstatne nižšie poistné ako napríklad za chopper. Rozdiely v cenách PZP sa v tomto prípade rátajú v násobkoch. Zaujímavé je tiež, že niektoré poisťovne určujú výšku poistného pre motocykle s hmotnosťou prevyšujúcou 400 kg rovnako ako v prípade osobného automobilu alebo štvorkolky. U týchto motoriek sú preto rozdiely vo výške PZP medzi jednotlivými poisťovňami najväčšie a pohybujú sa od 30 až po 130 eur. 

Hoci k zohľadňovaniu kategórie smerujú postupne takmer všetky poisťovne, aj na slovenskom poistnom trhu sa nájdu také, ktoré segmentáciu u väčších motoriek stále neriešia. Práve preto si pred uzavretím PZP ponuky jednotlivých poisťovní najskôr porovnajte. Dokážete tým totiž ušetriť desiatky eur


Ako na to? Prejdite do našej online kalkulačky PZP, zadajte základné údaje o vašom motocykli a jeho držiteľovi a je to! V priebehu pár sekúnd vám zobrazíme ponuky jednotlivých poisťovní. Z nich si vyberiete tú najvýhodnejšiu a PZP môžete následne cez internet aj uzavrieť.  


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk