Povinné zmluvné poistenie

Nepreplácajte na PZP, porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ako môžete ušetriť.

Nepreplácajte na PZP

Povinná výbava pre motocykle

Výbava motocyklu

Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

Povinná výbava motocykla

V minulosti predstavovala povinná výbava motocykla dlhý zoznam. V súčasnosti sa v ňom nachádza len lekárnička, ktorá sa od tej do auta v mnohom líši. Napríklad, rozmery jednotlivých gáz sú oveľa menšie.

Chcem PZP pre motorku

Keďže na trhu sa nachádza množstvo rôznych lekárničiek pre motocykle, výber podriaďte vyhláške č. 106/2018 Z. z. Čítať ju však celú nemusíte. Stačí si zvoliť oranžové prevedenie s bielym krížom. Po jej otvorení by mala obsahovať niekoľko vecí:

 • obväz s jedným vankúšikom, šírkou najmenej 8 cm a nasiakavosťou minimálne 800 g/m²,
 • hotový obväz s jedným vankúšikom, šírkou najmenej 8 cm a nasiakavosťou minimálne 800 g/m²,
 • kompresívny obväz 60 x 1 250 mm,
 • gumené alebo latexové chirurgické rukavice v obale.

 

Následne je dobre, keď sa v lekárničke nachádzajú aj ďalšie, doplnkové potreby, ktoré sa v motolekárničkách bežne objavujú. Sú to:

 • rúško,
 • utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom,
 • tampóny alebo utierky,
 • trojcípa šatka,
 • nožnice.

 

Ak máte starú lekárničku a nie ste si istí, či obsahuje všetko, čo má, pred jazdou si to skontrolujte. Okrem toho zistite, či niektoré z položiek neexpirovali. Ak by sa tak stalo, museli by ste si zaobstarať nové.

Povinnosť voziť so sebou lekárničku má každý vodič motorky. Jedinou výnimkou sú motorové vozidlá v kategóriách L3e až L5e a L7.

Povinná výbava do 50 cm3

V prípade motorky, ktorej konštrukčná rýchlosť neprevyšuje 40 km/h a nemá objem viac ako 50 cm³, je povinnosťou nosiť označovaciu tabuľku pre pomalé vozidlá. Prikazuje to predpis EHK č. 69.

Okrem toho, na takejto motorke nepotrebujete lekárničku. Stačí vám len prilba. Objem motora si ale skontrolujte, aby sa náhodou nestalo, že by ste lekárničku mali mať, no nakoniec vám bude chýbať.

Rada odborníka

Ak motorka nepatrí do kategórie 50 cm³ a jej maximálna konštrukčná rýchlosť je vyššia ako 45 km/h, lekárničku si určite nezabudnite. V tomto prípade ju potrebujete.

Základom povinnej výbavy pre motocykle je prilba

Okrem lekárničky je nutné myslieť aj na prilbu, ktorá predstavuje základ povinnej výbavy pre motocykle. V rizikových situáciách vám môže zachrániť život. Okrem vás bude potrebovať prilbu aj spolujazdec.

Na to, aby sa dala prilba používať, musí spĺňať požiadavky technickej normy EHK č. 22.

Chcem havarijné poistenie pre motorku

Odporúčaná výbava

Povinná výbava motocykla je pomerne striedma. Okrem nej preto existuje ešte odporúčaná. Ak ju nemáte, netreba sa báť. Pokutu za ňu nedostanete. Je však dobré niečo si z nej predsa len vziať. Do tejto kategórie patria napríklad:

 • náhradné žiarovky,
 • základná súprava náradia,
 • doplnková výbava lekárničky.

 

Počas zimy a v zlom počasí je z odporúčanej výbavy dôležité najmä:

 • Reflexná vesta – v prípade, že jazdíte vo dvojici, vybavte vestu aj spolujazdcovi. Bude vás počas snehu alebo dažďa dobre vidieť.
 • Náhradné poistky – z každého druhu poistky si zoberte aspoň jednu navyše.
 • Teplé oblečenie – nikdy neviete, kedy sa v zime znížia teploty a bude mrznúť. Do studeného počasia sa dobre pripravte. Najlepšie spravíte, keď si zaobstaráte vrchnú vrstvu s reflexnými prvkami.
 • Chrániče proti mrazu – označujú sa aj ako slonie uši alebo psia deka. Jednoducho ich navlečiete na riadidlá a zaistíte zipsom.
 • Chrániče – vedia vás skvelo ochrániť najmä v situáciách, keď sa stretnete s neohľaduplnými vodičmi.

 

Čím viac toho máte, tým lepšie. Bohužiaľ, miesto na motocykloch je obmedzené. Zvoľte preto z odporúčanej výbavy len to, čo uznáte za vhodné.

Povinné doklady

V rámci povinnej výbavy pre motocykle môžeme hovoriť aj o povinných dokladoch. Musíte ich so sebou nosiť vždy, keď sa pohybujete po cestných komunikáciách. Čo všetko vám nesmie chýbať?

 • vodičský preukaz,
 • občiansky preukaz,
 • doklad o platnom povinnom zmluvnom poistení,
 • osvedčenie o evidencii vozidla časť I (známa aj ako malý techničák),
 • doklady o platnej emisnej a technickej kontrole,
 • doklady o zdravotnej a psychickej spôsobilosti – platí len pre vodičov, ktorí majú viac ako 65 rokov.

 

Ak by ste si doklady zabudli, pri cestnej kontrole by vám hrozila pokuta.

Nezabudnite na kvalitné poistenie

Na to, aby ste vôbec mohli jazdiť po cestných komunikáciách, potrebujete povinné zmluvné poistenie. Označuje sa ako PZP. Kryje vás v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu.

Povinné zmluvné poistenie

Dávajte si však pozor. PZP vás síce kryje, no prepláca škody len na majetku druhých. Škody na vašom motocykli a iných veciach budete musieť platiť sami. Keď sa tomu chcete vyhnúť, existuje jedno riešenie. Je ním havarijné poistenie.

Havarijné poistenie slúži na to, aby krylo váš majetok. V prípade dopravnej nehody by vám poisťovňa mala preplatiť všetky škody. Všetko závisí najmä od spoluúčasti. Porovnajte si preto jednotlivé možnosti a zistite, ktorá je najvýhodnejšia.

Rada odborníka

Keď sa rozhodnete pre spoluúčasť, výsledná cena poistenia bude nižšia. Nevýhodou je ale fakt, že v prípade škôd budete musieť určitú časť doplácať, čo sa nemusí vyplatiť. Výška spoluúčasti je zvyčajne 5 – 15 %.

Jazdite bezpečne

Povinná výbava pre motocykle je pomerne skromná, no rozhodne by vám nemala chýbať. Okrem lekárničky a prilby si nezabudnite vybaviť aj výhodné povinné zmluvné a havarijné poistenie. Budú vás kryť v rôznych nepríjemných situáciách.

Porovnať ceny havarijného poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7