Felicia

PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Mať povinné zmluvné poistenie s benefitmi je rovnako príjemné ako mať kamaráta s benefitmi. Jednoducho dostávate niečo, čo nie je celkom obvyklé, ale veľmi príjemné.

Povinné zmluvné poistenie vám konečne poslúži

Bežne sa o PZP hovorí ako o nutnom zle. To znamená, že vy ako vodič z neho nič nemáte, ale ak spôsobíte nehodu, tak je z neho zaplatená škoda na majetku iného vodiča, alebo ďalšieho dotknutého subjektu, ktorý ste poškodili. Preto si často vodiči skutočne vyberali poistenie to najlacnejšie možné, bez ohľadu na poskytované služby, či kvalitu. Lenže v súčasnosti sa PZP stáva poistením, ktoré môže výrazným spôsobom pomôcť samotnému vodičovi. Je to vďaka bonusom, ktoré k nemu môžete uzatvoriť a využívať.

Bonusy aj zadarmo

Konkurenčný boj na poli povinného zmluvného poistenia prináša niekoľko zaujímavých možností, z ktorých ťaží aj bežný motorista. Poisťovne neustále prinášajú atraktívne bonusy pre klientov, niekedy už v rámci základného balíčka, alebo za bezškodový priebeh ponúkajú napríklad poistenie pneumatík zdarma, alebo nadštandardný limit krytia, či asistenčné služby.

Pripoistenia nahradia aj drahšie poistenia

K povinnému zmluvnému poisteniu sa dá vybrať z množstva bonusov. Niektoré dokonca patrili bežne k havarijnému poisteniu. To sa nie vždy oplatí aj pre staršie automobily a tak vďaka pár pripoisteniam k PZP môžete získať výhodné krytie aj pre seba bez nutnosti KASKA. Medzi najobľúbenejšie pripoistenia, ktoré úplne menia charakter PZP patrí napríklad pripoistenie skla. To by malo byť hradené samozrejme z PZP vinníka, ktorý vám ho rozbije kamienkom, no praxe je taká, že k vinníkovi často nedopátrate. Teda takéto pripoistenie vám vykryje jednu z najčastejších nehôd na ceste. Zaujímavé je aj poistenie sedadiel, To nekryje výbavu automobilu, ale úrazy, ktoré utrpí osoba prepravovaná motorovým vozidlom. Či už dôjde k úraz, smrti, alebo trvalým následkom.

Ďalším bonusom môže byť napríklad úrazové poistenie posádky, ale bo poistenie batožiny a poistenie proti živlom alebo stretu so zverou. To boli kedysi len súčasti havarijného poistenia, ktoré dnes môžete ľahko získať k PZP za výhodnejšie ceny ako by ste uzatvorili plnohodnotné havarijné poistenie. PZP je dnes teda potrebné vyberať obozretnejšie a aj vzhľadom na služby, nielen cenu. Najlepšími porovnávačmi sú internetové kalkulačky, ktoré zmeny a ponuky vyhodnocujú okamžite.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?