Felicia

PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Mať povinné zmluvné poistenie s benefitmi je rovnako príjemné ako mať kamaráta s benefitmi. Jednoducho dostávate niečo, čo nie je celkom obvyklé, ale veľmi príjemné.

Povinné zmluvné poistenie vám konečne poslúži

Bežne sa o PZP hovorí ako o nutnom zle. To znamená, že vy ako vodič z neho nič nemáte, ale ak spôsobíte nehodu, tak je z neho zaplatená škoda na majetku iného vodiča, alebo ďalšieho dotknutého subjektu, ktorý ste poškodili. Preto si často vodiči skutočne vyberali poistenie to najlacnejšie možné, bez ohľadu na poskytované služby, či kvalitu. Lenže v súčasnosti sa PZP stáva poistením, ktoré môže výrazným spôsobom pomôcť samotnému vodičovi. Je to vďaka bonusom, ktoré k nemu môžete uzatvoriť a využívať.

Bonusy aj zadarmo

Konkurenčný boj na poli povinného zmluvného poistenia prináša niekoľko zaujímavých možností, z ktorých ťaží aj bežný motorista. Poisťovne neustále prinášajú atraktívne bonusy pre klientov, niekedy už v rámci základného balíčka, alebo za bezškodový priebeh ponúkajú napríklad poistenie pneumatík zdarma, alebo nadštandardný limit krytia, či asistenčné služby.

Pripoistenia nahradia aj drahšie poistenia

K povinnému zmluvnému poisteniu sa dá vybrať z množstva bonusov. Niektoré dokonca patrili bežne k havarijnému poisteniu. To sa nie vždy oplatí aj pre staršie automobily a tak vďaka pár pripoisteniam k PZP môžete získať výhodné krytie aj pre seba bez nutnosti KASKA. Medzi najobľúbenejšie pripoistenia, ktoré úplne menia charakter PZP patrí napríklad pripoistenie skla. To by malo byť hradené samozrejme z PZP vinníka, ktorý vám ho rozbije kamienkom, no praxe je taká, že k vinníkovi často nedopátrate. Teda takéto pripoistenie vám vykryje jednu z najčastejších nehôd na ceste. Zaujímavé je aj poistenie sedadiel, To nekryje výbavu automobilu, ale úrazy, ktoré utrpí osoba prepravovaná motorovým vozidlom. Či už dôjde k úraz, smrti, alebo trvalým následkom.

Ďalším bonusom môže byť napríklad úrazové poistenie posádky, ale bo poistenie batožiny a poistenie proti živlom alebo stretu so zverou. To boli kedysi len súčasti havarijného poistenia, ktoré dnes môžete ľahko získať k PZP za výhodnejšie ceny ako by ste uzatvorili plnohodnotné havarijné poistenie. PZP je dnes teda potrebné vyberať obozretnejšie a aj vzhľadom na služby, nielen cenu. Najlepšími porovnávačmi sú internetové kalkulačky, ktoré zmeny a ponuky vyhodnocujú okamžite.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.