Felicia

PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Mať povinné zmluvné poistenie s benefitmi je rovnako príjemné ako mať kamaráta s benefitmi. Jednoducho dostávate niečo, čo nie je celkom obvyklé, ale veľmi príjemné.

Povinné zmluvné poistenie vám konečne poslúži

Bežne sa o PZP hovorí ako o nutnom zle. To znamená, že vy ako vodič z neho nič nemáte, ale ak spôsobíte nehodu, tak je z neho zaplatená škoda na majetku iného vodiča, alebo ďalšieho dotknutého subjektu, ktorý ste poškodili. Preto si často vodiči skutočne vyberali poistenie to najlacnejšie možné, bez ohľadu na poskytované služby, či kvalitu. Lenže v súčasnosti sa PZP stáva poistením, ktoré môže výrazným spôsobom pomôcť samotnému vodičovi. Je to vďaka bonusom, ktoré k nemu môžete uzatvoriť a využívať.

Bonusy aj zadarmo

Konkurenčný boj na poli povinného zmluvného poistenia prináša niekoľko zaujímavých možností, z ktorých ťaží aj bežný motorista. Poisťovne neustále prinášajú atraktívne bonusy pre klientov, niekedy už v rámci základného balíčka, alebo za bezškodový priebeh ponúkajú napríklad poistenie pneumatík zdarma, alebo nadštandardný limit krytia, či asistenčné služby.

Pripoistenia nahradia aj drahšie poistenia

K povinnému zmluvnému poisteniu sa dá vybrať z množstva bonusov. Niektoré dokonca patrili bežne k havarijnému poisteniu. To sa nie vždy oplatí aj pre staršie automobily a tak vďaka pár pripoisteniam k PZP môžete získať výhodné krytie aj pre seba bez nutnosti KASKA. Medzi najobľúbenejšie pripoistenia, ktoré úplne menia charakter PZP patrí napríklad pripoistenie skla. To by malo byť hradené samozrejme z PZP vinníka, ktorý vám ho rozbije kamienkom, no praxe je taká, že k vinníkovi často nedopátrate. Teda takéto pripoistenie vám vykryje jednu z najčastejších nehôd na ceste. Zaujímavé je aj poistenie sedadiel, To nekryje výbavu automobilu, ale úrazy, ktoré utrpí osoba prepravovaná motorovým vozidlom. Či už dôjde k úraz, smrti, alebo trvalým následkom.

Ďalším bonusom môže byť napríklad úrazové poistenie posádky, ale bo poistenie batožiny a poistenie proti živlom alebo stretu so zverou. To boli kedysi len súčasti havarijného poistenia, ktoré dnes môžete ľahko získať k PZP za výhodnejšie ceny ako by ste uzatvorili plnohodnotné havarijné poistenie. PZP je dnes teda potrebné vyberať obozretnejšie a aj vzhľadom na služby, nielen cenu. Najlepšími porovnávačmi sú internetové kalkulačky, ktoré zmeny a ponuky vyhodnocujú okamžite.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.