Povinná výbava auta v Rakúsku

povinná výbava auta v Rakúsku

Rakúsko je našim najbližším susedom a z Bratislavy je to do Rakúska pár minút jazdy autom. Mnoho vodičov však zabúda, že povinná výbava do Rakúska sa od tej slovenskej môže líšiť. Overte si preto, či máte skutočne všetko pred tým, ako prekročíte aj keď neviditeľné hranice.

Absolútny základ výbavy

Povinná výbava auta do Rakúska sa v istých bodoch zhoduje aj s výbavou na Slovensku. Ako prvé je potrebné mať reflexný odev, teda  reflexnú vestu. Najdôležitejšie je, aby bola nie napríklad v kufri, ale v dosahu priamo zo sedadla vodiča. Norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu. Fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovočervenú alebo fluorescenčnú červenú.

Autolekárnička a pred expiráciou je rovnako nutná súčasť každého vozidla bez ohľadu na krajinu.  Má predpísaný obsah, ktorý je platný pre všetky štáty Európskej únie, takže pri ceste do Rakúska nepotrebujete navyšovať jej obsah. Základom je uzatvárateľný, nepremokavý, oranžový obal s bielym 7cm krížom. Musí obsahovať kartu prvej pomoci. 

Nikdy nenechávajte doma výstražný trojuholník. V prípade nehody sa umiestňuje najmenej 50 metrov za vozidlom, a 100 metrov v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty.

Nutnosťou je náhradné koleso s diskom alebo dojazdové koleso, prípadne sada na opravu pneumatík. Náhradné koleso však musí byť predpísanej veľkosti a rozmeru. Ak koleso nemáte, musíte mať funkčné prostriedky  na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky. Ďalšou možnosťou je použiť pneumatiky, ktoré môžu pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v dočasnej jazde - runflaty.

Rakúsko si vyžaduje ešte viac

Povinná výbava v rakúsku sa oproti tej slovenskej až tak veľmi nelíči. Rozdielom je len, že  lekárnička je povinná aj pre motocyklistov a musí byť v obale, ktorý zabráni vniknutiu nečistôt do jej obsahu. Dôležité je, že v Rakúsku je zakázané mať onboard kamery vo vozidle. To znamená, že kamerovanie počas jazdy kamerou nainštalovanou vo vozidle je zakázané a hrozia pokuty

Reflexná vesta je povinná len pre vodiča motorového vozidla a aj pre ostatných členov posádky vozidla sa odporúča. Farby sú povolené oranžová, žltá, červená. Sankcie za nedodržanie povinnej výbavy vzhľadom na závažnosť porušenia sa pohybujú od 14 až do 2180 eur. 

V okolí Viedne a ďalších častiach Rakúska sú zavedené nízkoemisné zóny pre vozidlá kategórie N bez obmedzenia hmotnosti. Na porušenie pravidiel je potrebné si dávať pozor. Rakúskí policajti sú neoblomní a pokojne vás vysadia aj za auta. 

Nielen povinnosť, ale aj bezpečie

Dôležité je skontrolovať technický stav auta, a to najmä brzdy, ktoré dostávajú pri plne naloženom aute poriadne zabrať. Ďalej je dobré myslieť aj na prevádzkové kvapaliny. Skontrolovať treba hladinu motorového oleja, stav chladiacej a brzdovej kvapaliny. 

Nevynechajte ani kontrolu pneumatík, správny tlak je totiž základ. Zo štatistík vyplýva, že viac ako polovica dovolenkárov jazdí s podhustenými pneumatikami. To má za následok zhoršené ovládanie auta, ale aj zvýšenú spotrebu paliva až o 20 % a dlhšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2