povinna-vybava-auta-rakusko

Povinná výbava auta v Rakúsku

22. 2. 2024
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

Povinná výbava Rakúsko

Povinná výbava v Rakúsku sa vo väčšine bodov zhoduje s výbavou na Slovensku. Rozdiely sú len minimálne.

#1 Reflexná vesta

V prvom rade potrebujete mať v aute reflexný odev, teda reflexnú vestu. Norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu: fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovočervenú alebo fluorescenčnú červenú. Vestu musíte mať v dosahu priamo zo sedadla vodiča. Pre spolucestujúcich sa vesta odporúča.

#2 Autolekárnička

Súčasťou povinnej výbavy je aj autolekárnička v originálnom obale, ktorá nesmie byť nijako porušená. Hoci obsah lekárničky do auta nie je stanovený zákonom, odborníci odporúčajú vybrať si autolekárničku schválené organizáciou ÖAMTC, ktoré obsahujú všetko potrebné pre núdzové situácie. Autolekárnička je povinná aj pre motocyklistov.

#3 Výstražný trojuholník

Doma nikdy nenechávajte ani výstražný trojuholník. V prípade nehody ho umiestnite najmenej 50 metrov za vozidlom, na diaľnici alebo rýchlostnej ceste aspoň 100 metrov za vozidlom.

#4 Bezpečnostná prilba

Vodič motocykla a jeho spolucestujúci sú povinní nosiť bezpečnostnú prilbu.

#5 Zimné pneumatiky

Povinná výbava v Rakúsku v zime zahŕňa predovšetkým zimné pneumatiky, ktoré musíte mať od 1. novembra do 15. apríla v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, snehovej kaše alebo ľadu. Dobre preto spravíte, keď si pneumatiky prezujete, a to aj v období sucha. Okrem samotného dátumu prezutia myslite aj na hĺbku dezénu – jej minimálna hodnota sú 4 mm.

Rada odborníka

Do kufra si pre istotu pribaľte aj snehové reťaze. Zídu sa vám pri jazde do hôr. Môžete si ich nasadiť v prípade, že je cesta pokrytá súvislou vrstvou snehu alebo ľadu a ak ich použitím nedôjde k poškodeniu vozovky. V Rakúsku sú povolené aj pneumatiky s hrotmi.

Povinná výbava auta v Rakúsku

Nielen povinnosť, ale aj bezpečnosť

Pred cestou do Rakúska si dôkladne skontrolujte technický stav auta, a to najmä brzdy, ktoré dostávajú pri plne naloženom aute poriadne zabrať. Myslite aj na prevádzkové kvapaliny. Skontrolujte hladinu motorového oleja a stav chladiacej a brzdovej kvapaliny.

Nevynechajte ani kontrolu pneumatík, správny tlak je totiž základ. Zo štatistík vyplýva, že viac ako polovica dovolenkárov jazdí s podhustenými pneumatikami. To má za následok zhoršené ovládanie auta, zvýšenú spotrebu paliva až o 20 % a dlhšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke.

Pri ceste nezabúdajte ani na bezpečnú prepravu detí. Deti s výškou do 150 cm alebo vo veku do 14 rokov musia sedieť v autosedačke. Ak je dieťa vyššie ako 135 cm, môže sedieť na podsedáku. Ten sa odporúča aj pre staršie osoby nižšie ako 150 cm, nie je to však povinnosť.

Rada odborníka

Pri cestách do Rakúska musíte mať, samozrejme, uzavreté aj povinné zmluvné poistenie. Poskytne vám poistné krytie v prípade nehody, ktorá spôsobí škodu na majetku alebo ujmu na zdraví inej osobe ako vodičovi. PZP uzavreté na Slovensku vám automaticky platí aj vo všetkých členských krajinách Systému zelenej karty, medzi ktoré patrí aj Rakúsko.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ďalšie užitočné informácie pri ceste do Rakúska

Pri ceste do Rakúska nepotrebujete poznať len povinnú výbavu, ale aj ďalšie dôležité informácie pre motoristov. Pripravili sme pre vás ich súhrn.

Diaľničná známka v Rakúsku v roku 2024

Keďže Rakúsko má hustú sieť diaľnic, pri cestovaní touto krajinou ich s vysokou pravdepodobnosťou využijete. Na obdobie vášho pobytu alebo tranzitu si preto zaobstarajte diaľničnú známku.

Samolepiacu diaľničnú známku bežne dostanete na čerpacích staniciach. Zaobstarať si však môžete aj elektronickú diaľničnú známku, ktorú si kúpite na webe https://shop.asfinag.at/ (e-shop má dokonca aj slovenskú verziu). Takáto digitálna diaľničná známka začína platiť až 18. deň po nákupe.

Diaľničná známka Rakúsko – ceny v roku 2024

Diaľničná známka Rakúsko Pre motocykle Pre motorové vozidlá do 3,5 tony

1-dňová

3,40 eur

8,60 eur

10-dňová

4,60 eur

11,50 eur

2-mesačná

11,50 eur

28,90 eur

ročná

38,50 eur

96,40 eur

Zdroj: Asfinag.at

Avšak pozor, aj keď máte kúpenú diaľničnú známku, na niektorých alpských prechodoch zaplatíte ešte dodatočné úsekové mýto. Pri plánovaní cesty s tým teda počítajte.

Najvyššie povolené rýchlosti

V Rakúsku platia pre osobné autá a motocykle takéto rýchlostné limity:

 • v obci: 50 km/h,

 • mimo obce: 100 km/h,

 • na diaľnici: 130 km/h.

Maximálna povolená rýchlosť pri jazde so snehovými reťazami je obmedzená na 50 km/h.

Denné svietenie v Rakúsku

V Rakúsku nemusíte svietiť cez deň. Stretávacie svetlá musia mať zapnuté len vodiči motocyklov a mopedov. Ostatné vozidlá majú túto povinnosť len pri zníženej viditeľnosti. Svetlá sú však povinné vo všetkých tuneloch.

Telefonovanie pri šoférovaní

Telefonovať za volantom môžete len v prípade, ak v aute používate systém hands-free.

Alkohol za volantom

Povolená hladina alkoholu v krvi v Rakúsku je 0,5 promile, v určitých prípadoch (vodiči v skúšobnej dobe, do 20 rokov, profesionálni vodiči atď.) platí znížená hranica 0,1 promile. Cyklisti nesmú nafúkať viac ako 0,8 promile. Dávajte si však pozor. V prípade nehody je zistený alkohol priťažujúcou okolnosťou nielen pre vinníka nehody, ale aj ďalších účastníkov.

Náš tip

Pred cestou do Rakúska si spíšte všetky dôležité čísla, ktoré môžete potrebovať:

 • univerzálne číslo pre záchranu: 112

 • záchranná služba: 144

 • polícia: 133

 • hasiči: 122

 • horská služba: 140

Pokuty v Rakúsku

Sankcie za nedodržanie povinnej výbavy sa odlišujú v závislosti od závažnosti porušenia. To však nie je jediná pokuta, ktorú môžete u našich susedov dostať. Rakúska polícia vás môže kedykoľvek zastaviť a spraviť cestnú kontrolu. Pri nedodržaní pravidiel vám hrozí nielen pokuta, ale v závažnejších prípadoch aj odobratie vodičského oprávnenia.

Napokon, posúďte sami. Vybrali sme pre vás len niekoľko priestupkov, ku ktorým dochádza na cestách najčastejšie. Akú veľkú pokutu zaplatíte v Rakúsku?

 • alkohol za volantom: od 300 do 5 900 eur,

 • prekročenie rýchlosti: od 90 do 5 000 eur,

 • používanie mobilného telefónu pri šoférovaní: 100 eur,

 • jazda bez platnej diaľničnej známky: od 120 do 3 000 eur,

 • letné pneumatiky v zimnom období: od 60 do 5 000 eur.

Víte že...

…v Rakúsku nie sú autokamery zakázané, dokonca môžete kamerový záznam použiť ako dôkazový materiál na súde? Záznam však nesmiete zverejňovať, ak sú na ňom viditeľné tváre nezainteresovaných osôb a evidenčné čísla vozidiel. Vo vozidle však nesmiete mať nainštalovaný antiradar, inak vám hrozí pokuta.


Zákonná poistka

Pripravte sa na cestu do Rakúska správne

Cesta do Rakúska nie je dlhá, musíte sa však na ňu správne pripraviť. Po prekročení hraníc platia iné pravidlá a zákony ako na Slovensku. Uistite sa, že ich neporušujete. Vyhnete sa tým plateniu zbytočných pokút. Okrem toho nezabúdajte ani na výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť v prípade náročných životných udalostí.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.