povinna-vybava-auta-rakusko

Povinná výbava auta v Rakúsku

22. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Rakúsko je našim najbližším susedom. Z Bratislavy je to doň len pár minút jazdy. Mnoho vodičov však zabúda, že povinná výbava auta v Rakúsku sa od slovenskej výbavy môže líšiť. Pred jeho návštevou si preto overte, či máte všetko.

Povinná výbava Rakúsko

Povinná výbava v Rakúsku sa v istých bodoch zhoduje s výbavou na Slovensku. Ako prvé je potrebné mať reflexný odev, teda reflexnú vestu. Najdôležitejšie je, aby bola v dosahu priamo zo sedadla vodiča. Norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu. Fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovo červenú alebo fluorescenčnú červenú.

Autolekárnička pred expiráciou je rovnako nutná súčasť každého vozidla bez ohľadu na krajinu. Má predpísaný obsah, ktorý je platný pre všetky štáty Európskej únie, takže pri ceste do Rakúska nepotrebujete navyšovať jej obsah. Základom je uzatvárateľný, nepremokavý, oranžový obal s bielym 7 cm krížom. Obsahovať musí kartu prvej pomoci. 

Doma nikdy nenechávajte výstražný trojuholník. V prípade nehody sa umiestňuje najmenej 50 metrov za vozidlom a 100 metrov v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty.

Nutnosťou je aj náhradné koleso s diskom alebo dojazdové koleso, prípadne sada na opravu pneumatík. Náhradné koleso musí byť predpísanej veľkosti a rozmeru. Ak koleso nemáte, musíte mať funkčné prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky. Ďalšou možnosťou je použiť pneumatiky, ktoré môžu pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v dočasnej jazde – runflaty.

Pre vodičov motocyklov je povinná bezpečnostná helma.

Rada odborníka

Obsah lekárničky sa síce nemení, no v Rakúsku sa odporúčajú typy schválené organizáciou ÖAMTC.

Rakúsko si vyžaduje ešte viac

Povinná výbava v Rakúsku sa oproti slovenskej výbave až tak veľmi nelíši. Rozdielom je len fakt, že lekárnička je povinná aj pre motocyklistov a musí byť v obale, ktorý zabráni vniknutiu nečistôt do jej obsahu. 

Dôležité je, že v Rakúsku nemôžete mať onboard kamery vo vozidle. Znamená to, že kamerovanie počas jazdy kamerou nainštalovanou vo vozidle je zakázané. Ak by ste tak urobili, hrozí vám pokuta.

Reflexná vesta  je povinná len pre vodiča motorového vozidla. Pre ostatných členov posádky vozidla sa odporúča. Farby, ktoré sú povolené, sú oranžová, žltá a červená. Sankcie za nedodržanie povinnej výbavy vzhľadom na závažnosť porušenia sa pohybujú od 14 až do 2 180 eur. 

V okolí Viedne  a ďalších častiach Rakúska sú zavedené nízkoemisné zóny pre vozidlá kategórie N bez obmedzenia hmotnosti. Na porušenie pravidiel je potrebné dávať si pozor. Rakúski policajti sú neoblomní a pokojne vás vysadia aj z auta. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Nielen povinnosť, ale aj bezpečie

Dôležité je skontrolovať technický stav auta, a to najmä brzdy, ktoré dostávajú pri plne naloženom aute poriadne zabrať. Ďalej je dobré myslieť aj na prevádzkové kvapaliny. Skontrolovať treba hladinu motorového oleja a stav chladiacej a brzdovej kvapaliny. 

Nevynechajte ani kontrolu pneumatík, správny tlak je totiž základ. Zo štatistík vyplýva, že viac ako polovica dovolenkárov jazdí s podhustenými pneumatikami. To má za následok zhoršené ovládanie auta, zvýšenú spotrebu paliva až o 20 % a dlhšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke. 

Povinná výbava v Rakúsku v zime

Rakúsko je obľúbenou zimnou destináciou mnohých slovenských turistov. Ešte predtým, ako sa však vôbec za hranice vydáte, je dobré vedieť, čo všetko potrebujete. Povinná výbava v zime sa trochu odlišuje, a to najmä v rámci pneumatík.

Zimné pneumatiky musíte mať v Rakúsku  od 1. novembra do 15. apríla. To ale platí len v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, snehovej kaše alebo ľadu. Dobre preto spravíte, keď si pneumatiky prezujete, a to aj v období sucha. Počasie je nevyspytateľné a nikdy neviete, či počas vášho pobytu nenasneží. Uistíte sa tým, že za žiadnych okolností nebudete platiť zbytočné pokuty.

Okrem samotného dátumu prezutia myslite aj na hĺbku dezénu. Jej minimálna hodnota sú 4 mm.

Do kufra si dajte pre istotu aj snehové reťaze. Zísť by sa vám mohli pri jazde do hôr. V niektorých prípadoch dokáže urobiť problém aj menší kopec.

Zákon o zimných pneumatikách netreba brať na ľahkú váhu. Ak by vás rakúska polícia zastavila, dostanete pokutu v hodnote minimálne 35 eur. Ešte horšia je situácia, keď spôsobíte dopravnú nehodu alebo zablokujete cestu na letných pneumatikách. V takýchto prípadoch zaplatíte minimálne 5 000 eur.

Rada odborníka

Pri jazde so snehovými reťazami nezabúdajte na maximálnu povolenú rýchlosť, ktorá je obmedzená na 50 km/h.

Diaľničná známka v Rakúsku v roku 2023

V Rakúsku s veľkou pravdepodobnosťou využijete aj diaľnice. Zaobstarajte si preto diaľničnú známku na obdobie vášho pobytu. Na výber máte tri možnosti:

 • ročná – pre motocykle za 38,20 eur a pre motorové vozidlá do 3,5 tony za 96,40 eur,

 • 2-mesačná – pre motocykle za 14,50 eur a pre motorové vozidlá do 3,5 tony za 29 eur,

 • 10-dňová – pre motocykle za 5,80 eur a pre motorové vozidlá do 3,5 tony za 9,90 eur.

Ďalšie dôležité informácie

Pri ceste do Rakúska by ste mali poznať aj ďalšie potrebné informácie. Patria k nim:

 • Najvyššie povolené rýchlosti:

  • v obci – 50 km/h,

  • mimo obce – 100 km/h,

  • na diaľnici – 130 km/h.


 • Denné svietenie – v Rakúsku nie je potrebné svietiť cez deň. Túto povinnosť majú len vodiči motocyklov a mopedov.


 • Telefonovanie pri šoférovaní  – je povolené len v prípade funkcie hands-free.


 • Povolená hladina alkoholu v krvi – 0,5 promile. V tomto prípade si ale dávajte pozor. Aj napriek tomu, že určitá hladina alkoholu v krvi je povolená, ide o priťažujúcu okolnosť v prípade nehody. To platí nielen pre vodiča, ktorý spôsobil nehodu, ale aj pre ďalšieho účastníka.


 • Bezpečnosť detí  – deti do 14 rokov, ktoré nemajú výšku minimálne 1,5 metra, musia sedieť v autosedačke alebo v detskom sedadle. Deti do 14 rokov, ktoré majú výšku nad 1,5 metra, musia byť pripútané bezpečnostným pásom rovnako, ako ďalšie osoby, vrátane vodiča. V aute môže byť takisto len toľko detí, koľko je bezpečnostných pásov.

Dôležité telefónne čísla

Pred cestou do Rakúska je dobré spísať si všetky dôležité čísla, ktoré budete možno potrebovať:

 • univerzálne číslo pre záchranu – 112,

 • záchranná služba – 144,

 • horská služba – 140,

 • polícia – 133,

 • hasiči – 122.

Pokuty v Rakúsku

Rakúska polícia vás môže kedykoľvek zastaviť a spraviť cestnú kontrolu. Pri nedodržaní niektorých zákonov vám hrozí pokuta. K najčastejším priestupkom patria:

 • alkohol za volantom – od 300 do 5 900 eur,

 • jazda na oranžovú – od 30 eur,

 • jazda na červenú – od 70 eur,

 • prekročenie rýchlosti v obci do 40 km/h – od 30 do 70 eur,

 • prekročenie rýchlosti v obci nad 40 km/h  – od 150 eur,

 • prekročenie rýchlosti na diaľnici do 20 km/h  – od 30 eur,

 • prekročenie rýchlosti na diaľnici do 30 km/h  – od 50 eur,

 • používanie mobilného telefónu pri šoférovaní – 50 eur,

 • nesprávne predbiehanie  – od 36 do 2 180 eur.

Pripravte sa na cestu do Rakúska správne

Cesta do Rakúska nie je zdĺhavá, no musíte sa na ňu správne pripraviť. Po prekročení hraníc platia úplne iné pravidlá a zákony. Uistite sa, že ich neporušujete. Vyhnete sa tým plateniu zbytočných pokút. Okrem toho nezabúdajte ani na výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť v prípade náročných životných udalostí.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.