Povinná výbava vozidla sa priebežne mení a preto niektorí vodiči nemajú presný prehľad o tom, čo v aute musia mať a čo by z hľadiska vlastnej bezpečnosti mať mali.

Zmenené povinnosti k povinnej výbave

Povinnú výbavu vozidiel určuje zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pričom povinná výbava vozidla je ustanovená v § 25. Nie tak dávno prišlo novelizácii povinnej výbavy pre automobily. Na rozdiel od minulých rokov, keď inovácie väčšina vodičov neprijímala príliš pozitívne, tentoraz zmeny nezaťažia peňaženku, naopak uľavia majiteľom vozidiel od povinností.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník

Táto súčasť výbavy platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Avšak tu je jedna dôležitá vec, za ktorú môžete dostať pokutu, ak aj trojuholník máte. Podľa zákona nemôžete mať trojuholník len tak hodený v kufri. Výstražný trojuholník musí byť vo vozidle v ochrannom kryte , napríklad obale alebo bez ochranného krytu, vtedy musí byť zabezpečená jeho nevyhnutná ochrana proti vonkajším vplyvom počas prepravy.

Bezpečnostný reflexný odev

Ľudovo povedané reflexná vesta. Táto musí byť nutne v dosahu vodiča. To znamená, že ju nemôžete mať napríklad v zadnom kufri. Technická norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená. Nie je povinné mať vestu pre všetkých členov posádky, ale je to určite vhodné. Najmä ak sa po nehode premiestňujú členovia posádky inam.

Lekárnička

Nutnosť mať lekárničku platí pre motocykle nad 50 cm3, trojkolky nad 50 cm3, štvorkolky nad 50 cm3, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Samotný obsah lekárničiek ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Lekárnička na poskytnutie predlekárskej dočasnej prvej pomoci musí byť použiteľná a jej predpísaný obsah musí byť v expiračnej dobe. Ak sa vám nechce kupovať lekárničku celú, tak ju po otvorení môžete doplniť a vymeniť len veci, ktoré sú po expirácii. Platí totiž, že celá lekárnička expiruje tak skoro, ako expiruje prvý prípravok v nej. Ten stačí vymeniť a lekárničku môžete naďalej používať. Je však potrebné sledovať obsah expirácie zložiek. Aj preto mnoho vodičov lekárničku mení kus za kus.

Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Spolu s náhradným kolesom s diskom a s náhradnou pneumatikou povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák. Výnimkou sú iba vozidlá, ktoré majú pneumatiky runflat, alebo sadu na opravu defektu. Pozor však, niekedy sa koleso pri defekte dokáže pokaziť tak, že ho neopravíte. Rezerva je preto vždy praktická.

Veci, ktoré už nepotrebujete

Podľa zákona povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano. Pravda je však taká, že v tomto prípade ide o niekoľkoeurové záležitosti. Je síce možné, že napríklad na moderných automobiloch si už žiarovku nevymeníte, alebo nenahodíte poistky, ale minimálne ťažné lano sa oplatí. Pretože nikdy neviete, či náhodou nebudete potrebovať odťah a lano sa určite zíde.

Povinná výbava z poisťovne

O tejto výbave sa nehovorí, ale je rovnako povinná ako technické zabezpečenie vozidla. Prakticky bez nej nemôžete vyjsť na cestu. Sú to doklady k povinnému zmluvnému poisteniu. Vo vozidle je vždy potrebná biela karta, ktorá potvrdzuje, že PZP máte na Slovensku platné a poistenie zaplatené a len čo prekročíte hranice, tak bude potrebné dokladovať zákonnú poistku zelenou kartou. Nezabudnite si ich teda počas vašich ciest po Slovensku, či po zahraničí.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?