Povinná výbava vozidla sa priebežne mení a preto niektorí vodiči nemajú presný prehľad o tom, čo v aute musia mať a čo by z hľadiska vlastnej bezpečnosti mať mali.

Zmenené povinnosti k povinnej výbave

Povinnú výbavu vozidiel určuje zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pričom povinná výbava vozidla je ustanovená v § 25. Nie tak dávno prišlo novelizácii povinnej výbavy pre automobily. Na rozdiel od minulých rokov, keď inovácie väčšina vodičov neprijímala príliš pozitívne, tentoraz zmeny nezaťažia peňaženku, naopak uľavia majiteľom vozidiel od povinností.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník

Táto súčasť výbavy platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Avšak tu je jedna dôležitá vec, za ktorú môžete dostať pokutu, ak aj trojuholník máte. Podľa zákona nemôžete mať trojuholník len tak hodený v kufri. Výstražný trojuholník musí byť vo vozidle v ochrannom kryte , napríklad obale alebo bez ochranného krytu, vtedy musí byť zabezpečená jeho nevyhnutná ochrana proti vonkajším vplyvom počas prepravy.

Bezpečnostný reflexný odev

Ľudovo povedané reflexná vesta. Táto musí byť nutne v dosahu vodiča. To znamená, že ju nemôžete mať napríklad v zadnom kufri. Technická norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená. Nie je povinné mať vestu pre všetkých členov posádky, ale je to určite vhodné. Najmä ak sa po nehode premiestňujú členovia posádky inam.

Lekárnička

Nutnosť mať lekárničku platí pre motocykle nad 50 cm3, trojkolky nad 50 cm3, štvorkolky nad 50 cm3, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Samotný obsah lekárničiek ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Lekárnička na poskytnutie predlekárskej dočasnej prvej pomoci musí byť použiteľná a jej predpísaný obsah musí byť v expiračnej dobe. Ak sa vám nechce kupovať lekárničku celú, tak ju po otvorení môžete doplniť a vymeniť len veci, ktoré sú po expirácii. Platí totiž, že celá lekárnička expiruje tak skoro, ako expiruje prvý prípravok v nej. Ten stačí vymeniť a lekárničku môžete naďalej používať. Je však potrebné sledovať obsah expirácie zložiek. Aj preto mnoho vodičov lekárničku mení kus za kus.

Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Spolu s náhradným kolesom s diskom a s náhradnou pneumatikou povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák. Výnimkou sú iba vozidlá, ktoré majú pneumatiky runflat, alebo sadu na opravu defektu. Pozor však, niekedy sa koleso pri defekte dokáže pokaziť tak, že ho neopravíte. Rezerva je preto vždy praktická.

Veci, ktoré už nepotrebujete

Podľa zákona povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano. Pravda je však taká, že v tomto prípade ide o niekoľkoeurové záležitosti. Je síce možné, že napríklad na moderných automobiloch si už žiarovku nevymeníte, alebo nenahodíte poistky, ale minimálne ťažné lano sa oplatí. Pretože nikdy neviete, či náhodou nebudete potrebovať odťah a lano sa určite zíde.

Povinná výbava z poisťovne

O tejto výbave sa nehovorí, ale je rovnako povinná ako technické zabezpečenie vozidla. Prakticky bez nej nemôžete vyjsť na cestu. Sú to doklady k povinnému zmluvnému poisteniu. Vo vozidle je vždy potrebná biela karta, ktorá potvrdzuje, že PZP máte na Slovensku platné a poistenie zaplatené a len čo prekročíte hranice, tak bude potrebné dokladovať zákonnú poistku zelenou kartou. Nezabudnite si ich teda počas vašich ciest po Slovensku, či po zahraničí.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba.