Povinná výbava vozidla sa priebežne mení a preto niektorí vodiči nemajú presný prehľad o tom, čo v aute musia mať a čo by z hľadiska vlastnej bezpečnosti mať mali.

Zmenené povinnosti k povinnej výbave

Povinnú výbavu vozidiel určuje zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pričom povinná výbava vozidla je ustanovená v § 25. Nie tak dávno prišlo novelizácii povinnej výbavy pre automobily. Na rozdiel od minulých rokov, keď inovácie väčšina vodičov neprijímala príliš pozitívne, tentoraz zmeny nezaťažia peňaženku, naopak uľavia majiteľom vozidiel od povinností.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník

Táto súčasť výbavy platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Avšak tu je jedna dôležitá vec, za ktorú môžete dostať pokutu, ak aj trojuholník máte. Podľa zákona nemôžete mať trojuholník len tak hodený v kufri. Výstražný trojuholník musí byť vo vozidle v ochrannom kryte , napríklad obale alebo bez ochranného krytu, vtedy musí byť zabezpečená jeho nevyhnutná ochrana proti vonkajším vplyvom počas prepravy.

Bezpečnostný reflexný odev

Ľudovo povedané reflexná vesta. Táto musí byť nutne v dosahu vodiča. To znamená, že ju nemôžete mať napríklad v zadnom kufri. Technická norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená. Nie je povinné mať vestu pre všetkých členov posádky, ale je to určite vhodné. Najmä ak sa po nehode premiestňujú členovia posádky inam.

Lekárnička

Nutnosť mať lekárničku platí pre motocykle nad 50 cm3, trojkolky nad 50 cm3, štvorkolky nad 50 cm3, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Samotný obsah lekárničiek ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Lekárnička na poskytnutie predlekárskej dočasnej prvej pomoci musí byť použiteľná a jej predpísaný obsah musí byť v expiračnej dobe. Ak sa vám nechce kupovať lekárničku celú, tak ju po otvorení môžete doplniť a vymeniť len veci, ktoré sú po expirácii. Platí totiž, že celá lekárnička expiruje tak skoro, ako expiruje prvý prípravok v nej. Ten stačí vymeniť a lekárničku môžete naďalej používať. Je však potrebné sledovať obsah expirácie zložiek. Aj preto mnoho vodičov lekárničku mení kus za kus.

Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Spolu s náhradným kolesom s diskom a s náhradnou pneumatikou povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák. Výnimkou sú iba vozidlá, ktoré majú pneumatiky runflat, alebo sadu na opravu defektu. Pozor však, niekedy sa koleso pri defekte dokáže pokaziť tak, že ho neopravíte. Rezerva je preto vždy praktická.

Veci, ktoré už nepotrebujete

Podľa zákona povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano. Pravda je však taká, že v tomto prípade ide o niekoľkoeurové záležitosti. Je síce možné, že napríklad na moderných automobiloch si už žiarovku nevymeníte, alebo nenahodíte poistky, ale minimálne ťažné lano sa oplatí. Pretože nikdy neviete, či náhodou nebudete potrebovať odťah a lano sa určite zíde.

Povinná výbava z poisťovne

O tejto výbave sa nehovorí, ale je rovnako povinná ako technické zabezpečenie vozidla. Prakticky bez nej nemôžete vyjsť na cestu. Sú to doklady k povinnému zmluvnému poisteniu. Vo vozidle je vždy potrebná biela karta, ktorá potvrdzuje, že PZP máte na Slovensku platné a poistenie zaplatené a len čo prekročíte hranice, tak bude potrebné dokladovať zákonnú poistku zelenou kartou. Nezabudnite si ich teda počas vašich ciest po Slovensku, či po zahraničí.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.