Povinné zmluvné poistenie sa netýka len automobilov. Podľa zákona sa vzťahuje na akékoľvek motorové vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách. Traktor do tejto kategórie, samozrejme, spadá tiež. Ak teda takýto lesný alebo poľnohospodársky stroj máte a používate, určite poistenie traktora nezanedbajte.

Platí aj pre traktory vlastnej výroby

1. septembra 2013 bolo uzákonené, že aj podomácky vyrobené vozidlá, traktory alebo iné pomocné stroje, sa môžu pohybovať po cestnej premávke. Z toho vyplýva povinnosť prihlásenia na príslušnom dopravnom inšpektoráte, ktorý vozidlu pridelí špeciálne EČV typu C. S ním získava domáci traktor právo využívať cestné komunikácie. S tým prichádzajú aj ďalšie povinnosti – najmä nutnosť uzatvoriť PZP takéhoto traktora.


Evidenčné číslo vozidla typu C vám vydajú bez ohľadu na vzhľad alebo, výkon alebo technický vzhľad vozidla. Tieto vozidlá nepodliehajú ani technickej alebo emisnej kontrole. Pokiaľ ale vyjdú na cestu, vzťahuje sa aj na ne povinnosť uzatvoriť zmluvné poistenie. Pravdepodobne nie je nutné vysvetľovať, prečo to tak je. Množstvo traktov sú mohutné a silné stroje, ktoré vyžadujú nemalú zručnosť pri ovládaní. Navyše bývajú pomalšie, ako ostatní príslušníci cestnej premávky, alebo vezú objemný náklad. Aj napriek tomu, že sa na cestách nezdržujú často a dlho, riziko spôsobenia škody nie je zanedbateľné.

Neuzatvorením PZP traktora neušetríte

Môže sa vám zdať, že uzatvárať PZP traktora je zbytočnosť, najmä, ak s ním pracujete hlavne na poli, okolo domu alebo v lese, a na cestné premávky s ním vychádzate len zriedkavo. Riziko spôsobenia škody ale netreba podceňovať. Okrem toho, PZP traktora a iných vozidiel typu C nie je také drahé, väčšinou sa pohybuje okolo ceny 25€. Na vyrátanie presnej sumy a zobrazenie konkrétnych ponúk poisťovní využite online kalkulačku.

Prípadná škoda, ktorú so svojím traktorom môžete spôsobiť, skončí bez uzatvoreného PZP na vašich pleciach, a to sa vám už môže poriadne predražiť.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.