Stret so zverou: Ako postupovať?

Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

#1 Nerobte riskantné manévre

Ak zbadáte na ceste zviera v dostatočnom predstihu, pribrzdite alebo úplne zastaňte. Na zviera neblikajte svetlami, pretože ho oslepíte a ostane na ceste stáť. Zviera neobiehajte, ale počkajte, kým prejde a až potom pokračujte v ceste.

Pokiaľ je však stret so zverou neodvratný, mieru stretu sa snažte znížiť, ale vyvarujte sa riskantných manévrov. Nesnažte sa zvieraťu vo vysokej rýchlosti vyhnúť. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere, čo môže mať často horšie následky. Paradoxne, čelný stret so zverou je pre posádku bezpečnejší, ako keď zídete mimo cesty a bočne narazíte do strom. Preto nekľučkujte a radšej brzdite v smere jazdy.


#2 Zabezpečte miesto nehody

Ak sa vám zrážke nepodarilo zabrániť, odstavte vozidlo čo najviac pri krajnici. Zapnite výstražné svetlá, umiestnite za vozidlom bezpečnostný trojuholník a oblečte si reflexnú vestu. Ak pri kolízii došlo k zraneniam pasažierov, poskytnite im prvú pomoc a volajte záchranárov.

So zrazeným zvieraťom nehýbte – ak je živé, mohlo by vás zraniť. Ak by ste si ho dokonca chceli naložiť do auta, obvinili by vás z pytliactva. Právo nakladať s uhynutou zverou má len užívateľ poľovného revíru.

#3 Privolajte políciu

Bezodkladne vytočte 158 a privolajte na miesto nehody políciu. Nemusíte sa obávať, že budete políciou označený za vinníka. Za zrazenie zvieraťa vám nehrozí ani pokuta.

Pripravte si doklady od vozidla a správu o nehode. Na mieste počkajte až do jej príchodu.

Stret so zverou polícia vyrieši kontaktovaním lesníkov a v spolupráci so zástupcami príslušného poľovného revíru zabezpečí odstránenie prekážky a obnovenie zjazdnosti cesty. Polícia vyhotoví zápis o nehode, ktorý si starostlivo uschovajte. Budete ho potrebovať pri riešení poistnej udalosti.

#4 Kontaktuje svoju poisťovňu

Následne kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám:


 • pomôže s odtiahnutím nepojazdeného vozidla,
 • poradí, ako postupovať alebo aký najbližší servis kontaktovať,
 • v prípade potreby zabezpečí náhradnú dopravu.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Zrážky so zverou sú čoraz častejšie

Stret so zverou je jednou z najčastejších poistných udalostí vôbec. Podľa štatistík poisťovne Wüstenrot tvorili zrážky so zverou v roku 2021 každú desiatu poistnú udalosť. Jesenné a zimné mesiace sú pritom najnebezpečnejšie – takmer polovica všetkých zrážok pripadá na mesiace september až december. Poisťovňa Allianz v tom istom roku vyplatila za opravy vozidiel po zrážke so zverou viac ako 6,6 mil. eur a priemerná výška opravy bola 2 400 eur.

Medzi najrizikovejšie cesty patria úseky, ktoré vedú popri lesoch alebo sú priamo v lesoch, a to najmä v noci alebo nadránom. Rizikové sú aj cesty pri poliach, vodných tokoch a jazerách. Najviac nehôd sa však stáva na neohradených cestách 1. triedy a na ceste R1, kde jazdia vodiči vysokou rýchlosťou.

To, ktoré zviera predstavuje na cestách najväčšie riziko, závisí od lokality, v ktorej sa pohybujete. Na strednom Slovensku sú to najmä srna a jeleň, na Záhorí daniel a muflón a na východe opäť srny. V rámci celého Slovenska hrozí aj stret s diviakom.

Preto buďte v prvom rade obozretní. Ak zbadáte na ceste pohyb, spomaľte. V noci stlmte svetlá a počkajte, kým zviera prejde. Ak vidíte jednu srnku, pravdepodobne budú za ňou nasledovať aj ďalšie.


TIP

Pozornosť zvýšte najmä na úsekoch ciest, ktoré sú označené značkami A17: Pozor, zvieratá a A18: Pozor, zver.

Poistenie stretu so zverou: pomôže kasko i pripoistenie k PZP

Výsledkom stretu so zverou sú najčastejšie rozbité predné sklo, preliačiny na kapote, ale často aj zranenia vodiča a pasažierov. Poisťovňa vníma stret so zverou ako škodovú udalosť, ktorú vám preplatí v prípade, že máte havarijné poistenie. Poistenie stretu so zverou je samozrejmou súčasťou produktov havarijného poistenia všetkých slovenských poisťovní, každá ho však ponúka za iných podmienok. Produkty jednotlivých poisťovní si preto vopred porovnajte.

Ďalšou možnosťou je pripoistenie stretu so zverou, ktoré si vo väčšine poisťovní môžete dokúpiť k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Práve takéto pripoistenie môže byť vhodnou alternatívou k havarijnému poisteniu – najmä ak vlastníte staršie auto a cena kaska by bola vzhľadom na jeho zostatkovú hodnotu príliš vysoká.

Pripoistenie stretu so zverou ponúkajú niektoré poisťovne dokonca ako súčasť PZP. V tomto prípade si však skontrolujte výšku poistného krytia. Príliš nízka suma PZP stret so zverou by vám totiž nedokázala zabezpečiť úhradu nákladov.


Kto zaplatí škody?

Ak máte uzavreté havarijné poistenie, väčšina škôd na aute vám preplatí práve poisťovňa. Na náhradu škody si však môže uplatniť nárok aj poľovnícke združenie alebo majiteľ zvieraťa (napríklad dobytka), ktoré ste zrazili. V tom prípade bude škoda hradená z vášho PZP. Ak však zrazíte psa, všetko je inak. Ak sa pohybuje po ceste, zodpovedá za neho jeho majiteľ a v tomto prípade môžete žiadať náhradu škody od neho.


Rada na záver

Aj tomu najobozretnejšiemu vodičovi sa môže stať, že sa stretu so zverou jednoducho nezabráni. Myslite na riziká na cestách vopred a uzavrite si vhodné poistenie pre vás, vašich spolucestujúcich i vaše vozidlo.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • Muž stojí pri svojom aute
  02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

  Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.