Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?
Stret so zverou je jedným z rizík, na ktoré by mal myslieť každý vodič. Dochádza k nemu na celom území Slovenska, pričom existujú oblasti, ktoré sú o niečo nebezpečnejšie. K nim podľa štatistík Komunálnej poisťovne patria Bratislava, Košice a Žilina.
Čo sa týka stretu so zverou, platia aj tieto skutočnosti:
K zrážkam dochádza najmä v období od septembra do novembra.
Pomerne rizikové je aj obdobie jari, najmä v mesiacoch od apríla do júna.
Zver je najaktívnejšia vo večerných hodinách od 18:00 do 21:00 hodiny a v ranných hodinách od 5:00 do 7:00.
Najväčší pozor by ste mali dávať na úsekoch, ktoré sú označené dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri. Počas zníženej viditeľnosti by ste mali jazdiť predvídavo a pomaly.
Cena škôd v prípade stretu so zverou sa líši a závisí od mnohých faktorov, vrátane:
Presnú sumu vám poisťovňa oznámi po vyčíslení na základe všetkých potrebných podkladov.
Podľa údajov od Komunálnej poisťovne je priemerná výška škody pri strete so zverou približne 3 000 eur. Treba si však uvedomiť, že priemerné čísla sú len orientačné a suma, ktorú budete musieť zaplatiť, môže byť výrazne vyššia. Preto by ste mali celú situáciu brať vážne.
Otázka, či sa oplatí uzatvoriť pripoistenie pre prípad stretu so zverou k PZP, zostáva otvorená. Odpoveď nie je jednoznačná a závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí vaša aktuálna situácia a to, či máte uzatvorené havarijné poistenie.
Havarijné poistenie pokrýva škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle a zdraví. Ak teda náhodou dôjde k zrážke s divou zverou, poisťovňa by mala uhradiť všetky vaše škody. Pred uzatvorením zmluvy si ju však dôkladne prečítajte, aby ste si tým boli istí.
V prípade stretu so zverou stačí vyplniť formulár o škodovej udalosti. Dokument „Škodová udalosť vzor” alebo „Správu o nehode” nájdete na oficiálnej webovej stránke ministerstva vnútra. Môžete si ho kedykoľvek stiahnuť a potom poslať poisťovni. O zrazené zviera sa postará polícia, ktorú je potrebné zavolať na miesto nehody.
… väčšina poisťovní poskytuje pripoistenie proti stretu so zverou len s určitou spoluúčasťou? To znamená, že určitú sumu škody budete musieť zaplatiť sami. Výška spoluúčasti býva vyjadrená percentuálne alebo ako fixná suma.
Pripoistenie proti stretu so zverou si nemusíte zaobstarať ani v prípade, keď autom jazdíte len po meste, kde by bolo takéto pripoistenie zbytočné.
Na druhej strane, iba veľmi málo vodičov jazdí výhradne po meste. Mnohí z nich občas vycestujú, aby navštívili svoju rodinu žijúcu na dedine alebo v inom meste. V takýchto prípadoch by ste si mali pripoistenie alebo kasko určite zaobstarať, aby ste zbytočne neriskovali.
Havarijné poistenie nie je zo zákona povinné, a preto ho nemá uzatvorené každý. Ak patríte medzi týchto vodičov, pripoistenie proti stretu so zverou by vám rozhodne nemalo chýbať, keďže tak znižujete riziko platenia vysokých škôd.
Ak sa pýtate, kde nahlásiť zrazené zviera a škodu, postup je mierne odlišný od toho pri havarijnom poistení. Najprv kontaktujte políciu, ktorá potom zavolá poľovnícky zväz. Poľovnícky zväz sa postará o zviera. Nehodu nahláste poisťovni, v ktorej máte uzatvorené PZP.
Cena pripoistenia proti stretu so zverou závisí od viacerých faktorov:
Poisťovňa – každá poisťovňa má odlišný cenník. Preto si vopred porovnajte jednotlivé ponuky a zistite, kde získate najvýhodnejšiu.
Zľavy a benefity – niektoré poisťovne vám poskytnú zľavu na pripoistenie, ak u nich máte uzatvorené aj iné typy poistenia alebo ak si zároveň vybavujete viacero pripoistení.
Krytie – zvyčajne platí, že čím vyššie je krytie pripoistenia, tým je drahšie.
Pripoistenie proti stretu so zverou môže platiť len na území Slovenskej republiky alebo aj v zahraničí. Všetko závisí od konkrétnej poisťovne a jej ponuky. Napríklad s pripoistením od Allianz sa môžete spoľahnúť, že platí v celej Európe. To isté platí aj pre pripoistenie od AXA.
Naopak, pripoistenia od Kooperativy, Union alebo Wüstenrot majú platnosť len na území Slovenska. Pred vycestovaním sa preto informujte o možnostiach rozšírenia krytia.
Škody spôsobené zverou sa môžu vyšplhať na tisíce eur. Ak ich nechcete platiť z vlastného vrecka, vybavte si výhodné pripoistenie k PZP alebo kasku, ktoré bude kryť aj mnohé ďalšie škody. Aby ste si však vybrali správne, nezabudnite si porovnať jednotlivé ponuky. S tým vám pomôže naša prehľadná kalkulačka.