PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

24. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

Kde a kedy dochádza najčastejšie k stretu so zverou?

Stret so zverou je jedným z rizík, na ktoré by mal myslieť každý vodič. Dochádza k nemu na celom území Slovenska, pričom existujú oblasti, ktoré sú o niečo nebezpečnejšie. K nim podľa štatistík Komunálnej poisťovne patria Bratislava, Košice a Žilina.

Čo sa týka stretu so zverou, platia aj tieto skutočnosti:


  • K zrážkam dochádza najmä v období od septembra do novembra.

  • Pomerne rizikové je aj obdobie jari, najmä v mesiacoch od apríla do júna.

  • Zver je najaktívnejšia vo večerných hodinách od 18:00 do 21:00 hodiny a v ranných hodinách od 5:00 do 7:00.

  • Najväčší pozor by ste mali dávať na úsekoch, ktoré sú označené dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri. Počas zníženej viditeľnosti by ste mali jazdiť predvídavo a pomaly.

Koľko môže stáť škoda v prípade stretu so zverou?

Cena škôd v prípade stretu so zverou sa líši a závisí od mnohých faktorov, vrátane:

  • rýchlosti jazdy,
  • typu auta,
  • druhu zvieraťa, ktoré vám vbehlo do cesty,
  • miesta, kde sa situácia stala.


Presnú sumu vám poisťovňa oznámi po vyčíslení na základe všetkých potrebných podkladov.

Podľa údajov od Komunálnej poisťovne je priemerná výška škody pri strete so zverou približne 3 000 eur. Treba si však uvedomiť, že priemerné čísla sú len orientačné a suma, ktorú budete musieť zaplatiť, môže byť výrazne vyššia. Preto by ste mali celú situáciu brať vážne.



PZP a stret so zverou – oplatí sa?

Otázka, či sa oplatí uzatvoriť pripoistenie pre prípad stretu so zverou k PZP, zostáva otvorená. Odpoveď nie je jednoznačná a závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patrí vaša aktuálna situácia a to, či máte uzatvorené havarijné poistenie.

Havarijné poistenie – stret so zverou

Havarijné poistenie pokrýva škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle a zdraví. Ak teda náhodou dôjde k zrážke s divou zverou, poisťovňa by mala uhradiť všetky vaše škody. Pred uzatvorením zmluvy si ju však dôkladne prečítajte, aby ste si tým boli istí.

Nahlásenie škody

V prípade stretu so zverou stačí vyplniť formulár o škodovej udalosti. Dokument „Škodová udalosť vzor” alebo „Správu o nehode” nájdete na oficiálnej webovej stránke ministerstva vnútra. Môžete si ho kedykoľvek stiahnuť a potom poslať poisťovni. O zrazené zviera sa postará polícia, ktorú je potrebné zavolať na miesto nehody.


Vedeli ste, že...

… väčšina poisťovní poskytuje pripoistenie proti stretu so zverou len s určitou spoluúčasťou? To znamená, že určitú sumu škody budete musieť zaplatiť sami. Výška spoluúčasti býva vyjadrená percentuálne alebo ako fixná suma.

Aké sú ďalšie situácie, kedy nepotrebujete pripoistenie proti stretu so zverou?

Pripoistenie proti stretu so zverou si nemusíte zaobstarať ani v prípade, keď autom jazdíte len po meste, kde by bolo takéto pripoistenie zbytočné.

Na druhej strane, iba veľmi málo vodičov jazdí výhradne po meste. Mnohí z nich občas vycestujú, aby navštívili svoju rodinu žijúcu na dedine alebo v inom meste. V takýchto prípadoch by ste si mali pripoistenie alebo kasko určite zaobstarať, aby ste zbytočne neriskovali.

Ak nemáte kasko, určite zvážte pripoistenie

Havarijné poistenie nie je zo zákona povinné, a preto ho nemá uzatvorené každý. Ak patríte medzi týchto vodičov, pripoistenie proti stretu so zverou by vám rozhodne nemalo chýbať, keďže tak znižujete riziko platenia vysokých škôd.

Stret so zverou, polícia a nahlásenie škody

Ak sa pýtate, kde nahlásiť zrazené zviera a škodu, postup je mierne odlišný od toho pri havarijnom poistení. Najprv kontaktujte políciu, ktorá potom zavolá poľovnícky zväz. Poľovnícky zväz sa postará o zviera. Nehodu nahláste poisťovni, v ktorej máte uzatvorené PZP.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Koľko stojí pripoistenie proti stretu so zverou?

Cena pripoistenia proti stretu so zverou závisí od viacerých faktorov:


  • Poisťovňa – každá poisťovňa má odlišný cenník. Preto si vopred porovnajte jednotlivé ponuky a zistite, kde získate najvýhodnejšiu.

  • Zľavy a benefity – niektoré poisťovne vám poskytnú zľavu na pripoistenie, ak u nich máte uzatvorené aj iné typy poistenia alebo ak si zároveň vybavujete viacero pripoistení.

  • Krytie – zvyčajne platí, že čím vyššie je krytie pripoistenia, tým je drahšie.

Kde všade platí pripoistenie proti stretu so zverou?

Pripoistenie proti stretu so zverou môže platiť len na území Slovenskej republiky alebo aj v zahraničí. Všetko závisí od konkrétnej poisťovne a jej ponuky. Napríklad s pripoistením od Allianz sa môžete spoľahnúť, že platí v celej Európe. To isté platí aj pre pripoistenie od AXA.

Naopak, pripoistenia od Kooperativy, Union alebo Wüstenrot majú platnosť len na území Slovenska. Pred vycestovaním sa preto informujte o možnostiach rozšírenia krytia.


Škody spôsobené zverou sa môžu vyšplhať na tisíce eur. Ak ich nechcete platiť z vlastného vrecka, vybavte si výhodné pripoistenie k PZP alebo kasku, ktoré bude kryť aj mnohé ďalšie škody. Aby ste si však vybrali správne, nezabudnite si porovnať jednotlivé ponuky. S tým vám pomôže naša prehľadná kalkulačka.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • Porucha auta
    15. januára 2023|Martina Pisarčíková
    Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

    Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

  • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

    Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

  • chlap telefonujúci pri svojom odretom aute
    28. novembra 2022|Lívia Ovcarčíková
    Škoda na vozidle spôsobená neznámym vinníkom: Ako ju riešiť?

    Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorú ste nezavinili, zo zákona máte nárok na náhradu škody z PZP vinníka. Čo však v prípade, že vinník z miesta utiekol alebo je neznámy? Na parkovisku si nájdete oškreté alebo narazené auto alebo ho poškodia vandali či petardy. Pozrime sa spolu na niekoľko typov takýchto udalostí a ich riešenie.

  • havarované auto na ceste
    22. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

    Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

  • prasknute-celne-sklo
    02. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Prasknuté čelné sklo: Ako postupovať?

    Prasknuté čelné sklo nie je maličkosť. Neprejdete s ním stanicou technickej kontroly, môžete zaň dostať pokutu, môže byť rizikové na cestách a jeho oprava je drahá. Na základe rozhodnutia súdov je možné, aby ste si takúto výmenu skla hradili z PZP toho, kto vám ju spôsobil. Ak sa ale vinník neprizná, keďže dokazovanie je značne zložité alebo ho ani nechytíte, existujú aj iné spôsoby, ako získať poistné krytie.