Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a bez neho vám nikto nezaeviduje a nepustí do premávky vaše vozidlo. Zo zákona kryje PZP všetky dôsledky dopravných nehôd, respektíve, všetky škody spôsobené prevádzkou vášho vozidla. Viaceré možné riziká, ktoré číhajú na cestách a nie sú v zákonnom „základe“, si treba pripoistiť. Poistenie stretu so zverou nemusíte riešiť cez kasko, dá sa to aj cez pripoistenie k PZP. Ak ste niekedy svojím autom zrazili zviera väčšie ako susedovie pes, viete, o čom budeme písať.
Nemusíme pravidelne brázdiť horské cesty v národnom parku na svojom offroade, kde je riziko stretu so zverou v podstate bežné. Dnes môžeme vysokú alebo diviačiu zver stretnúť aj na cestách, kde by sme ich nečakali. Úseky, kde sa zver pravidelne vyskytuje, bývajú označené značkami. Značky nás však môžu maximálne varovať. Tomu, či nám pred auto niečo vybehne alebo vyskočí, nezabránia.
Na slovenských cestách nemusíme stretávať len vysokú či diviačiu zver, ale aj líšky a medvede. Osobitnou kapitolou sú zabehnuté domáce zvieratá, vrátane chovného dobytka. Nie každý je pripravený na prudké brzdenie, zvlášť v sťažených podmienkach – v noci, keď zvieratá častejšie na cesty vybiehajú a vyskakujú.
Stret s akoukoľvek zverou je v každom prípade nebezpečné riziko, ktoré sa oplatí poistiť. Napriek tomu, že štatisticky dochádza najčastejšie na cestách k stretu so srnčou zverou, rátajte aj s ohrozením od iných druhov zvierat. Pomerne nebezpečné sú napríklad rýchlo letiace vtáky, ale aj menšie zvieratá, ktoré vám vbehnú pod kolesá.
Pokiaľ má vaše auto viac než 13 rokov – čo je priemerná životnosť osobného auta – jeho hodnota zásadne klesá a neoplatí sa vám uzavrieť havarijné poistenie. Hodnota opravy by v takom prípade s vysokou pravdepodobnosťou prevýšila hodnotu auta. Viaceré riziká, ktoré kryje havarijné poistenie, vrátane stretu so zverou, viete riešiť pripoisteniami k PZP. Vyberajte ale uvážlivo. Dôležitá je najmä výška poistného krytia.
Poistenie stretu so zverou by malo byť samozrejmou súčasťou kaska každej z 11 poisťovní, ktoré na Slovensku poskytujú havarijné poistenie. Stret so zverou viete riešiť aj pripoistením k PZP, pripravte sa však na to, že vozidlo staršie ako 13 rokov vám nepripoistí každá poisťovňa.
Pripoistením stretu so zverou nezabránime, ale eliminujeme finančné náklady spojené s možnými škodami dôsledkov stretu so zverou. Škody spôsobené stretom závisia od viacerých faktorov. Kľúčovými sú veľkosť a hmotnosť zvieraťa, ale aj rýchlosť vozidla a reakčný čas vodiča. Odborníci na bezpečnosť cestnej premávky odporúčajú viacero zásad, ako sa dá vyhnúť stretu so zverou.
dodržiavajte maximálnu povolenú rýchlosť,
na úsekoch označených značkami varujúcimi pred zverou spomaľte,
buďte ostražití a spomaľte aj na cestách v blízkosti lesov, polí, riek a vodných tokov,
v rizikových oblastiach jazdite čo najviac pri strede vozovky,
najrizikovejší čas stretu so zverou je nadránom,
najčastejšie dochádza k stretom so zverou od začiatku jesene do konca jari,
neblikajte, snažte sa zver odplašiť klaksónom,
reakcie zveri neviete predvídať – môže sa rozbehnúť hocijakým smerom alebo ostať stáť na ceste,
rátajte s tým, že srnčia zver a diviaky žijú v stádach – môže ich vybehnúť viac za sebou,
ak vidíte na ceste zver a nedokážete sa jej vyhnúť, pevne uchopte volant a snažte sa ubrzdiť,
udržiavajte stabilitu, snažte sa vyhnúť šmyku a prevráteniu.
… škody spôsobené stretmi so zverou sú okolo 10 % celkových škôd, ktoré poisťovne riešia v súvislosti s poistnými udalosťami v cestnej premávke? Stretov so zverou je stále viac. Poisťovne ich evidujú ročne tisíce, plnenia ročne rátajú a vyplácajú v miliónoch, priemerne na jednu poistnú udalosť v tisíckach.
odstavte vozidlo, vypnite motor, zapnite výstražné osvetlenie a oblečte si reflexnú vestu,
ak je to potrebné, poskytnite prvú pomoc zraneným a volajte záchranárov,
ak je vozidlo alebo zviera na vozovke, označte miesto stretu výstražným trojuholníkom,
zavolajte dopravnú políciu a kontaktujte poisťovňu,
zrazené zviera neriešte, ak žije, nepribližujte sa k nemu, mohlo by vám ublížiť,
všetko súvisiace so zrazenou zverou vyriešia dopravní policajti v spolupráci s miestnym poľovníckym zväzom,
v žiadnom prípade sa nepokúšajte zrazené zviera naložiť do auta alebo na prívesný vozík a odviezť preč – je to považované za pytliactvo.
… je nebezpečný a môže spôsobiť škody, ako na vašom aute, tak aj na zdraví posádky. Žiaľ, pre zver je stret s autom fatálny. Buď ju zraníme, alebo usmrtíme. Poistiť sa proti rizikám stretu so zverou môžete v rámci havarijného poistenia alebo pripoistením k PZP. Pokiaľ dôjde k stretu so zverou, treba dodržať viacero pravidiel. Kľúčové je kontaktovať dopravnú políciu, aby stret so zverou zdokumentovala ako dopravnú nehodu. Je to totiž podmienka poistného plnenia v každej poisťovni.