Pozor na škody po zvieratách. Môžu vyjsť drahšie ako havária.

Zima je obdobím, kedy sa snažia aj divé zvieratá nájsť svoj kúsok tepla. Pre nich je zohriaty motor skutočne vysnívanou skrýšou. Pre motoristov nejde o nič príjemné. Napríklad hlodavce dokážu narobiť poriadne škody za tisíce eur. Pritom nie každú takúto škodu kryje havarijná poistka.


Stret so zvieraťom

Ani zima nie je obdobím, kedy sa vyhýbajú vodičom strety so zverou. Nejde o nič príjemné, no takáto nehoda je predmetom plnenia z havarijnej poistky. Obozretnosť však netreba podceniť. Najmä v poslednom období sa počas zimy dostávajú zvieratá stále bližšie k ľudským obydliam a k nehode tak dochádza aj na miestach, kde sa obvykle zvery nezdržiavali.

Spočítať
ceny

Najprv pobúchať

Inou situáciou, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu auta zvieraťom je, ak si nájde niektorý z voľne žijúcich živočíchov svoje „hniezdo“ pri teplom motore auta. Pri naštartovaní sa môže dostať medzi rozvodové remene motora, čo končí pre zviera tragicky, pre vodiča masívnym poškodením auta. Problémom však je, že tatko vzniknutá škoda sa necharakterizuje ako udalosť spôsobená hlodavcami a teda nemusí byť z havarijnej poistky preplatená. „Takéto prípady nespadajú automaticky pod krytie z havarijnej poistky a posudzujeme ich individuálne od prípadu k prípadu,“ hovorí I. Polák z UNIQA poisťovne. Vhodným protiopatrením proti takémuto poškodeniu je pobúchať pred cestou po kapote auta. Zviera z priestoru obvykle veľmi rýchlo zdúchne.


Pozor na hlodavce

Ďalším problémom je, ak sa počas noci, alebo aj dňa dostanú k vášmu motoru kuny, lasice, či iné hlodavce a poškodia kabeláž. Nič neobvyklé. Nedostatok potravy v zime núti hlodavce k rôznorodým kúskom. Takéto poškodenie je však predmetom plnenia z havarijnej poistky. No je potrebné si všimnúť, či máte uzatvorenú havarijnú poistku aj práve na poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami. Väčšina poisťovní má takúto službu v základnom balíčku, no niekde môže byť pripoistením. Tento typ poškodenia netreba podceňovať. V prípade výmeny kabeláže v aute ide o niekoľkotisícové náklady.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2