Pozor na škody po zvieratách: Môžu vyjsť drahšie ako havária

Rozbité čelné sklo

Zima je obdobie, kedy sa snažia aj divé zvieratá nájsť svoj kúsok tepla. Zohriaty motor je pre ne skutočne vysnívanou skrýšou. Pre motoristov nejde ale o nič príjemné. Dôvodom je, že dokážu narobiť poriadne škody za tisíce eur. Takúto škodu nekryje ale vždy havarijná poistka.

Stret so zvieraťom

Ani zima nie je obdobím, kedy sa vodičom vyhýbajú strety so zverou. Nejde o nič príjemné, no takáto nehoda je predmetom plnenia z havarijnej poistky. Obozretnosť však netreba podceniť. V poslednom období sa počas zimy dostávajú zvieratá stále bližšie k ľudským obydliam a k nehode vtedy dochádza aj na miestach, kde sa obvykle zvery nezdržiavali.

Spočítať ceny havarijného poistenia

Najprv pobúchať

Inou situáciou, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu auta zvieraťom je, ak si nájde niektorý z voľne žijúcich živočíchov svoje „hniezdo“ pri teplom motore auta. Pri naštartovaní sa môže dostať medzi rozvodové remene motora, čo končí pre zviera tragicky a pre vodiča masívnym poškodením auta. 

Problémom však je, že takto vzniknutá škoda sa necharakterizuje ako udalosť spôsobená hlodavcami, a teda nemusí byť z havarijnej poistky preplatená. „Takéto prípady nespadajú automaticky pod krytie z havarijnej poistky a posudzujeme ich individuálne od prípadu k prípadu,“ hovorí I. Polák z UNIQA poisťovne. Vhodným protiopatrením proti takémuto poškodeniu je pobúchať pred cestou po kapote auta. Zviera z priestoru obvykle veľmi rýchlo zdúchne.

Pozor na hlodavce v aute

Ďalším problémom je, ak sa počas noci alebo aj dňa dostanú k vášmu motoru kuny, lasice či iné hlodavce a poškodia kabeláž. Nie je to nič neobvyklé. Nedostatok potravy v zime núti hlodavce k rôznorodým kúskom. Takéto poškodenie je však predmetom plnenia z havarijnej poistky

Je však potrebné všimnúť si, či máte uzatvorenú havarijnú poistku aj na poškodenie káblov, hadíc, obkladov, alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených prehryznutím hlodavcami. Väčšina poisťovní má takúto službu v základnom balíčku, no niekde môže byť pripoistením. Tento typ poškodenia netreba podceňovať. V prípade výmeny kabeláže v aute ide o niekoľkotisícové náklady.

Rada odborníka

Hlodavec v aute môže byť problémom aj pre ľudí, ktorí využívajú garáže. Ak ich máte otvorené, nikdy neviete, čo sa môže počas dňa dostať dovnútra. Dávajte si preto dobrý pozor a auto pravidelne kontrolujte.

Stret so zverou – polícia

Stret so zverou vyzerá nevinne, no mnohokrát je spojený s veľkými škodami. Preliačená kapota alebo dvere auta, zničené určité časti a mŕtva zver sú len zlomkom. Čo v takejto situácii vlastne robiť?

Základom je pokoj. Namiesto toho, aby ste panikárili a behali z miesta na miesto, si zapamätajte ľahký postup:

 • Ku autu umiestnite výstražný trojuholník – rovnako ako pri inej škode, aj pri zrážke divého zvieraťa je nutné využiť výstražný trojuholník. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že na ceste sa niečo deje. V prípade, že ste v obci, trojuholník umiestnite minimálne 50 metrov od auta. Ak ste na diaľnici, vzdialenosť musí byť minimálne 100 metrov od auta.

 • Zavolajte políciu – stret so zverou je nutné ohlásiť na polícii. Podľa § 64, ods. 2, písm. a) Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke sa stret so zverou považuje za dopravnú nehodu. Následne sa niekto musí postarať aj o zver, ktorá nesmie zostať na ceste.

 • Lesníkov volať nemusíte – aj napriek tomu, že došlo ku škode, ktorá sa priamo spája s lesníkmi, kontaktovať ich nemusíte. Túto povinnosť má polícia. Po tom, ako nahlásite škodu, urobí to za vás.

 • Odstránenie prekážky – v žiadnom prípade sa nesnažte odstrániť mŕtvu alebo zranenú zver. Nikdy neviete, v akom stave je. Či už je mŕtva, alebo iba zranená, mohla by vás napadnúť. Ak má nejaké ochorenie, dokázala by vás nakaziť. Od zvieraťa sa preto držte čo najďalej. O jeho odstránenie sa postarajú lesníci.

Kontaktovanie a interakcia s políciou v tomto ohľade končí. Pri nehode sa nemusíte báť. Vinníkom celej situácie nie ste vy. Stret so zverou predstavuje nepríjemnú zhodu okolností, ktorá sa často nedá predvídať.

Porovnať ceny havarijného poistenia

Stret so zverou – poisťovňa

Keď máte uzatvorené pripoistenie alebo poistenie stretu so zverou, kontaktujte svoju poisťovňu. Jej úlohou je poskytnúť vám podrobný postup, čo robiť ďalej. Zvyčajne však platí, že poisťovne vyžadujú foto alebo video dokumentáciu. Na ňu nezabudnite hneď po tom, ako kontaktujete políciu. Miesto činu dobre nasnímajte, aby ste mali dostatok dôkazového materiálu.

Poisťovňa vám môže pomôcť aj v prípade, že je nutné vozidlo odtiahnuť. Na základe vášho balíka vie poskytnúť aj ďalšie služby, ako napríklad:

 • konzultáciu,

 • poradenstvo,

 • informáciu o najbližšom servise,

 • zabezpečenie náhradnej dopravy.

Jazdite bezpečne

Stret so zverou sa nedá predvídať. Nikdy neviete, kedy vám na cestu niečo vyskočí. Existujú však miesta, kde sa zver vyskytuje častejšie. Sú to napríklad úseky prechádzajúce cez lesy, polia, výsadby alebo v okolí riek a vodných tokov. Pri jazde na takýchto cestách znížte rýchlosť, a to najmä večer a počas nepriaznivého počasia.

Divá zver však nie je nebezpečná len vtedy, keď sa zotmie. Obozretní by ste mali byť aj počas celého dňa, a to najmä na jar a v lete, keď je vonku príjemne teplo.

Na cestách sa najčastejšie objavujú srnky a jelene, ktoré dokážu spôsobiť najväčšie škody, pretože sú veľké a ťažké. Niekedy sa objavujú aj zajace, no tie zvyčajne neurobia také škody.

Rada odborníka

K miestam, kde sa veľmi často vyskytujú zvery, patria Malacky, Nitra, Košice, Trnava a Levice.

Kryte seba aj svoj majetok

Nehoda z dôvodu zrážky zvieraťa vás môže vyjsť na niekoľko tisíc eur. Platiť všetky škody zo svojho je preto v niektorých prípadoch nemožné. Ak nejazdíte len po meste, na poistenie stretu so zverou by ste mali rozhodne myslieť. Nikdy neviete, kedy sa do takejto situácie dostanete.

Stret so zverou je niekedy súčasťou havarijného poistenia, inokedy si ho musíte dokúpiť ako pripoistenie. Tak či onak, vždy sledujte svoj balík a limit krytia. Zistíte, či je výhodný, alebo by ste sa mali poobzerať po inom.

Vo väčšine prípadov sa stretnete s poistením so spoluúčasťou, ktorá býva v hodnote od 5 % do 15 %. Spoluúčasť znamená, že pri škodovej udalosti musíte doplatiť niečo zo svojho. Niekedy je uvedená presná čiastka, napríklad 150 eur. Inokedy je určená percentuálna hodnota, ktorá sa vypočíta z konečnej sumy škody.

Aké ďalšie možnosti pripoistenia máte?

Stret so zverou je najčastejšie vo forme pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu. Keď sa rozhodnete, že si ho vybavíte, je dobré premyslieť si, či nepotrebujete aj ďalšie výhodné typy. K obľúbeným patria:

 • pripoistenie úrazu vodiča,

 • pripoistenie úrazu posádky,

 • pripoistenie batožiny,

 • pripoistenie živelnej udalosti,

 • pripoistenie čelného skla.

Ponuka sa líši v závislosti od poisťovní. Základnú ponuku by však mali mať všetky poisťovne rovnakú alebo veľmi podobnú.

Vyberte si najvýhodnejšie poistenie stretu so zverou

Poistenie stretu so zverou má v portfóliu každá poisťovňa. Niektoré vám poskytnú výhodnejšie podmienky, iné zas menej. Na to, aby ste zistili, ktorá možnosť je pre vás najvýhodnejšia, si ich musíte všetky porovnať. Prejdite si ponuku na slovenskom trhu a uistite sa, že vybraný balík je pre vás najlepší. Kryte seba aj svoj majetok vo všetkých životných situáciách.

Havarijné poistenie online

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3