Porucha auta

Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

Všetko, čo potrebujete vedieť o havarijnom poistení

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ktoré slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V praxi to znamená, že ak sa stane nehoda, poisťovňa by vám mala preplatiť poškodenie vášho auta či batožiny, liečebné náklady a podobne.

Kasko kryje viacero oblastí. Presnejšie ide o:

 • škody spôsobené nehodou bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad silný vietor, povodeň a krupobitie,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo menšie krádeže,
 • škody, ku ktorým patrí napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Pri uzatváraní sa môžete rozhodnúť, či si vyberiete poistenie bez, alebo so spoluúčasťou. Spoluúčasť predstavuje zmluvne dohodnutú sumu, ktorou sa budete podieľať na škode. Inak povedané, ak sa stane škoda, túto časť budete musieť zaplatiť zo svojho. Spoluúčasť môže byť vyjadrená presnou sumou alebo percentom.

Poistenie so spoluúčasťou býva spravidla lacnejšie, no nie je také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri väčších škodách totižto budete musieť doplácať aj stovky či tisíce eur. Pred uzatvorením kaska so spoluúčasťou si preto všetko dobre premyslite.


Výluky a krátenia havarijného poistenia

Okrem toho, čo kasko kryje, je dôležité vedieť aj o výlukách a kráteniach, kedy vám poisťovňa nepreplatí časť alebo celú škodu.

Výluky predstavujú riziko alebo udalosť, na ktorú sa poistenie nevzťahuje. Ak by sa teda náhodou takáto udalosť stala, škodu budete musieť zaplatiť sami. Konkrétne ide o udalosti alebo riziká, ako:


 • úmyselné poškodenia vozidla,
 • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,
 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,
 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.


Následne existuje ešte tzv. krátenie poistenia. V takýchto prípadoch vám poisťovňa preplatí len určitú časť zo škody. Jej výška závisí od samotného krátenia aj poisťovne. K najčastejším situáciám, kedy sa poistenie kráti, patrí:


 • používanie vozidla po požití alkoholu alebo iných návykových látok,
 • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti,
 • nesprávna obsluha vozidla.


Rada odborníka

Každá poisťovňa má  iné podmienky výluk a krátenia poistenia. Pred uzatvorením zmluvy si ich dobre preštudujte, aby ste v budúcnosti vedeli, aké stanovisko od poisťovne môžete očakávať.

Pomoc v núdzi

Porucha na vozidle je situácia, v ktorej človek často nevie, čo robiť. Platí to najmä vtedy, ak je noc alebo ste ďaleko od domova. Tu je vhodné preto povedať, že môžete o pomoc požiadať poisťovňu, a to aj napriek tomu, že sa vozidlo nestalo nepojazdné nehodou. Niektoré základné asistenčné služby pri poruche sú aj v balíku k PZP, no omnoho košatejšie služby môžeme nájsť v kasko poistení.

Asistenčné služby

Pomoc pri poruche možno jedným slovom zhrnúť pod asistenčné služby. Tie poisťovne delia do viacerých kategórií. Pomoc v núdzi pri komplexnej nepojazdnosti vozidla je obvykle služba bezpoplatková a zaistí odtiahnutie auta alebo uchovanie auta na niekoľko dní. Služba sa líši obvykle tým, do akej výšky je odťah vozidla krytý poisťovňou. Niekedy je to do 100 eur, inokedy do 200 eur. Pomoc vám poisťovňa poskytne aj vtedy, ak chcete pokračovať v ceste ďalej, ale auto je nepojazdné. Vtedy vám môže napríklad preplatiť lístok vlakom alebo autobusom. V základe býva takisto kryté napríklad zamrznutie paliva alebo zlyhanie autobatérie. Vtedy sú možné zásahy priamo na mieste, prípadne sa zabezpečí odťah. Rozdiel je ale v cene. Do akej výšky sa zásah hradí z poistky a kedy sa dopláca z vlastného.

Prémiové služby pre vaše pohodlie

Ak si zvolíte vyššiu starostlivosť, tak v rámci asistencie k havarijnej poistke môžete mať napríklad aj vyhľadanie autoservisu, náhradné ubytovanie, opravu a konzultáciu cez telefón. Bežné je napríklad aj dodanie paliva, ako aj pomoc pri otváraní. Poisťovňa môže zabezpečiť aj návrat domov, ak je auto nepojazdné, ale je tu aj možnosť zapožičania náhradného vozidla. Možnosti aj limity, do ktorých poisťovňa služby hradí, sú súčasťou poistnej zmluvy.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Záchrana v opitosti

Ak ste pili a zrazu ste si spomenuli, že ste autom, niektoré poisťovne poskytujú aj takzvanú službu drink taxi. V preklade to znamená, že prídu dvaja pracovníci poisťovne a jeden sadne do vášho auta a dopraví vás aj auto domov. Aj takáto služba je dostupná v niektorých poisťovniach v rámci havarijného poistenia. Treba však počítať, že takáto taxislužba nie je lacnou záležitosťou a hoci vás poisťovne aj s autom bezpečne odvezú a privezú kam chcete, hradiť tieto služby nebudú. Nie sú lacné, no rozhodne lacnejšie, ako nechať sa chytiť políciou alebo nebodaj spôsobiť haváriu.

Pomôcť vedia aj pripoistenia

Okrem asistenčných služieb vedia havarijné poistenie rozšíriť aj  zaujímavé pripoistenia, ktoré krytie škôd rozširujú. Výslednú cenu poistenia síce mierne navyšujú, no rozhodne stoja za to. K tým, ktoré si vodiči vyberajú najčastejšie, patria:


 • pripoistenie sedadiel,
 • úrazové pripoistenie,
 • pripoistenie vodiča a posádky,
 • pripoistenie skiel,
 • pripoistenie stretu so zverou,
 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,
 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.


Rada odborníka

Pripoistenie môžete v niektorých prípadoch dostať aj za zvýhodnenú cenu alebo na určitý čas zadarmo. Je to napríklad vtedy, keď v poisťovni už máte nejakú zmluvu uzatvorenú.

Havarijné poistenie auta a jeho cena

Cena havarijného poistenia nie je jednotná a odvíja sa od množstva rôznych parametrov, ako napríklad:


 • Výkon – platí, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Poisťovňa predpokladá, že spraví viac škôd ako menšie a menej výkonné vozidlo.


 • Hmotnosť vozidla – tu platí to isté, čo pri výkone. Väčšie autá vedia spraviť viac škôd ako menšie.


 • Výrobca a model vozidla – niektoré poisťovne majú prirážku na niektoré značky a modely vozidla.


 • Rok výroby – cena vozidla stúpa do veku približne 10 rokov. Následne klesá alebo zostane rovnaká, pretože poisťovne už nepredpokladajú, že by ste ho využívali na dlhé cesty.
Cena poistenia následne závisí aj od samotnej poisťovne. Niektoré vám poskytnú nižšie ceny, iné zas vyššie. Okrem toho v niektorých prípadoch môžete získať aj výhodné a zaujímavé bonusy, ktoré celkovú sumu znížia o niekoľko eur. K bonusom, ktoré poisťovne poskytujú najčastejšie, patria:


 • Dieťa v rodine – väčšina rodičov získava za dieťa v rodine zaujímavé zľavy z celej sumy poistenia.


 • Benefity za bezškodový priebeh – ak jazdíte určité obdobie bez škôd, napríklad rok alebo dva, poisťovňa vás odmení nižšou sumou za poistenie.


 • Trvalý pobyt v dedine alebo v malom meste – to isté platí aj vtedy, keď žijete v malom meste alebo na dedine, kde je nízke riziko zrážky alebo inej škodovej udalosti.


 • Ďalšie poistenia – cena za kasko je nižšia aj vtedy, keď máte v poisťovni uzatvorené ďalšie zmluvy.

Online havarijné poistenie auta

Ešte predtým, ako si jedno z poistení vyberiete, si nezabudnite jednotlivé možnosti  dobre porovnať. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytne nielen najlacnejšie, ale aj najzaujímavejšie poistenie s vysokým krytím. Uistíte sa tak, že ponuka, ktorú ste si vybrali, vám skutočne sedí a vyhovuje všetkým vašim požiadavkám.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?