Chýba vám havarijné poistenie?

Havarijné poistenie kryje širokú škálu poistných udalostí, nastavte si poistenie podľa vašich predstáv.

Uzavrite si havarijné poistenie podľa vašich predstáv

Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie? 

Porucha auta

Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

Všetko, čo potrebujete vedieť o havarijnom poistení

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ktoré slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V praxi to znamená, že ak sa stane nehoda, poisťovňa by vám mala preplatiť poškodenie vášho auta či batožiny, liečebné náklady a podobne.

Kasko kryje viacero oblastí. Presnejšie ide o:

 • škody spôsobené nehodou bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu, 

 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad silný vietor, povodeň a krupobitie, 

 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo menšie krádeže, 

 • škody, ku ktorým patrí napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Pri uzatváraní sa môžete rozhodnúť, či si vyberiete poistenie bez, alebo so spoluúčasťou. Spoluúčasť predstavuje zmluvne dohodnutú sumu, ktorou sa budete podieľať na škode. Inak povedané, ak sa stane škoda, túto časť budete musieť zaplatiť zo svojho. Spoluúčasť môže byť vyjadrená presnou sumou alebo percentom.

Poistenie so spoluúčasťou býva spravidla lacnejšie, no nie je také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri väčších škodách totižto budete musieť doplácať aj stovky či tisíce eur. Pred uzatvorením kaska so spoluúčasťou si preto všetko dobre premyslite.

Čo všetko kryje havarijné poistenie?

Pri hľadaní výhodného poistenia na auto zistíte, že okrem povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť aj poistenie havarijné. Havarijné poistenie, často označované ako kasko, nie je zo zákona povinné. Vodičom však prináša množstvo výhod, vďaka čomu je dobré porozmýšľať nad ním. Čo všetko kryje a prečo by vám nemalo chýbať?

Celý článok >

Výluky a krátenia havarijného poistenia

Okrem toho, čo kasko kryje, je dôležité vedieť aj o výlukách a kráteniach, kedy vám poisťovňa nepreplatí časť alebo celú škodu.

Výluky predstavujú riziko alebo udalosť, na ktorú sa poistenie nevzťahuje. Ak by sa teda náhodou takáto udalosť stala, škodu budete musieť zaplatiť sami. Konkrétne ide o udalosti alebo riziká, ako:

 • úmyselné poškodenia vozidla, 

 • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti, 

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi, 

 • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla, 

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.


Následne existuje ešte tzv. krátenie poistenia. V takýchto prípadoch vám poisťovňa preplatí len určitú časť zo škody. Jej výška závisí od samotného krátenia aj poisťovne. K najčastejším situáciám, kedy sa poistenie kráti, patrí:

 • používanie vozidla po požití alkoholu alebo iných návykových látok, 

 • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti, 

 • nesprávna obsluha vozidla.

Rada odborníka

Každá poisťovňa má iné podmienky výluk a krátenia poistenia. Pred uzatvorením zmluvy si ich dobre preštudujte, aby ste v budúcnosti vedeli, aké stanovisko od poisťovne môžete očakávať.

Pomoc v núdzi

Porucha na vozidle je situácia, v ktorej človek často nevie, čo robiť. Platí to najmä vtedy, ak je noc alebo ste ďaleko od domova. Tu je vhodné preto povedať, že môžete o pomoc požiadať poisťovňu, a to aj napriek tomu, že sa vozidlo nestalo nepojazdné nehodou. Niektoré základné asistenčné služby pri poruche sú aj v balíku k PZP, no omnoho košatejšie služby môžeme nájsť v kasko poistení.

Asistenčné služby

Pomoc pri poruche možno jedným slovom zhrnúť pod asistenčné služby. Tie poisťovne delia do viacerých kategórií. Pomoc v núdzi pri komplexnej nepojazdnosti vozidla je obvykle služba bezpoplatková a zaistí odtiahnutie auta alebo uchovanie auta na niekoľko dní. Služba sa líši obvykle tým, do akej výšky je odťah vozidla krytý poisťovňou. Niekedy je to do 100 eur, inokedy do 200 eur. Pomoc vám poisťovňa poskytne aj vtedy, ak chcete pokračovať v ceste ďalej, ale auto je nepojazdné. Vtedy vám môže napríklad preplatiť lístok vlakom alebo autobusom. V základe býva takisto kryté napríklad zamrznutie paliva alebo zlyhanie autobatérie. Vtedy sú možné zásahy priamo na mieste, prípadne sa zabezpečí odťah. Rozdiel je ale v cene. Do akej výšky sa zásah hradí z poistky a kedy sa dopláca z vlastného.

Prémiové služby pre vaše pohodlie

Ak si zvolíte vyššiu starostlivosť, tak v rámci asistencie k havarijnej poistke môžete mať napríklad aj vyhľadanie autoservisu, náhradné ubytovanie, opravu a konzultáciu cez telefón. Bežné je napríklad aj dodanie paliva, ako aj pomoc pri otváraní. Poisťovňa môže zabezpečiť aj návrat domov, ak je auto nepojazdné, ale je tu aj možnosť zapožičania náhradného vozidla. Možnosti aj limity, do ktorých poisťovňa služby hradí, sú súčasťou poistnej zmluvy.

Havarijné poistenie sa oplatí všetkým

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzatvorte si havarijné poistenie v dostatočnom predstihu. Stačí vyplniť údaje do našej kalkulačky a my vám poradíme s výberom tej najvýhodnejšej ponuky na trhu.

Porovnať ponuky havarijného poistenia

Záchrana v opitosti

Ak ste pili a zrazu ste si spomenuli, že ste autom, niektoré poisťovne poskytujú aj takzvanú službu drink taxi. V preklade to znamená, že prídu dvaja pracovníci poisťovne a jeden sadne do vášho auta a dopraví vás aj auto domov. Aj takáto služba je dostupná v niektorých poisťovniach v rámci havarijného poistenia. Treba však počítať, že takáto taxislužba nie je lacnou záležitosťou a hoci vás poisťovne aj s autom bezpečne odvezú a privezú kam chcete, hradiť tieto služby nebudú. Nie sú lacné, no rozhodne lacnejšie, ako nechať sa chytiť políciou alebo nebodaj spôsobiť haváriu.

Pomôcť vedia aj pripoistenia

Okrem asistenčných služieb vedia havarijné poistenie rozšíriť aj zaujímavé pripoistenia, ktoré krytie škôd rozširujú. Výslednú cenu poistenia síce mierne navyšujú, no rozhodne stoja za to. K tým, ktoré si vodiči vyberajú najčastejšie, patria:

 • pripoistenie sedadiel, 

 • úrazové pripoistenie, 

 • pripoistenie vodiča a posádky, 

 • pripoistenie skiel, 

 • pripoistenie stretu so zverou, 

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami, 

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Rada odborníka

Pripoistenie môžete v niektorých prípadoch dostať aj za zvýhodnenú cenu alebo na určitý čas zadarmo. Je to napríklad vtedy, keď v poisťovni už máte nejakú zmluvu uzatvorenú.

Havarijné poistenie auta a jeho cena

Cena havarijného poistenia nie je jednotná a odvíja sa od množstva rôznych parametrov, ako napríklad:

 • Výkon – platí, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Poisťovňa predpokladá, že spraví viac škôd ako menšie a menej výkonné vozidlo.

 • Hmotnosť vozidla – tu platí to isté, čo pri výkone. Väčšie autá vedia spraviť viac škôd ako menšie.

 • Výrobca a model vozidla – niektoré poisťovne majú prirážku na niektoré značky a modely vozidla.

 • Rok výroby – cena vozidla stúpa do veku približne 10 rokov. Následne klesá alebo zostane rovnaká, pretože poisťovne už nepredpokladajú, že by ste ho využívali na dlhé cesty.

 Porovnať ceny havarijného poistenia

Cena poistenia následne závisí aj od samotnej poisťovne. Niektoré vám poskytnú nižšie ceny, iné zas vyššie. Okrem toho v niektorých prípadoch môžete získať aj výhodné a zaujímavé bonusy, ktoré celkovú sumu znížia o niekoľko eur. K bonusom, ktoré poisťovne poskytujú najčastejšie, patria:

 • Dieťa v rodine – väčšina rodičov získava za dieťa v rodine zaujímavé zľavy z celej sumy poistenia.

 • Benefity za bezškodový priebeh – ak jazdíte určité obdobie bez škôd, napríklad rok alebo dva, poisťovňa vás odmení nižšou sumou za poistenie.

 • Trvalý pobyt v dedine alebo v malom meste – to isté platí aj vtedy, keď žijete v malom meste alebo na dedine, kde je nízke riziko zrážky alebo inej škodovej udalosti.

 • Ďalšie poistenia – cena za kasko je nižšia aj vtedy, keď máte v poisťovni uzatvorené ďalšie zmluvy.

Online havarijné poistenie auta

Ešte predtým, ako si jedno z poistení vyberiete, si nezabudnite jednotlivé možnosti dobre porovnať. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytne nielen najlacnejšie, ale aj najzaujímavejšie poistenie s vysokým krytím. Uistíte sa tak, že ponuka, ktorú ste si vybrali, vám skutočne sedí a vyhovuje všetkým vašim požiadavkám.

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3