Najobľúbenejšie pripoistenia k PZP

K povinnému zmluvnému poisteniu poskytujú poisťovne rôzne pripoistenia. Ich kombináciou si pre svoje vozidlo zabezpečíte krytie voči rizikám, ktoré je porovnateľné s havarijným poistením. Dnes vám predstavíme niekoľko najobľúbenejších pripoistení k PZP.

Pripoistenie k PZP: Keď nemáte havarijné poistenie

Havarijné poistenie  pokrýva riziká, ako sú havária, krádež, vandalizmus alebo vznik živelnej udalosti. Ak toto poistenie nemáte uzatvorené, napríklad z dôvodu, že máte staršie auto alebo nechcete platiť drahšiu havarijnú poistku, vhodnou alternatívou môžu byť pripoistenia k  povinnému zmluvnému poisteniu (PZP)

PZP štandardne pokrýva škody na vozidlách ostatných účastníkov nehody. Povedané ľudskou rečou, kryje vás pri vyplatení škôd na iných vozidlách, ktoré ste spôsobili vy. Prostredníctvom pripoistení k PZP však môžete získať poistenia rizík, ktoré sa bežne spájajú s havarijným poistením

V porovnaní s havarijným poistením zaplatíte  za takéto pripoistenie nižšiu cenu. Môžete si ich dojednať k svojmu PZP, samozrejme len vo svojej poisťovni a za predpokladu, že ho vaša poisťovňa poskytuje. 

Výber pripoistení v jednotlivých poisťovniach je značne široký. Ide napríklad o:


 • poistenie vodiča a posádky,
 • pripoistenie sedadiel,
 • úrazové pripoistenie,
 • pripoistenie skiel,
 • pripoistenie stretu so zverou,
 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,
 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi a ďalšie.


Pripoistenie vodiča a posádky

Pripoistenie vodiča a posádky kryje to najcennejšie - ľudský život. Slúži pre prípad smrti alebo trvalých následkov u vodiča alebo iných členov posádky. Často sa uzatvárajú ako dve samostatné pripoistenia; samostatne pre vodiča a samostatne pre zvyšok posádky. V niektorých poisťovniach je poistenie vodiča poskytované ako benefit už v rámci základného balíka PZP.

Poistenie čelného skla

Poškodenie čelného skla patrí k najčastejším poistným udalostiam. Poisťovňa vám uhradí škodu z PZP, avšak len za podmienky, že je známy vinník, ktorý škodu zapríčinil. Určite si viete predstaviť, že v niektorých prípadoch nie je identifikácia vinníka vôbec jednoduchá. Pre tieto prípady je užitočné mať uzavreté havarijné poistenie alebo aspoň pripoistenie čelného skla, z ktorého sa náklady uhradia. Práve preto patrí toto poistenie k tým najobľúbenejším. Poistiť je možné nielen čelné sklo, ale aj ostatné sklá na vozidle. 

Pripoistenie stretu so zverou

Je to veľmi nemilé, avšak, žiaľ, veľmi časté stretnutie. Navyše tu príliš nehrá rolu ani šikovnosť či opatrnosť vodiča. Na tmavej vozovke znamená skákajúci jeleň prakticky neodvrátiteľnú katastrofu. Náklady na odstránenie škody na aute vás môžu následne vyjsť aj na tisícky eur. Aj preto je poistenie stretu so zverou jedno z najčastejších dôvodov, pre ktoré si ľudia uzatvárajú havarijné poistenie. V rámci pripoistenia k PZP si môžete nárokovať poistné plnenie poškodenia pri strete s divou zverou aj bez kaska. Poisťovne ho často poskytujú k PZP bezplatne.

Poistenie vozidla proti živelným udalostiam

Požiar, krupobitie, povodne, záplavy víchrice, zosuvy pôdy, jednoducho živelné katastrofy. Opäť nastáva situácia, ktorú nemôžete ovplyvniť a bez havarijnej poistky to bola obvykle čistá strata pre vodiča. Poistenie živlu k PZP vám teda uchráni peňaženku od zahladzovania stôp na aute. Ideálne pre vodičov, ktorý svoje autá parkujú vonku.

Živelné udalosti sú nielen nepríjemné, ale aj nákladné. Dokážu spôsobiť nemalé škody, a preto je vhodné sa pred ich vznikom poistiť. Jednotlivé poisťovne pokrývajú rôzne živelné udalosti.

Najčastejšie sú to:

 • atmosférické zrážky,
 • krupobitie, víchrica, hurikán,
 • povodeň a záplava,
 • zemetrasenie a zosuv pôdy,
 • úder blesku,
 • požiar a výbuch,
 • ťarcha snehu alebo ľadu,
 • pád lavíny, zrútenie skál.


Pripoistenie proti živelným udalostiam je ideálne pre vodičov, ktorí svoje vozidlá parkujú vonku.

Pripoistenie proti výtlkom

Zima vie na cestách napáchať poriadnu paseku. Vzniknuté výtlky poslali do servisu už nejedného vodiča. Ak by ste chceli vzniknutú škodu vymáhať bez poistky, čaká vás dlhé doťahovanie sa so správcom komunikácie. Preto sa pripoistenie proti výtlkom naozaj oplatí, nakoľko ani niektoré havarijné poistky nemajú vždy krytie poškodenia pneumatík automaticky v cene. Pripoistenie však zabezpečí pokrytie poškodenia disku, časti nákladov na poškodenú pneumatiku a náklady na geometriu.


NÁŠ TIP

Na pripoistenie k PZP netreba uzatvárať novú zmluvu. Môžete si ju vybaviť vo forme dodatku k uzavretému PZP. Jednoducho, rýchlo, a dokonca z pohodlia domova, cez náš portál Superpoistenie.sk.


Vyberajte obozretne, uzatvárajte online

Jednotlivé pripoistenia má v ponuke takmer každá poisťovňa. Dôležité je, aby ste si vybrali podľa ich rozsahu a poistných podmienok, ktoré sa v jednotlivých poisťovniach navzájom odlišujú. Niektoré poisťovne poskytujú vybrané pripoistenia už v cene základného balíka PZP.  Preto si podmienky pripoistení k PZP vopred porovnajte. Všímajte si výšku krytia pri vzniku jednotlivých škôd a zvážte tiež výšku spoluúčasti. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Rada na záver:

 Myslite na to, že pripoistenie k PZP kryje len riziká, ktoré si poistíte. Vozidlo nie je poistené komplexne ako v prípade havarijného poistenia. Pred uzavretím pripoistenia si preverte tiež výšku krytia, ktorá býva spravidla nižšia ako pri kasku. Zvážte preto, čo je pre vás výhodnejšie. Kombinácia PZP a pripoistení je spravidla výhodná najmä pri poistení starších vozidiel.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?