Povinné zmluvné poistenie

Nepreplácajte na PZP

Nepreplácajte na PZP

Najobľúbenejšie pripoistenia k PZP

Výtlky na ceste

K povinnému zmluvnému poisteniu poskytujú poisťovne rôzne pripoistenia. Ich kombináciou si pre svoje vozidlo zabezpečíte krytie voči rizikám, ktoré je porovnateľné s havarijným poistením. Dnes vám predstavíme niekoľko najobľúbenejších pripoistení k PZP.

Pripoistenie k PZP: Keď nemáte havarijné poistenie

Havarijné poistenie pokrýva riziká, ako sú havária, krádež, vandalizmus alebo vznik živelnej udalosti. Ak toto poistenie nemáte uzatvorené, napríklad z dôvodu, že máte staršie auto alebo nechcete platiť drahšiu havarijnú poistku, vhodnou alternatívou môžu byť pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP)

PZP štandardne pokrýva škody na vozidlách ostatných účastníkov nehody. Povedané ľudskou rečou, kryje vás pri vyplatení škôd na iných vozidlách, ktoré ste spôsobili vy. Prostredníctvom pripoistení k PZP však môžete získať poistenia rizík, ktoré sa bežne spájajú s havarijným poistením

V porovnaní s havarijným poistením zaplatíte za takéto pripoistenie nižšiu cenu. Môžete si ich dojednať k svojmu PZP, samozrejme len vo svojej poisťovni a za predpokladu, že ho vaša poisťovňa poskytuje. 

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Výber pripoistení v jednotlivých poisťovniach je značne široký. Ide napríklad o:

 • poistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie, 

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi a ďalšie. 

 

V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na tie najobľúbenejšie.

Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Kryje vás totiž v prípade dopravných nehôd. Na čo všetko je však PZP určené a oplatí sa k nemu pripoistiť? Máme pre vás odpovede.

Celý článok >

Pripoistenie vodiča a posádky

Pripoistenie vodiča a posádky kryje to najcennejšie - ľudský život. Slúži pre prípad smrti alebo trvalých následkov u vodiča alebo iných členov posádky. Často sa uzatvárajú ako dve samostatné pripoistenia; samostatne pre vodiča a samostatne pre zvyšok posádky. V niektorých poisťovniach je poistenie vodiča poskytované ako benefit už v rámci základného balíka PZP.

Poistenie čelného skla

Poškodenie čelného skla patrí k najčastejším poistným udalostiam. Poisťovňa vám uhradí škodu z PZP, avšak len za podmienky, že je známy vinník, ktorý škodu zapríčinil. Určite si viete predstaviť, že v niektorých prípadoch nie je identifikácia vinníka vôbec jednoduchá. Pre tieto prípady je užitočné mať uzavreté havarijné poistenie alebo aspoň pripoistenie čelného skla, z ktorého sa náklady uhradia. Práve preto patrí toto poistenie k tým najobľúbenejším. Poistiť je možné nielen čelné sklo, ale aj ostatné sklá na vozidle. 

Pripoistenie stretu so zverou

Je to veľmi nemilé, avšak, žiaľ, veľmi časté stretnutie. Navyše tu príliš nehrá rolu ani šikovnosť či opatrnosť vodiča. Na tmavej vozovke znamená skákajúci jeleň prakticky neodvrátiteľnú katastrofu. Náklady na odstránenie škody na aute vás môžu následne vyjsť aj na tisícky eur. Aj preto je poistenie stretu so zverou jedno z najčastejších dôvodov, pre ktoré si ľudia uzatvárajú havarijné poistenie. V rámci pripoistenia k PZP si môžete nárokovať poistné plnenie poškodenia pri strete s divou zverou aj bez kaska. Poisťovne ho často poskytujú k PZP bezplatne.

PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a bez neho vám nikto nezaeviduje a nepustí do premávky vaše vozidlo. Zo zákona kryje PZP všetky dôsledky dopravných nehôd, respektíve, všetky škody spôsobené prevádzkou vášho vozidla. Viaceré možné riziká, ktoré číhajú na cestách a nie sú v zákonnom „základe“, si treba pripoistiť. Poistenie stretu so zverou nemusíte riešiť cez kasko, dá sa to aj cez pripoistenie k PZP. Ak ste niekedy svojím autom zrazili zviera väčšie ako susedovie pes, viete, o čom budeme písať.

Celý článok >

Poistenie vozidla proti živelným udalostiam

Požiar, krupobitie, povodne, záplavy víchrice, zosuvy pôdy, jednoducho živelné katastrofy. Opäť nastáva situácia, ktorú nemôžete ovplyvniť a bez havarijnej poistky to bola obvykle čistá strata pre vodiča. Poistenie živlu k PZP vám teda uchráni peňaženku od zahladzovania stôp na aute. Ideálne pre vodičov, ktorý svoje autá parkujú vonku.

Živelné udalosti sú nielen nepríjemné, ale aj nákladné. Dokážu spôsobiť nemalé škody, a preto je vhodné sa pred ich vznikom poistiť. Jednotlivé poisťovne pokrývajú rôzne živelné udalosti. Najčastejšie sú to:

 • atmosférické zrážky,

 • krupobitie, víchrica, hurikán, 

 • povodeň a záplava,

 • zemetrasenie a zosuv pôdy,

 • úder blesku,

 • požiar a výbuch,

 • ťarcha snehu alebo ľadu,

 • pád lavíny, zrútenie skál.


Pripoistenie proti živelným udalostiam je ideálne pre vodičov, ktorí svoje vozidlá parkujú vonku.

Pripoistenie proti výtlkom

Zima vie na cestách napáchať poriadnu paseku. Vzniknuté výtlky poslali do servisu už nejedného vodiča. Ak by ste chceli vzniknutú škodu vymáhať bez poistky, čaká vás dlhé doťahovanie sa so správcom komunikácie. Preto sa pripoistenie proti výtlkom naozaj oplatí, nakoľko ani niektoré havarijné poistky nemajú vždy krytie poškodenia pneumatík automaticky v cene. Pripoistenie však zabezpečí pokrytie poškodenia disku, časti nákladov na poškodenú pneumatiku a náklady na geometriu.

Náš TIP

Na pripoistenie k PZP netreba uzatvárať novú zmluvu. Môžete si ju vybaviť vo forme dodatku k uzavretému PZP. Jednoducho, rýchlo, a dokonca z pohodlia domova, cez náš portál Superpoistenie.sk.

Vyberajte obozretne, uzatvárajte online

Jednotlivé pripoistenia má v ponuke takmer každá poisťovňa. Dôležité je, aby ste si vybrali podľa ich rozsahu a poistných podmienok, ktoré sa v jednotlivých poisťovniach navzájom odlišujú. Niektoré poisťovne poskytujú vybrané pripoistenia už v cene základného balíka PZP.  Preto si podmienky pripoistení k PZP vopred porovnajte. Všímajte si výšku krytia pri vzniku jednotlivých škôd a zvážte tiež výšku spoluúčasti. 

Povinné zmluvné poistenie

Rada na záver: Myslite na to, že pripoistenie k PZP kryje len riziká, ktoré si poistíte. Vozidlo nie je poistené komplexne ako v prípade havarijného poistenia. Pred uzavretím pripoistenia si preverte tiež výšku krytia, ktorá býva spravidla nižšia ako pri kasku. Zvážte preto, čo je pre vás výhodnejšie. Kombinácia PZP a pripoistení je spravidla výhodná najmä pri poistení starších vozidiel.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 5