Najobľúbenejšie pripoistenia k PZP

K povinnému zmluvnému poisteniu poskytujú poisťovne rôzne pripoistenia. Ich kombináciou si pre svoje vozidlo zabezpečíte krytie voči rizikám, ktoré je porovnateľné s havarijným poistením. Dnes vám predstavíme niekoľko najobľúbenejších pripoistení k PZP.

Pripoistenie k PZP: Keď nemáte havarijné poistenie

Havarijné poistenie  pokrýva riziká, ako sú havária, krádež, vandalizmus alebo vznik živelnej udalosti. Ak toto poistenie nemáte uzatvorené, napríklad z dôvodu, že máte staršie auto alebo nechcete platiť drahšiu havarijnú poistku, vhodnou alternatívou môžu byť pripoistenia k  povinnému zmluvnému poisteniu (PZP)

PZP štandardne pokrýva škody na vozidlách ostatných účastníkov nehody. Povedané ľudskou rečou, kryje vás pri vyplatení škôd na iných vozidlách, ktoré ste spôsobili vy. Prostredníctvom pripoistení k PZP však môžete získať poistenia rizík, ktoré sa bežne spájajú s havarijným poistením

V porovnaní s havarijným poistením zaplatíte  za takéto pripoistenie nižšiu cenu. Môžete si ich dojednať k svojmu PZP, samozrejme len vo svojej poisťovni a za predpokladu, že ho vaša poisťovňa poskytuje. 

Výber pripoistení v jednotlivých poisťovniach je značne široký. Ide napríklad o:


 • poistenie vodiča a posádky,
 • pripoistenie sedadiel,
 • úrazové pripoistenie,
 • pripoistenie skiel,
 • pripoistenie stretu so zverou,
 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,
 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi a ďalšie.


Pripoistenie vodiča a posádky

Pripoistenie vodiča a posádky kryje to najcennejšie - ľudský život. Slúži pre prípad smrti alebo trvalých následkov u vodiča alebo iných členov posádky. Často sa uzatvárajú ako dve samostatné pripoistenia; samostatne pre vodiča a samostatne pre zvyšok posádky. V niektorých poisťovniach je poistenie vodiča poskytované ako benefit už v rámci základného balíka PZP.

Poistenie čelného skla

Poškodenie čelného skla patrí k najčastejším poistným udalostiam. Poisťovňa vám uhradí škodu z PZP, avšak len za podmienky, že je známy vinník, ktorý škodu zapríčinil. Určite si viete predstaviť, že v niektorých prípadoch nie je identifikácia vinníka vôbec jednoduchá. Pre tieto prípady je užitočné mať uzavreté havarijné poistenie alebo aspoň pripoistenie čelného skla, z ktorého sa náklady uhradia. Práve preto patrí toto poistenie k tým najobľúbenejším. Poistiť je možné nielen čelné sklo, ale aj ostatné sklá na vozidle. 

Pripoistenie stretu so zverou

Je to veľmi nemilé, avšak, žiaľ, veľmi časté stretnutie. Navyše tu príliš nehrá rolu ani šikovnosť či opatrnosť vodiča. Na tmavej vozovke znamená skákajúci jeleň prakticky neodvrátiteľnú katastrofu. Náklady na odstránenie škody na aute vás môžu následne vyjsť aj na tisícky eur. Aj preto je poistenie stretu so zverou jedno z najčastejších dôvodov, pre ktoré si ľudia uzatvárajú havarijné poistenie. V rámci pripoistenia k PZP si môžete nárokovať poistné plnenie poškodenia pri strete s divou zverou aj bez kaska. Poisťovne ho často poskytujú k PZP bezplatne.

Poistenie vozidla proti živelným udalostiam

Požiar, krupobitie, povodne, záplavy víchrice, zosuvy pôdy, jednoducho živelné katastrofy. Opäť nastáva situácia, ktorú nemôžete ovplyvniť a bez havarijnej poistky to bola obvykle čistá strata pre vodiča. Poistenie živlu k PZP vám teda uchráni peňaženku od zahladzovania stôp na aute. Ideálne pre vodičov, ktorý svoje autá parkujú vonku.

Živelné udalosti sú nielen nepríjemné, ale aj nákladné. Dokážu spôsobiť nemalé škody, a preto je vhodné sa pred ich vznikom poistiť. Jednotlivé poisťovne pokrývajú rôzne živelné udalosti.

Najčastejšie sú to:

 • atmosférické zrážky,
 • krupobitie, víchrica, hurikán,
 • povodeň a záplava,
 • zemetrasenie a zosuv pôdy,
 • úder blesku,
 • požiar a výbuch,
 • ťarcha snehu alebo ľadu,
 • pád lavíny, zrútenie skál.


Pripoistenie proti živelným udalostiam je ideálne pre vodičov, ktorí svoje vozidlá parkujú vonku.

Pripoistenie proti výtlkom

Zima vie na cestách napáchať poriadnu paseku. Vzniknuté výtlky poslali do servisu už nejedného vodiča. Ak by ste chceli vzniknutú škodu vymáhať bez poistky, čaká vás dlhé doťahovanie sa so správcom komunikácie. Preto sa pripoistenie proti výtlkom naozaj oplatí, nakoľko ani niektoré havarijné poistky nemajú vždy krytie poškodenia pneumatík automaticky v cene. Pripoistenie však zabezpečí pokrytie poškodenia disku, časti nákladov na poškodenú pneumatiku a náklady na geometriu.


NÁŠ TIP

Na pripoistenie k PZP netreba uzatvárať novú zmluvu. Môžete si ju vybaviť vo forme dodatku k uzavretému PZP. Jednoducho, rýchlo, a dokonca z pohodlia domova, cez náš portál Superpoistenie.sk.


Vyberajte obozretne, uzatvárajte online

Jednotlivé pripoistenia má v ponuke takmer každá poisťovňa. Dôležité je, aby ste si vybrali podľa ich rozsahu a poistných podmienok, ktoré sa v jednotlivých poisťovniach navzájom odlišujú. Niektoré poisťovne poskytujú vybrané pripoistenia už v cene základného balíka PZP.  Preto si podmienky pripoistení k PZP vopred porovnajte. Všímajte si výšku krytia pri vzniku jednotlivých škôd a zvážte tiež výšku spoluúčasti. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Rada na záver:

 Myslite na to, že pripoistenie k PZP kryje len riziká, ktoré si poistíte. Vozidlo nie je poistené komplexne ako v prípade havarijného poistenia. Pred uzavretím pripoistenia si preverte tiež výšku krytia, ktorá býva spravidla nižšia ako pri kasku. Zvážte preto, čo je pre vás výhodnejšie. Kombinácia PZP a pripoistení je spravidla výhodná najmä pri poistení starších vozidiel.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.