Podľa posledných odhadov sa na Slovensku očakáva rok zdražovania PZP. Dôvodov je hneď niekoľko. V nasledujúcich riadkoch odhalíme príčiny zvyšovania cien a poradíme vám tiež možnosti, ako na PZP ušetriť.
Podľa informácií portálov Trend a Finsider môžeme odvodiť hneď niekoľko dôvodov zdražovania povinného zmluvného poistenia (PZP).
V poslednom období zažívame na Slovensku znižovanie počtu poisťovní, a tým aj znižovanie konkurencie. Vďaka európskej legislatíve sa môžu poisťovne meniť na zahraničné pobočky a dochádza tiež k zlučovaniu poisťovní. To je vzhľadom na ceny PZP negatívny trend, pretože menší počet poisťovní vyústi v najbližších mesiacov do zdražovania poistného.
Poisťovne tlačí do zvyšovania cien aj stále rastúca inflácia. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa inflácia v júni 2022 vyšplhala na 13,2 % a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom. Inflácia pritom nepretržite rastie už jeden a pol roka.
V tejto súvislosti rastú, samozrejme, aj náklady na odstraňovanie spôsobených škôd. Zvyšujú sa ceny náhradných dielov a tiež aj pracovné náklady automechanikov. Podľa štatistík poisťovne ČSOB priemerná výška poistného plnenia z PZP od roku 2015 vzrástla o 54 %.
Poisťovne v dôsledku tejto škodovej inflácie platia za opravu poistených vozidiel viac, čo vstupuje aj do cenotvorby produktov PZP, a teda ovplyvní jeho zdražovanie.
Na rozdiel od bánk, ktorým vláda zrušila bankový odvod, sú poisťovne povinné platiť daň z neživotného poistenia vo výške 8 % a osobitný odvod z regulovaných odvetví. Poisťovne musia navýšiť tiež rezervy na Garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov približne vo výške 6 % z poistného trhu. Slovenská asociácia poisťovní prepočítala, že po zrátaní všetkých daní a odvodov sa zaťaženie poisťovacej činnosti pohybuje okolo 55 %.
Hoci teda poisťovne za rok 2021 počítajú rekordné zisky, z čoho vyplýva priestor na zníženie marží, reálne sa zníženia cien PZP nedočkáme. Práve naopak. Poisťovne tvrdia, že oblasť PZP sa v porovnaní s minulým obdobím dostala na úroveň udržateľnosti. Poistenie vozidiel bolo dlhodobo stratové a výška poistného dlhodobo nepokrývala náklady spojené s poskytovaním PZP. Segment povinného zmluvného poistenia sa dostal do zisku najmä v dôsledku pandémie. Vďaka zavedeným epidemiologickým opatreniam vodiči menej jazdili, a logicky tak spôsobili menej dopravných nehôd.
Cena poistenia nových PZP zmlúv podľa dostupných štatistík za posledné roky výrazne nerastie. Mierne zvýšenie je skôr dôsledkom rastúcej inflácie. Treba však dodať aj to, že niektoré segmenty zaznamenali vyšší rast cien. To sa týka predovšetkým mladých a viac škodových klientov, prípadne klientov z Bratislavy a krajských miest.
Vzhľadom na vyššie uvedené príčiny sa však v tomto roku očakáva zdražovanie PZP. O aké navýšenie cien PZP vlastne pôjde? Odborníci predpokladajú, že za obnovenie už uzatvorených zmlúv si ročne priplatíme aj desiatky eur. V súvislosti s infláciou a rastúcimi cenami tovarov a služieb môžeme v tomto roku očakávať navýšenie cien PZP minimálne o 5 - 10 %.
Toto zvýšenie cien poistného sa však neudeje celoplošne. Poisťovne totiž posudzujú klientov individuálne, na základe stanovených segmentačných kritérií.
…medzi segmentačné kritériá poisťovní patria napríklad vek, lokalita, druh a využitie vozidla, objem a výkon motora či celková hmotnosť vozidla? Od nich sa následne odvíja cena PZP pre konkrétneho klienta.
Zároveň však platí, že hoci ceny PZP postupne rastú, na Slovensku máme stále ceny PZP, ktoré patria k najnižším v Európskej únii. A to aj napriek tomu, že poisťovne na Slovensku musia garantovať rovnaké limity poistného krytia ako spoločnosti v iných krajinách Európskej únie.
Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si ceny jednotlivých poisťovní. Poslúži vám na to jednoduchý nástroj - online kalkulačka PZP. Stačí vyplniť len základné údaje o vozidle a jeho držiteľovi a náš porovnávač vám predstaví najvýhodnejšie poistné produkty.
Pri výbere najvýhodnejšieho PZP sa však nerozhodujte len podľa samotnej ceny PZP, ale aj podľa podmienok a služieb, ktoré poisťovne poskytujú. Vezmite do úvahy aj ponúkané asistenčné služby a iné doplnkové služby vo forme pripoistenia. Zvažujte pritom situácie, s ktorými sa pri šoférovaní najčastejšie stretávate.