zdrazovanie-cien-pzp

Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2022

27. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku očakáva rok zdražovania PZP. Dôvodov je hneď niekoľko. V nasledujúcich riadkoch odhalíme príčiny zvyšovania cien a poradíme vám tiež možnosti, ako na PZP ušetriť.

Zdražovanie PZP

Podľa informácií portálov Trend a Finsider môžeme odvodiť hneď niekoľko dôvodov zdražovania povinného zmluvného poistenia  (PZP).

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

#1 Znižovanie konkurencie

V poslednom období zažívame na Slovensku znižovanie počtu poisťovní, a tým aj  znižovanie konkurencie. Vďaka európskej legislatíve sa môžu poisťovne meniť na zahraničné pobočky a dochádza tiež k zlučovaniu poisťovní. To je vzhľadom na ceny PZP negatívny trend, pretože menší počet poisťovní vyústi v najbližších mesiacov do zdražovania poistného

#2 Rast inflácie

Poisťovne tlačí do zvyšovania cien aj stále rastúca inflácia. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa inflácia v júni 2022 vyšplhala na 13,2 % a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom. Inflácia pritom nepretržite rastie už jeden a pol roka.

V tejto súvislosti rastú, samozrejme, aj náklady na odstraňovanie spôsobených škôd. Zvyšujú sa ceny náhradných dielov a tiež aj pracovné náklady automechanikov. Podľa štatistík poisťovne ČSOB priemerná výška poistného plnenia z PZP od roku 2015 vzrástla o 54 %.

Poisťovne v dôsledku tejto škodovej inflácie platia za opravu poistených vozidiel viac, čo vstupuje aj do cenotvorby produktov PZP, a teda ovplyvní jeho zdražovanie.  

#3 Daňové a odvodové zaťaženie poisťovní

Na rozdiel od bánk, ktorým vláda zrušila bankový odvod, sú poisťovne povinné platiť daň z neživotného poistenia vo výške 8 % a osobitný odvod z regulovaných odvetví. Poisťovne musia navýšiť tiež rezervy na Garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov približne vo výške 6 % z poistného trhu. Slovenská asociácia poisťovní prepočítala, že po zrátaní všetkých daní a odvodov sa zaťaženie poisťovacej činnosti pohybuje okolo 55 %. 

Hoci teda poisťovne za rok 2021 počítajú rekordné zisky, z čoho vyplýva priestor na zníženie marží, reálne sa zníženia cien PZP nedočkáme. Práve naopak. Poisťovne tvrdia, že oblasť PZP sa v porovnaní s minulým obdobím dostala na úroveň udržateľnosti. Poistenie vozidiel bolo dlhodobo stratové a výška poistného dlhodobo nepokrývala náklady spojené s poskytovaním PZP. Segment povinného zmluvného poistenia sa dostal do zisku najmä v dôsledku pandémie. Vďaka zavedeným epidemiologickým opatreniam vodiči menej jazdili, a logicky tak spôsobili menej dopravných nehôd.


Vývoj cien PZP

Cena poistenia nových PZP zmlúv podľa dostupných štatistík za posledné roky výrazne nerastie. Mierne zvýšenie je skôr dôsledkom rastúcej inflácie. Treba však dodať aj to, že niektoré segmenty zaznamenali vyšší rast cien. To sa týka predovšetkým mladých a viac škodových klientov, prípadne klientov z Bratislavy a krajských miest.  

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.


Vzhľadom na vyššie uvedené príčiny sa však v tomto roku očakáva zdražovanie PZP. O aké navýšenie cien PZP vlastne pôjde? Odborníci predpokladajú, že za obnovenie už uzatvorených zmlúv si ročne priplatíme aj desiatky eur. V súvislosti s infláciou a rastúcimi cenami tovarov a služieb môžeme v tomto roku očakávať navýšenie cien PZP minimálne o 5 - 10 %. 

Toto zvýšenie cien poistného sa však neudeje celoplošne.  Poisťovne totiž posudzujú klientov individuálne, na základe stanovených segmentačných kritérií. 

Viete, že...

…medzi segmentačné kritériá poisťovní patria napríklad vek, lokalita, druh a využitie vozidla, objem a výkon motora či celková hmotnosť vozidla? Od nich sa následne odvíja cena PZP pre konkrétneho klienta.


Zároveň však platí, že hoci ceny PZP postupne rastú, na Slovensku máme stále ceny PZP, ktoré patria k najnižším v Európskej únii. A to aj napriek tomu, že poisťovne na Slovensku musia garantovať rovnaké limity poistného krytia ako spoločnosti v iných krajinách Európskej únie.

Ako na PZP ušetriť?

Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si ceny jednotlivých poisťovní. Poslúži vám na to jednoduchý nástroj - online kalkulačka PZP. Stačí vyplniť len základné údaje o vozidle a jeho držiteľovi a náš porovnávač vám predstaví najvýhodnejšie poistné produkty. 

Pri výbere najvýhodnejšieho PZP sa však nerozhodujte len podľa samotnej ceny PZP, ale aj podľa podmienok a služieb, ktoré poisťovne poskytujú. Vezmite do úvahy aj ponúkané asistenčné služby a iné doplnkové služby vo forme pripoistenia. Zvažujte pritom situácie, s ktorými sa pri šoférovaní najčastejšie stretávate. 

Povinné zmluvné poistenie

Vybrané poistenie PZP si môžete následne online aj uzavrieť. Poistnú zmluvu uzatvoríte cez internet a celá transakcia prebehne na diaľku.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.