Peniaze a autíčko

Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

PZP 2024: Ceny sa zvýšia v priemere o 6 až 8,5 %

Podľa údajov portálu Finreport.sk poisťovne pri predlžovaní zmlúv povinného zmluvného poistenia (PZP) avizujú medziročný nárast cien v priemere okolo 6 – 8,5 %. Dôvody zdražovania sú rôzne. K tým najpodstatnejším patrí inflácia a nárast cien za opravy vozidiel, ktoré medziročne presahujú dokonca až 10 %.

#1 Inflácia

Hoci vysoká miera inflácie na Slovensku v poslednom období postupne klesá a v októbri 2023 dosiahla jej medziročná miera 7,06 %, ešte na začiatku roka presahovala hranicu 15 %. Poisťovňa Uniqa v tejto súvislosti uvádza, že ceny za prácu u opravcov sa medziročne zvýšili o 10 až 15 % v závislosti od značky vozidla a regiónu pôsobnosti.

#2 Ceny náhradných dielov

Na raste cien za opravy vozidiel sa nepodpisuje len cena práce, ale aj rast cien náhradných dielov, ktoré stúpajú dokonca rýchlejšie ako miera inflácie. Niektoré komponenty za posledných 10 rokov zdraželi o viac ako 70 %. Drahšie sú tiež náhradné diely vozidiel s novými technológiami. To všetko zvyšuje náklady na odstraňovanie spôsobených škôd a vstupuje aj do cenotvorby produktov PZP.

#3 Ďalšie faktory

Na rast cien PZP vplývajú aj iné faktory, ako je napríklad rast výplat poškodeným. Poisťovne musia vybrať taký úhrn poistného, aby boli schopné kryť svoje záväzky, teda vyplácať náhrady škôd na vozidlách a tiež na inom majetku a zdraví. Častejšie dochádza k veľkým škodám, zvýšila sa hodnota bolestného i právneho zastúpenia. Otvorená je aj téma nemajetkovej ujmy. Kvôli neočakávaným vplyvom a veľkým škodám sa zvyšujú aj náklady na zaistenie, poplatky Slovenskej kancelárii poisťovateľov a odvody štátu.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Zvýšenie cien bude individuálne: Kto si priplatí najviac?

Zdražovanie PZP sa neudeje celoplošne. Poisťovne totiž posudzujú klientov individuálne, na základe stanovených segmentačných kritérií, ktoré ovplyvňujú konečnú výšku PZP.

Viete, že...

…medzi segmentačné kritériá poisťovní patria napríklad vek, lokalita, druh a využitie vozidla, objem a výkon motora či celková hmotnosť vozidla? Od nich sa následne odvíja cena PZP pre konkrétneho klienta.


Zvyšovanie cien PZP prebieha pri prolongácii poistnej zmluvy. Najviac si priplatia menej skúsení vodiči, ktorí jazdia vo väčších mestách a majú vyššiu frekvenciu škôd. Takto sa vás môže týkať napríklad zvýšenie PZP po nehode. Zdražovanie neobíde ani vodičov, ktorí najazdia veľa kilometrov a tiež kuriérov a taxikárov.

Naopak, výhodnejšie ceny budú mať aj naďalej najmä vodiči s bezškodovým priebehom a verní klienti v strednom veku a z menších miest. Do ceny PZP však vstupuje množstvo ďalších faktorov.


Ďalšie zmeny v PZP

Od roku 2024 nás čakajú aj ďalšie zmeny v oblasti povinného zmluvného poistenia. Ide najmä o avizované PZP pre elektrokolobežky. Pravdepodobne už od 1. 1. 2024 budú mať povinnosť uzavrieť PZP majitelia všetkých elektrických kolobežiek a segwayov, ktorých:


 • maximálna konštrukčná rýchlosť je viac ako 25 km/h,

 • maximálna prevádzková hmotnosť je viac ako 25 kg a maximálna konštrukčná rýchlosť je viac ako 14 km/h.


Novela zákona č. 381/2001 Z. z. o PZP je aktuálne v legislatívnom procese a prešla medzirezortným pripomienkovým konaním. To, odkedy bude PZP pre elektrokolobežky povinné, sa dozvieme po jeho schválení v parlamente.

Ako na PZP ušetriť?

Ak chcete na PZP aj v čase zdražovania ušetriť, porovnajte si ceny jednotlivých poisťovní. Poslúži vám na to jednoduchý nástroj – online kalkulačka PZP. Stačí, keď vyplníte len základné údaje o vozidle a jeho držiteľovi a náš porovnávač vám predstaví najvýhodnejšie poistné produkty.

Žiadny strach, na prehodnotenie poistenia pri prolongácii zmluvy máte vždy dosť času – poisťovniam totiž zo zákona o PZP vyplýva povinnosť informovať vás aspoň 10 týždňov pred výročím zmluvy o výške poistného na nasledujúce obdobie, dátume skončenia poistného obdobia a termíne, dokedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy. To je rozhodne dostatočný priestor na to, aby ste si našli nové, výhodnejšie poistenie alebo vyjednávali o lepších podmienkach so svojou poisťovňou.

Pri výbere najvýhodnejšieho PZP sa však nerozhodujte len podľa samotnej ceny PZP, ale aj podľa podmienok a služieb, ktoré poisťovne poskytujú. Vezmite do úvahy aj ponúkané asistenčné služby a pripoistenia. Zvažujte pritom situácie, s ktorými sa pri šoférovaní najčastejšie stretávate.

Povinné zmluvné poistenie

Vybrané poistenie PZP si môžete následne online aj uzavrieť. Poistnú zmluvu uzatvoríte cez internet a celá transakcia prebehne na diaľku.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.