zena-nezaplatila-platbu

Omeškali ste s platbou poistného? Toto vám hrozí

Omeškanie pri platbe poistného nie je to najhoršie, čo sa vám v živote môže stať. Platí to najmä v dvoch prípadoch. Ak stihnete zaplatiť dodatočne a zároveň sa vám počas doby, keď nemáte zaplatené poistenie, nič nestane.

Pozor na zákonné povinnosti

To, čo platí pri povinnom zmluvnom poistení, platí aj pri havarijnej poistke. Výpoveď v tomto prípade nie je totožná s prestaním platenia poistného. Ak chcete vypovedať PZP, je tak potrebné urobiť najneskôr 6 týždňov pred dňom výročia uzatvorenia poistnej zmluvy. V prípade havarijného poistenia nemáte žiadne obmedzenia. Pri PZP musíte počítať aj s tým, že odo dňa ukončenia starej zmluvy musíte mať novú zmluvu alebo auto odhlásiť z evidencie, prípadne predať. Ak sa teda stane, že ste zabudli zaplatiť poistenie, môžete mať nemalý problém.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Vymáhanie škody

Máte platnú zmluvu o PZP, spôsobili ste škodu a poisťovňa je podľa zákona povinná uhradiť vami spôsobenú škodu. Vypíšete správu o nehode, nahlásite poistnú udalosť a poškodený dostane od poisťovne plnenie. Čo ale vtedy, keď máte platnú zmluvu, ale poisťovňa neeviduje platbu za poistenie?  Vtedy nastáva situácia, že poisťovňa si začne vymáhať škodu, ktorú vyplatila od neplatiča poistného. Pritom nie je až taký rozdiel, či ste v omeškaní týždeň, alebo mesiac.

Nemusíte dostať nič

Ak pri PZP bude škodu vymáhať poisťovňa od vás, tak pri omeškanej platbe pri  havarijnom poistení  môžete prakticky zabudnúť na poistné plnenie. Je to daň za zábudlivosť. V princípe tak prídete o poistenie, ktoré ste možno platili, no zábudlivosť vás môže vyjsť draho.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Ako postupovať pri nezaplatení poisteného?

V prípade, že vám poisťovňa oznámila, že ste neuhradili poistné, mohlo  dôjsť k dvom scenárom. Poistenie ste zaplatili, no problém nastal niekde v komunikácii, pretože poisťovňa vašu platbu neeviduje alebo ste na poistenie zabudli a jednoducho ste ho nezaplatili.

Podľa toho, v akej situácii ste sa ocitli, musíte aj postupovať.

Keď poisťovňa neeviduje platbu

Občas sa môže stať, že poistné zaplatíte, no poisťovňa vám aj napriek tomu pošle oznámenie, že neeviduje platbu. Dôvodom môže byť napríklad uvedenie nesprávneho variabilného symbolu pri platbe. Ak ste sa dostali do tejto situácie, postupujte nasledovne:

 • Vytlačte si potvrdenie o zaplatení zo svojho internetbankingu, prípadne o potvrdenie požiadajte banku na jednej z pobočiek.

 • Kópiu dokladu o zaplatení zašlite poisťovni na e-mail alebo poštou.

 • Poisťovňa na základe potvrdenia o zaplatení preverí platbu vo svojom systéme a spáruje ju s variabilným symbolom uvedeným v platbe.

 

Vo väčšine prípadov sa po predložení dokladu o zaplatení všetko vyrieši. Poisťovňa eviduje vašu platbu a poistenie je platné. Ak by došlo k nejakým komplikáciám, spravíte dobre, keď navštívite poisťovňu a zistíte, kde je problém.

Keď ste poistné neuhradili

Občas sa môže stať, že na poistenie jednoducho zabudnete. Ak sa niečo takéto stane, existujú dva spôsoby, ako situáciu vyriešiť. To, ktorý si vyberiete, závisí od toho, či platíte úplne prvú splátku, alebo nasledujúcu.

Nezaplatená prvá splátka

Ak ste uzatvárali PZP online a zabudli ste na zaplatenie úplne prvej splátky poistného, s veľkou pravdepodobnosťou si budete musieť vybaviť úplne nové poistenie v rovnakej alebo inej poisťovni. Dôvod je ten, že vo väčšine poisťovní sa platnosť poistenia začína zaplatením prvého poistného.

Poisťovne spravidla udávajú dátum splatnosti online poistenia v lehote 7 až 15 dní. Tu si však treba dávať pozor, pretože ak poistenie zaplatíte až na 10 či 15 deň, no pred zaplatením spôsobíte škodu, poisťovňa vám ju nepreplatí. Zmluva totižto bola dohodnutá, no nebola uzatvorená prvou splátkou. Ak si teda chcete byť istí, že vás poistenie kryje, zaplaťte ho hneď ako budete môcť.

Pri klasických zmluvách, ktoré podpisujete na pobočke, je dobré kontaktovať poisťovňu a opýtať sa na ďalší postup. Mnohé inštitúcie neradi strácajú svojich klientov, preto vám pravdepodobne umožnia zaplatiť poistenie aj niekoľko dní či týždňov po splatnosti.

Nezaplatené nasledujúce poistenie

V tejto situácii postupujete podľa toho, či ste zmluvu uzatvorili pred 31. marcom 2015, alebo po ňom.

Poistné zmluvy uzatvorené do 31. marca 2015

 • Po nezaplatení poistenia vám poisťovňa PZP automaticky zruší.

 • Poisťovni musíte následne doplatiť dlžnú čiastku.

 • Keďže PZP je povinné, musíte si ho znova uzatvoriť. Podľa zákona však musíte novú poistku uzatvoriť v tej istej poisťovni, kde ste mali poistenie predtým. Táto povinnosť platí len pre klientov, ktorí mali poistnú zmluvu spred 31. marca 2015 a ktorým sa zrušila nezaplatením.

 • Po výbere poistenia zaň musíte zaplatiť.

 

Ak teda nemáte záujem o poistenie v tej istej poisťovni, no poistnú zmluvu ste uzatvorili pred 31. marcom 2015, je nutné, aby ste poistenie najprv oficiálne vypovedali a následne si našli nové PZP v inej poisťovni.

Rada odborníka

Dbajte na to, aby ste poistenie vypovedali v správnom čase. Výpoveď poistnej zmluvy môžete totiž podať maximálne 6 týždňov pred jej výročím. Ak ste tak nestihli urobiť, za poistenie budete musieť znova zaplatiť a následne po jeho výročí môžete zmluvu hneď zrušiť. Poisťovňa by vám v takomto prípade mala poistné vrátiť. Všetko sa ale odvíja od podmienok v zmluve.

Poistné zmluvy uzatvorené od 1. apríla 2015

 • Po nezaplatení poistenia vám poisťovňa PZP automaticky zruší.

 • Poisťovňa má zo zákona nárok na poistné počas výpovednej doby, ktorá je stanovená v lehote 1 až 3 mesiace.

 • Poisťovni musíte zaplatiť dlžné poistenie. Keď tak urobíte, poisťovňa ukončí poistenie.

 • Nové PZP môžete uzatvoriť v akejkoľvek inej poisťovni podľa vášho výberu. Pred samotným výberom ale nezabudnite na porovnanie PZP, aby ste si vybrali to najvýhodnejšie. 

 • Po výbere poistenia zaň nezabudnite zaplatiť.

 

Aj v tomto prípade platí, že je dobré, keď poistenie zrušíte výpoveďou maximálne do 6 týždňov pred výročím zmluvy. Budete mať tak istotu, že poisťovni nebudete musieť platiť nič navyše.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Za nezaplatené PZP hrozí pokuta

Nezaplatené PZP predstavuje takmer to isté, čo žiadne PZP. Ak teda spôsobíte nehodu, poisťovňa za vás nič nezaplatí, prípadne zaplatí, no peniaze za škody bude následne od vás vymáhať.

Problémom však nie je len dopravná nehoda alebo iná škoda, ktorú spôsobí vaše nepoistené vozidlo. Komplikácie môžu nastať aj pri bežnej cestnej kontrole. Policajná hliadka pri takýchto kontrolách vyžaduje viaceré doklady, vrátane zelenej karty.

Zelená karta je dokument, ktorý slúži na preukázanie platného povinného zmluvného poistenia. Ide o doklad o zaplatení PZP,  v ktorom  Je v nej uvedený dátum, dokedy poistenie platí. Ak teda policajti zistia, že vaše poistenie už nie je platné, hrozí vám pokuta vo výške 3 320 €.

Na platnosť povinného zmluvného poistenia si preto dávajte pozor. Pravidelne si kontrolujte e-maily a poštovú schránku, aby ste náhodou neprehliadli upozornenie od poisťovne. Ak by vám nejaké prišlo, hneď ho vyriešte, aby sa náhodou nestalo, že budete musieť platiť vysokú pokutu alebo škody na majetku tretích osôb spôsobené vozidlom.

Bez platného PZP ani na krok

Nesnažte sa na poistnom ušetriť tým spôsobom, že ho nezaplatíte. Ušetrite radšej na jeho výške tak, že si prostredníctvom našej online kalkulačky zjednáte najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo.

Ako predísť omeškaniu platieb?

Najčastejšie sa môžete dostať do omeškania v prípade, že platíte poistenie viackrát do roka. Poisťovne síce zvyknú posielať šeky aj upozornenia, ale na tie sa dá ľahko zabudnúť. Preto je vhodné zvoliť si jednoročný variant platenia poistného. Máte tak istotu, že celý rok budete mať vyrovnané poistné. Okrem toho poisťovne v mnohých prípadoch jednorazovú platbu finančne zvýhodňujú.

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?