zena-nezaplatila-platbu

Omeškali ste s platbou poistného? Toto vám hrozí

Omeškanie pri platbe poistného nie je to najhoršie, čo sa vám v živote môže stať. Platí to najmä v dvoch prípadoch. Ak stihnete zaplatiť dodatočne a zároveň sa vám počas doby, keď nemáte zaplatené poistenie, nič nestane.

Pozor na zákonné povinnosti

To, čo platí pri povinnom zmluvnom poistení, platí aj pri havarijnej poistke. Výpoveď v tomto prípade nie je totožná s prestaním platenia poistného. Ak chcete vypovedať PZP, je tak potrebné urobiť najneskôr 6 týždňov pred dňom výročia uzatvorenia poistnej zmluvy. V prípade havarijného poistenia nemáte žiadne obmedzenia. Pri PZP musíte počítať aj s tým, že odo dňa ukončenia starej zmluvy musíte mať novú zmluvu alebo auto odhlásiť z evidencie, prípadne predať. Ak sa teda stane, že ste zabudli zaplatiť poistenie, môžete mať nemalý problém.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Vymáhanie škody

Máte platnú zmluvu o PZP, spôsobili ste škodu a poisťovňa je podľa zákona povinná uhradiť vami spôsobenú škodu. Vypíšete správu o nehode, nahlásite poistnú udalosť a poškodený dostane od poisťovne plnenie. Čo ale vtedy, keď máte platnú zmluvu, ale poisťovňa neeviduje platbu za poistenie?  Vtedy nastáva situácia, že poisťovňa si začne vymáhať škodu, ktorú vyplatila od neplatiča poistného. Pritom nie je až taký rozdiel, či ste v omeškaní týždeň, alebo mesiac.

Nemusíte dostať nič

Ak pri PZP bude škodu vymáhať poisťovňa od vás, tak pri omeškanej platbe pri  havarijnom poistení  môžete prakticky zabudnúť na poistné plnenie. Je to daň za zábudlivosť. V princípe tak prídete o poistenie, ktoré ste možno platili, no zábudlivosť vás môže vyjsť draho.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Ako postupovať pri nezaplatení poisteného?

V prípade, že vám poisťovňa oznámila, že ste neuhradili poistné, mohlo  dôjsť k dvom scenárom. Poistenie ste zaplatili, no problém nastal niekde v komunikácii, pretože poisťovňa vašu platbu neeviduje alebo ste na poistenie zabudli a jednoducho ste ho nezaplatili.

Podľa toho, v akej situácii ste sa ocitli, musíte aj postupovať.

Keď poisťovňa neeviduje platbu

Občas sa môže stať, že poistné zaplatíte, no poisťovňa vám aj napriek tomu pošle oznámenie, že neeviduje platbu. Dôvodom môže byť napríklad uvedenie nesprávneho variabilného symbolu pri platbe. Ak ste sa dostali do tejto situácie, postupujte nasledovne:

 • Vytlačte si potvrdenie o zaplatení zo svojho internetbankingu, prípadne o potvrdenie požiadajte banku na jednej z pobočiek.

 • Kópiu dokladu o zaplatení zašlite poisťovni na e-mail alebo poštou.

 • Poisťovňa na základe potvrdenia o zaplatení preverí platbu vo svojom systéme a spáruje ju s variabilným symbolom uvedeným v platbe.

 

Vo väčšine prípadov sa po predložení dokladu o zaplatení všetko vyrieši. Poisťovňa eviduje vašu platbu a poistenie je platné. Ak by došlo k nejakým komplikáciám, spravíte dobre, keď navštívite poisťovňu a zistíte, kde je problém.

Keď ste poistné neuhradili

Občas sa môže stať, že na poistenie jednoducho zabudnete. Ak sa niečo takéto stane, existujú dva spôsoby, ako situáciu vyriešiť. To, ktorý si vyberiete, závisí od toho, či platíte úplne prvú splátku, alebo nasledujúcu.

Nezaplatená prvá splátka

Ak ste uzatvárali PZP online a zabudli ste na zaplatenie úplne prvej splátky poistného, s veľkou pravdepodobnosťou si budete musieť vybaviť úplne nové poistenie v rovnakej alebo inej poisťovni. Dôvod je ten, že vo väčšine poisťovní sa platnosť poistenia začína zaplatením prvého poistného.

Poisťovne spravidla udávajú dátum splatnosti online poistenia v lehote 7 až 15 dní. Tu si však treba dávať pozor, pretože ak poistenie zaplatíte až na 10 či 15 deň, no pred zaplatením spôsobíte škodu, poisťovňa vám ju nepreplatí. Zmluva totižto bola dohodnutá, no nebola uzatvorená prvou splátkou. Ak si teda chcete byť istí, že vás poistenie kryje, zaplaťte ho hneď ako budete môcť.

Pri klasických zmluvách, ktoré podpisujete na pobočke, je dobré kontaktovať poisťovňu a opýtať sa na ďalší postup. Mnohé inštitúcie neradi strácajú svojich klientov, preto vám pravdepodobne umožnia zaplatiť poistenie aj niekoľko dní či týždňov po splatnosti.

Nezaplatené nasledujúce poistenie

V tejto situácii postupujete podľa toho, či ste zmluvu uzatvorili pred 31. marcom 2015, alebo po ňom.

Poistné zmluvy uzatvorené do 31. marca 2015

 • Po nezaplatení poistenia vám poisťovňa PZP automaticky zruší.

 • Poisťovni musíte následne doplatiť dlžnú čiastku.

 • Keďže PZP je povinné, musíte si ho znova uzatvoriť. Podľa zákona však musíte novú poistku uzatvoriť v tej istej poisťovni, kde ste mali poistenie predtým. Táto povinnosť platí len pre klientov, ktorí mali poistnú zmluvu spred 31. marca 2015 a ktorým sa zrušila nezaplatením.

 • Po výbere poistenia zaň musíte zaplatiť.

 

Ak teda nemáte záujem o poistenie v tej istej poisťovni, no poistnú zmluvu ste uzatvorili pred 31. marcom 2015, je nutné, aby ste poistenie najprv oficiálne vypovedali a následne si našli nové PZP v inej poisťovni.

Rada odborníka

Dbajte na to, aby ste poistenie vypovedali v správnom čase. Výpoveď poistnej zmluvy môžete totiž podať maximálne 6 týždňov pred jej výročím. Ak ste tak nestihli urobiť, za poistenie budete musieť znova zaplatiť a následne po jeho výročí môžete zmluvu hneď zrušiť. Poisťovňa by vám v takomto prípade mala poistné vrátiť. Všetko sa ale odvíja od podmienok v zmluve.

Poistné zmluvy uzatvorené od 1. apríla 2015

 • Po nezaplatení poistenia vám poisťovňa PZP automaticky zruší.

 • Poisťovňa má zo zákona nárok na poistné počas výpovednej doby, ktorá je stanovená v lehote 1 až 3 mesiace.

 • Poisťovni musíte zaplatiť dlžné poistenie. Keď tak urobíte, poisťovňa ukončí poistenie.

 • Nové PZP môžete uzatvoriť v akejkoľvek inej poisťovni podľa vášho výberu. Pred samotným výberom ale nezabudnite na porovnanie PZP, aby ste si vybrali to najvýhodnejšie. 

 • Po výbere poistenia zaň nezabudnite zaplatiť.

 

Aj v tomto prípade platí, že je dobré, keď poistenie zrušíte výpoveďou maximálne do 6 týždňov pred výročím zmluvy. Budete mať tak istotu, že poisťovni nebudete musieť platiť nič navyše.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Za nezaplatené PZP hrozí pokuta

Nezaplatené PZP predstavuje takmer to isté, čo žiadne PZP. Ak teda spôsobíte nehodu, poisťovňa za vás nič nezaplatí, prípadne zaplatí, no peniaze za škody bude následne od vás vymáhať.

Problémom však nie je len dopravná nehoda alebo iná škoda, ktorú spôsobí vaše nepoistené vozidlo. Komplikácie môžu nastať aj pri bežnej cestnej kontrole. Policajná hliadka pri takýchto kontrolách vyžaduje viaceré doklady, vrátane zelenej karty.

Zelená karta je dokument, ktorý slúži na preukázanie platného povinného zmluvného poistenia. Ide o doklad o zaplatení PZP,  v ktorom  Je v nej uvedený dátum, dokedy poistenie platí. Ak teda policajti zistia, že vaše poistenie už nie je platné, hrozí vám pokuta vo výške 3 320 €.

Na platnosť povinného zmluvného poistenia si preto dávajte pozor. Pravidelne si kontrolujte e-maily a poštovú schránku, aby ste náhodou neprehliadli upozornenie od poisťovne. Ak by vám nejaké prišlo, hneď ho vyriešte, aby sa náhodou nestalo, že budete musieť platiť vysokú pokutu alebo škody na majetku tretích osôb spôsobené vozidlom.

Bez platného PZP ani na krok

Nesnažte sa na poistnom ušetriť tým spôsobom, že ho nezaplatíte. Ušetrite radšej na jeho výške tak, že si prostredníctvom našej online kalkulačky zjednáte najlacnejšie PZP pre vaše vozidlo.

Ako predísť omeškaniu platieb?

Najčastejšie sa môžete dostať do omeškania v prípade, že platíte poistenie viackrát do roka. Poisťovne síce zvyknú posielať šeky aj upozornenia, ale na tie sa dá ľahko zabudnúť. Preto je vhodné zvoliť si jednoročný variant platenia poistného. Máte tak istotu, že celý rok budete mať vyrovnané poistné. Okrem toho poisťovne v mnohých prípadoch jednorazovú platbu finančne zvýhodňujú.

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.