Porovnanie cien PZP na Slovensku: Kde zaplatíte najviac?

Porovnanie cien PZP na Slovensku

Ceny povinného zmluvného poistenia sa neustále menia. Vždy však môžete svoje auto poistiť výhodne, alebo draho. Hoci ide o zákonom povinnú povinnosť, poisťovne k nej pristupujú komerčne. To znamená, že rovnaké auto si môžete poistiť s rôznymi cenami. Ako teda zaplatiť čo najmenej a kde zaplatíte za poistenie najviac?

Široká ponuka poistení

Ceny povinného zmluvného poistenia sa neustále menia. Vždy však môžete svoje auto poistiť výhodne, alebo draho. Hoci ide o zákonom povinnú povinnosť, poisťovne k nej pristupujú komerčne. To znamená, že rovnaké auto si môžete poistiť s rôznymi cenami. Ako teda zaplatiť čo najmenej a kde zaplatíte za poistenie najviac?

V súčasnosti je možné uzatvoriť PZP v jedenástich poisťovniach. Pritom tieto poisťovne neponúkajú len jeden balíček PZP, ale niekoľko. Vo výsledku sa tak dostávame k možnosti vybrať si z 25 – 30 možností, ako poistiť svoje auto. Pritom stále hovoríme o povinnom zmluvnom poistení. To znamená, že hoci ide o povinnosť, nemáte len jedinú možnosť. Práve naopak. Každý voľba sa pritom líši aj cenovo. 

Aktuálne ceny PZP pre rok 2020

Poisťovne každoročne prehodnocujú ceny PZP tak, aby spĺňali prísne podmienky, ktoré stanovuje Európska únia. Vo všeobecnosti možno hodnotiť, že ceny oproti minulému roku rástli o  5 – 6 %. Treba povedať, že mnohým klientom sa cena PZP nezvýšila, hlavne ak nemali nehodu a v poistení pokračujú. Naopak, niektorí vodiči si priplatia desiatky percent. Poisťovne začali omnoho viac rozdeľovať vodičov do rizikových skupín

Kde je PZP najdrahšie a kde naopak najlacnejšie?

Poisťovne neustále menia taktiku, cenovú politiku a PZP upravujú aj vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu. Vo všeobecnosti však platí, že najdrahšie PZP si kúpite priamo na pobočke poisťovne. V takomto prípade vás to nebude stáť len peniaze navyše, ale aj čas. Pritom žiadny človek pri výbere PZP nebude navštevovať všetky poisťovne, obvykle sa spoľahne na poisťovňu, s ktorou už má skúsenosti. Prípadne na tú, ktorú mu poradí priamo predajca nového vozidla. Toto je cesta najpohodlnejšia, ale najdrahšia. Už len fakt, že poisťovne dávajú pri poistení vozidla online aj 10 % zľavu stojí za to, zaoberať sa možnosťou, že do pobočky poisťovne vôbec nepôjdete a namiesto rád predajcu automobilov si necháte poradiť napríklad online kalkulačkou na výpočet PZP. Tá vám po zadaní parametrov veľmi rýchlo vypočíta, kde poistenie kúpite najlacnejšie a kde najdrahšie. 

Najdrahší je klasický spôsob

Pri uzatváraní PZP v kamennej pobočke poisťovne alebo u predajcu automobilov nielenže nemáte na výber zo širokej plejády možností, ale často nemáte možnosť porovnať ani produkty poistenia medzi sebou. To býva ešte drahšie. Pretože v takom prípade môžete mať za vyššie peniaze napríklad nižší limit krytia alebo rozsah, ako by ste získali inde za menšie peniaze. Poisťovne pri uzatváraní poistenia online motivujú klientov, aby nechodili na pobočky práve aj zaujímavými bonusmi, či pripoisteniami zadarmo. Za tie by ste na pobočke museli zaplatiť.

Výber poistenia a porovnanie cien PZP  poistnou kalkulačkou vyzerá napríklad takto:

cestovnie poistenie adrenalín

Postenie je platné od zaplatenia

Z internetovej kalkulačky môžete priamo PZP uzatvoriť. S pocitom, že ste nakúpili rovnakú službu lacnejšie. Poistenie pritom začína platiť okamžite po zaplatení. Platbu môžete zrealizovať aj kartou z pohodlia domova. Zelenú kartu vám poisťovňa doručí e-mailom a do pár dní aj poštou. Všetko teda prebehne presne tak, ako pri uzatváraní poistenia na pobočke poisťovne, či u predajcu automobilov. Akurát zaplatíte menej. Zaoberať sa porovnaním poistenia má tak zmysel ešte pred kúpu auta, alebo pred tým, ako máte možnosť zmeny poisťovne. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2