dokumenty pre poistenie vozidla

Porovnanie cien PZP na Slovensku: Kde zaplatíte najviac?

20. 1. 2020
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Ceny povinného zmluvného poistenia sa neustále menia. Vždy však môžete svoje auto poistiť výhodne, alebo draho. Hoci ide o zákonom povinnú povinnosť, poisťovne k nej pristupujú komerčne. To znamená, že rovnaké auto si môžete poistiť s rôznymi cenami. Ako teda zaplatiť čo najmenej a kde zaplatíte za poistenie najviac?

Široká ponuka poistení

Ceny povinného zmluvného poistenia sa neustále menia. Vždy však môžete svoje auto poistiť výhodne, alebo draho. Hoci ide o zákonom povinnú povinnosť, poisťovne k nej pristupujú komerčne. To znamená, že rovnaké auto si môžete poistiť s rôznymi cenami. Ako teda zaplatiť čo najmenej a kde zaplatíte za poistenie najviac?

V súčasnosti je možné uzatvoriť PZP v jedenástich poisťovniach. Pritom tieto poisťovne neponúkajú len jeden balíček PZP, ale niekoľko. Vo výsledku sa tak dostávame k možnosti vybrať si z 25 – 30 možností, ako poistiť svoje auto. Pritom stále hovoríme o povinnom zmluvnom poistení. To znamená, že hoci ide o povinnosť, nemáte len jedinú možnosť. Práve naopak. Každý voľba sa pritom líši aj cenovo. 

Aktuálne ceny PZP pre rok 2020

Poisťovne každoročne prehodnocujú ceny PZP tak, aby spĺňali prísne podmienky, ktoré stanovuje Európska únia. Vo všeobecnosti možno hodnotiť, že ceny oproti minulému roku rástli o  5 – 6 %. Treba povedať, že mnohým klientom sa cena PZP nezvýšila, hlavne ak nemali nehodu a v poistení pokračujú. Naopak, niektorí vodiči si priplatia desiatky percent. Poisťovne začali omnoho viac rozdeľovať vodičov do rizikových skupín

Kde je PZP najdrahšie a kde naopak najlacnejšie?

Poisťovne neustále menia taktiku, cenovú politiku a PZP upravujú aj vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu. Vo všeobecnosti však platí, že najdrahšie PZP si kúpite priamo na pobočke poisťovne. V takomto prípade vás to nebude stáť len peniaze navyše, ale aj čas. Pritom žiadny človek pri výbere PZP nebude navštevovať všetky poisťovne, obvykle sa spoľahne na poisťovňu, s ktorou už má skúsenosti. Prípadne na tú, ktorú mu poradí priamo predajca nového vozidla. Toto je cesta najpohodlnejšia, ale najdrahšia. Už len fakt, že  poisťovne dávajú pri poistení vozidla online aj 10 % zľavu stojí za to, zaoberať sa možnosťou, že do pobočky poisťovne vôbec nepôjdete a namiesto rád predajcu automobilov si necháte poradiť napríklad online kalkulačkou na výpočet PZP. Tá vám po zadaní parametrov veľmi rýchlo vypočíta, kde poistenie kúpite najlacnejšie a kde najdrahšie. 

Najdrahší je klasický spôsob

Pri uzatváraní PZP v kamennej pobočke poisťovne alebo u predajcu automobilov nielenže nemáte na výber zo širokej plejády možností, ale často nemáte možnosť porovnať ani produkty poistenia medzi sebou. To býva ešte drahšie. Pretože v takom prípade môžete mať za vyššie peniaze napríklad nižší limit krytia alebo rozsah, ako by ste získali inde za menšie peniaze. Poisťovne pri uzatváraní poistenia online motivujú klientov, aby nechodili na pobočky práve aj zaujímavými bonusmi, či pripoisteniami zadarmo. Za tie by ste na pobočke museli zaplatiť.

Postenie je platné od zaplatenia

  internetovej kalkulačky môžete priamo PZP uzatvoriť. S pocitom, že ste nakúpili rovnakú službu lacnejšie. Poistenie pritom začína platiť okamžite po zaplatení.  Platbu môžete zrealizovať aj kartou z pohodlia domova. Zelenú kartu vám poisťovňa doručí e-mailom a do pár dní aj poštou. Všetko teda prebehne presne tak, ako pri uzatváraní poistenia na pobočke poisťovne, či u predajcu automobilov. Akurát zaplatíte menej. Zaoberať sa porovnaním poistenia má tak zmysel ešte pred kúpu auta, alebo pred tým, ako máte možnosť zmeny poisťovne. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.