dokumenty pre poistenie vozidla

Porovnanie cien PZP na Slovensku: Kde zaplatíte najviac?

20. 1. 2020
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Ceny povinného zmluvného poistenia sa neustále menia. Vždy však môžete svoje auto poistiť výhodne, alebo draho. Hoci ide o zákonom povinnú povinnosť, poisťovne k nej pristupujú komerčne. To znamená, že rovnaké auto si môžete poistiť s rôznymi cenami. Ako teda zaplatiť čo najmenej a kde zaplatíte za poistenie najviac?

Široká ponuka poistení

Ceny povinného zmluvného poistenia sa neustále menia. Vždy však môžete svoje auto poistiť výhodne, alebo draho. Hoci ide o zákonom povinnú povinnosť, poisťovne k nej pristupujú komerčne. To znamená, že rovnaké auto si môžete poistiť s rôznymi cenami. Ako teda zaplatiť čo najmenej a kde zaplatíte za poistenie najviac?

V súčasnosti je možné uzatvoriť PZP v jedenástich poisťovniach. Pritom tieto poisťovne neponúkajú len jeden balíček PZP, ale niekoľko. Vo výsledku sa tak dostávame k možnosti vybrať si z 25 – 30 možností, ako poistiť svoje auto. Pritom stále hovoríme o povinnom zmluvnom poistení. To znamená, že hoci ide o povinnosť, nemáte len jedinú možnosť. Práve naopak. Každý voľba sa pritom líši aj cenovo. 

Aktuálne ceny PZP pre rok 2020

Poisťovne každoročne prehodnocujú ceny PZP tak, aby spĺňali prísne podmienky, ktoré stanovuje Európska únia. Vo všeobecnosti možno hodnotiť, že ceny oproti minulému roku rástli o  5 – 6 %. Treba povedať, že mnohým klientom sa cena PZP nezvýšila, hlavne ak nemali nehodu a v poistení pokračujú. Naopak, niektorí vodiči si priplatia desiatky percent. Poisťovne začali omnoho viac rozdeľovať vodičov do rizikových skupín

Kde je PZP najdrahšie a kde naopak najlacnejšie?

Poisťovne neustále menia taktiku, cenovú politiku a PZP upravujú aj vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu. Vo všeobecnosti však platí, že najdrahšie PZP si kúpite priamo na pobočke poisťovne. V takomto prípade vás to nebude stáť len peniaze navyše, ale aj čas. Pritom žiadny človek pri výbere PZP nebude navštevovať všetky poisťovne, obvykle sa spoľahne na poisťovňu, s ktorou už má skúsenosti. Prípadne na tú, ktorú mu poradí priamo predajca nového vozidla. Toto je cesta najpohodlnejšia, ale najdrahšia. Už len fakt, že  poisťovne dávajú pri poistení vozidla online aj 10 % zľavu stojí za to, zaoberať sa možnosťou, že do pobočky poisťovne vôbec nepôjdete a namiesto rád predajcu automobilov si necháte poradiť napríklad online kalkulačkou na výpočet PZP. Tá vám po zadaní parametrov veľmi rýchlo vypočíta, kde poistenie kúpite najlacnejšie a kde najdrahšie. 

Najdrahší je klasický spôsob

Pri uzatváraní PZP v kamennej pobočke poisťovne alebo u predajcu automobilov nielenže nemáte na výber zo širokej plejády možností, ale často nemáte možnosť porovnať ani produkty poistenia medzi sebou. To býva ešte drahšie. Pretože v takom prípade môžete mať za vyššie peniaze napríklad nižší limit krytia alebo rozsah, ako by ste získali inde za menšie peniaze. Poisťovne pri uzatváraní poistenia online motivujú klientov, aby nechodili na pobočky práve aj zaujímavými bonusmi, či pripoisteniami zadarmo. Za tie by ste na pobočke museli zaplatiť.

Postenie je platné od zaplatenia

  internetovej kalkulačky môžete priamo PZP uzatvoriť. S pocitom, že ste nakúpili rovnakú službu lacnejšie. Poistenie pritom začína platiť okamžite po zaplatení.  Platbu môžete zrealizovať aj kartou z pohodlia domova. Zelenú kartu vám poisťovňa doručí e-mailom a do pár dní aj poštou. Všetko teda prebehne presne tak, ako pri uzatváraní poistenia na pobočke poisťovne, či u predajcu automobilov. Akurát zaplatíte menej. Zaoberať sa porovnaním poistenia má tak zmysel ešte pred kúpu auta, alebo pred tým, ako máte možnosť zmeny poisťovne. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.