Ako dokáže kuna poškodiť vaše auto?

Ako dokáže kuna poškodiť vaše auto?

Vandali či nepozorní vodiči iných áut nie sú jedinými nepriateľmi vášho vozidla. V mnohých prípadoch sa stretávame aj s poškodením od zvierat. Okrem psa, ktorý vám môže poškodiť lak na kapote, si dávajte pozor aj na kuny. Tie dokážu urobiť omnoho väčšie problémy ako domáci miláčik.

Kuny láka teplo z auta

Kuna je stredne veľké, a na prvý pohľad milé zvieratko s dlhým chvostom. Jej výzorom sa však určite nenechajte oklamať. Dokáže narobiť veľké problémy nielen v autách, ale aj v domoch. 

Kuny sa často sa uvelebia v pivnici alebo na povalách, kde si vytvoria domov. Rozmnožia sa a dokážu zničiť množstvo vecí, vrátane izolácie. Je preto dobré takéto miesta v dome pravidelne kontrolovať. Prípadne sledovať, či sa niekde nenachádza diera, cez ktorú by sa mohli dostať dnu. 

Ak sa kuny nedostanú do domu, veľmi radi vchádzajú pod kapotu auta. Tam ich to ťahá najmä vtedy, keď je motor ešte zahriaty. Dostať sa pod kapotu nie je pre zviera príliš náročné. Hneď ako je vnútri, začína svoju “prácu”. Prehrýza sa káblami a jednotlivými súčiastkami, aby sa mohla dostať ďalej. 

Vyčíňanie kuny si uvedomíte najmä na druhý deň, keď sa vám nepodarí naštartovať. Dokonca, v horších prípadoch, môže vozidlo začať horieť

Problémy s kunou však nie sú vôbec ojedinelé. Práve naopak. Dejú sa počas celého roka, no so zimným obdobím sa ich výskyt zvyšuje. Dávajte si preto na útoky pozor. 

 
kuna

Ako proti kunám bojovať? 

Kuna v aute je problémom, proti ktorému treba bojovať. Existuje viac spôsobov, ako na to. Prvým je použitie špeciálnych prípravkov, ktoré nájdete v obchodoch zameraných na autá. Spravidla sa stretnete so sprejmi. Tými stačí kapotu nastriekať. Nepríjemný pach kunu odplaší. 

Využiť môžete aj zvukové odplašovače. Zviera sa hlasného zvuku zľakne. Nevýhodou tohto prostriedku je však to, že okrem kuny bude vadiť zvuk aj vám a vašim susedom. Ultrazvukové odpudzovače totižto vysielajú monotónny zvuk. Niekedy ho počuť aj cez zatvorené okno. 

Ďalšou možnosťou sú chlórové prostriedky. Dávajte si však pozor, na čo ich aplikujete. Vedia narobiť viac škody ako úžitku. 

Z babských receptov sa mnohým osvedčil citrusový olej alebo tekuté mydlo. Niektorí využívajú aj ľudské vlasy alebo psie chlpy. Kuny sa ľudí a iných zvierat boja. Pach z vlasov či chlpov ich odradí od toho, aby do kapoty vliezli. 

Jedným babským receptom bolo aj balenie káblov do plastov. Kune však tento materiál nerobí žiaden problém. Veľmi rýchlo sa cezeň prehryzie. Najpraktickejšou možnosťou je zaparkovať v garáži. Tú však nemá každý a pri nepozornosti sa kuna dokáže dostať aj do nej.

Dôležité je poistenie 

Špeciálne prípravky a babské rady síce môžu pomôcť, no negarantujú vám stopercentnú ochranu. Svoje auto by ste mali proti škodám od zvieraťa poistiť. 

Niektorí počítajú s tým, že majú uzatvorené PZP. Vo väčšine prípadov však povinné zmluvné poistenie nestačí. Škody spôsobené kunou bývajú zahrnuté skôr v havarijnom poistení. Informácie o kunách si zistite ešte pred jeho uzatvorením

Kuna však nie je jediným problémom áut. Často sú to aj potkany, ktoré prehryznú káble alebo iné dôležité súčiastky a diely. Výhodou je, že havarijné poistenie sa vzťahuje aj na ne. 

Auto áno, nehnuteľnosť nie 

Kým auto pred vyčíňaním kuny poistiť viete, nehnuteľnosť len veľmi ťažko. Väčšina poisťovní dom poistí len pred hlodavcami. Na kuny nemyslí. Dokonca, pri poistení pred škodami spôsobenými hlodavcami sa stretnete s určitými limitmi odškodnenia

Zhrnutie 

Škody spôsobené kunou sú často veľké a drahé. Ak sa chcete vyhnúť ich plateniu, nezabúdajte na správne poistenie. Špeciálne prípravky či babské rady sú síce skvelým pomocníkom, no stopercentnú ochranu pred kunami nezaručujú.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2