Kuna v prírode

Ako dokáže kuna poškodiť vaše auto?

8. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Vandali či nepozorní vodiči iných áut nie sú jedinými nepriateľmi vášho vozidla. V mnohých prípadoch sa stretávame aj s poškodením od zvierat. Okrem psa, ktorý vám môže poškodiť lak na kapote, si dávajte pozor aj na kuny. Tie dokážu urobiť omnoho väčšie problémy ako domáci miláčik.

Kuny láka teplo z auta

Kuna je stredne veľké, a na prvý pohľad milé zvieratko s dlhým chvostom. Jej výzorom sa však určite nenechajte oklamať. Dokáže narobiť veľké problémy nielen v autách, ale aj v domoch. 

Kuny sa často sa uvelebia v pivnici alebo na povalách, kde si vytvoria domov. Rozmnožia sa a dokážu zničiť množstvo vecí, vrátane izolácie. Je preto dobré takéto miesta v dome pravidelne kontrolovať. Prípadne sledovať, či sa niekde nenachádza diera, cez ktorú by sa mohli dostať dnu. 

Ak sa kuny nedostanú do domu, veľmi radi vchádzajú pod kapotu auta. Tam ich to ťahá najmä vtedy, keď je motor ešte zahriaty. Dostať sa pod kapotu nie je pre zviera príliš náročné. Hneď ako je vnútri, začína svoju “prácu”. Prehrýza sa káblami a jednotlivými súčiastkami, aby sa mohla dostať ďalej. 

Vyčíňanie kuny si uvedomíte najmä na druhý deň, keď sa vám nepodarí naštartovať. Dokonca, v horších prípadoch, môže vozidlo začať horieť.
 

Problémy s kunou však nie sú vôbec ojedinelé. Práve naopak. Dejú sa  počas celého roka, no so zimným obdobím sa ich výskyt zvyšuje. Dávajte si preto na útoky pozor. 

Ako proti kunám bojovať? 

Kuna v aute je problémom, proti ktorému treba bojovať. Existuje viac spôsobov, ako na to. Prvým je  použitie špeciálnych prípravkov, ktoré nájdete v obchodoch zameraných na autá. Spravidla sa stretnete so sprejmi. Tými stačí kapotu nastriekať. Nepríjemný pach kunu odplaší. 

Využiť môžete aj zvukové odplašovače. Zviera sa hlasného zvuku zľakne. Nevýhodou tohto prostriedku je však to, že okrem kuny bude vadiť zvuk aj vám a vašim susedom. Ultrazvukové odpudzovače totižto vysielajú monotónny zvuk. Niekedy ho počuť aj cez zatvorené okno. 

Ďalšou možnosťou sú  chlórové prostriedky. Dávajte si však pozor, na čo ich aplikujete. Vedia narobiť viac škody ako úžitku. 

Z babských receptov sa mnohým osvedčil citrusový olej alebo tekuté mydlo. Niektorí využívajú aj ľudské vlasy alebo psie chlpy. Kuny sa ľudí a iných zvierat boja. Pach z vlasov či chlpov ich odradí od toho, aby do kapoty vliezli. 

Jedným babským receptom bolo aj balenie káblov do plastov. Kune však tento materiál nerobí žiaden problém. Veľmi rýchlo sa cezeň prehryzie. Najpraktickejšou možnosťou je zaparkovať v garáži. Tú však nemá každý a pri nepozornosti sa kuna dokáže dostať aj do nej.

Dôležité je poistenie 

Špeciálne prípravky a babské rady síce môžu pomôcť, no  negarantujú vám stopercentnú ochranu. Svoje auto by ste mali proti škodám od zvieraťa poistiť. 

Niektorí počítajú s tým, že majú uzatvorené PZP. Vo väčšine prípadov však povinné zmluvné poistenie nestačí. Škody spôsobené kunou bývajú zahrnuté skôr v  havarijnom poistení. Informácie o kunách si zistite ešte pred jeho uzatvorením


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.



Kuna však nie je jediným problémom áut. Často sú to aj potkany, ktoré prehryznú káble alebo iné dôležité súčiastky a diely. Výhodou je, že havarijné poistenie sa vzťahuje aj na ne. 

Auto áno, nehnuteľnosť nie 

Kým auto pred vyčíňaním kuny poistiť  viete, nehnuteľnosť len veľmi ťažko. Väčšina poisťovní dom poistí len pred hlodavcami. Na kuny nemyslí.  Dokonca, pri poistení pred škodami spôsobenými hlodavcami sa stretnete s určitými limitmi odškodnenia

Zhrnutie 

Škody spôsobené kunou sú často veľké a drahé. Ak sa chcete vyhnúť ich plateniu, nezabúdajte na správne  poistenie. Špeciálne prípravky či babské rady sú síce skvelým pomocníkom, no stopercentnú ochranu pred kunami nezaručujú.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.