Kuna v prírode

Ako dokáže kuna poškodiť vaše auto?

8. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Vandali či nepozorní vodiči iných áut nie sú jedinými nepriateľmi vášho vozidla. V mnohých prípadoch sa stretávame aj s poškodením od zvierat. Okrem psa, ktorý vám môže poškodiť lak na kapote, si dávajte pozor aj na kuny. Tie dokážu urobiť omnoho väčšie problémy ako domáci miláčik.

Kuny láka teplo z auta

Kuna je stredne veľké, a na prvý pohľad milé zvieratko s dlhým chvostom. Jej výzorom sa však určite nenechajte oklamať. Dokáže narobiť veľké problémy nielen v autách, ale aj v domoch. 

Kuny sa často sa uvelebia v pivnici alebo na povalách, kde si vytvoria domov. Rozmnožia sa a dokážu zničiť množstvo vecí, vrátane izolácie. Je preto dobré takéto miesta v dome pravidelne kontrolovať. Prípadne sledovať, či sa niekde nenachádza diera, cez ktorú by sa mohli dostať dnu. 

Ak sa kuny nedostanú do domu, veľmi radi vchádzajú pod kapotu auta. Tam ich to ťahá najmä vtedy, keď je motor ešte zahriaty. Dostať sa pod kapotu nie je pre zviera príliš náročné. Hneď ako je vnútri, začína svoju “prácu”. Prehrýza sa káblami a jednotlivými súčiastkami, aby sa mohla dostať ďalej. 

Vyčíňanie kuny si uvedomíte najmä na druhý deň, keď sa vám nepodarí naštartovať. Dokonca, v horších prípadoch, môže vozidlo začať horieť.
 

Problémy s kunou však nie sú vôbec ojedinelé. Práve naopak. Dejú sa  počas celého roka, no so zimným obdobím sa ich výskyt zvyšuje. Dávajte si preto na útoky pozor. 

Ako proti kunám bojovať? 

Kuna v aute je problémom, proti ktorému treba bojovať. Existuje viac spôsobov, ako na to. Prvým je  použitie špeciálnych prípravkov, ktoré nájdete v obchodoch zameraných na autá. Spravidla sa stretnete so sprejmi. Tými stačí kapotu nastriekať. Nepríjemný pach kunu odplaší. 

Využiť môžete aj zvukové odplašovače. Zviera sa hlasného zvuku zľakne. Nevýhodou tohto prostriedku je však to, že okrem kuny bude vadiť zvuk aj vám a vašim susedom. Ultrazvukové odpudzovače totižto vysielajú monotónny zvuk. Niekedy ho počuť aj cez zatvorené okno. 

Ďalšou možnosťou sú  chlórové prostriedky. Dávajte si však pozor, na čo ich aplikujete. Vedia narobiť viac škody ako úžitku. 

Z babských receptov sa mnohým osvedčil citrusový olej alebo tekuté mydlo. Niektorí využívajú aj ľudské vlasy alebo psie chlpy. Kuny sa ľudí a iných zvierat boja. Pach z vlasov či chlpov ich odradí od toho, aby do kapoty vliezli. 

Jedným babským receptom bolo aj balenie káblov do plastov. Kune však tento materiál nerobí žiaden problém. Veľmi rýchlo sa cezeň prehryzie. Najpraktickejšou možnosťou je zaparkovať v garáži. Tú však nemá každý a pri nepozornosti sa kuna dokáže dostať aj do nej.

Dôležité je poistenie 

Špeciálne prípravky a babské rady síce môžu pomôcť, no  negarantujú vám stopercentnú ochranu. Svoje auto by ste mali proti škodám od zvieraťa poistiť. 

Niektorí počítajú s tým, že majú uzatvorené PZP. Vo väčšine prípadov však povinné zmluvné poistenie nestačí. Škody spôsobené kunou bývajú zahrnuté skôr v  havarijnom poistení. Informácie o kunách si zistite ešte pred jeho uzatvorením


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.Kuna však nie je jediným problémom áut. Často sú to aj potkany, ktoré prehryznú káble alebo iné dôležité súčiastky a diely. Výhodou je, že havarijné poistenie sa vzťahuje aj na ne. 

Auto áno, nehnuteľnosť nie 

Kým auto pred vyčíňaním kuny poistiť  viete, nehnuteľnosť len veľmi ťažko. Väčšina poisťovní dom poistí len pred hlodavcami. Na kuny nemyslí.  Dokonca, pri poistení pred škodami spôsobenými hlodavcami sa stretnete s určitými limitmi odškodnenia

Zhrnutie 

Škody spôsobené kunou sú často veľké a drahé. Ak sa chcete vyhnúť ich plateniu, nezabúdajte na správne  poistenie. Špeciálne prípravky či babské rady sú síce skvelým pomocníkom, no stopercentnú ochranu pred kunami nezaručujú.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?