Kuna v prírode

Ako dokáže kuna poškodiť vaše auto?

8. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Vandali či nepozorní vodiči iných áut nie sú jedinými nepriateľmi vášho vozidla. V mnohých prípadoch sa stretávame aj s poškodením od zvierat. Okrem psa, ktorý vám môže poškodiť lak na kapote, si dávajte pozor aj na kuny. Tie dokážu urobiť omnoho väčšie problémy ako domáci miláčik.

Kuny láka teplo z auta

Kuna je stredne veľké, a na prvý pohľad milé zvieratko s dlhým chvostom. Jej výzorom sa však určite nenechajte oklamať. Dokáže narobiť veľké problémy nielen v autách, ale aj v domoch. 

Kuny sa často sa uvelebia v pivnici alebo na povalách, kde si vytvoria domov. Rozmnožia sa a dokážu zničiť množstvo vecí, vrátane izolácie. Je preto dobré takéto miesta v dome pravidelne kontrolovať. Prípadne sledovať, či sa niekde nenachádza diera, cez ktorú by sa mohli dostať dnu. 

Ak sa kuny nedostanú do domu, veľmi radi vchádzajú pod kapotu auta. Tam ich to ťahá najmä vtedy, keď je motor ešte zahriaty. Dostať sa pod kapotu nie je pre zviera príliš náročné. Hneď ako je vnútri, začína svoju “prácu”. Prehrýza sa káblami a jednotlivými súčiastkami, aby sa mohla dostať ďalej. 

Vyčíňanie kuny si uvedomíte najmä na druhý deň, keď sa vám nepodarí naštartovať. Dokonca, v horších prípadoch, môže vozidlo začať horieť.
 

Problémy s kunou však nie sú vôbec ojedinelé. Práve naopak. Dejú sa  počas celého roka, no so zimným obdobím sa ich výskyt zvyšuje. Dávajte si preto na útoky pozor. 

Ako proti kunám bojovať? 

Kuna v aute je problémom, proti ktorému treba bojovať. Existuje viac spôsobov, ako na to. Prvým je  použitie špeciálnych prípravkov, ktoré nájdete v obchodoch zameraných na autá. Spravidla sa stretnete so sprejmi. Tými stačí kapotu nastriekať. Nepríjemný pach kunu odplaší. 

Využiť môžete aj zvukové odplašovače. Zviera sa hlasného zvuku zľakne. Nevýhodou tohto prostriedku je však to, že okrem kuny bude vadiť zvuk aj vám a vašim susedom. Ultrazvukové odpudzovače totižto vysielajú monotónny zvuk. Niekedy ho počuť aj cez zatvorené okno. 

Ďalšou možnosťou sú  chlórové prostriedky. Dávajte si však pozor, na čo ich aplikujete. Vedia narobiť viac škody ako úžitku. 

Z babských receptov sa mnohým osvedčil citrusový olej alebo tekuté mydlo. Niektorí využívajú aj ľudské vlasy alebo psie chlpy. Kuny sa ľudí a iných zvierat boja. Pach z vlasov či chlpov ich odradí od toho, aby do kapoty vliezli. 

Jedným babským receptom bolo aj balenie káblov do plastov. Kune však tento materiál nerobí žiaden problém. Veľmi rýchlo sa cezeň prehryzie. Najpraktickejšou možnosťou je zaparkovať v garáži. Tú však nemá každý a pri nepozornosti sa kuna dokáže dostať aj do nej.

Dôležité je poistenie 

Špeciálne prípravky a babské rady síce môžu pomôcť, no  negarantujú vám stopercentnú ochranu. Svoje auto by ste mali proti škodám od zvieraťa poistiť. 

Niektorí počítajú s tým, že majú uzatvorené PZP. Vo väčšine prípadov však povinné zmluvné poistenie nestačí. Škody spôsobené kunou bývajú zahrnuté skôr v  havarijnom poistení. Informácie o kunách si zistite ešte pred jeho uzatvorením


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.



Kuna však nie je jediným problémom áut. Často sú to aj potkany, ktoré prehryznú káble alebo iné dôležité súčiastky a diely. Výhodou je, že havarijné poistenie sa vzťahuje aj na ne. 

Auto áno, nehnuteľnosť nie 

Kým auto pred vyčíňaním kuny poistiť  viete, nehnuteľnosť len veľmi ťažko. Väčšina poisťovní dom poistí len pred hlodavcami. Na kuny nemyslí.  Dokonca, pri poistení pred škodami spôsobenými hlodavcami sa stretnete s určitými limitmi odškodnenia

Zhrnutie 

Škody spôsobené kunou sú často veľké a drahé. Ak sa chcete vyhnúť ich plateniu, nezabúdajte na správne  poistenie. Špeciálne prípravky či babské rady sú síce skvelým pomocníkom, no stopercentnú ochranu pred kunami nezaručujú.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?