diaľničná známka nalepená na prednom skle auta

Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke

25. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Poplatky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest platíme dnes na Slovensku prostredníctvom elektronickej diaľničnej známky. Poplatok, ktorý za ňu zaplatíme, sa vzťahuje na určité časové obdobie bez ohľadu na to, koľko jázd alebo kilometrov sme reálne uskutočnili. Aká je však cena diaľničnej známky? A akú dlhú má platnosť? Prečítajte si výber najdôležitejších informácií o diaľničných známkach v roku 2023.  

Diaľničné známky na Slovensku

Diaľničná známka na Slovensku je známka, ktorá dáva povolenie využívať niektoré spoplatnené úseky ciest, spravidla diaľnice a rýchlostné cesty. Tento typ známok funguje okrem Slovenska aj v iných krajinách Európskej únie, ako napríklad Rakúsko, Česko či Maďarsko.

Diaľničné známky sú jedny z najrozšírenejších spôsobov platby za spoplatnené úseky. Okrem nich sa využívajú aj mýta, ktoré sú obľúbené napríklad v Chorvátsku.

Slovenské diaľničné známky sa dlhé roky kupovali vo fyzickej forme a lepili sa na čelné sklo vozidla. Od roku 2016 už to nie je potrebné, pretože známky nadobudli elektronickú podobu.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Typy diaľničných známok

Na Slovensku sa stretnete s niekoľkými typmi známok, ktoré sa od seba odlišujú  v závislosti od ich platnosti:


 • ročná diaľničná známka – platí od 1. januára príslušného kalendárneho roka alebo odo dňa úhrady v príslušnom kalendárnom roku do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka,
 • diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou,
 • diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou,
 • diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou.

Ako kúpiť diaľničnú známku?

Elektronická diaľničná známka sa kupuje buď cez mobilnú aplikáciu, alebo cez portál eznamka.sk. Tento portál slúži aj na kontrolu platnosti a podanie žiadostí, podnetov alebo reklamácií.

Cez webovú stránku si môžete kúpiť elektronickú známku na jedno alebo viac vozidiel. Po výbere jednej z možností si viete ešte zvoliť, či chcete diaľničnú známku na motorové, alebo prípojné vozidlo.

V ďalšom kroku si vyberiete platnosť diaľničnej známky a vyplníte formulár s údajmi o vozidle. Po jeho odoslaní za známku zaplatíte a máte hotovo.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Cena diaľničnej známky v roku 2023

Cena diaľničnej známky pre motorové vozidlo sa odlišuje v závislosti od jej platnosti. V roku 2023 bude stáť nasledovne:


ročná diaľničná známka 

60 eur

diaľničná známka s  30-dňovou platnosťou

17 eur

diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou

12 eur


Cena diaľničnej známky pre prípojné vozidlo v roku 2023 má rovnakú sumu ako pre motorové vozidlo, odlíšené v závislosti od jej platnosti.

Pokuta za diaľničnú známku

Jazdili ste po diaľnici a neuvedomili ste si, že nemáte platnú diaľničnú známku? V tomto prípade vám príde pokuta vo výške 150 eur. Ak však pokutu uhradíte do 15 dní odo dňa doručenia pokuty domov, zaplatíte sumu 100 eur. Mať platnú diaľničnú známku sa naozaj oplatí, inak ako vidíte, budete platiť nemalú sumičku.

Ktoré vozidlá musia platiť diaľničnú známku?

Podľa ustanovenia § 2 ods. 1 písm. a) a b) zákona č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v platnom znení majú povinnosť úhrady diaľničnej známky:


 • dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy do 3,5 tony,

 • dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1 bez ohľadu na najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť a dvojstopové jazdné súpravy tvorené motorovým vozidlom kategórie M1 a N1 bez ohľadu na najväčšiu technickú prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy.


Vodiči musia za používanie diaľnic a ostatných spoplatnených úsekov zaplatiť ešte predtým, ako ich využijú.


Rada odborníka

Na webovej stránke e-znamka.sk nájdete aktuálny zoznam a informácie o sieti obchodných miest, kde je možné podať žiadosť a podklady k registrácii vozidla oslobodeného od úhrady diaľničnej známky, prípadne podať žiadosť a podklady o vykonanie zmeny údajov v centrálnej evidencii úhrady diaľničných známok.

Potrebný typ a počet diaľničných známok

Jedna diaľničná známka nemusí v niektorých špecifických prípadoch stačiť. Všetko sa odvíja  od kategórie vozidla a od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla, prípadne jazdnej súpravy.


 • Jedna diaľničná známka pre motorové vozidlo – je určená pre dvojstopové motorové vozidlo do 3,5 tony alebo dvojstopové motorové vozidlo kategórie M1 bez ohľadu na jeho najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť. Tento typ diaľničnej známky je vhodný aj pre dvojstopovú jazdnú súpravu (tzn. vozidlo + prípojné vozidlo) do 3,5 tony.

 • Jedna diaľničná známka pre motorové vozidlo + jedna diaľničná známka pre prípojné vozidlo – je určená pre dvojstopovú jazdnú súpravu (tzn. vozidlo + prípojné vozidlo), ktorú tvorí motorové vozidlo kategórie M1 a N1 a prípojné vozidlo kategórie O1 a O2, ktorá má celkovú technicky prípustnú hmotnosť viac ako 3,5 tony.

 

V praxi to teda znamená, že ak plánujete využívať spoplatnené úseky ciest aj s prípojným vozidlom, no celková jazdná súprava nepresiahne 3,5 tony, stačí vám len jedna klasická diaľničná známka.

Ktoré úseky diaľnic a rýchlostných ciest sú na Slovensku spoplatnené?

Ak sa chystáte na cesty, no nemáte zakúpenú diaľničnú známku, vopred si skontrolujte, či nebudete prechádzať spoplatneným úsekom. K úsekom diaľnic a rýchlostných ciest, za ktoré sa musí platiť, patria:


D1

Bratislava, Vajnory - Lietavská Lúčka


185 km


D1

Dubná Skala - Turany


17 km


D1

Ivachnová - Bidovce


186 km

D2

Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač


55 km

D2

Bratislava, Pečňa - Čunovo (SK/HU)


15,8 km

D3

Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno


13 km

D3

Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL)


21 km

D4

Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce


2 km

D4

Bratislava, Jarovce - Bratislava, Petržalka


2,2 km

D4

Bratislava, Petržalka - Bratislava, Juh


4,3 km

D4

Bratislava, Juh - Ivanka, Západ

15,1 km

D4

Ivanka, Západ - Bratislava, Vajnory


2,5 km

D4

Bratislava, Vajnory - Bratislava, Rača


1,6 km

R1

Trnava - Banská Bystrica, Kremnička


158 km

R1A

Nitra, Západ - Nitra, Kynek


2 km

R2

Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom


5 km

R2

Zvolen, Západ - Zvolen, Centrum


3 km

R2

Zvolen, Východ - Kriváň


18 km

R2

Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce


13,3 km

R4

Košice, Juh - Milhosť (SK/HU)


14 km

R6

Púchov, Juh - Dolné Kočkovce


1 km

R7

Bratislava, Slovnaftská - Bratislava, Juh


6 km

R7

Bratislava, Juh - Holice


25,2 km


Výhodou je, že nie vždy si musíte diaľničnú známku kupovať. Niektoré poisťovne dávajú akcie na diaľničnú známku zdarma ako benefity k poisteniu automobilov. Môžete tak napríklad k PZP  alebo havarijnému poisteniu získať aj diaľničnú známku ako bonus. Takéto akcie nie sú neobvyklé.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Diaľničné poplatky v zahraničí - rok 2023

Pozreli sme sa aj na výšku diaľničných poplatkov v susedných krajinách a v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov. Zámerne hovoríme o diaľničných “poplatkoch”. Nie vždy sú totiž diaľnice spoplatnené prostredníctvom diaľničných známok, niekedy ide o mýto alebo iný typ poplatku. V prehľade uvádzame podmienky a poplatky platné pre osobné vozidlá s hmotnosťou do 3,5 t. 

Diaľničná známka Česko

V Českej republike  je spoplatnená väčšina diaľnic a rýchlostných ciest, oslobodené sú len niektoré úseky v okolí väčších miest či nedokončené úseky. V závislosti od doby jej platnosti za diaľničnú známku zaplatíte:


 • platnosť 10 dní: 310 Kč (eco 155 Kč)

 • platnosť 30 dní: 440 Kč (eco 220 Kč)

 • platnosť 1 rok: 1 500 Kč (eco 750 Kč)


Diaľničnú známku si môžete kúpiť online, na pobočkách Českej pošty, na niektorých čerpacích staniciach a v samoobslužných termináloch pri hraničných priechodoch.

Diaľnice v Maďarsku

Aj v Maďarsku sú známky len virtuálne. Podstatne sa však  líšia cenami. V roku 2023 stojí 10-dňová známka 19,64 eur, mesačná 31,79 eur, ročná 175,68 eur.

Diaľničné známky v Rakúsku 

U našich susedov máte tri možnosti, ako zaplatiť za diaľnice. Rakúsko má desaťdňovú, dvojmesačnú alebo ročnú diaľničnú známku. Platiť je možné kartou alebo cez PayPal. Inovovaný nákupný systém digitálnych známok je už prístupný aj v češtine. S nákupom diaľničných známok v tejto krajine by tak nemal byť najmenší problém.

Okrem elektronickej formy sa dá rakúska diaľničná známka zakúpiť aj v klasickej forme nálepky. Ceny sa odvíjajú od doby platnosti nasledovne:


 • platnosť 10 dní: osobný automobil do 3,5 t. =  9,90 eur, motocykel = 5,80 eur,

 • platnosť 2 mesiace: 29,00 eur, motocykel = 14,50 eur, 

 • platnosť 1 rok: 96,40 eur, motocykel = 38,20 eur.

Diaľničné známky v Nemecku

Tu sa vodičom šoféruje najlacnejšie, pretože avizované spoplatnenie diaľnic v Nemecku ostalo len vo fáze plánov. Diaľnice sú teda zadarmo. Mýto nebolo spustené, ale je len otázkou času, kedy sa spoplatnenia dočkáme. Poplatok bude odstupňovaný nielen od dní, ale aj od kubatúry motora. Známka by mala byť elektronická s možnosťou nákupu cez internet aj mobilné aplikácie.

Poplatky v Chorvátsku

Chorvátsku sa systém diaľnic spoplatňuje špecificky. Závisí to od kilometrov. Od Záhrebu smerom na juh sú diaľničné poplatky odstupňované podľa toho, ako ďaleko chcete ísť. Platí sa na mýtnych staniciach. Možnosť platby je eurami aj platobnou kartou. Platí sa pri východe z diaľničného obchvatu. Prax je však taká, že od severných hraníc do Dubrovníka by mali byť poplatky na úrovni do 50 eur.

Za osobné vozidlo tak zaplatíte približne (vybrané cesty): 


 • A1: Zagreb - Zadar (253 km): 125 kn

 • A1, A6: Zagreb - Rijeka (135 km): 70 kn

 • A2, A1: Trakošćan (SLO/HR) - Split (444 km): 186 kn

Nezabudnite na poistenie

Niekedy nestačí si kúpiť diaľničnú známku, ale napríklad aj havarijné poistenie do zahraničia. Pretože k PZP dostávate automaticky zelenú kartu platnú v zahraničí, no pri havarijnej poistke si územnú platnosť volíte sami pri podpise zmluvy. Ak si kupujete diaľničnú známku do zahraničia, myslite aj na havarijné poistenie či cestovné poistenie


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.