Všetko, čo ste potrebujete vedieť o diaľničnej známke

Diaľničná známka je na Slovensku dnes digitálna a dá sa kúpiť pomocou internetu, mobilnej aplikácie alebo na vybraných poštách a čerpacích staniciach pri platbe hotovosťou. Niekedy je však možné ju dostať aj zdarma.

Spočítať
ceny

Diaľničné známky na Slovensku

Aj v roku 2019 ostávajú ceny aj formy diaľničných známok na Slovensku neznemené. Elektronické „známky“ sa už nelepia, ale platba je priradená k vašej ŠPZ. Pri tejto forme kúpy diaľničnej známky si môžete okrem ročnej, ktorá platí bez ohľadu na dátum kúpy vždy len do 31. januára nasledujúceho roku, zaobstarať aj menejdňové známky. Pri kúpe si môžete vybrať deň, odkedy bude známka platiť. Môžete si ju napríklad kúpiť zajtra a nastaviť, aby jej platnosť začala plynúť až o týždeň.

Ceny a typy diaľničných známok na Slovensku v roku 2019

Ročná za 50 eur, platná do 31.1.2020

Mesačná za 14 eur, platná 30 dní od začiatku platnosti

10 dňová za 10 eur, platná 10 dní od začiatku platnosti

Poznáte spoplatnené úseky diaľnic na Slovensku?

Nie je ich tak veľa. Nájdu sa aj rýchlostné cesty a cesty pre motorové vozidlá, kde známku nepotrebujete. Takýto úsek je aj patrične označený dopravnou značkou. Príkladom je obchvat cez Bánovce nad Bebravou. Spoplatnené úseky na Slovensku sú:

D1 Bratislava, Vajnory – Hrič. Podhradie

D1 Dubná Skala – Turany

D1 Ivachnová – Prešov, Západ

D1 Prešov, Petrovany – Budimír

D2 Brodské – Bratislava, Lamač

D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo

D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov

D4 Jarovce – Bratislava, Jarovce

R1 Trnava – Ban. Bystrica, Kremnička

R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek

R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom

R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum

R2 Zvolen, Východ – Kriváň

R4 Košice, Juh – Milhosť

R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce

Výhodou je, že nie vždy si musíte diaľničnú známku kupovať. Niektoré poisťovne dávajú akcie na diaľničnú známku zdarma ako benefity k poisteniu automobilov. Môžete tak napríklad k PZP alebo havarijnému poisteniu získať aj diaľničnú známku ako bonus. Takéto akcie nie sú neobvyklé.

Diaľnice v Maďarsku

Aj v Maďarsku sú známky len virtuálne. Podstatne sa však líšia cenami. Ročná stojí 133 eur, ale napríklad desaťdňová je za celkom prijateľných 11 eur.

Diaľničné známky v Rakúsku

U našich susedov máte tri možnosti ako zaplatiť za diaľnice. Rakúsko má desaťdňovú, dvojmesačnú alebo ročnú diaľničnú známku. Platiť je možné kartou alebo aj cez PayPal a inovovaný nákupný systém digitálnych známok je už prístupný aj v češtine. S nákupom diaľničných známok v tejto krajine by tak nemal byť najmenší problém.

Diaľničné známky v Nemecku

Tu sa vodičom šoféruje najlacnejšie. Pretože avizované spoplatnenie diaľnic v Nemecku ostalo pre rok 2019 len vo fáze plánov. Diaľnice sú teda zadarmo. Mýto nebolo spustené, ale je len otázkou času, kedy sa spoplatnenia dočkáme. Najbližšie je predpoklad, že vodiči si za cesty v Nemecku priplatia už v ďalšom roku. Poplatok bude odstupňovaný nielen od dní, ale aj od kubatúry motora. Známka by mala byť elektronická s možnosťou nákupu cez internet aj mobilné aplikácie.

Poplatky v Chorvátsku

V Chorvátsku sa systém diaľnic spoplatňuje špecificky. Závisí od kilometrov. Od Záhrebu smerom na juh sú diaľničné poplatky odstupňované podľa toho, ako ďaleko chcete ísť. Platí sa na mýtnych staniciach. Možnosť platby je aj eurami a platobnou kartou. Platí sa pri východe z diaľničného obchvatu. Prax je však taká, že od severných hraníc do Dubrovníka by mali byť poplatky na úrovni do 50 eur.

Pozor na ochranu

Niekedy nestačí si kúpiť diaľničnú známku, ale napríklad aj havarijné poistenie do zahraničia. Pretože k PZP dostávate automaticky zelenú kartu platnú v zahraničí, no pri havarijnej poistke si územnú platnosť volíte sami pri podpise zmluvy. Ak si kupujete diaľničnú známku do zahraničia, myslite aj na havarijné poistenie.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2